bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-04-2013, 03:45   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif

İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif
Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen'den yardım dileriz (1/4)

"Rabbimiz ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (müslüman) bir ümmet (ver). Bize ibadet yöntemlerini (yer veya ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et. Şüphesiz Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin" (2/128)

Yoksa siz Yakub'un ölüm anında orada şahidler miydiniz? O oğullarına: "Benden sonra kime ibadet edeceksiniz?" dediğinde onlar: "Senin ilahına ve ataların İbrahim İsmail ve İshak'ın ilahı olan tek bir ilaha ibadet edeceğiz; bizler ona teslim olduk" demişlerdi (2/133)

(Hacc) ibadetlerinizi bitirdiğinizde artık (cahiliye döneminde) atalarınızı andığınız gibi hatta ondan da kuvvetli bir anma ile Allah'ı anın. İnsanlardan öylesi vardır ki: "Rabbimiz bize dünyada ver" der; onun ahirette nasibi yoktur (2/200)

"Gerçekten Allah benim de Rabbim sizin de Rabbinizdir. Öyleyse O'na ibadet edin. Dosdoğru olan yol işte budur" (3/51)

Allah'a ibadet edin ve O'na hiç bir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya yakın akrabaya yetimlere yoksullara yakın komşuya uzak komşuya yanınızdaki arkadaşa yolda kalmışa ve sağ ellerinizin malik olduklarına güzellikle davranın. Çünkü Allah her büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez (4/36)

Mesih ve yakınlaştırılmış (yüksek derece sahibi) melekler Allah'a kul olmaktan kesinlikle çekimser kalmazlar. Kim O'na ibadet etmeye 'karşı çekimser' davranırsa ve büyüklenme gösterirse (bilmeli ki) onların tümünü huzurunda toplayacaktır (4/172)

Andolsun "Şüphesiz Allah Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler küfre düşmüştür. Oysa Mesih'in dediği (şudur) "Ey İsrailoğulları benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin. Çünkü O kendisine ortak koşana şüphesiz cenneti haram kılmıştır onun barınma yeri ateştir. Zulmedenlere yardımcı yoktur." (5/72)

De ki: "Şüphesiz benim namazım ibadetlerim dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır" (6/162)

Onların içinde bulundukları şey (din) mahvolucudur ve yapmakta oldukları şeyler (ibadetler) de geçersizdir" (7/139)

Şüphesiz Rabbinin katında olanlar O'na ibadet etmekten büyüklenmezler; O'nu tesbih ederler ve yalnız O'na secde ederler (7/206)

Onlar Allah'ı bırakıp bilginlerini ve rahiplerini rablar (ilahlar) edindiler ve Meryem oğlu Mesih'i de İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif Oysa onlar tek olan bir ilah'a ibadet etmekten başka bir şeyle emrolunmadılar. O'ndan başka ilah yoktur. O bunların şirk koştukları şeylerden yücedir (9/31)

Tevbe edenler ibadet edenler hamd edenler (İslam uğrunda) seyahat edenler rükû edenler secde edenler iyiliği emredenler kötülükten sakındıranlar ve Allah'ın sınırlarını koruyanlar; sen (bütün) mü'minleri müjdele (9/112)

O gün onların tümünü bir arada toplayacağız sonra şirk katanlara: "Yerinizden ayrılmayınız; siz de şirk koştuklarınız da" diyeceğiz. Artık onların arasını açmışızdır. Şirk koştukları derler ki: "Siz bize ibadet ediyor değildiniz" (10/28)

"Bizim ile sizin aranızda şahid olarak Allah yeter. Gerçekten biz sizin ibadetinizden habersizdik" (10/29)

De ki: "Ey insanlar eğer benim dinimden yana bir kuşku içindeyseniz ben sizin Allah'tan başka ibadet ettiklerinize ibadet etmiyorum ancak ben sizin hayatınıza son verecek olan Allah'a ibadet ederim. Ben mü'minlerden olmakla emrolundum" (10/104)

Öyle ki Allah'tan başkasına ibadet etmeyin. Gerçekten ben sizi O'nun tarafından uyaran ve müjdeleyenim; (11/2)

Ad (halkına da) kardeşleri Hud'u (gönderdik). Dedi ki: "Ey kavmim Allah'a ibadet edin sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. Siz yalan olarak (tanrılar) düzenlerden başkası değilsiniz (11/50)

Semud (halkına da) kardeşleri Salih'i (gönderdik). Dedi ki: "Ey kavmim Allah'a ibadet edin sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. O sizi yerden (topraktan) yarattı ve onda ömür geçirenler kıldı. Öyleyse O'ndan bağışlanma dileyin sonra O'na tevbe edin. Şüphesiz benim Rabbim yakın olandır (duaları) kabul edendir" (11/61)

Medyen (halkına da) kardeşleri Şuayb'ı (gönderdik). Dedi ki: "Ey kavmim Allah'a ibadet edin O'ndan başka ilahınız yoktur. Ölçüyü ve tartıyı eksik tutmayın; gerçekten sizi bir 'bolluk ve refah (hayır)' içinde görüyorum. Doğrusu sizi çepeçevre kuşatacak olan bir günün azabından korkuyorum." (11/84)

Hak olan çağrı (dua ibadet) yalnızca O'na (olan)dır. Onların Allah'tan başka çağırdıkları ise onlara hiç bir şeyle cevab veremezler. (Onların durumu) yalnızca ağzına gelsin diye iki avucunu suya uzatan(ın boşuna beklemesi) gibidir. Oysa ona gelmez. İnkar edenlerin duası sapıklık içinde olmaktan başkası değildir (13/14)

Ve yakîn sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et. (15/99)

De ki: "Şüphesiz ben ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa artık salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın" (18/110)

Göklerin yerin ve her ikisi arasındakilerin Rabbidir; şu halde O'na ibadet et ve O'na ibadette kararlı ol. Hiç O'nun adaşı olan birini biliyor musun? (19/65)

"Gerçekten Ben Ben Allah'ım Ben'den başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl" (20/14)

Göklerde ve yerde kim varsa O'nundur. O'nun yanında olanlar O'na ibadet etmekte büyüklüğe kapılmazlar ve yorgunluk duymazlar. (21/19)

Senden önce hiç bir elçi göndermedik ki ona şunu vahyetmiş olmayalım: "Benden başka ilah yoktur öyleyse bana ibadet edin" (21/25)

Ve onları kendi emrimizle hidayete yönelten önderler kıldık ve onlara hayrı kapsayan-fiilleri namaz kılmayı ve zekat vermeyi vahyettik. Onlar bize ibadet edenlerdi. (21/73)

Böylece onun duasına icabet ettik. Kendisinden o derdi giderdik; ona katımızdan bir rahmet ve ibadet edenler için bir zikir olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir katını daha verdik. (21/84)

Gerçekten sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin Rabbinizim öyleyse bana ibadet ediniz. (21/92)

İnsanlardan kimi Allah'a bir ucundan ibadet eder eğer kendisine bir hayır dokunursa bununla tatmin bulur ve eğer kendisine bir fitne isabet edecek olursa yüzü üstü dönüverir. O dünyayı kaybetmiştir ahireti de. İşte bu apaçık bir kayıptır. (22/11)

Biz her ümmete bir ibadet tarzı (Mensek) kıldık onlar bu tarz üzere ibadet etmektedirler. Öyleyse (din) iş(in)de seninle çekişmesinler. Sen Rabbine çağır. Şüphesiz sen dosdoğru bir hidayet üzerindesin. (22/67)

Ey iman edenler rüku edin secdeye varın Rabbinize ibadet edin ve hayır işleyin umulur ki kurtuluş bulursunuz. (22/77)

Onlara da kendi içlerinden: "Allah'a ibadet edin. O'nun dışında sizin başka ilahınız yoktur yine de sakınmayacak mısınız?" (desin) diye içlerinden bir elçi gönderdik. (23/32)

Allah içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara va'detmiştir: Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl 'güç ve iktidar sahibi' kıldıysa onları da yeryüzünde 'güç ve iktidar sahibi' kılacak kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir. Onlar yalnızca bana ibadet ederler ve bana hiç bir şeyi ortak koşmazlar. Kim bundan sonra inkar ederse işte onlar fasıktır. (24/55)

Allah'ı bırakıp kendilerine yarar ve zarar sağlayamayacak şeylere ibadet ediyorlar. Kafir (asıl) kendi Rabbine karşı (şeytana) arka çıkandır. (25/55)

(De ki İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif "Ben ancak bu şehrin Rabbine ibadet etmekle emrolundum ki O burasını kutlu ve saygıdeğer kıldı. Her şey O'nundur. Ve müslümanlardan olmakla emrolundum." (27/91)

Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah yaptıklarınızı bilir. (29/45)

Ey iman eden kullarım şüphesiz benim arzım geniştir; artık yalnızca bana ibadet edin. (29/56)

Şüphesiz sana bu Kitabı hak ile indirdik; öyleyse sen de dini yalnızca O'na halis kılarak Allah'a ibadet et. (39/2)

Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler (şöyle derler İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif "Biz bunlara bizi Allah'a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Elbette Allah kendi aralarında hakkında ihtilaf ettikleri şeylerden hüküm verecektir. Gerçekten Allah yalancı kafir olan kimseyi hidayete erdirmez. (39/3)

Yoksa o gece saatinde kalkıp da secde ederek ve kıyama durarak gönülden itaat (ibadet) eden ahiretten sakınan ve Rabbinin rahmetini umud eden (gibi) midir? De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler." (39/9)

De ki: "Ben dini yalnızca O'na halis kılarak Allah'a ibadet etmekle emrolundum." (39/11)

De ki: "Ben dinimi yalnızca O'na halis kılarak Allah'a ibadet ederim." (39/14)

"Siz O'nun dışında dilediklerinize ibadet edin." De ki: "Gerçekten hüsrana uğrayanlar kıyamet günü hem kendilerini hem yakınlarını hüsrana uğratanlardır. Haberiniz olsun; bu apaçık olan hüsranın kendisidir." (39/15)

Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir. (40/60)

Gece gündüz güneş ve ay O'nun ayetlerindendir. Siz güneşe de aya da secde etmeyin. Allah'a secde edin ki bunları kendisi yaratmıştır. Eğer O'na ibadet edecekseniz. (41/37)

Dediler ki: "Eğer Rahman dilemiş olsaydı biz onlara ibadet etmezdik." Onların bundan yana hiç bir bilgileri yoktur. Onlar yalnızca 'zan ve tahminle yalan söylüyorlar.' (43/20)

İnsanlar haşrolunduğu (bir araya getirildiği) zaman (Allah'tan başka taptıkları) onlara düşman kesilirler ve (kendilerine) ibadet etmelerini de tanımazlar. (46/6)

Ben cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım. (51/56)

Belki onun Rabbi -eğer o sizi boşayacak olursa- ona yerinize sizlerden daha hayırlı müslüman mü'min gönülden itaat eden tevbe eden ibadet eden oruç tutan dul ve bakire eşler' verir. (66/5)

Şu bir gerçek ki Allah'ın kulu (olan Muhammed) O'na dua (ibadet ve kulluk) için kalktığında onlar (müşrikler) neredeyse çevresinde keçeleşeceklerdi. (72/19)

Doğrusu gece neşesi (gece ibadeti insanın iç dünyasında uyandırdığı) etki bakımından daha kuvvetli okumak bakımından daha sağlamdır. (73/6)

Şu halde boş kaldığın zaman durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et. (94/7)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 30-12-2013, 09:35   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence çok güzel teşekkürler :>


 

Alt 08-01-2014, 10:29   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

temel ibadetle ilgili hadis varmı


 
Alt 14-05-2014, 09:21   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ama hepsi ayet :(


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif

İbadet ile ilgili Hadis-i Şerif konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ibadet ile ilgili hadisler, ibadetle ilgili hadisler, ibadet ile ilgili hadis, ibadet ile ilgili hadisi şerifler, ibadetle ilgili hadisi şerifler, ibadetle ilgili hadis, ibadetlerle ilgili hadisler, ibadet hakkında hadisler, ibadet ilgili hadisler, ibadet hadisleri, inanç ve ibadet ile ilgili hadisler, ibadetle ilgili 10 hadis, ibadet ile ilgili kısa hadisler, ibadet ile ilgili hadisler kısa, ibadetler ile ilgili hadisler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kur'an'dan: Hergün Bir Hadis-i Şerif nurküllü Dua, Ayet, Hadis 69 03-03-2013 12:58
evlilik, rüya,şiir hakkında hadis-i şerif mormavi Dua, Ayet, Hadis 0 08-06-2009 05:09
Bir Çok Hayri Içeren Bir Hadis-I Şerif mormavi Dua, Ayet, Hadis 0 08-06-2009 04:54
Hadis-i şerif düşmanlarının hilesi gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:53
Hadis-i Şerif Lugatı CooLKadin Dua, Ayet, Hadis 1 06-05-2008 03:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats