bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27-04-2013, 04:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde

Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde


Madde 1: Her birey on sekiz yaşına kadar çocuk kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.

Madde 2: Çocuk Hakları bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılamaz.

Madde 3: Çocuklarla ilgili bütün yasa ve uygulamalrı oluşturanlar önce çocukların yararını düşünmek zorundadır. Devlet çocukların koruma ve bakımını üstlenenlerin sorumluluklarını yerine getirmeleri için önlemleri alır ve onların sorumluluklarını yerine getitirip getirmediklerine bakar.

Madde 4: ÇHS'de yazılı olan hakların uygulanması için gereken her türlü çabanın gösterilmesi gerekir. Devlet çocukların bu haklardan yararlanmasını sağlar.

Madde 5: Devlet hakların uygulanması konusunda çaba gösterirken başta anne baba olmak üzere çocuktan sorumlu olan kişilerin haklarına karşı saygılı olur.

Madde 6: Yaşamak her çoçuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır.

Madde 7: Her çoçuğun bir isme ve vatandaşlığa sahip olma hakkı vardır. Devlet çocuk doğduğunda bu ismi kaydeder ve çoçuğa bir kimlik verir.

Madde 8: Çoçuklara verilen isim vatandaşlık hakkı ve aile bağları korunmalıdır. Tüm bunlar zorla değiştirilemez ve alınamaz değiştirilmek istenir ya da çoçuğun elinden bu haklar alınırsa devlet bu duruma karşı çıkmalıdır.

Madde 9: Her çoçuğun ailesiyle birlikte yaşama hakkı vardır. Anne baba çoçuğa çaçuğa bakamıyorsa çocuk bu durumdan zarar görmesin diye ona başka bir bakım sağlanmalıdır. Bu durumda da her çoçuğun anne babasıyla düzenli olarak görüşebilme hakkı vardır.

Madde 10: Anne babası ayrı ülkelerde yaşayan çocukların aileleriyle birlikte olabilmeleri için devletler kolaylık gösterir

Madde 11: Anne ve babaların izni olmadan hiçbir çocuk başka bir ülkeye qötürülemez. Çocuklatı bu şekilde başka yerelere qötüren kişilere karşı mücadele edilmesi gerekir.

Madde 12: Her çocuk görüşlerini serbestçe ifade etme kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerinin dikkate alınması isteme hakkına sahiptir. Herkesin çocukları dinleme onların fikrini öğrenme ve onlara sygı gösterme zorunluluğu vardır.

Madde 13:
Her çocuğun duygu ve düşüncelerini istediği şekilde açıklama hakkı vardır. Çocukların da başka kişilerin zarar görmemesi için gerekeni yapmaları gerekir.

Madde 14:
Her çocuğun kendi düşüncesini geliştirme ve istediği dini seçme hakkı vardır. Bu konularda çocukları büyüten yetişkinlerin de onlara yol gösterme hakkı ve sorumluluğu vardır.

Madde 15: Çocukların arkadaşlarıyla barış içinde toplanabilme dernek kurabilme yada derneklere üye olma hakkı vardır.

Madde 16: Hiç kimse onurunu kıramaz onları küçük düşüremez özel hayatına karışamaz. Çocukların bu hakkı yasalarla korunur.

Madde 17: Devlet kitle iletişim araçlarının çocuğun gelişimi açısından önemini kabul eder. Çocuğun bunlarla çeşitli bilgi ve belgelere ulaşmasını sağlar kendi dili ve kültürü bakımandan bu araçlarla alabileceği gereksinimleri karşılanır. Ayrıca kitle iletişim araçlarının verebileceği her türlü zarardan çocukları korur.

Madde 18: Çocukların yetişmesinden ve gelişmesinden sorumlu olan büyükler bu sorumluluklarını en iyi biçimde yerine getirirler.

Madde 19:
Hiç kimse çocuklara karşı olan sorumluluklarını onlara zarar verecek şekilde kullanamaz. Devlet çocukların hiçbir zarara uğramaması için her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

Madde 20:
Her çocuğun ailesinden yoksun kaldığında yada aile ortamı onun için uygun olmadığında devletten özel koruma ve yardım alma hakkı vardır. Anne ve babasıyla birlikte yaşayamayacak çocuklar için özenli bir araştırmayla iyi aileler bulunur

Madde 21-22:Yaşadığı ülkenin dışında bir başka ülkeye gitmekn zorunda kalan her çocuğun gittiği ülke tarafından korunma hakkı vardır.

Madde 23:Engelli çocukların özel olarak korunma ve saygı görme hakkı vardır. Devlet engelli çocukların bakımını eğitimini sağlayacak kurumları oluşturma sorumluluğuna sahiptir. Engelli çocukların ailelerine her türlü yardım yapılır.

Madde 24:
Her çocuğun sağlık hizmetinden yararlanma hakkı vardır. Hastalıklardan korunması devletin ve toplumun güvencesi altında olup çocukların beslenmesine aşılanmasına çevrenin temizliğine ve diğer sağlık koşullarına dikkat edilir. Hastalanan çocuklar tedavi edilir.

Madde 25:Çocuk haklarına uygun olarak kreşler çocuk yuvaları yurtlar okullar çocuk hastaneleri oluşturulur bunlar düzenli olarak kontrol edilir.

Madde 26-27:Her çocuğun gelişme hakkı ve sağlığı güvence altında olmalıdır. Bu konuda çocukların daha iyi bir yaşam sürdürmeleri için gerektiğinde yardım edilir.

Madde 28:Her çoçuğun eğitimini tam yapabilmek için desteklenir ve korunur. İlköğretim parasız ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocuklar tüm çocuklar için hak ve zorunludur.

Madde 29-30:Çocuklara verilen eğitim onların gelişmelerini en fazla ölçüde sağlayacak düzeyde olmalıdır. Eğitim çocukların hoşgörüsünü kendi kültürüne ve farklı kültürlere saygısını ayrımcılığa karşıtlığını doğaya saygısını arttıracak biçimde düzenlenir. Çocuğun kendi kültürü bulunduğu ülkedekinden farklıysa gelişim ve eğitim hakkının her aşamasında buna özen gösterilir.

Madde 31: Çocukların boş zamanlarını değerlendirebilmeleri kendilerini geliştirebilmeleri için oyun bahçeleri çocuk kulüpleri kütüphaneler spor ve kültür merkezleri açılmalıdır. Her çocuğun bu tür etkinliklere katılma hakkı vardır.

Madde 32: Çocukların okula gitme oyun oynama hakkı vardır. onlar yetişkinler gibi çalıştırılamazlar. Çalışmak zorunda kalırsa onların yapacakları iş onların sağlığı ve eğitimleri için sorun oluşturmamalıdır.

Madde 33: Bütün çocuklar her türlü zararlı maddelere karşı korunur. Bu tür maddeleri üretip çocuklara veren kişiler cezalandırılır.

Madde 34: Çocukları bedensel ve ruhsal yönden örseleyecek hiçbir yaklaşıma izin verilemez.

Madde 35: Devlet çocukları koruma ve çocukları kaçırıp onları satan onları çalıştırmak isteyen kişilerle mücadele etme sorumluluğuna sahiptir.

Madde 36: Hiçbir kişi kendi çıkarları için çocukları kullanamaz. Devlet böyle bir duruma karşı her çocuğu korur.

Madde 37: Çocuklar hiçbir şekilde insanlık dışı yöntemlerle yada aşağılanarak cezalandırılamaz. Bir çocuk suça itilmişse ona uygulanacak ceza yaşına ve gelişimine uygun onun eğitimini engellemeyecek şekilde olmalıdır.

Madde 38:
Her çocuğun barış ortamında yaşama ve savaşlardan korunma hakkı vardır. Çocukların askere alınmaması gerekir. Devlet çocukları silahlı çatışma ve sonuçlarından korumakla sorumludur.

Madde 39: Çocuklar çeşitli nedenlerle zarar görmüşlerse onların iyileştirilmesi için çalışmalar yapılır bir daha aynı şekilde zarar görmemeleri için önlemler alınır.

Madde 40:
Yasalarla sorunu olan çocuklar bu durumdan tek başlarına sorumlu değildir. Çocuklar farkında olarak kimseye zarar vermez. Suça itilen çocuklar yetişkinler gibi cezalandırılamaz özel yasalarla topluma yeniden kazandırılırlar.

Madde 41: Bir devletin yasaları burada belirtilen hükümlerden daha iyiyse bunlar hiçbir şekilde değiştirelemez.

Madde 42:
Devlet ÇHS'nin herkes tarafından öğrenilmesini sağlar.

Madde 43: ÇHS'nin uygulanmasını değerlendirmek üzere Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur.

Madde 44: Devlet ve ülkede yaşayan insanlar Çocuk Hakları Komitesine çocuk haklarıyla ilgili durum hakkında bilgileri vermekle sorumludur.

Madde 45:
İlgili kuruluşlar Çocuk Hakları Komitesinin çalışmalarına kolaylık ve yardım sağlar.

Not:Çocuk Hakları Sözleşmesi 54 maddeden oluşmaktadır. Sözleşmenin bundan sonra 54'e kadar devam eden maddeleri sözleşmenin devletler tarafından nasıl imzalanacağı onaylanacağı ve yürütüleceği ile ilgilidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-11-2013, 02:09   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi bir site performansdan 100 aldım


 

Alt 25-11-2013, 04:27   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Iyiymiş


 
Alt 04-12-2013, 05:29   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Adaşım çok saoolll :D


 
Alt 15-12-2013, 01:35   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekürler sayenizde 5 aldım


 
Alt 23-12-2013, 07:36   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

abi çok iyi yaaa xd çok sağolun çocuk hakları konusunda çok yardımcı oldunuz size çok teşekkür ederim BAKİMLİYİZ ;)


 
Alt 25-12-2013, 05:57   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi ya 100 aldım


 
Alt 30-12-2013, 10:24   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi bana çok yardımcı oldu xDxD


 
Alt 10-02-2014, 09:23   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Mesaj ödev

Bu çok güzel bi site abi


 
Alt 08-04-2014, 08:41   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bu siteyi çok beğendim çok yardımcı oldu :)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde

Çocuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çoçuk hakları nelerdir maddeler halinde, çocuk hakları nelerdir, çoçuk hakları nelerdir madde halinde, çoçuk hakları nelerdir maddeler halinde 10 tane, cocuk haklari nelerdir, çocuk hakları nedir, haklarımız nelerdir, çoçuk hakları nelerdir, çoçuk hakları nelerdir maddeler, çoçuk hakları nelerdir maddeler halinde yazınız, cocuk hakları nelerdir, çoçuk hakları sözleşmesi nedir, çoçuk hakları maddeleri nedir, çocuk hakları nelerdir maddeler halinde, çocuk hakları nelerdir madde madde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Erezyon nedenleri nelerdir maddeler halinde Я Soru Cevap 3 17-05-2015 09:01
Maddeler Halinde Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir elif Soru Cevap 18 25-03-2015 12:05
Newton'un Buluşları Nelerdir Maddeler Halinde Я Soru Cevap 2 03-12-2014 09:54
Çocuk hakları nelerdir? maddeler halinde Я Soru Cevap 0 19-03-2013 10:00
görgü kurallarımız nelerdir? (maddeler halinde) kaan Soru Cevap 3 11-10-2012 02:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats