bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-04-2013, 11:11   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face32 kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler 

Alt 29-04-2013, 11:43   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kan Hizmetleri Konusunda Bilgiler

1.Kan bağışı yapmak kilo alma veya vermeye neden olur mu?
Kan bağışının bilimsel olarak kanıtlanmış bu tür yan etkileri yoktur.

2.Ne sıklıkla kan verilir?
Sağlığı uygun olan insanlar 2 ayda bir kan bağışlayabilirler.

3. Kan bağışı yapmak alışkanlık veya bağımlılık yapar mı?
Bir kez kan verdikten sonra hep kan vermek zorunda kalır mıyım? Bu tür inanışlar halk arasında oldukça yaygın olmakla birlikte bilimsel bir dayanağı yoktur. Genellikle kan hemoglobin düzeyi zaten yüksek olan kişiler kan bağışlayınca belirli bir süre bazı şikayetleri hafiflemekte sonra kan seviyesi yükselince kan verme gereksinimi duymaktadırlar; bu durum halk arasında kan vermenin bağımlılık yaptığı inancına yol açmış olabilir. Kan seviyesi normal olan kişilerde bu tür şikayetler oluşmaz.
Bir kez kan bağışladıktan sonra 2 aylık süreyi geçmek şartıyla istenildiği zaman kan bağışı yapılabilir.

4. Ne kadar kan alınıyor?
Alınan kan miktarı 405-495 (ortalama 450) ml + antikoagülan maddedir. Antikoagülan madde kanın pıhtılaşmasını önler ve kanın kullanım ömrünü uzatır. 1 ml kanın ağırlığı ortalama 1.06 grdır ortalama olarak bir kan bağışında 1.06x450= 477 gr kan verilmiş olunur. İnsan vücudunda 5000-6000 ml civarında kan vardır. Bağışlanan kan sağlık için hiçbir risk oluşturmaz.

5. 1 Ünite tam kan denince ne kadar miktar anlaşılır?

1 Ünite kan bir torba içeriği kadar kandır. Bu da kan bağışçısından bir seferde alınan kan miktarı + kan koruyucu ve pıhtılaşmasını önleyici madde miktarına eşittir ( yaklaşık 520 ml).

6. Kan bağışladığım zaman kansız kalır mıyım?
Kan bağışından önce yapılan muayenede kan düzeyi düşük (anemi) olduğu saptanan insanlardan kan bağışı alınamaz. Kan seviyesi normal olan sağlıklı bireyler kan bağışı yapınca eksilen kan hücreleri kemik iliğinin çalışmasıyla hızla yenilenir. Dolaşıma genç kan hücreleri verilir. Zaten vücutta bu hücrelerin sürekli olarak yapımı ve yıkımı sürmektedir. Alınan kan miktarı ise sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde olmadığı için kansız kalmak gibi bir durum söz konusu olmaz.

7. Kan bağışlayınca hangi testler yapılıyor? Bu testlerin sonucunu öğrenebiliyor muyum?

Bağış olarak alınan her kan aşağıdaki testlere tabi tutulur:
anti-HIV Testi (AIDS)
anti-HCV Testi (C sarılığı)
HBS-AG Testi (B sarılığı)
Frengi Testi
Kan grubu testi
Kan bağışçıları bütün bu testlerin sonuçlarını öğrenebilirler.

ANCAK BURADA BİLİNMESİ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOKTA ŞUDUR: Yapılan bütün tarama testleri hastayı korumaya yöneliktir en gelişmiş ve dünya standartlarındaki donör tarama testleri kullanılmasına rağmen %100 tanı doğruluğu henüz oluşturulamamıştır. Bu nedenle kan bağışı öncesinde size verilen soruları samimiyetle doğru olarak işaretleyiniz. Bu sorulara vereceğiniz samimi ve doğru cevaplar yapılacak tüm tarama testlerinden daha değerlidir. Lütfen (herhangi bir şüpheniz dolayısıyla) test sonucunuzu öğrenmek için kan bağışlıyorsanız bunu yapmaktan kendinizi men ediniz!

8. İlaç içiyorum kan bağışlayabilir miyim? Bazı ilaçlar kan bağışı için engel oluşturabilirler. Lütfen kullandığınız bütün ilaçları kan bağışı öncesinde muayenenizi yapan kan merkezi doktoruna bildiriniz.

9. Kan bağışı ne kadar zaman alır? Kayıt muayene kan verme ve ikram işlemlerinin hepsi 30-35 dakikanızı alacaktır.

10. Kan bağışında bulunduktan sonra nelere dikkat etmem gerekir?
Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır:

Kan verme işlemi bittikten sonra hemen ayağa kalkmak için acele etmeyiniz. Görevli hemşirenin bu konudaki önerilerine uyunuz!

Ayağa kalktıktan sonra ikram bölümünde bir süre dinlenerek ikram edilen sıvıları almanızda büyük fayda vardır. Lütfen kan merkezi personelinin bu konudaki önerilerine uyunuz! Sağlığınız bizim için çok önemlidir.

Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra 30 dk geçmeden sigara içmeyiniz.

Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi bulantı gibi şikayetlere yol açabilir.

İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir.

İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su kola meyve suyu vb) almaya çalışınız.

Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.

Sporla uğraşıyorsanız kan bağışladığınız gün ağır spor aktivitelerinde bulunmayınız.

Kan bağışladıktan sonraki ilk 4 saat aşırı sıcak ortamlarda (hamamsauna gibi) bulunmayınız.

Eğer baygınlık hissi baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun.

11. Kan bağışlamak tehlikeli mi?
Çok nadir olmakla birlikte kan bağışından sonra istenmeyen bazı şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Bunlar çoğunlukla baş dönmesi bulantı terleme bayılma gibi şikayetlerdir. Kan merkezine başvurduğunuzda gerekli muayene ve kan tahlili yapılmaktadır. Ancak buna rağmen çok nadir de olsa yan etkiler görülebilmektedir. Bunun en önemli nedeni psikolojik etkenlerdir (kan görmeye dayanamama aşırı heyecan vb). Bunlara müdahale için hazırlıklı ekipman ve personel kan merkezlerimizde 24 saat görevlerinin başındadır.

12. Kan bağışladığım zaman AIDS veya herhangi bir hastalık bulaşır mı?
Kan alım işlemi gerekli steril şartlara titizlikle uyularak gerçekleştirilmektedir. Kullanılan iğneler tek kullanımlık olup kan alım işlemi sona erdikten sonra torbadan ayrılarak imha edilmektedir. Bu nedenle kan bağışçısının kan bağışı işleminden dolayı AIDS gibi herhangi bir hastalığa maruz kalma riski yoktur.

13. Kan alınan iğneler kalın mı?
Kan alımı için kullanılan iğneler bu işlemin en sağlıklı şekilde yapılabilmesi için tasarlanmıştır ve belirlenmiş standartlara uygundur.

Kan alımı için kullanılan iğneler enjektör iğnelerine göre biraz daha kalındır. Bunun nedeni: İnce iğnelerin içinde kan verme işlemi sırasında pıhtı oluşabilmekte ve bu da tıkanıklığa yol açmaktadır.

Ancak iğneler daha kalın olmakla birlikte hissedilen acı daha az olmaktadır:
Bu iğnelerle damara her hangi bir madde zerk edilmemektedir; ağrı hissini genellikle enjekte edilen ilaçlar arttırır.

İğnelerin uç keskinliği ve eğimi ağrıya en az neden olacak şekilde tasarlanmıştır
İğnelerin dış yüzeyi damara girilirken kolayca dokuda kayması için silikonize edilmiştir.

İğne sadece girerken ağrı hissi yaratır damarda olduğu sürece ağrı hissi en az düzeyde kalır.

14. Kan bağışından önce cinsel hayatımla ilgili çok özel bilgilerin de sorulduğu bir form doldurmam gerekiyor. Böylesine kişisel bilgilerin istendiği bir formun doldurulması şart mıdır?
Kişilerin cinsel hayatlarını yargılamak gibi bir amaç kesinlikle söz konusu değildir. Bu tıp etiğine aykırıdır. Ne yazık ki günümüzde hali hazırda %100 tanı kesinliği olan tarama testi yoktur. Kanı alacak hastanın güvenliği için bu soruların sorulması zorunludur. Cevaplar kesinlikle gizli tutulmaktadır.

15. Kimliğimi bildirmem zorunlu mu?
Düzenli kan bağışçılarına kan bağışçısı donör kimliği verilmektedir. Bu belge sayesinde kayıtlarımız daha düzenli olmakta ve donörümüz de ne zaman kan verdiğini kaçıncı bağışı olduğunu izleyebilmektedir. Bu kimliği olmayan donörlerimiz resimli herhangi bir kimliklerini kan bağışı öncesi kayıt yapılırken ibraz etmek durumundadırlar. Güvenli Kan sağlanabilmesi için bu bir zorunluluktur.

16. Güvenli kan ne demektir? Güvenli kan kan vermeye bilinçli olarak gönüllü olmuş donörlerden sağlanan kan bağışıdır. Bilinçlilik bilgilendirilmiş olmayı gerektirir. Dünya Sağlık Örgütünün sloganı “Güvenli kan benimle başlar” dır.

17. Tarama test sonuçlarım pozitif (+) bulunmuşsa?
Bağışladığınız kana uygulanan tarama testlerinden herhangi birinin pozitif çıkması durumunda size haber verilerek doğrulama testleriniz yapılacaktır. Böyle bir durumda endişelenmek ve paniğe kapılmamak gerekir; tarama testlerinin çok duyarlı olması nedeniyle yanlış pozitiflikler olabilmektedir. Kan merkezlerine çekinmeden geliniz uzmanlarımız gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır.

18. Nerede kan verebilirim? Aşağıdaki linki tıklayınız:
http://www.kizilay.org.tr/kan_merkez_istasyon.htm

19. Sarılık geçirdim kan bağışlayabilir miyim? 10 yaşından sonra bulaşıcı (viral) sarılık geçirenler sarılık B ve C geçirenler hiçbir zaman kan bağışı yapamazlar.

23. B hepatiti aşısı yaptırdım kan bağışlayabilir miyim?
Aşıyı takiben 24 saat sonra kan verilebilir.

24. Üniversal alıcı ve üniversal verici ne demektir? Farklı kan grupları birbirine kan verebilirler mi?
AB kan grubu üniversal alıcıdır; A B ve 0 kan gruplarından kan bağışı alabilir. 0 kan grubu ise üniversal vericidir bütün kan gruplarına kan verebilir. Ancak pratik uygulamada çok acil şartlar söz konusu olmadıkça aynı kan grubunun aynı kan grubu için kullanılması prensibi benimsenmiştir.

25. Düzenli olarak Kızılay Kan Merkezine kan bağışlamak istiyorum ne yapmalıyım?
Düzenli olarak kan bağışlayan donörlerimiz “Kan Bağış Programımıza” üye edilmektedirler. Bu bağışçılarımıza kan bağış ve tarihlerini kaçıncı kan bağışı yaptıklarını gösteren bir defter verilmektedir.

26. Kan bağış programının amacı nedir?
Kan bağışçılarımızın düzenli donör olmalarını sağlamaktır. Kan bağışçılarımıza belirli bağış sayısına ulaştıkları yıl madalya törenine davet edilerek madalyaları takdim edilmektedir.

27. Donörlere verilen madalyalar gerçekten söylendiği gibi altın veya gümüş mü?
Kan bağışçılarımıza verilen madalyalar değeri ölçülemeyecek kadar büyük bir manevi değeri ifade etmektedir. Kan bağışçılarına verilen madalyalar TC Darphanesine yaptırılmaktadır. MTA’ya yaptırılan incelemeye göre altın madalyalar %55 altın ve gümüş madalyalar %86 gümüş içermektedir.


kaynak: kizilay.gov.tr


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler

kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışı yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gereken bilgiler, kan grupları kan bağışının önemi ve kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışının önemi ve kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler nelerdir, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgi, kan gruplarını kan bağışının önemini ve kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler kısa, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli olan bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi, kan bağışının yapılabilmesi için gerekenler, kan bağışı yapılabilmesi için gereken bilgiler, kan bağişinin yapilabilmesi için gereken bilgiler, kan bağışının yapılabilmesi için gerekli bilgiler kısa yazı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocukların uygun bir gelişim için gerekli besinler daywest Bebek Bakımı 1 11-03-2015 10:06
Öğrenim kredisi için gerekli evraklar elif Eğitim ve Öğretim 0 22-12-2011 10:21
Aşk için neler gerekli mormavi Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 1 28-04-2009 06:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats