bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-05-2013, 02:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sanat niçin vardır?

SANAT NİÇİN VARDIR?


Sanat insanın en hoyrat olmayan ve tek naif kalabilmiş yanıdır!

İlk insandan bu yana sanat kavramı hakkında birçok tanım yapılmış sanatın kim için ve ne için var olduğu konusunda çeşitli düşünceler ileri sürülmüştür. Zira sanat dediğimiz şeyin ilk insandan bu yana var olduğunu hatta insan yaşamında bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada ihtiyaçtan kastım sanatın şüphesiz ekmek gibi su gibi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğudur olması gerektiğidir zira günümüzde sanatın insan için bir ihtiyaç olduğunun ayırdına varamamış; makineleşmiş ruhsuzlaşmış yalnızca yapması gerekeni adeta bir robot gibi kodlanmış hafızasının derinliklerinden çıkarıp sadece ve sadece yapan hissizleşmiş insan yığınlarından başka ne var etrafımızda?

İşte sanat dediğimiz kavram öncelikle birey için gereklidir. Bu makineleşmiş insan yığınlarının arasında hala “insan” kalmaya çalışan bir avuç sanatçının da yaşam hakkını daraltan bu insan kılıklı makineler ancak ve ancak sanat ile kanlanıp canlanabilir ehlileşebilir naifleşebilir. Bu bağlamda sanat eğitiminin amacı sanatçı yetiştirmek değil; muhatap aldığı her bir bireyin duyusal ve duygusal açlığını doyurmak ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır.
Temel amacı ruhsal doyum olan sanat; insan davranışlarının temelini oluşturur. Sanat eğitimi almış bir birey ile almamış bir birey arasında hiç şüphesiz ciddi farklılıklar gözlemlenebilir. Sanat farkındalığı olan bir birey toplumsal ve kültürel yaşamda kendine güvenen bir birey halini alacaktır. Toplumsal ve kültürel yaşamda kendine güvenen bir birey de sorumluluk sahibi kendini iyi ifade edebilen ve üretken bir birey olacak toplumda bir arada yaşamanın zorluklarına rağmen; hoşgörülü karşısındaki insanın haklarına saygılı olabilme bilincini edinebilmiş olacaktır. Dolayısıyla bugünü anlayan ve geleceği anlayabilen bir toplum için her bir bireyin sanat bilinciyle eğitilmiş olması son derece gereklidir.
Sanatın kim için gerekli olduğu hususunda başlı başına birey için ve bireyin kendisi için gerekli olduğunu bir kenara koyarsak; ilk bahsedilmesi gereken kişiler şüphesiz yöneticilerdir fakat ne acıdır ki; siyaset biliminin algıları hiçbir zaman sanatsal nesnelere uzanmamıştır. Sanatçıdan siyasetçi siyasetçiden de sanatçı olamamasının temelinde de bu yatar.
Siyasi erk -istisnaların dışında- sanatı gereksiz bulur. Bir ülkenin başbakanının bir heykele ucube demesi kadar kerih bir hadise olabilir mi? Başbakanın “Bu heykel hakkında yorum yapmak için akademisyen olmaya gerek yok.” cümlesi sanata bakış açısını acı bir şekilde gözler önüne sermektedir. A ülkesinin veya B ülkesinin başbakanı hiç fark etmez bu bakış açısı son derece tehlikelidir. Oysa devlet adamları olayları bir sanatçı hassasiyetiyle inceleselerdi her şey daha güzel olmaz mıydı?
Devlet adamı kademesinde bir istisnadan söz etmek istiyorum; Mustafa Kemal.
Mustafa Kemal cephede bir gün bir “hat sanatı” yazısı ile karşılaşır. Cephede bu yazıyı kimin yazdığını soruşturur. Askeri bulur ve askere: “Neden yaptın bunu?” der. Asker: “Arkadaşlarım görsün diye komutanım.” diye cevap verir. Mustafa Kemal askere kaç senedir bu sanatla uğraştığını sorar. Asker: “Yedi senedir.” der. Mustafa Kemal yazıyı yazan askere nereli olduğunu sorar. Asker:” İstanbulluyum komutanım.” der. Mustafa Kemal “Yüzbaşıyı çağırın buraya!” der. Yüzbaşı gelir yüzbaşıya; “Bunun sivillerini verin gönderin İstanbul’a.” der. Asker Mustafa Kemal’e: “Komutanım ben buraya savaşmaya geldim.” der. Mustafa Kemal: “Hadi git evine memleketin sanata sanatkâra ihtiyacı var öleceksek biz ölürüz!” der.
Bulunduğu zor şartlar altında dahi sanatı koruyan Mustafa Kemal gibi liderlere ihtiyacımız var. Bu nedenle de öncelikle halkı sanata aşina hale getirmek gerekir. Halkın sanata aşinalığı da ancak eğitim ile olur ama sadece branş eğitimi ile değil; ancak ilkokuldan itibaren minik beyinlere temel sanat eğitimi verilerek bu mümkün olabilir. Henüz küçük yaşta sanat farkındalığı kazandırdığımız minikler şüphesiz geleceğin duyarlı insani özelliklerini yitirmemiş başkalaşmamış duygusal ve duyusal yeterliliğe haiz yöneticileri olabilirler.
Netice itibariyle sanat denilen mefhum insan yaşamının bir parçası değil bütünüdür tamamıdır. Hegel: “Sanat insan aklının ürünüdür. Kendine doğanın taklidinden başka amaçlar bulmalıdır.”der. Kesinlikle sanat insan aklının ürünüdür ama şahsi kanaatim; sanatı resim müzik heykel vb. branşlara ayırmadan bir bütün olarak ele aldığımızda sanatın doğanın taklidi olmaktan başka amaçlarının da olduğu çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Zira sanat içsel dünyamızın dışa açılan bir penceresi olarak kendimizi ifade etme şeklimizin tercihine göre bir şekil alıp somutlaşmasının -resim heykel ya da bir müzik eseri gibi- yanı sıra en önemlisi bir yaşam tarzıdır olmalıdır.
Ne zaman sanat ile iç içe geçmiş yekvücut olmuş bir toplum oluruz işte o zaman bu topraklarda yaşamak bir ayrıcalık haline dönüşecektir ve daha keyifli hale gelecektir. Maalesef insani duyguların giderek yok olduğu; birbirini “ötekileştirmeyi” görev bilen birbirinden her geçen gün bir adım daha uzaklaşan hırçınlaşan çirkinleşen yozlaşan bireylerden ihtiva bu toplumda bir şeylerin ters gittiği muhakkak ama bu tersliği çağda aramak yerine her birimizin ne kadar sanattan yoksun olduğumuz gerçeğinde ararsak sorunun çözümü noktasında belki bir ilerleme kaydetme şansımız olabilir. Gelecek nesillerin daha huzur ve barış içinde olabilmesi umuduyla sanatı yaşantımızın tümüne yaymalıyız ancak bu şekilde daha sağlıklı beyinlere sahip bir toplum olabiliriz.

AYÇA COŞKUN


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sanat niçin vardır?

Sanat niçin vardır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sanat niçin vardır, sanat niye vardır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sanat ve zanaatın ortak yönleri nelerdir?- Sanat ve zanaatın farklı yönleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 02:39
Niçin Uçaklarda Paraşüt Yerine Can Yeleği Vardır elif Soru Cevap 0 25-03-2013 10:28
İnsanlar Niçin Tokalaşıyorlar? İnsanlar Niçin Tokalaşır? elif Soru Cevap 0 16-03-2013 01:35
Söz vardır iş bitirir söz vardır baş yitirir atasözünün anlamı nedir? gizem Soru Cevap 0 27-02-2012 02:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats