bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-05-2013, 03:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Halk Şiirinin Genel Özellikleri Maddeler Halinde

Halk Şiirinin Genel Özellikleri Maddeler Halinde • İçerik tema ve şekil yönünden İslamiyet'in kabulünden önceki Türk Şiir geleneğiyle benzerlikler gösterir.
 • Halk şiiri geleneğinde eser verenlerin çoğu halkın içinde gelip onların ortak duygularını yansıtmayı amaçlayan düzenli bir eğitimden geçme*yen kişilerdir. Özellikle anonim halk şiiri ve âşık tarzı halk şiiri genel olarak ekonomik durumu çok iyi olmayan hayatın zorluklarıyla müca*dele eden edebiyat estetiğinden çok; ince bir sezgi duyuş algılama yeteneğine sahip Anadolu insanının zihniyet dünyasıetrafında oluş*muştur.
 • Halk şiiri divan şiirinde olduğu gibi yüce yüksek ve ideal olmaya de*ğil hayatın gerçeklerine yönelik bir şiirdir. Bu şiirde önemli olan biçim değil özdür. Bu yönüyle soyut unsurlardan çok somut unsurlar hayali güzellerden çok gerçek güzeller; mitolojik kahramanlar olağanüstü olay ve olgulardan çok günlük hayatın gerçekleri şiirde işlenir.
 • Sözlü gelenek içinde çoğunlukla da irticalen (doğaçlama birdenbire ve içinden geldiği gibi söylemek) oluşturulan halk şiiri sonraki kuşakla*ra da genellikle sözlü gelenek yoluyla aktarılmıştır.
 • Şairlerin çoğu şiirlerini ilk söylediklerinde yazıya geçirmedikleri için şiirlerin birçoğu unutulmuş hafızalarda kaldığı kadarıyla günümüze ulaşmıştır. Günümüzde bu edebiyata ait bir şiirin Anadolu'nun farklı yörelerinde farklı varyantlarıyla karşımıza çıkmasının nedeni budur. (Varyant: Bir eserin aslından çok az ayrılan değişik biçimi)
 • Divan şairleri kendi şiirlerinden beğendiklerini divan adı verilen kitap*larda toplayıp yazıya geçirmişlerdir. Ancak halk şiiri yazılan bir şiir ol*maktan ziyade söylenen bir şiir olduğu için şairlerin hayattayken kendi şiirlerini bir araya getirip yazıya geçirmeleri pek mümkün olmamıştır. Bu nedenle bu şairlerin şiirleri başkaları tarafından "mecmua" veya "cönk" diye adlandırılan defterlerde toplanmıştır.
 • Zaman zaman Arapça ve Farsça sözcükler kullanılmışsa da bu şiir geleneği halkın konuşma diliyle oluşturulmuştur. Buna bağlı olarak özellikle anonim halk şiiriyle âşık tarzı halk şiirinde Türkiye Türkçesinin ortak sözcüklerinin yanında ürünlerin dilinde yöresel sözcüklere de rastlanır.
 • Anlatım içten canlıve yalındır. Divan edebiyatındaki kadar edebî sanatlara fazla yer verilmemiştir. Fakat söyleyiş güzelliği yaratmak için kalıplaşmış benzetmelere (mazmunlara) başvurulmuştur. İnci: diş kalem: kaş elma: yanak ok: kirpik suna: turna; ela göz yeşil başlıördek gibi...
 • Şiirlerde aşk ayrılık sevgiliye özlem doğa güzelliği ölüm toplum*sal olaylar kahramanlık din ve tasavvuf gibi temalar işlenmiştir.
 • Şiirlerin birim değeri (nazım birimi) genellikle dörtlüktür.
 • Şiirler hece ölçüsüyle söylenmiş en çok 7 8 ve 11'li kalıplar kulla*nılmıştır. Bunun yanında divan şiirinden etkilenen bazı şairler aruz öl*çüsünü de kullanmıştır. (Âşık Ömer Kâtibi Dertli Gevheri Erzurumlu Emrah Bayburtlu Zihni gibi)
 • Halk şiirinde ahengi sağlamak için genellikle yarım ve cinası uyak kullanılmıştır. Bazen de sadece redifle yetinilmiştir. Halk şiiri geleneğindeki şairler özellikle ölçü ve uyak yönünden divan şairleri kadar titiz değiller biçim mükemmelliğine önem vermezler. Örneğin 8'li hece öl*çüsüyle söylenmiş bir şiirin bazı dizelerinde 7 veya 9 hece bulunması iki dizesinde tam kafiye bulunan bir dörtlüğün üçüncü dizesinde yarım kafiye kullanılması halk şiirinde zaman zaman karşılaşılan bir durum*dur. Biçimle ilgili bu kusurların nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
 • Bazı şairlerin okur-yazar olmaması biçim ve uyak konusunda ye*terli bilgiye sahip olmaması
 • Şairlerin şiirlerini saz eşliğinde ve hazırlıksız (irticalen) söyle*meleri
 • Kulak için kafiye anlayışı benimsenmiştir.
 • Şairlerin biçim güzelliğini değil anlam güzelliğini ön planda tut*maları.
 • Koşma semai mani türkü varsağı gibi nazım şekilleri kullanılmış temaları Bakımından şiirler güzelleme koçaklama taşlama ağıt nefes ilahi sathiye gibi isimler almıştır. İşledikleri temaya göre adlan*dırılan bu ürünler halk şiiri nazım türlerini meydana getirmiştir.
 • Şiirler çoğu zaman müzikle iç içedir belli bir ezgiyle söylenir.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Halk Şiirinin Genel Özellikleri Maddeler Halinde

Halk Şiirinin Genel Özellikleri Maddeler Halinde konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: halk şiirinin genel özellikleri maddeler halinde, halk şiiri geleneği özellikleri, halk şiiri özellikleri maddeler halinde, halk şiirinin özellikleri maddeler halinde, halk şiir geleneğinin özellikleri, halk şiiri geleneğinin özellikleri, halk şiiri geleneği ve özellikleri, halk siiri geleneginin ozellikleri, güzelleme özellikleri maddeler halinde, halk şiirinin genel özellikleri, halk siiri genel ozellikleri, halk siiri geleneği özellikleri, halk şiirinin geleneğinin özellikleri, halk şiir geleneği özellikleri, halk şiiri geleneği ve divan siiri gelenegi özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gazların Genel Özellikleri maddeler halinde Я Soru Cevap 7 20-12-2016 07:47
Serveti Fünun Edebiyatının Genel Özellikleri Maddeler Halinde Я Türkçe ve Edebiyat 4 29-01-2016 12:50
Suyun genel özellikleri nelerdir?-Suyun genel özellikleri maddeler halinde ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 01:50
divan şiirinin özellikleri maddeler halinde Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 14-03-2013 04:56
Tanziman Edebiyatının Genel Özellikleri (maddeler halinde) Я Türkçe ve Edebiyat 0 27-02-2012 09:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats