bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-05-2013, 03:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyenin milletler cemiyetine üye olmasının önemi

Türkiyenin milletler cemiyetine üye olmasının önemi


Birleşmiş Milletler'in temeli sayılabilecek bu organizasyon I. Dünya Savaşı'nın ardından İsviçre'de 10 Ocak 1920'de kuruldu. Amacı ülkeler arasında yaşanabilecek sorunları barışçı yollarla çözmek idi. Bir süre çalıştı fakat fazla bir varlık gösteremedi. II. Dünya Savaşı'nın ardından 1946 yılında dağıldı.
Paris Barış Konferansının 25 Ocak 1919'da yapılan toplantısında; uluslararası barışı ve güveni sağlayacak ve devam ettirecek bir Milletler Cemiyeti kurulmasına karar verildi. Bu kararı yerine getirmek için bir komisyon kuruldu.
Komisyonun hazırladığı sözleşme 28 Nisan 1919 tarihinde Konferans Genel Kurulu'nda kabul edildi ve böylece Milletler Cemiyeti kurulmuş oldu.
20 yıl süreyle dünya milletlerine hizmet veren bu cemiyet tüm çabalara rağmen II. Dünya Savaşı'nın çıkmasını engelleyemedi. Savaş sonrası 18 Nisan 1946'da Cenevre'de toplanan konferans XXI. Genel Kurul Toplantısıyla cemiyetin dağılmasına karar verdi.
Her savaş sonrası antlaşmalarına önsöz olarak konması şartını getiren Milletler Cemiyeti Yasası; Bir Başlangıç Bölümü ve 26 maddeden oluşmaktaydı.


Milletler Cemiyeti Sözleşmesi'nin başlangıç bölümünde cemiyetin genel amaçları ile üyelerinin yüklendikleri sorumluluklar şöyle belirlenmiştir:
“ Uluslar arasında işbirliği geliştirmek ve uluslararası barışı ve güvenliği sağlamak için savaşa başvurmamak konusunda birtakım yükümlülükler kabul etmek gizlilikten uzak adaletli ve onurlu uluslararası ilişkiler sürdürmek; Hükümetlerce bundan böyle eylemsel davranış kuralı kabul edilen uluslararası hukuk kurallarına kesinlikle uymak; Örgütlenmiş halkların karşılıklı ilişkilerinde adaleti korumak ve antlaşmalardan doğan bütün yükümlülüklere titizlikle saygı göstermek... ”
Sözleşmenin 26 maddeden oluşan üyelik ve örgütün yapısı barışın sürekliliğini sağlamak antlaşmalar uluslararası işbirliği ve uluslararası yönetim sözleşme hükümlerinin değiştirilmesi gibi hususları belirleyen metnine göre ise:
 1. Cemiyete üye kabulü Genel Kurulun üçte iki çoğunluğunun kararıyla olacaktı (Madde 1).
 2. Cemiyet bir Genel Kurul bir Konsey ve bunlara yardım eden bir Sürekli Sekreterlikten oluşacaktı (Madde 2).
 3. Cemiyet üyeleri barışın sürekliliğini sağlamak için ulusal silahların en düşük bir düzeye indirilmesi zorunluluğunu kabul ediyorlardı (Madde 8).
 4. Cemiyet üyeleri arasındaki çıkacak anlaşmazlıklarda hakemlik yapabilecek ya da bunları Konsey'de inceleyecekti (Madde 12).
 5. Barışın sürekliliğini sağlayan hakemlik antlaşmaları gibi uluslararası yükümlülükler ve Monroe Doktrini gibi bölgesel anlaşmalar bu sözleşme'nin hiçbir hükmüyle bağdaşmaz sayılmayacaktı (Madde 21).
 6. Savaştan sonra bağımsızlığına kavuşan ve kendi kendilerini yönetme yeteneğinden henüz yoksun halkların oturduğu ülkelere kendi kendilerini yönetmeye yetenekli olacakları zamana kadar cemiyet adına yönetimlerine bir mandatör seçilebilecekti (Madde 22).
 1. Cemiyetin bünyesinde savaşı önleyici tedbirlerde boşluklar mevcuttu ve yaptırımlar yetersizdi.
 2. Sözleşmenin 10. maddesi mütecavizi tayin etmediğinden bu madde barışı korumada yetersiz kalıyordu.
 3. Önemli konularda oy birliği prensibinin uygulanması politik ve hukuki sorunların çözümünü engelliyordu.
 4. Barışı koruyacak ve devamlı kılacak uluslararası zihniyet yetersiz ve noksandı. Habeşistan olayı 1937 Japon taarruzu ve 1 Eylül 1939 tarihinde Alman ordularının Polonya'ya taarruzu ile başlayan II. Dünya Savaşı Milletler Cemiyeti'ni etkisiz duruma getiren nedenler arasında sayılabilir.
 5. Paris Barış Konferansı'nda hazırlanan antlaşmaların bir parçası olması
 6. Bir yandan insan haklarını korumaya çalışıp diğer yandan kolonileşme ve manda sisteminin garantisi durumunda olması çelişki yaratıyordu.
 7. Amerika Birleşik Devletleri'nin Milletler Cemiyeti'nden ayrılması önemli bir uluslararası gücün yitirilmesine ve cemiyetin etkinliğinin kaybetmesine neden oldu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyenin milletler cemiyetine üye olmasının önemi

Türkiyenin milletler cemiyetine üye olmasının önemi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye nin milletler cemiyetine üye olmasının önemi, türkiye nin milletler cemiyetine üye olmasının nedenleri, turkiyenin milletler cemiyetindeki onemi, türkiyenin milletler cemiyetine giriş nedenlermadde madde, milletler cemiyetinin önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiyenin ekonomik kaynakları nelerdir?-Türkiyenin ekonomk kaynakları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 13 26-02-2017 04:56
Türkiyenin En Büyük Avmleri - Türkiyenin En Büyük Alış Veriş Merkezleri elif Soru Cevap 0 09-03-2013 05:15
Türkiyenin Yüzölçümü Nedir Ve Türkiyenin Sınırları elif Soru Cevap 0 18-02-2013 11:46
Birleşmiş Milletler Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 04:47
Türkiye'nin Milletler Cemiyetine girişi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats