bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-05-2013, 10:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Staj Defteri Nasıl Tutulur

Staj Defteri Nasıl Tutulur


Staj defterimi okulumdaki hocalarıma teslim ettiğim için elimde buradan yayınlayacağım bir kopyası mevcut değil malesef. Hal böyleyse hemen dilimiz döndüğünce anlatmaya koyulalım.
Staj İlk Gün
İlk defteri açtınız. Bu beyaz sayfalardaki ilk gününüz tanışma bölümünü koyabilirsiniz. Ve çalıştığınız kurum hakkında bir tarihçe yazabilirsiniz.
Örnek Sayfa Yapısı: “Bugün … kurumundaki … bölümündeki ilk staj günümdü. … … ve … bölümlerini şefle (ya da kimse) gezdim. Oradaki çalışanlarla ve diğer stajyerlerle tanıştım. Günün geri kalanında kurum hakkında bir araştırma yaptım.” Alt paragrafa kurum hakkında kitabi bilgi dilinde ufak bir tarihçe yazabilirsiniz.
İkinci Gün
İkinci gün artık işe başladınız. Bugün şunları bunları yaptım diye yazabilirsiniz.
Örnek Sayfa Yapısı: “Stajımın ikinci gününde … yapmayı öğrendim.” Yaptığınız iş hakkında teknik bilgi verirsiniz sonra da uygulamanızı anlatırsınız.
Üçüncü Gün
Fotograf çekin. Elinizde yaptığınız işle ilgili aletler ve cihazlarla ilgili fotoğraflar olsun. Ve bunları defterinize yapıştırın. Mesela yaptığınız işlerdeki sürekli yanınızda bulunan ve kullandığınız aletlerin fotografını çekip bunları tanıtabilirsiniz. Tanıtmayı kitabi bir dil kullanarak yapabilirsiniz.
Örnek Sayfa Yapısı: “… Aleti: … Aleti … bölümü çalışanlarının sürekli yanında bulundurduğu aletlerin başında gelir. … ve … uygulamaları bu aletle yapılır.” Ve bu tarz bilgiler. Sayfanıza da fotografı yapıştırdığınızda gayet doyurucu bir sayfa görünümü elde edebilirsiniz.
Dördüncü Gün
Çalıştığınız kurumda hergün uygulama yapmıyor olabilirsiniz. O günlerde de yaptığınız iş ile ilgili teorik bilgiler öğrenip bunları defterinize kaydedebilirsiniz. Örneğin Elektronik & Haberleşme sistemlerinde çok önemli olan bir Modülasyon konusunu defterinize yazabilirsiniz. Tabiki önceki makalemde belirttiğim gibi teknik bilgi ve uygulama düzeyini dengeli tutmalısınız. İlk defa staj yapıyorsanız çok fazla teknik bilgi ile defteri doldurmanıza gerek yoktur. Teorik bilgilerden aklınızda kalanları deftere geçirmeniz en iyisidir.
Beşinci Gün
Yaptığınız uygulamarda ve verdiğiniz bilgilerde şekillerden de yararlanın. Kendiniz sayfanın uygun gördüğünüz yerlerine konu ile ilgili kendi elinizle grafikler ve şekiller çizebilirsiniz.
Altıncı Gün
Kendiniz yapmadığınız bir işte “yapıldı edildi” gibi fiiller kullanabilirsiniz. Ortak yaptığınız işleri anlatabilirsiniz.
Örnek Sayfa Yapısı: “Bugün ben ve diğer 2 stajyer ile birlikte … mühendisinin bize verdiği … proje üstünde çalıştık. Şunları bunları yaptık… Sonuç olarak …’nın … olduğunu öğrendim.”
Defterinizi bu tarz bir yazım ile doldurabilirsiniz.
Bu makalemde staj defteri nasıl yazılır sorusuna kendimce yanıt vermeye çalıştım. Umarım biz stajyerler için yararlı meseleler üzerine değinmişimdir.
Peki Staj Dosyası Nasıl Hazırlanır! İşte Kısaca Bilgi

Staj defteri en az staj günü sayısı kadar sayfası dolacak şekilde yazılır. Staj defteri yapılan stajın öğrenciye kazandırdığı bilgi ve becerilerinin raporu resmi belgesidir. Defter bu ciddiyetle önemle teknik bir dil ve 3.şahıs anlatımı kullanılarak anlaşılır ifadelerden oluşacak cümlelerle yazılır. Staj defteri günlük yazar gibi doldurulmaz. İşin ne olduğu yapan şirket çalışanlar başladığınız zamana kadar neler yapılmış neler yapılması planlanıyor gibi işi ve iş yerini tanıtan bilgiler vererek mümkün olduğunca rutin işleri izlemekten kaçınarak o gün yapılan işleri sıralamaktansa nelerin nasıl yapıldığını nasıl yapılması gerektiğini nedenleriyle anlatarak yazılmalıdır. Bunun yanında yapılan ilginç uygulama ölçüm yapım tekniklerine vurgular yapılarak fotoğraflarla desteklenmelidir. İstenirse defter sayfa formatında bilgisayar ile yazılabilir. Gerekirse bilgilere kaynak gösterilebilir. Özetle; staj yapan öğrencilerin her staj türü için ayrı ayrı hazırlamak zorunda oldukları “Staj Defterleri” aşağıdaki kurallarına uygun olarak düzenlenmelidir.
⌂ Rapor teknik yazı karakterinde elle veya bilgisayar yazıcısı ile 12 punto yüksekliğinde yazılacaktır.
⌂ Her bölümün başlığı büyük harflerle yazılacaktır. Varsa alt başlıklarda ise her kelime büyük harfle başlayacaktır.
⌂ Konuların anlatılması esnasında gerekli görülmesi durumunda çizim ve şemalar teknik resim kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
⌂ Metin içinde her Şekil ve Tablo numaralandırılacaktır.
⌂ Kapak sayfası hariç her sayfanın sağ üst köşede tarih alt ortasına sayfa numarası yazılacaktır.Staj dosyası şu bölümlerden oluşmalıdır.
 Staj dosyası kapak sayfası (dış kapak)
 Staj dosyası iç kapak (onaylı): öğrenci adı soyadı numarası staj türü (yukarıda tabloda belirtilen biçimde) başlama ve bitiş tarihleri kaç gün staj yaptığı iş yeri amiri adı soyadı imzası ve onayı içermelidir.
 İçindekiler sayfası: Staj defterinin ilk sayfalarında her gün hangi tür işlerin yürütüldüğü ve bu işlerin ayrıntılı açıklamalarının hangi sayfalarda olduğu belirtir tablo verilecektir.
 Giriş: Bu bölümde stajın konusu işyeri adı ve faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verilecektir. İşyerinde çalışan mühendis ve tekniker sayıları ve görevleri kısaca irdelenecektir.
 Stajda Yapılan Çalışmalar: Bu bölümde staj yönergesinde belirtilmiş olan işlerde yapılan işler günlük olarak ayrıntılı olarak yazılacaktır.
 Sonuç Bölümü: Staj dosyalarının sonunda stajda edinilen bilgi ve becerilerle yapılan işlerin özet halinde değerlendirmesi yapılarak görüş ve düşünceler yazılacaktır.
Yukarıda belirtilen şekilde hazırlanmış staj defteri her sayfası “İnşaat Mühendisi” unvanlı sorumlu kişiye onaylattırılmalıdır. Staj dosyasını onaylayan inşaat mühendisinin adı soyadı ve oda sicil numarası ya da diploma numarası yazılmalıdır.
Hazır Staj Dosyası Örnekleri

Meslek Yüksek Okulu 30 Günlük Staj Dosyası Örneği 1- 07/07/2008 büro çalışanları ile tanışma büroyu tanıma gibi işler yapıldı.
2- 08/07/2008birinci ve ikinci sınıf mükelleflerin dosyaları incelendi. Dosya içerikleri ve evrak düzenlerine bakıldı.
3- 09/07/2008Yakın adreste olan mükellefler tarif edilerek ilgili aya ait muhasebe evrakları toplandı.
4- 10/07/2008 mükelleflerden toplanan evraklar dosyalarına tarih sırasına göre takıldı. İkinci sınıf defterler işletme defterine kayd edildi. Kdv durumlarına bakıldı.
5- 11/07/2008 birinci sınıf mükelleflerinin muhasebe programına ne şekilde kaydedilip mizanlarının nasıl çıkarıldığı yetkili arkadaşlara bakılarak izlendi.
6- 12/07/2008 birinci sınıf tacirlerin evrakları muhasebeleştirildikten sonra aylık mizanlardan beyannamelere nasıl aktarıldığı izlendi.
7- 14/07/2008 çıkartılan beyannameler vergi dairelerine göre ayrılarak sırasıyla asım gunduz sahil akdenız vergi dairelerine gidilerek kdv beyannameleri tahakkuk ettirilerek dışarı işlerin nasıl yürütüldüğü gözlendi.
8- 15/07/2008 4-6 dönemine ait muhtasar beyannameleri nasıl düzenlendiği izlendi. Muhtasarın hangi amaçla yapıldığı öğrenildi.
9- 16/07/2008 çıkartılan muhtasar beyannameler kontrol edilerek ilgili vergi dairelerine gidildi ve tahakkuk ettirildi. Ayrıca bir mükellefe ait vergi dairesinden mükellefiyet yazısı alındı.
10- 17/07/2008 bir şirkete ait hisse devri nasıl yapıldığı gözlendi. Hisse devrinin şirket ortakları tarafından karar defterine karar alınıp hissesini devredecek ortakların noterden hisse devri senedi düzenlenip kararda hisse devri tarih ve sayısı yazılıp tekrar kararın notere gidilip tasdik edilerek İskenderun sanayı ve ticaret odasına ilgili evraklarla randevu tarihi alındı.
11- 18/07/2008 birgün öncesinde hisse devri için ticaret odasından alınan randevu kağıdı ile odaya gidilip hisse devri tescili yapıldı.
12- 19/07/2008 mükelleflerin dosyaları tekrar irdelenerek dosyada en üs tarafta sırasıyla kdv beyannamesi muhtasar beyanname geçici vergi beyannamesi kurumlar/gelir vergisi beyannameleri ssk ile ilgili aylık prim ve hizmet belgeleri işe giriş ek1-ek2 belgeleri ve genel yazışmaların sırasıyla düzenli bir şekilde olduğu incelendi.
13- 21/07/2008 haziran ayına ait aylık sigorta ve hizmet belgeleri sosyal sigortalar kurumuna götürülerek tahakkuk edildi.
14- 22/07/2008 birinci sınıf mükelleflerin evrakları muhasebe kaydına nasıl hangi düzende muhasebeleştirildiği izlendi ve bir şirkete ait evraklar program ortamında nasıl kayd edildiğinin uygulaması yapıldı.
15- 23/07/2008 muhasebe kaydı yapılan şirketin kvd durumuna aylık mizandan bakıldı. İndirilecek kdv ve hesaplanan kdv lerin muavin dükümleri alındı. Evraklarla tutarlılığına bakılarak yanlış kayd edilip edilmediği incelendi. Gerekli düzeltmeler yapılarak aylık mizan çıkartıldı. Çıkan minandan kdv beyannamesine nasıl aktarıldığı öğrenildi.
16- 24/07/2008 vergi dairesine gidilerek kdv beyannamelerinin tahakkukları kestirildi. Kesilen tahakkuklardan bazıları mükellefe bırakıldı. Haziran ayına ait kdv ve muhtasar beyannamelerin son durumları düzenlendi ve vergi dairelerine gidilerek tahakkuk ettirildi.
17- 25/07/2008 mükelleflerin kdv muhtasar beyannamelerin tamamı tahakkuk edilip edilmediği gözden geçirildi.18- 26/072008 yeni bir şahıs mükellefinin açılış işlemlerinin nasıl yapıldığı hangi evraklarının istendiğine bakıldı.
19- 28/07/2008 dün hazırlanan evraklarla vergi dairesine gidilip gelir vergisi mükelelefiyetine tabi şahsın kuruluş evrakları teslim edildi.
20- 29/07/2008 Haziran ayı kdv muhtasar ssk tahakkukları büro arkadaşları ile gidilip mükelleflere dağıtıldı
21- 30/07/2008 sosyal sigortalar kurumuna gidelerek işe giriş verildi. Başka bir mükellefe ait işleri tescili yapıldı.
22- 31/07/2008 bir mükellefe ait bağ-kur başlangıcı için v.dairesine ve ticaret odasından IB formu tasdikletildi.
23- 01/08/2008 Yeni işe başlayan bir mükellefin yoklama tutanağı ile vergi dairesine gidilerek vergi levhası tasdik ettirildi.
24- 02/08/2008 SSK il müdürlüğünden bir şirket adına borcu yoktur yazısı tasdik ettirildi.
25- 04/08/2008 Ticaret odasına gidildi. Mali müşavir faaliyet raporu alındı.
26- 05/08/2008 Evrakları muhasebeleştirilen firmaların mahsup fişleri kontrol edildi.
27- 06/08/2008 Geçici Vergi beyannamelerini hazırlayabilmemiz için kira işçilik satışlar maliyet hesapları kontrol edilerek geçici vergi beyannamelerine hazırlık yapıldı.
28- 07/08/2008 Firmaların geçici vergi beyannamelerinin nasıl yapıldığı öğrenildi.
29- 09/08/2008 Geçici vergi beyannamelerinden düzenlenenler vergi dairesine tahakkuk için gidildi. Bir firmaya borcu yoktur yazısı alındı.
30- 11/08/2008 gecici vergı beyannamesı düzenlemeye devam edıl dı ve kontrol ıslemlerı yapıldı
31- 12/08/2008 gecici vergi beyannamesı ilgili vergi dairelerıne gıdılerek tahakuk kesıldı
32- 13/08/2008 kestırılen tahakuklar mukellefler dagıtıldı ve 7. ayın faturaları alın dı
33- 14/08/2008 mükellefler den toplana evraklar tarih sırasına gore dızıldi ve ıslen dı
34- 15/08/2008 Son gün olması sebebiyle iş yerinden ayrılma hazırlıkları yapıldı.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-07-2015, 05:22   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sigortacılık staj defteri vardır ulaşmak isten sukru_ozkoca@hotmail.com


 

Alt 27-07-2015, 10:27   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sosyal güvenlik ile ilgili elinde ayrıntılı staj defteri olan biri varmı ne yazıcağımı bilmiyorum


 
Alt 02-08-2015, 03:39   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Allah razı olsun


 
Alt 02-09-2015, 02:19   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürlerr :)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Staj Defteri Nasıl Tutulur

Staj Defteri Nasıl Tutulur konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: staj defteri nasıl hazırlanır, staj defteri nasıl doldurulur, staj defteri nasıl yazılır, dış ticaret staj dosyası, dış ticaret staj defteri, halkla ilişkiler staj defteri örneği, staj dosyası nasıl hazırlanır, staj dosyası nasıl doldurulur, dış ticaret staj dosyası örnekleri, muhasebe staj defteri nasıl doldurulur, dış ticaret staj defteri örneği, dış ticaret staj dosyası örneği, hazır staj defteri, staj dosyasına neler yazılır, staj defteri son gün ne yazılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halkla ilişkiler staj defteri örneği elif Eğitim ve Öğretim 2 28-07-2017 03:08
Metalurji döküm staj defteri Örneği elif Eğitim ve Öğretim 2 22-07-2014 12:05
Makine Mühendisliği staj defteri örneği elif Eğitim ve Öğretim 2 03-07-2012 11:17
Dış Ticaret Staj defteri örneği elif Eğitim ve Öğretim 1 28-04-2012 03:00
Yazılım staj defteri örneği elif Eğitim ve Öğretim 1 04-08-2011 06:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats