bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-05-2013, 01:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir?

Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir?a) Dil Anlayışı: Dil zaman içinde değişen canlı bir varlıktır. Milletlerin gelişmesine sosyal ve kültürel yapısındaki değişmelere paralel olarak dili de gelişir veya değişir. Türkler Müslüman olmadan önce Türkçede atlı bozkır kültürünün ve göçebe hayatının unsurları hâkimdir. Müslüman olduktan sonra dilimiz İslâm medeniyetinin taşıyıcısı olan Arapça ve Farsçadan etkilenmiştir. İslâm diniyle ilgili terimler ve deyimler dilimize girmiştir. Bu dönemde yazı dili ile konuşma dili arasında önemli farklılıklar görülmüştür. XIX. yüzyılın ortalarından itibaren edebiyatfatihi Türk toplumu Batı medeniyetinin etkisi altına girmiştir. Bu sefer Türkçeye Batı dillerinden kelimeler girmeye başlar. Dilimiz Batı kültürünü ilim ve tekniğini hayat tarzını yansıtan unsurlarla dolar.

b) Dil Coğrafyası: Bir dilin konuşulduğu alan da önemlidir. Buna "dil coğ*rafyası" denir. Türkler bilhassa XI. yüzyıldan itibaren dünyanın büyük bir bö*lümüne yayılmış ve günümüze kadar irili ufaklı binlerce devlet kurmuştur. Do*layısıyla Türkçe de geniş coğrafyalarda konuşulan bir dil olmuştur. Bu da bir*birinden az veya çok farklılık gösteren bazı Türk şive ve lehçelerinin doğması*na yol açmıştır.

c) Kültürel Farklılaşma: Kültür bir milletin dil din sanat örf ve âdetleri gibi hayata mal olmuş maddî ve manevî değerlerinin hepsine birden verilen bir isimdir. Milletlerin dinî hayatlarında dillerinde gelenek ve göreneklerinde meydana gelen değişiklikler kültürel farklılaşmayı doğurur. Bu bazen çok yavaş bazen de hızlı olur. edebiyatfatihi Toplumumuzda kültürel farklılaşmanın en çarpıcı örneği 1830'lârdan itibaren başlayan "Batılılaşma" hareketinde görülür. Çok hızlı gerçekleşen bu hareket bazı sosyal bunalımları da beraberinde getirmiştir. Tabiî sanat ve edebiyatfatihi edebiyatımız bu kültürel farklılaşmadan hem etkilenmiş hem de bu hareketin yayılmasında etkili olmuştur. Edebiyatımızın devrelere ayrılmasında bu ve buna benzer kültürel farklı*laşmalar da bir kıstastır.

d) Dinî Hayat: Din topluma getirdiği değer hükümleriyle insanların düşünce yapı*larını etkiler ve değiştirir. İslâmiyet’in kabu*lünden önce Türkler değişik coğrafyalarda Şaman Mani ve Buda dinlerini benimsemiş*lerdi. Bu dinlerin etkilerine o dönemde oluş*turulan kitabe ve destanlarda rastlıyoruz. İslâmiyet’in kabulünden sonra edebiyatı*mızda köklü değişiklikler oluşmuştur. Karahanlılar Gazneliler Selçuklular ve Osmanlılar gibi büyük devletler kuran Türkler Araplar ve İranlılarla yakın ilişkiler İçinde olmuşlardır. Bu ilişkiler sonucunda dil ve edebiyatımızda İran ve Arap dil ye edebiyatfatihi edebiyatlarının etkileri görül*müştür. İslâmiyet’in etkisi altında gelişen edebiyatımız Tanzimat'a kadar devam etmiştir.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir?

Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler, türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir, edebiyatın dönemlere ayrılmasındaki ölçütler, turk edebiyatinin donemlere ayrilmasindaki olcutler nelerdir, turk edebiyatinin donemlere ayrilmasindaki olcutler, edebiyatin donemlere ayrilmasindaki olcutler, türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler test soruları, türk edebiyatını dönemlere ayrılmasındaki ölçütler, türk edebiyatının dönemlere ayrılmasında kullanılan ölçütler nelerdir, türk edebiyatı dönemlere ayrılmasındaki ölçütler, edebiyatın dönemlere ayrılması, türk edebiyatının donemlere ayrılmasındakı ölçütler, edebiyatın dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir, türk edebiyatinin dönemlere ayrilmasindaki ölçütler, türk edebiyatının dönemlere ayrılmasının ölçütleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bir ülkenin sağlık düzeyini gösteren ölçütler nelerdir elif Soru Cevap 0 30-03-2013 09:24
Türk edebiyatının yazılı ilk eseri hangisidir? elif Soru Cevap 0 27-03-2013 05:15
islamiyet etkisindeki türk edebiyatının genel özellikleri Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 01:52
Dîvân edebiyâtının ana mazmunları nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 26-02-2011 04:01
Fecr-i Ati Edebiyatının Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats