bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-05-2013, 02:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşında Ankarada Bulunma Sebebi

Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşında Ankarada Bulunma Sebebi


Şiirde Türk edebiyatına yeni bir fasıl açan şair... Büyük vatansever ince bir fikir adamı faziletli vatandaş... İnançlarına hayatını hayatına inançlarını koymuş örnek sanatçı... Aruz veznini mahalle kahvesi konuşmalarına kadar her yerde başarı ile kullanan nazım ustası Mehmet Akif Ersoy 1873'de İstanbul'da doğdu.

Babası Fatih dersiamlarından "İpekli Hoca" diye bilinen Tahir Efendi'dir. Aile içinde etraflı bir din eğitimi görmüştür. Babasından ve başka hocalardan din dersleri Arapça Farsça dil dersleri aldi. Ayrıca Fransızca öğrendi. Fatih Rüştiyesi ve İstanbul İdadisi'nde okudu. Daha sonra Halkalı Baytar Mektebi'ne girip burasını da bitirdi. İlk memuriyeti Orman ve Ziraat Nezareti'ndedir.

İLK ŞİİRİNİ İSTANBUL IDADİSİ'NDE OKURKEN YAZDI
İstanbul İdadisi'nde okurken ilk şiirlerini yazdı. Bu okulda hocası ünlü şair Muallim Naci'dir. Bu büyük nazım ustasından Mehmet Akif çok yararlanmış ve derslerinden aldığı bilgilerle şiirde kendisini aramıştır. Muallim Naci bu yetenekli öğrencisi ile ayrıca ve şahsen ilgilenmiştir. "Bu çocukta gördüğüm cevheri kimsede görmedim" diyordu.

Baytarlık görevi ile Osmanlı İmparatorluğu'nun birçok bölgelerini gezdi. Anadolu'da Rumeli'de Suriye'de bulundu. 1908 devriminden sonra baytarlık mesleğini bıraktı. Bundan sonraki hayatı İslâmiyet'in gelişmesi ve çağdaşlaşması için çalışmak şiir yolu ile Osmanlı aydınını etkilemek çatırdayan ülkenin çöküşünü engellemek için her vasıtaya başvurmakla geçti. İstanbul Üniversitesi'nde ve Halkalı Ziraat Okulu'nda edebiyat dersleri verdi. Günün tanınmış dergilerinden "Sırat-ı Müstakim" ve "Sebilü’r-Reşad'da manzumeler şiirler yazılar yazdı.
Mehmet Akif Osmanlı İmparatorluğunun İslâmiyet temelleri üzerinde yükselerek kurtulacağına ve yaşayışını sürdüreceğine inanıyordu. Ancak İslâmiyet'in de çağdaşlaşması bilimle güçlenmesi gerekirdi. Bu inanç yolunda fikirlerini yaymak için yazılar yazdı camilerde vaazlar verdi sohbetler yaptı.

Birinci Dünya Savaşı içinde Almanya'ya gitti. Batı uygarlığını ve yarattığı hayat biçimini gözleri ile gördü. Dönüşte "Berlin Hatıraları" adı altında uzun bir manzume ile izlenimlerini anlattı. Gezi edebiyatımızda büyük yeri olan bu manzumesinde Mehmet Akif Batı uygarlığı ile İslâm dininin kolayca bağdaştırılabileceğini savunuyor ve uygarlığın İslâm ahlâkı ve gelenekleri üzerinde daha kolay ürün verebileceğini anlatıyordu.

Savaş içindeki Osmanlı Devleti'nin Arabistan'da başlayan milliyet cereyanları ve bağımsızlık istekleri karşısında bazı sıkıntıları vardı. O günün istihbarat örgütü olan ‘Teşkilat-ı Mahsusa’nın başında bulunan Kuşçu Eşref Necid Emiri İbnürreşid'in yola getirilmesi için Mehmet Akif'in Necid'e gitmesini teklif etti. Birlikte yola çıktılar.

ÇANAKKALE ZAFERI'NDEN SONRA «ÇANAKKALE DESTANI»NI KALEME ALDI

Necid’e giderken evinin geçimi için bir miktar altın vermek isteyen Kuşçubaşı Eşref'e Akif'in verdiği cevap onun ne çeşit bir vatansever olduğunu ortaya koyar; "Bırakınız altınları Eşref Bey” demişti “biz hizmetimizi altınla kirletmeyelim."

Necid çöllerinin amansız güneşi altında bin zahmetle yapılan seyahat sırasında Çanakkale savaşlarının zaferi haberi kendilerine ulaştı. Mehmet Akif Çanakkale Zaferi'nden öylesine bir heyecan duydu öylesine bir şükran duygusu ile doldu ki çadırının önündeki kumda secdeye vardı ve ellerini Allah'ına açarak gözyaşları içinde dua etti. Kuşçubaşı Eşref sabahleyin Mehmet Akif'i uyandırmak için çadırına girdiği zaman titrek bir mumun ışığında şairin hâlâ birşeyler yazmakta olduğunu gördü ve sabaha kadar gözünü kırpmadığını öğrendi. Necid Çölü'nün bir uzun gecesinde "Çanakkale Destanı" yazılmıştı.

"Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın!
Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın!"

Bu gezisi sırasında Hz. Peygamber'in türbesini de ziyaret etmek fırsatını bulan şair "Necid Çöllerinden Medine'ye" adlı uzun şiirle izlenimlerini manzum olarak dile getirmiştir.

İSTİKLAL MARŞIMIZI YAZDI
Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmamız ve Mondros Mütarekesi'nin imzalanması Mehmet Akif'i can evinden vurdu. "Üç bin yıldır hür yaşamış ve medeniyet öncüsü olmuş bir millet kefenlenemez! Buna kimsenin gücü yetmeyecektir" diyor bütün gücü ile savaşını sürdürüyordu. Anadolu'ya geçti. Birinci Büyük Millet Meclisi'ne Burdur Milletvekili olarak katıldı. Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın ve milletvekili arkadaşlarının ricası üzerine "istiklâl Marşı"mızı yazdı:

"Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır parlayacak.
O benimdir o benim milletimindir ancak..."

1 mart 1921 tarihli Büyük Millet Meclisi celsesinde Akif'in yazdığı marş Hamdullah Suphi tarafından kürsüde okundu ve "Milli Marş" olarak kabul edildi.

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Akif Mısır'a gitmiş ve bir dostunun (Abbas Halim Paşa) Kahire çevresindeki Halvan Köyü'nde 11 yıl yaşamıştır. Yurda döndüğü zaman "Mısır'da 11 yıl yaşadım. Fakat daha 11 gün yaşasaydım herhalde çıldırırdım" diyordu. 1936 haziranında yurduna dönmüştü. Aynı yılın 27 aralık tarihinde gözlerini hayata yumdu. Bir resminin arkasına şu kıtayı yazmıştı:

"Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince.
Günler bu heyulayı da er geç silecektir.
Rahmetle anılmak... Ebediyyet budur amma
Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir."

Mehmet Akif sessiz yaşadı ve sessiz öldü. Fakat büyük sanatkâr büyük insan büyük vatanseverin şiirlerine ve hayatına koyduğu ölümsüz uğultu Türk milleti ile birlikte yaşamaya devam edecektir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşında Ankarada Bulunma Sebebi

Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşında Ankarada Bulunma Sebebi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mehmet akif ersoy un kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedeni, mehmet akif ersoy kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedeni, m akif ersoy kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının sebebi, mehmet akif ersoy un kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedenleri, makif ersoy un kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedeni, makif ersoy un kurtuluş savaşında neden ankaradaydı, mehmet akif ersoyun kurtulus savasi sirasinda ankarada bulunmasinin nedenleri, makif ersoy kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının sebebi kısa, m akif ersoy kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının sebebi nedir, makif ersoy kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının sebebi, m akif ersoy un kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedeni, mehmet akif ersoy kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedenleri, makif ersoy un kurtuluş savaşı sırasında ankara da bulunmasının nedeni nedir, mehmet akif ersoy un kurtuluş savaşında ankarada bulunmasının nedeni, mehmet akif ersoy un kurtuluş savaşı sırasında ankarada bulunmasının nedeni nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı - Mehmet Akif Ersoy’un Hakkında elif Soru Cevap 0 16-02-2013 03:42
Mehmet Akif Ersoy'un Bülbül şiirindeki kafiyeler nelerdir? gizem Soru Cevap 0 26-02-2012 06:42
kurtuluş savaşında kaç asker savaşmıştır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 25-02-2012 11:37
Mehmet Akif Alakurt Biyografi - Mehmet Akif Alakurt Kimdir ? Bkmlyz Türkiye'den Biyografiler 0 30-11-2008 05:16
Mehmet Akif Ersoy Biyografi-Mehmet Akif Ersoy Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 01:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats