bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2013, 12:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Padişahın Mührünü Kim Taşır

Padişahın Mührünü Kim Taşır


• Osmanlı Devleti merkeziyetçi ve mutlak otoriteye dayalı bir yönetim anlayışı ile yönetiliyordu. Devletin başında Osmanlı hanedanından gelen Padişah bulunuyordu.
• Egemenlik Allah adına padişaha aitti. Bu nedenle bütün yetkiler padişahta toplanmıştır. Padişahlar Bey Gazi Hünkar Hüdavendigar ve Sultan gibi unvanlar kullanmışlardır.
• Padişahlar hükümdarlık alameti olarak kendi adlarına hutbe okutup para bastırmışlardır.
• Padişah adayı şehzadeler yetişmeleri için san*caklara gönderilirlerdi. Buna “Sancağa Çıkma” denilirdi. Devlet yönetiminde tecrübe kazanmala*rı için gittikleri sancaklarda yanlarına “Lala” adı verilen tecrübeli devlet adamları verilirdi.
• I. Ahmet 1603 yılında bu uygulamayı kaldırarak “Kafes Usulü”nü getirdi. Bu tarihten itibaren şehzadeler sarayda yetiştirilmeye başlanıldı.
• I. Ahmet devrine kadar Osmanlı Devleti’nde pa*dişah öldüğü zaman yerine kimin geçeceği belir*lenmemişti. Her şehzadenin padişah olma hakkı bulunduğundan bu durum şehzadeler arasında taht kavgalarının çıkmasına neden olmuştur.
• I. Ahmet 1603′te Ekber ve Erşed (büyük ve akıl*lı) olanın tahta geçmesi kuralını getirdi. Böylece taht kavgaları ve kardeş katliamı önlendi.
• Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi (1517) ile Osmanlı padişahları aynı zamanda halife oldu*lar.
• Padişahın yetkileri ilk kez ayanlar karşısında Sened-i İttifak ile kısıtlandı. Tanzimat Fermanı
ile Osmanlı Devleti’nde hukuk devleti anlayışı yerleşmeye başladı.
• 1876 Kanun-u Esasi ile padişahın yetkileri ilk kez anayasa ile sınırlandı.

Divan-ı Hümayun
• Divan devlet işlerinin görüşülerek karara bağ*landığı en yüksek kuruldu. Divan teşkilatı Orhan Bey zamanında kurulmuştur. II. Mahmut yaptığı ıslahatlar sırasında Divanı kaldırarak yerine Ba*kanlar Kurulu’nu kurmuştur.
• Divan padişah için danışma meclisi niteliğinde*dir. Divanın iki özelliği vardır hem yönetim kuru*mudur hem de en yüksek mahkemedir.

Divan üyeleri ve görevleri şunlardır;
1. Padişah : Padişahlar Fatih’e kadar (1475) diva*nın başkanı idiler. Fatih’ten sonra padişahlar di*van toplantılarına katılmadılar.
2. Vezir-i Azam (sadrazam): Padişahın mutlak vekili olup günümüzdeki Başbakan’ in konu*mundadır. Padişah mührünü taşır padişah adına tayin ve terfiler yapar ve devlet işlerini yürütürdü. Sadrazamlar padişah yerine sefere çıktıkları za*man “Serdar-ı Ekrem“(Büyük Asker) unvanı alırlardı.
3. Vezirler: Günümüzde Devlet Bakanları konu*munda olan vezirler daha çok askeri ve siyasi işlerden sorumlu idiler. Tecrübeli birer devlet adamı olup vezir-i azamın yardımcısı idiler. Osmanlı Devleti büyüdükçe sayıları artmıştır.
4. Kazaskerler: Anadolu ve Rumeli Kazaskeri ol*mak üzere sayıları ikidir. Adalet eğitim kültür ve diyanet işlerine bakarlardı. Divandaki büyük da*valara bakan kazaskerler ayrıca kadı ve müder*rislerin (profesör) tayin ve terfilerine bakarlardı. Günümüzdeki hem Milli Eğitim hem Adalet Bakanı konumundaydılar.
5. Defterdarlar: Günümüzdeki Maliye Bakanı’ nın konumunda olan defterdarlar devletin bütün mali işlerinden sorumludur. Anadolu ve Rumeli def*terdarları olmak üzere sayıları ikidir.
6. Nişancı: Protokol yazı ve tapu işlerinde so*rumlu idi. Padişah adına yazılan ferman berat ve diğer belgelere padişahın tuğrasını (imzasını) çekerdi. Os*manlı kanunlarını çok iyi bilen nişancılar gerekti*ği zaman Divana bilgi verirlerdi.
• Bu görevlilerden başka 16. yüzyıldan itibaren di*van üyeleri arasında din işlerinden sorumlu Müf*tü (Şeyhülislam) donanmadan sorumlu Kaptan-ı Derya ve dış işlerinden sorumlu Reis’ül Küttap da katılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Padişahın Mührünü Kim Taşır

Padişahın Mührünü Kim Taşır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: padişahın mührünü kim taşır, padişah mührünü kim taşır, padişahın mührünü kimler taşır, padisahin muhrunu kim tasir, osmanlının 4 mührü, osmanlıda padişahın mührünü kim taşır, padişahın mührünü taşıyan, padişahın tuğrasını taşıyan kimdir, osmanlıda padişah mührünü kim taşır, osmanlı devletinde padişahın mührünü kim taşır, padişahın tuğrasını kim taşır, osmanlının 4 mührü kimlerdedir, padişahın tuğrasını kim çeker, padişahın mührü kimde bulunur, padişah tuğrasını kim taşır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kutadgu Bilig bir siyasetname niteliği taşır Neden? elif Soru Cevap 0 05-05-2013 01:29
Ay Taşır Nedir-Ay Taşır Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 05-04-2013 02:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats