bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2013, 10:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Padişahın Mührünü Kim Taşır

Padişahın Mührünü Kim Taşır


• Osmanlı Devleti merkeziyetçi ve mutlak otoriteye dayalı bir yönetim anlayışı ile yönetiliyordu. Devletin başında Osmanlı hanedanından gelen Padişah bulunuyordu.
• Egemenlik Allah adına padişaha aitti. Bu nedenle bütün yetkiler padişahta toplanmıştır. Padişahlar Bey Gazi Hünkar Hüdavendigar ve Sultan gibi unvanlar kullanmışlardır.
• Padişahlar hükümdarlık alameti olarak kendi adlarına hutbe okutup para bastırmışlardır.
• Padişah adayı şehzadeler yetişmeleri için san*caklara gönderilirlerdi. Buna “Sancağa Çıkma” denilirdi. Devlet yönetiminde tecrübe kazanmala*rı için gittikleri sancaklarda yanlarına “Lala” adı verilen tecrübeli devlet adamları verilirdi.
• I. Ahmet 1603 yılında bu uygulamayı kaldırarak “Kafes Usulü”nü getirdi. Bu tarihten itibaren şehzadeler sarayda yetiştirilmeye başlanıldı.
• I. Ahmet devrine kadar Osmanlı Devleti’nde pa*dişah öldüğü zaman yerine kimin geçeceği belir*lenmemişti. Her şehzadenin padişah olma hakkı bulunduğundan bu durum şehzadeler arasında taht kavgalarının çıkmasına neden olmuştur.
• I. Ahmet 1603′te Ekber ve Erşed (büyük ve akıl*lı) olanın tahta geçmesi kuralını getirdi. Böylece taht kavgaları ve kardeş katliamı önlendi.
• Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi (1517) ile Osmanlı padişahları aynı zamanda halife oldu*lar.
• Padişahın yetkileri ilk kez ayanlar karşısında Sened-i İttifak ile kısıtlandı. Tanzimat Fermanı
ile Osmanlı Devleti’nde hukuk devleti anlayışı yerleşmeye başladı.
• 1876 Kanun-u Esasi ile padişahın yetkileri ilk kez anayasa ile sınırlandı.

Divan-ı Hümayun
• Divan devlet işlerinin görüşülerek karara bağ*landığı en yüksek kuruldu. Divan teşkilatı Orhan Bey zamanında kurulmuştur. II. Mahmut yaptığı ıslahatlar sırasında Divanı kaldırarak yerine Ba*kanlar Kurulu’nu kurmuştur.
• Divan padişah için danışma meclisi niteliğinde*dir. Divanın iki özelliği vardır hem yönetim kuru*mudur hem de en yüksek mahkemedir.

Divan üyeleri ve görevleri şunlardır;
1. Padişah : Padişahlar Fatih’e kadar (1475) diva*nın başkanı idiler. Fatih’ten sonra padişahlar di*van toplantılarına katılmadılar.
2. Vezir-i Azam (sadrazam): Padişahın mutlak vekili olup günümüzdeki Başbakan’ in konu*mundadır. Padişah mührünü taşır padişah adına tayin ve terfiler yapar ve devlet işlerini yürütürdü. Sadrazamlar padişah yerine sefere çıktıkları za*man “Serdar-ı Ekrem“(Büyük Asker) unvanı alırlardı.
3. Vezirler: Günümüzde Devlet Bakanları konu*munda olan vezirler daha çok askeri ve siyasi işlerden sorumlu idiler. Tecrübeli birer devlet adamı olup vezir-i azamın yardımcısı idiler. Osmanlı Devleti büyüdükçe sayıları artmıştır.
4. Kazaskerler: Anadolu ve Rumeli Kazaskeri ol*mak üzere sayıları ikidir. Adalet eğitim kültür ve diyanet işlerine bakarlardı. Divandaki büyük da*valara bakan kazaskerler ayrıca kadı ve müder*rislerin (profesör) tayin ve terfilerine bakarlardı. Günümüzdeki hem Milli Eğitim hem Adalet Bakanı konumundaydılar.
5. Defterdarlar: Günümüzdeki Maliye Bakanı’ nın konumunda olan defterdarlar devletin bütün mali işlerinden sorumludur. Anadolu ve Rumeli def*terdarları olmak üzere sayıları ikidir.
6. Nişancı: Protokol yazı ve tapu işlerinde so*rumlu idi. Padişah adına yazılan ferman berat ve diğer belgelere padişahın tuğrasını (imzasını) çekerdi. Os*manlı kanunlarını çok iyi bilen nişancılar gerekti*ği zaman Divana bilgi verirlerdi.
• Bu görevlilerden başka 16. yüzyıldan itibaren di*van üyeleri arasında din işlerinden sorumlu Müf*tü (Şeyhülislam) donanmadan sorumlu Kaptan-ı Derya ve dış işlerinden sorumlu Reis’ül Küttap da katılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Padişahın Mührünü Kim Taşır

Padişahın Mührünü Kim Taşır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: padişahın mührünü kim taşır, padişah mührünü kim taşır, padisahin muhrunu kim tasir, padişahın mührünü kimler taşır, osmanlının 4 mührü, osmanlıda padişahın mührünü kim taşır, padişahın mührünü taşıyan, osmanlıda padişah mührünü kim taşır, padişahın tuğrasını taşıyan kimdir, osmanlı devletinde padişahın mührünü kim taşır, padişahın tuğrasını kim taşır, osmanlının 4 mührü kimlerdedir, padişah tuğrasını kim taşır, http wwwbakimliyizcom soru cevap 121994 padisahin muhrunu kim tasirhtml, osmanlıda 4 mühür,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kutadgu Bilig bir siyasetname niteliği taşır Neden? elif Soru Cevap 0 05-05-2013 11:29
Ay Taşır Nedir-Ay Taşır Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 05-04-2013 12:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats