bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2013, 02:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Etkin Olmak Nedir

Etkin Olmak NedirEtkin ve Etkili insan olmak insanların her birinin değişik sebeplerden dolayı arzu ettiği bir gerçektir. Her insan olumlu veya olumsuz bazılarının üzerinde etkileri vardır. İnsanlar bu etkilerinin bazen farkında bazen de farkında değillerdir. Bilinçli insanlar yaşadığı hayatın farkında olan insanlar etkilerinin olumlu olmasından memnun olumsuz etkilerinden de rahatsız insanlardır. Aslında hepimiz olumsuz etki bırakmaktan asla hoşlanmayız. Fakat hangi davranışlarımızın olumsuz etki bıraktığını bilmediğimizden ve olumsuz davranışımızın etkisinin uzun vadede kendisini göstermesinden dolayı bunun önemini kavramakta zorlanıyoruz.
Etkin ve Etkili insan olmak hepimizin arzu ettiği bir gerçek. O zaman ne demek Etkin insan ? Ne demek Etkili insan? Şimdi bu kavramların içeriğine bir göz atalım:
Etkin insan : Geleceğe ait bir ideali bir projesi olan hedefi olan insanın o projeyi gerçekleştirmek için sahip olduğu yetenekleri ve imkanları fark edip bunları vizyonu ve misyonu istikametinde harekete dönüştürebilen ve bu bağlamda sürekli iyileştirme gayretinde olan kişidir.
Etkili insan:

A- Etkin ve Etkili insan olmaları yönüyle insanlar şu bölümlerde ele alınmalıdır.
A.1-Doğuştan etkili ve etkin insan olmaları için gerekli donanımlara sahip insanlar.
A.1/a - PEYGEMBERLER:
Peygamberler doğum öncelerinden başlayan bir harukuladelikler içinde dünyaya gelmişlerdir. Allah onlara gördüreceği vazifeleri gereği küçüklüklerinden itibaren onları tüm insanların seveceği fiziki güzelliklerle ahlaki güzelliklerle ve çevrelerindekileri onlara hayranlık bıraktıracak mucizelerle dünyaya göndermiştir.
Peygamberlerin hitabetleri harukulade fiziki yapıları hayranlık verecek şekilde mükemmel yetenek ve kabiliyetleri fevkalade ve asırlarına örneklik yapma düzeyinde insani ilişkilerinde hep örnek aile yaşantıları nur nesiller halinde olmuş etkin ve etkili yaratılmışlığın birer göstergesi. Aynı zamanda peygamberlerin insanları tanıma yetenekleri sabırları yüce idealleri vefaları her şeyleriyle örnek olmaları hasılı onların liderlikleri vehbi liderlik doğuştan etkin ve etkili insanlar.
Hz. Yusuf ‘un güzelliği –Hz. Eyyub ‘un sabrı Hz. Nuh’un gemisi Hz. Davud ‘un sesi- Hz. Süleyman ‘ın hükümdarlığı vb. örnektir.

A.1/b-LİDERLER
Dünya Tarihinde çeşitli milletlerin geçmiş onlara liderlik yapmış harukulade insanlardır. Yaptıklarıyla toplumları etkilemiş ve nice medeniyetlerin oluşmasına önderlik etmiş kişilerdir.
Bu liderlerin de pek çoğunun liderlik özellikleri de yaratılışları itibariyledir. Pek çok konuda bilgi ve becerilerin öğrenilmesinden ziyade üstünlükler içinde gelmişlerdir. Bazen yaşadıkları zamanın ve mekanların stratejik olmasına göre de başarılı veya başarısız da olmuşlardır. Bazı liderler bu üstün yeteneklerini kendi milletleri dahil bir felaketler için kullanabilmişlerdir. Bazıları da dünyanın imarı için liderlik yapmışlardır. Hitler Mussolini Neron. Beri taraftan Gandi Atatürk vs.
A.2- Yine etkileyicilikleri bilgi ve beceriden ziyade tamamen yaratılışları itibariyle güzel kadın veya yakışıklı erkeklerin durumudur. Böyle insanların da etkileyici olmalarında bilgi ve gayretin rolü yok denecek kadar azdır.
A.3- Etkin ve etkili olan bir diğer grup da yine üstün niteliklerinin yine yaratılışlarından olup ciddi eğitim – merak- ilgi ve kabiliyetlerini sergileyebilme fırsatlarına sahip olmuş sanatkarlardır. Bunların da etkili olmaları tamamen olmasa da vehbidir. Mozart Picasso M imar Sinan diğer ressamlar müzik dehaları mimarlar - vb. sporcular – vb. politikacılar – vb.
A.4– Bir de Allah her milletin içinden asırlar içinde insanlık aleminin içine düştüğü maddi manevi tıkanıkları açan ısmarlama insanlar yaratıyor ve bu insanların da etkileyicilikleri de vehbidir. -Mücedditler – ilim adamları – filozoflar – mucitler – felsefi akım denebilecek büyük fikir adamları.
A.5 - En son olarak da yetenek ve kabiliyetleri sınırlı ilimle öğrenerek inkişaf edecek şekilde yaratılmış ilim bilgiye tecrübeye cemiyete hasılı pek çok şeye muhtaç yaratılan bütün imkan ve imkansızlıkların eşit olarak muhatabı olan bizler.

ETKİN VE ETKİLİ İNSAN OLMAKLA İLGİLİ SORULAR :

1- Etkili bir insan olduğunuzu düşünüyor musunuz?
2- Etkili bir insan olmak istiyor musunuz ? Kimleri etkilemek istiyorsunuz ?
3- Etkin ve Etkili bir insan olmak zorunda mısınız? Yoksa zorunda mı bırakıldınız.?
4- Hangi alanlarda insanları etkilemeyi düşünürsünüz?
5- İnsanları olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiliyorsunuz?

B-Etkin ve Etkili bir insan olmak için ilkönce ferdi planlarda kişinin olması ve yapması gerekenler:

B.1 - İNSAN KENDİSİNİ TANIMALI
İnsan kendisi ile barışık yaşamalıdır. davranışlarının kaynağını nedenlerini bilmelidir. Hangi davranışları doğru hangi davranışları yanlış insanlarla olan ilişkilerinde göstermesi gereken tutum ve davranışlar nelerdir? Kendisinin eksikleri nelerdir? Gibi pek çok soruya doğru cevaplar verebilmeli ve kendisi ile barışık ve mutlu yaşamalıdır. İnsanların pek çoğu kendisini ve davranışlarını tanımadığı için eksiklerini de bilmemekte ve eksiklerini tamamlamak için her hangi bir gayretin içine dahi girmemektedir. Bütün bunların neticesinde de huzursuz aileler iletişimsiz anne - baba - çocuk ilişkileri verimsiz işletmeler ve birbirlerini anlamayan dinlemeyen anlama ve dinleme gayretine dahi girmeyen acayip bir toplum bütün bunların nedeni kendisini tanımayan veya tanımaya dahi gayret etmeyen insanlar.

“İlim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir; ya sen kendini bilmezsen ya bu nice okumaktır.” Yunus EMRE
“Kendini bilmeyen Rabbini bilemez.” Ayet-i Kerime

İnsanlar kendilerini biyolojik yönden tanımalı cinsiyet yönünden kendini tanımalı “Ben” nefis yönüyle kendisini tanımalı tutum- davranış yönüyle kendini tanımalıdır.
İşte bütün bunları;
a- İnsan tanıma sistemleri yöntemlerine başvurarak tanımalıdır.
b- Kendi inanç sistemi içerisinde insana birey olarak on bakan yönüyle tanımalı.
c- İçinde yaşadığı toplum ve bu toplumun değer yargılarıyla kendisini tanımalı
d- İnsan psikolojisini anlatan bilimsel veriler yoluyla insan kendisini tanımalıdır.
e- Biyolojik açıdan insanı anlatan bilimsel veriler ve eserlerle kendisini tanımalıdır.
f- Felsefi ve sosyolojik açıdan insan- değerler toplum ve insan ile ilgili diğer açılardan insana bakan pozitif bilimler ışığında insan kendisini tanımalı ve inançları yönünden birey olma yönünden toplum yönünden kendisinden beklenen şeyleri tam olarak yerine getirebilmelidir.

Yoksa kendisini tanımayanın ne kendisine ne de topluma verebileceği müspet çok şeyi olmayacaktır. Her insanın yaratılışı gereği bazı kendisine has özelliklerle gelir. Bu özelliklerin bazıları insanlarda dominant (baskın) düzeyde bazıları da çekiniktir. İşte fert ancak bu dominant ve çekinik özelliklerini kendisinde bulundurabilirse kendisi ile barışık başarılı hayatta mutlu vs. olur. Yoksa eksikliklerini bilmez farkına varamaz ise onları tamamlama gayretine girmez ve bir tarafı daima güdük kalır. Eğer sansı varsa etkin insanlar tarafından kendisi farkında olmadan hayırlı işlerde de kullanılabilir.

Aşağıdaki sorular insanın kendisini tanımasında yardımcı olabilir:

1- Yaradılışım gereği hangi özelliklere sahibim?
2- Yaşadığınız hayattan zevk alıyor musunuz?
3- Hayatta ulaşmak istediğim yüce ideallerim var mı?
4- İnsanlar tarafından anlaşılıyor muyum?
5- Gelecek ile ilgili hayaller kurmayı mı yoksa içinde yaşadığımız zaman mı sizin için geçerli?
6- İnsanlar sizinle olmaktan zevk duyuyorlar mı?
7- Sizce insan mı önemli yoksa sistemler mi?
8- İnsanlara karşı duyarlı ve hassas mısınız?
9- Daha çok olumlu olaylar mı dikkatinizi çeker yoksa olumsuz olaylar mı?
10- Beraber olduğunuz insanlara karşı baskıcı olduğunuz bir yönünüz var mı?
11- İnsanlar arasında arabuluculuk yapmayı sever misiniz?
12- Risk almaktan hoşlanır mısınız?
vb. daha çok sorular...

B.2- YAPTIĞI VAZİFESİ İLE İLGİLİ BİLMESİ GEREKEN BİLGİLERİ GEREKTİĞİ ÖLÇÜLERDE BİLMELİDİR.


Etkili bir insan olmak için yaptığınız görev ile ilgili detaylı ve gereken bilgiye sahip olmalısınız. Zira yaratılışımız gereği etkileme gücü ile donatılmış iseniz insanlar sizden sahip olduğunuz değerler ölçüsünde etkileneceklerdir.
Günümüz insanının değer vermeye başladığı en önemli hususlardan birisi de kalifiye elemandır. Kalifiye elemanında vazifesini ilmi verilerle ve bilimsel gerçeklerle değerlendirebilen insandır. Etkili bir fert etkilediği insanlara bilgi ve tecrübesini aktaracaktır. Eğer etki alanındaki insanlardan yaptığı iş ile ilgili bir adım önde değilse etkisi kırılacak ve insanların yanında etkinliği azalacaktır.

Yaptığı iş ile ilgili yeterli bilgi ve tecrübe donanımına sahip olmak?

a- Etkinlik kurmasında ve etkili olmasında
b- Yönlendiricilikte isabet etmesine
c- Otoritesini bilgi ve tecrübesiyle kurmasına
d- Kurumunu içinde yaşadığı asrın realitelerine göre idare etmesini ve geliştirebilmesini
e- Elemanlarının da yaptıkları işlerde hangi yargılarına itibar etmelerini anlamalarına neden olacaktır ve bunu bizzat yaşayarak göstermiş olacaktır. Yoksa temsil ettiği makamı yeterli onorize etmemiş olacak ve gerçek saygınlığı oluşturamayacaktır.

B.3- GÖREVİ İLE İLGİLİ TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ TAKİP EDİP HAYATINDA UYGULAMALI:
“İlim ve fen çeşit çeşit dalları ve her dalın ihtiva ettiği faydalarıyla hemen herkes için faydalı ise de;insanın ömrü mahdut imkanları da sınırlı olduğundan bunların hepsini belleyip istifade etmesi mümkün değildir. Bu itibarla her fert kendisi ve milleti için gerekli olan şeyleri öğrenip değerlendirmeli gereksiz şeylerle ömrünü beyhude etmemelidir.” MFD.

“İlim ve Teknik insanın hizmetindedir ve ondan korkmak için ciddi hiçbir sebep de mevcut değildir.” MFD.

Etkili bir insan olabilmek için fert içinde yaşadığı asrı ve onun gereklerini ve realitelerini görmek ve onlara göre vaziyetini ayarlamak zorundadır.
Bugün teknik ve teknoloji insanın başını döndürecek kadar ilerlemiş ve insanlığın hizmetinde harukulade işler gerçekleştirmektedir. Amacımız çok bilgi ve veriye ulaşmak ise bunun da teknolojinin nimetlerinden yararlanarak elde etmek hem çok kolay hem çok ucuz hem daha çok bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşmak demektir. Asrın idrakine derdini daha hızlı ve en az riskle anlatmanın da yolu teknolojiyi bilmek ve onu uygulamaktan geçiyor.
Örnekler: Öğrencinin notlarını internetten öğrenme devam devamsızlığını hakeza ÖSS ‘ye uydu yayınlarıyla hazırlanma bilgisayarı her işte güvenle kullanma vb. daha pek çok şey sizi etki alanınızdaki insanlar üzerinde etkili kılacaktır. Matematik öğretmeni Dursun UYAR Bey ‘in cep bilgisayarı ile ilgili hatırası

B.4 – İNSANLARIN BİR ADIM ÖNÜNDE OLMA:
Etki alanındaki insanlardan daima bir adım önde olursanız ve bunu onlara söz ve davranışlarla da ispat ederseniz onlar üzerinde etki bırakabilirsiniz.
Hiçbir fert kendi ufkundan daha dar bir ufka sahip ir insandan hiçbir fert kendi misyonundan daha basit misyon sahibi bir insandan hiçbir fert kendisinden daha az bilgi donanımına sahip bir insandan etkilenmez ve onun kendisinden daha iyi bir durumda olduğunu kabul etmez ve o ferdin etkisinde kalıp onun etkisinden ve ona kazandıracağı kazanımlardan istifade etmek istemez.
Hiçbir öğrenci dersini bilmeyen ve anlatamayan bir öğretmenin rehberliğinden etkilenip davranış değişikliğine gidip yeni bir rota çizmez.
Hiçbir çocuk kendisinden çok fazla bilgi ve tecrübeye sahip olmayan bir anne – babaya dertlerini açıp onların yol göstericiklerine başvurmaz. “Bugün genç ihtiyar herkesin hali yürekler acısı günümüz insanının bu acınacak hali biraz da irşad adına ortaya çıkanların zavallılığından kaynaklanmaktadır. Zira devrinin kültürünü anlayışını üslubunu bilmeyenlerin o devir insanına bir şey anlatmaları da mümkün değildir. Eğer nesli irşad etme adına yıldızlara seyahat şart olsaydı ve irşadla alakalı anlatacakları oradan getirmek icab etseydi gidip getirme ve muhtaçlara takdim etme farz olurdu..... Evet aynı malzemeleri kullanarak neslinin elinden tutup kaldırman onun maddi manevi yardımlarını sarman ve onu yeniden yükseltmen sana bir borçtur.” MFD
“Evet anlattığımız hakikatler ne kadar mübarek ve mukaddes olursa olsun günümüzün idrak anlayış ve üslubuyla yapılmayan bir telkinin müessiriyeti şüphelidir.” MFD

“Bugün İslam alemi devrin tekniğine göre konuşma kabiliyetini
kaybettiği için hitap etme mevkiinden alaşağı edilmiştir.” MFD

“Evet dünya değişiyor ilim ve teknik baş döndürürcü bir hızla gelişiyor. Ama bazılarımızın söyledikleri gelişen dünya ölçeklerine uymuyor. Üç asır öncesine takılıp kalıyor ve günümüzün nesline konuşabilmekten çok uzak bulunuyor. Tabi böyle olunca da söylediklerimize kulak veren olmuyor.”

Rehberlik yapacağınız insanları doğru zamanda doğru yerde olmalarını sağlamanın en önemli noktası sizin diğer insanlardan evvel oraya varmış olmanızı gerektiriyor. Sizler daima öğreten yönlendiren besleyen yetiştiren olmalısınız. Bunun da yolu sonu erkenden görmekle olur.

B.5 – TOPLUMUN DEĞER YARGILARINA TERS DÜŞMEMELİ:
Etkili insan olmak istiyorsanız veya buna mecbursanız etki alanınıza giren insanların ilgi duydukları alanlara siz de ilgi duymalı bilgi sahibi olmalı ve onları besleyebilmeli ve yönlendirebilmelisiniz. insanlar sizi ilgi alanlarına çekmek ve o sahada da konuşmak fikir alış verişinde bulunmak isteyeceklerdir. Eğer sizler onların masum ilgi alanlarına ilgi duymaz iseniz; siz nasıl onların sahasına gelmiyorsanız onlar da sizin sahanıza asla gelmeyeceklerdir.
Etkili bir insan olmak istiyorsanız etki alanınıza giren her fert sizde bir şeyler bulabilmeli sizinle kendisini ve kendisine ait şeyleri konuşabilmelidir. Onun için muhataplarımızın bilgi seviyesine inmeli onların seviyesinden konuşabilmeliyiz ki anlaşabilelim. Yoksa etkili olacağız diye onların meraklarını hiç celbetmeyen konular ve üslup ile onların üzerinde değil etkili olmak en basit meramımızı dahi dinlemeyeceklerdir. Örnek : Muhatabımız gençlik ise gençliğin ilgi duyduğu müzik aşk sevgi hayaller idealler spor vb konular hakkında onların bir adım önünde olacak kadar bilgi birikimine sahip olmalı ve onları gerçeklere yönlendirebilmeliyiz. Şayet peygamberler insanlardan değil de meleklerden olsaydı inanmayanlar melek peygamberleri insanların ilgi alanları ile muhatap olmadıkları için sorgulayacak ve iman etmeyişlerine dayanak oluşturmuş olacaklardı.

B.6- DEĞİŞİM RUHUNA SAHİP OLMALI:

İnsanlar etkilendiği insanların kendilerine çizdikleri kendilerine çizdikleri rotaya ve hedeflerine bakarlar. Neticede onları insanlığın yüce ideallerine ulaşmayı hedeflemiş insanlığın ortak dertleri ile meşgul ediyorsanız içinde yaşadığınız toplumun çöküşünü ve nedenlerini insanlara fark ettirdiyseniz ve bu uğurda gayret ve uğraşlar veriyorsanız insanlar da sizden söz fiil ve davranışlarınızdan etkilenecek ve sizi takip edeceklerdir. İnsanlık tarihi yanlış yönlendirmelerde bile olsa milletlerinin önüne büyük fikirlerle çıkmış liderlerinin arkasında gitmiş ve hatta bu uğurda yanıp mahvolmuşlardır bile. Çünkü insanlar küçük insanlardan değil büyük insanlardan etkileniyorlar. Büyük insanlar da büyük fikirlere sahip insanlardan oluşuyor ve büyük fikirler işte bu insanların elinde ve dilinde hayata geçiyor. İnsanlar da bu büyük adamların büyük fikirlerinden dolayı onlardan etkileniyorlar. Sizler de etkili bir insan olmak istiyorsanız yüce idealleriniz olmalı ve bu uğurda hayatınızı tanzim etmelisiniz. Hayatınızı idealleriniz uğrunda tanzim ederseniz etkili bir insan olur ve insanları olumlu yönde etkilemiş olursunuz. Örnekler: Bediüzzaman - H .Efendi - Yavuz - Öteki taraftan Hitler - Mussolini gibi.

B.7– ALT YAPISINI OLUŞTURMAK İÇİN ESERLER OKUMALI:
Etkili olmayı isteyen bir insan etki alanına giren bir insanları tanıma adına onlarla iletişimini sağlama adına içinde bulunduğu sosyal grupların özellikleri adına muhatabı olanların grup psikolojisi dalında yazılmış çok değişik ederler okumalı ve muhatabı olan insanların üzerinde yanlışlara düşmeden incitmeden davranış gösterebilmesi için kendisini insan psikolojisinden anlayan bir etkili insan haline getirmelidir.
• Şu bilinmelidir ki fertleri tanımadan onlar üzerinde koyacağı teşhis ve tedaviler fayda değil zarar verecektir. Geleneksel yollardan elde ettiği fertlere ait bilgiler değişen toplum yapılarında dinamizmini kaybetmiş ise bu bilgiler ışığında yapılacak (sergilenecek) her türlü davranışlar istenilen neticeyi vermeyecektir. İnsanlar üzerinde doğru davranışlara ulaşmak için deneme - yanılma metotları ile elde edilecek neticeler pek çok insanın geleceğine mal olacağı için dikkatle ele alınmalıdır. İçinde yaşadığı toplumun inanç sistemlerinin insana insan psikolojisine nasıl baktığına dair eserlerde okunarak bilgi donanımına bu yönden değerler de katmalıdır. Farklı söylemlere sahip insanların eserleri ama dikkatlice okunmalı ve insan bütün boyutları ile tanınmaya çalışılmalıdır.

B.8– İLETİŞİM BİLGİSİNİ ÖĞRENMELİ:
İletişimde en önemli olgu karşımızdaki insanları tanımaktır. Tanıyabilmek için onları umursamaktır. Onları umursadığımız ölçüde onları ve onların davranmış nedenlerini anlamaya başlarsınız onları anlamaya başlamak ise sizin onlarla sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz demektir.
İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilmedikçe sizin ne kadar bildiğinizi umursamazlar.-( Etkili insan olmak isimli eser)
Onun için insanlar davranışlarının sebeplerinin bilinmesini ve anlaşılmasını isterler. Siz de onlarla iyi iletişim kurabilmek için sizden farklı düşünmelerinin altında yatan sebebi mutlaka bulmalısınız. bu gizli sebebi keşfederseniz onun hareketlerinin anahtarını bulmuş olursunuz.

Toplanan bilgiler her insanın;

1 - Kişiliğine
2 - Algılama kapasitesine
3 - Koşullanmalarına ve olaylara bakış tarzlarına
(Herkes izlenimlerine daha önceki deneyimlerine ve beklentilerine göre farklı ve kendine özgü düşünceler üretir. bu demektir ki bilgilerin ön yargılı biçimde toplanıp değerlendirilmesi olasılığı yüksektir. Bu da iletişimi etkileyecektir.
Örnek : Öğrenci grupları -Köpek örneği
4 - Duygusal konumuna ( duygularınız bilgileri değerlendiriş tarzınızı ve burada düşünceler oluşturma biçiminizi önemli ölçüde belirler.
5 - Davranış tarzınıza ( başkalarının davranış tarzı sizin davranış tarzınızı belirleyecektir.)
6 - Cinsiyetine göre farklı değerlendirilirler.( Kadınlar durumun duygusal yönlerini daha çabuk yorumladıkları için genellikle erkelerden daha iyi iletişimcilerdir.)
7 - Beklentilerine göre farklı farklı değerlendirilirler.
Her insanın önem verdiği şeyler vardır. Kimilerine göre tanınmak popüler olmak kimilerine göre de sevilmek değer verilmek ve kabul edilmektir. Tanınmış bir psikolog olan William James; "İnsanların en temel içgüdülerinden biri başkaları tarafından kabul edilme duygusudur." demektedir. Üniversite öğrencilerine yapılan anketler sonucunda " popüler olmayı" istedikleri ortaya çıkmıştır. İnsanların ihtiyaçları onların davranışlarına kesin bir şekilde yansır.

Herkesin ihtiyaçları vardır:
a- Duygularına karşılık verilmesi
b- Başarısının kabul edilmesi
c- Güven tazeleme ihtiyacı
d- Dikkat çekme ihtiyacı
e- Onaylanma ihtiyacı
f - Değerli olma ihtiyacı gibi.
İnsanların ihtiyaçlarını doğru tespit ederseniz onların davranışlarını daha iyi anlarsınız. Herkes kendi istediği şeyi duyar ve kendi beklentilerine uymayan mesajları almama eylemindedir. Onun için ilişkilerde beklentiler göz önüne alınmadan kurulan iletişim problemlere yol açabilir.
Bir aracın sürücüsü yolda kendinden başka araç yokmuş gibi davranırsa trafik kazası olur. Bir kişi de hareket ve sözleriyle karşısındakini nasıl etkilediğini düşünmeden kendi bildiği yönde istediği gibi davranır yada konuşursa trafikte olduğu gibi iletişimde de kazalar ortaya çıkar. Psikolojide buna <iletişim kazaları> denir. Trafik kazalarında ölenler yaralananlar olduğu gibi iletişim kazalarında da ayrılanlar gücenenler yaralıları kendi içine kapanıp yalnızlığa gömülenler de ölenleri oluşturur.
B.8/a-Sağlıklı bir iletişim nasıl sağlanır bunu nasıl başarabilirsiniz:
1- EMPATİ KURUN
Empati bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empatik anlayış insanları birbirine yaklaştırma özelliğine sahiptir. İnsanlar kendileriyle
Empati kurulduğunda anlaşıldıklarını ve kendilerine önem verildiğini hissederler. Diğer insanlar tarafından anlaşılmak ve önem verilmek ise insanları rahatlatır ve iyi hissetmelerini sağlar.
Sağlıklı empati kurulabilmesi için gerekli öğeler;
1- Empati kuracak kişi kendisini karşısındakinin yerine koymalı olaylara onun bakış açısıyla bakmalıdır. Örnek: gözlük takmayana gözlükle baktırmak gibi.
2- Empati kurumuş sayılmamız için karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız hissettiklerinin aynısını hissetmemiz gerekir.
3- Empati kuran kişi zihninde oluşan empatik anlayışını ve anladığını ve hissettiklerinin aynısını hissetmemiz gerekir.

İnsanlara empatik tepki şu iki şekilde olmalıdır:

a- Yüzümüzü / bedenimizi kullanarak onu anladığımızı belli etmek.
b- Sözlü olarak onu anladığımızı ifade etmek.

Bunun etkili yolu her iki yolu birlikte kullanmaktır.
Örnek: Ayağını inciten baba – çocuk diyaloğu


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Etkin Olmak Nedir

Etkin Olmak Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: etkin olmak nedır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Etkin Yurttaş Nedir? elif Soru Cevap 3 22-03-2016 06:35
Etkin Yurttaş Kimdir? Я Soru Cevap 2 22-03-2012 05:16
15 Dakikada Etkin Cozum mormavi Cilt Bakımı 0 13-04-2010 04:33
C vitamini en etkin koruyucudur nimlahza Cilt Bakımı 1 05-08-2008 10:45
Bioxcin Serum Saç Dökülmesine Karşı Etkin Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 0 25-04-2008 08:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats