bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-05-2013, 04:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiirler

Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiirler


“Çanakkale Zaferi Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

M. Kemal ATATÜRK .

“Harpte iki meş’um (uğursuz) şey vardır. Bunlardan biri taş duvara körükörüne yüklenmek diğeri kuvvetleri birtakım ayrı ve bağlantısız harekata dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız.”

İngiliz Başbakanı Asquith .

“Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zorunlu olduğunu anlıyorum.”

Churchill .

“Türkler Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill .

“… Bu Türk kıtaatının cesaret metanet ve se’bat cihetiyle takdir ve senaya liyakatı her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşmamn taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir.” [439]

Alman Generali Liman von Sanders .

“Avrupa’da hizbir asker yoktur ki bu ifadenin altını çiziyorum Türklierle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki Türkler bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.”

General Tawshend .

“Çanakkale Seferi Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.”

General Fahri BELEN .

“Müttefiklerin gayreti kalmamıştır. Türkiye insan menbalarını (kaynaklarını) sarf ederek bitab (bitkin) kalmış müttefikler hissolunur derecede zayıflamamışlardır. Fakat Çanakkale Muharebesi’nin Rusya’nın akibeti ve Balkanlar’daki tesiriyle Türkler müteselli olabilirler.”

Larşer
.

“… Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda haiz bulunduğu evsafın bidayette layikiyle takdir edilmemiş olması Ingilizler için felaket olmuştur…. Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu Ingilizler kendileriyle dövüştükten sonra bittecrübe anlamışlardır.”

Ingiliz Generali Oglander .

“Yenilmez Ingiliz donanmasının uğradığı akibetten komutanlar değil strateji kurallarını ihmal eden devlet adamları sorumludur. Boğazlar ve Trakya bölgesinde altı Türk kolordusu varken donanmayı tahkim edilmiş bir Boğaz’dan geçirmek ve Boğaz kıyıları işgal edilmeden beş tümenlik bir kuvvei seferiyeyi Istanbul’a getirmek planının şansı çok azdı.”

General Fahri BELEN .

“Çanakkale Savaşları Avusturalya ordusunun gelişimine birçok etkide bulunmuştur. İlk olarak Avusturalya ordusu kuvvetlerinin bir yabancı tarafından değil bir Avusturalyalı subay tarafından idare edilmesini temin edecek bir uygulamaya başlanmıştır. Ve Çanakkale olayları bu uygulamayı başlattı.”

Avustralyalı Yarbay D. M. HORNER .

“Çanakkale Savaşları savaşa İngiliz bayrağı altında katılan Yeni Zelanda’nın uluslaşma sürecine çok önemli katkılarda bulunmuştur. 1915’te Yeni Zelandalılar kimliklerini İngiliz İmparatorluğu içerisinde tanımlamaktaydılar ve bağımsızlık kazanmak gibi istekleri yoktu.”

Yeni Zelandalı Prof. Dr. J. PHİLLIPS .

“Çanakkale Savaşları modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarımn başlangıcı ve ilk örneğidir.”

Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo MIKI .

“Avrupa diplomasisinin çıkmazlarında ihtiyatla yolunu arayan ve Avrupa devletleri’nin birbirine düşmüş meclislerinde kendi lehinde fırsatlar kollamaya çalışan ürkek ve tereddütler içindeki Osmanlı artık yerini dimdik adeta mağrur ve kendine güvenen kendi hayatını yaşamaya azmetmiş Hristiyan düşmanlarına tam bir istihfafla bakan şahsiyete bırakmıştı.”

Alan Moorhead .

“Çanakkale Boğazı’ndaki Türkler ve Almanlar da 18 Martı aralıksız takip eden sessiz günler şaşkınlık ve sonra da büyük bir sevinç uyandırdı. Moral son derece yüksekti. Kaleler ve tabyalardaki hasar da kolaylıkla giderilmiş olmakla beraber ağır bataryaların cephane durumu ciddiyetini koruyordu.”

Robert Rhodes James .

“Çanakkale Müharebelerinde Türk ordusunun başında daha başlangıçtan itibaren orayı üç kez ve yalnız kendi inisiyatifiyle kurtarmış olan Türk Başbuğu (Atatürk) bulunmuş olsaydı bu gün tarih bir Çanakkale Savaşı yerine karaya ayak basmasıyla beraber akim kalan bir Çanakkale teşebbüsünden bahsederdi.”

M. Şevki YAZMAN .

“Çanakkale fecayi’ine (çok acıklı olaylarına) ait mesuliyetin her iki taraftan hangisine ait ve raci olduğu keyfiyeti henüz tahakkuk edemediyse de bahri hücumun (deniz hücumu) altında mündemiç (saklı) olan hakayik (gerçekler) o kadar basittir ki bu hususta en müptedi (ilkel) olanlar bile bunu anlarlar.

Biz en müşkülü’l-icra (yapılması zor) harekete tasaddi ettik (başladık) ve esas noktalara dair maluunatı sahiha (gerçek bilgiler) elde etmeden evvel mutadımız (adetimiz) olduğu üzere düşmanı hakir (küçük) görerek böyle bir külfetli işe sarıldık. Neticedeyse herkesin kabul ve itiraf edeceği bir hezimete mağlubiyete uğradık ki bunun izin hiçte şikayete hakkımız yoktur.

18 Martta mağlup olduk. Bu bapta tevile felana (başka anlam vermeye falan) hacet yoktur.”

İngiliz Yazar Ellis Ashmit BARTLETT .

“Çanakkale müdafaası üç mucizeler muharebesidir Hali kurtardı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı.”

Sami Paşazade Sezai


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiirler

Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiirler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anything, 18 mart çanakkale zaferi ile ilgili şiir bakimliyizcom, çanakkale ile ilgili şiirler bakımlıyız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon Örneği elif İlköğretim 1 20-02-2017 03:17
Çanakkale Zaferi Ne Zaman Kutlanmaktadır elif Soru Cevap 0 29-03-2013 06:23
18 Mart ÇANAKKALE zaferi resimleri nurküllü Karışık Resimler & Fotoğraflar 9 18-03-2011 11:32
18 Mart Çanakkale Zaferi nurküllü LakLak Bölümü 1 18-03-2011 07:38
Çanakkale Zaferi nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats