bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2013, 02:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye Büyük Millet Meclisinin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu

Türkiye Büyük Millet Meclisinin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu16 Mart 1920’de İstanbul resmen işgal edildi. 18 Mart 1920'de ise İngiliz işgal kuvvetleri Osmanlı Meclis-i Mebusan'ındaki bazı milletvekillerini tutukladı ve sürgüne gönderdi. Bu tutuklamalardan sonra Meclis-i Mebusan kapandı. Ankara’da bulunan Mustafa Kemal Paşa 19 Mart 1920 de Heyet-i Temsiliye başkanı olarak Anadolu’daki askeri ve sivil yetkililere bir genelge gönderdi. Bununla İstanbul’daki durumu izah eden Mustafa Kemal Paşa Ankara’da her livadan seçilerek belirlenen 5’er temsilci ile bir Kurucu Meclis oluşturulacağını bu amaçla süratle seçimlerin yapılmasını istedi. Daha sonra bir genelge daha yayınlayarak meclisin 23 Nisan 1920 Cuma günü çalışmalara başlayacağını duyurdu.
23 Nisan günü Hacı Bayram Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile Meclis açıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan Meclis o günkü zorluklar nedeniyle 115 milletvekili ile toplandı. Daha sonra gerçekleşen toplantılarda Meclisin adının "Türkiye Büyük Millet Meclisi" olmasına karar verildi.

Ankara o yıllarda İç Anadolu'nun ortasında küçük bir yerdi. Milletvekillerini barındıracak otel
bulmak bile çok zordu. Ankara’ya gelen Milletvekillerinin bazıları Taşhan’da bazıları kiralık evlerde bazıları da Ankara Garı’nın karşısındaki çayırlık alanda çadırlarda kaldılar. Ankara’da TBMM için de hazır bina yoktu. En uygun yer 1. Dünya Savaşı öncesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kulüp binası olarak yapılan ve henüz tamamlanmamış olan bina idi. Ankaralıların yardımlarıyla yarım kalan bina süratle tamamlandı. Gerekli tamir ve ilaveler yapıldı. Eksiklikler tamamlandı. Bina temizlendi. Ancak binanın çatısı tamamlanamadı. Çünkü çatıyı kapatacak kiremit bulunamamıştı. Ankara’daki bir okul binasının çatısı için getirtilen kiremitler TBMM binasında kullanıldı. Ama bu kiremitler çatıyı kapatmaya yetmedi. Çatı açık kaldı. Bunun üzerine Ankaralılar kendi evlerinin çatılarından söktükleri sağlam kiremitleri Meclisin çatısı için getirdiler. TBMM’nin çatısı böylece tamamlandı. Halk evini bozdu ama Devletini kurdu. Evinin çatısını eksik bıraktı ama Devletinin çatısını tamamladı.
Çatı tamamlandıktan sonra bazı okullardan sıralar işyerlerinden teneke sobalar kahvelerden gaz lambaları evlerden halılar getirildi. Bir ülkenin kaderini etkileyecek Meclisin konuşma zabıtlarını yazmak için de bakkal defterleri temin edildi Türkiye Büyük Millet Meclisinin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu

İlk TBMM özellikleri olan kaliteli bir Meclisti. Katılanların tamamı cesur fedakar kararlı ve kahraman insanlardı. İlk Meclis çok zor şartlar altında bir araya gelen bağımsızlık için ölümü göze alabilen vatansever kültürlü ve genellikle genç milletvekillerinden oluşmuş bir Meclisti. İlk TBMM’deki milletvekilleri arasında yüksek öğrenim görenlerin oranı %918’di.

Bu insanların oluşturduğu ilk TBMM için aşağıdaki özellikleri söylememiz mümkündür:

- İlk TBMM Milli Bir Meclisti:
İlk Meclisin üyelerinin tamamı Türklerden oluşmuştur. Burada kast edilen Müslümanlardır. O yıllarda ve daha öncesinde Türk denince Müslüman Müslüman denince de Türk anlaşılıyordu. 1876 tarihli I.Meşrutiyet Meclisinde 130 üyeden 50’ si Türk olmayan unsurlardı. II.Meşrutiyet Meclisinde de Türk olmayan unsurlar vardı. İlk TBMM de Türk olmayan milletvekili yer almamıştı. Bu meclis milli bir meclisti.

- İlk TBMM İdealist ve Demokrat Bir Meclisti:
İlk TBMM çok zor şartlar altında olunmasına rağmen yapılan bir seçim sonunda kurulmuştu. Halkın sosyal yapısı göz önünde bulundurulduğunda hemen hemen her kesimden her tabakadan seçilenler Meclis çatısı altında görev yapmıştı. İlk Meclisin toplam üye sayısı 390 dı. Bu üyeler farklı inanç ve görüşe sahiptiler. Ancak bütün üyelerin birleştiği tek nokta ülkenin işgalden kurtarılması bağımsızlığına kavuşturulmasıydı. Bu amaç için bütün farklı görüş ve düşünceleri geride bırakıp el ele vermişlerdi. Milletvekillerinin içinde İttihat ve Terakki Fırkası Hürriyet ve İtilaf Fırkası Çiftçiler Cemiyeti Milli Ahrar Fırkası Ahali İktisat fırkası gibi. değişik parti ve cemiyetlere üye olanlar vardı. Milletvekillerinin bu değişik gruplara mensup olması ülkeyi kurtarmak için bir araya gelmelerine engel olmamıştı. Milletvekillerinin mesleklerine göre dağılım yüzdesi şöyleydi:
Memur: % 27 eşraf: % 14 serbest meslek sahibi: % 13 asker: % 13 din adamı: % 11.
Bunlar arasında zaman zaman fikir ayrılıklarından doğan kıyasıya tartışmalar yaşandı. Ancak bu fikir ayrılıkları Meclisi millet yolunda çalışmaktan alıkoymuyordu. Milli konularda hepsi birlik oluyordu. İlk Meclis ne kadar sert tartışmalara sahne olsa da demokratik bir biçimde çalışmıştı.

- İlk TBMM Olağanüstü Şartların Meclisiydi:
İlk Meclis yasama ve yürütme yetkilerini ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü şartlar nedeniyle kendi bünyesinde toplamıştı. İstiklal Mahkemesi hakimlerinin Meclis tarafından atanması suretiyle Meclis yargı yetkisini de üzerine almıştı. Yasama yetkisini çıkardığı kanunlar ile kullanan Meclis yürütmeyi “İcra Vekilleri Heyeti” adıyla bir kurul oluşturmuş ve ona bırakmıştı. Ancak Meclis o günkü yapısına rağmen bakanları her an denetleyebilmekte ve gerektiğinde sorgulayabilmekteydi.

- İlk TBMM Fedakar Bir Meclisti:
İlk Meclisin vekilleri yokluklar içerisinde var olmaya çalışan bir milletin temsilcileriydiler. Milletvekilleri Ankara’ya bin bir güçlükle gelebilmişlerdi. Çoğunun yatacak yeri yoktu. Yemeklerini kendileri pişiriyorlardı. Meclis Başkanının kullandığı otomobilden başka motorlu araç yoktu. 8 ay maaşsız çalışan milletvekilleri bir yıl sonra 100 lira olan maaşlarının % 20 sini bütçe açığını kapatmak için yine devlete vermişlerdi.

Onun için millet bu meclise güveniyordu. Aşağıda aktaracağımız yaşanmış olay TBMM’nin anlamını ve özelliğini net bir biçimde açıklamaktadır:

23 Nisan 1920 günü Meclis’in açılışına Ankara yakınlarındaki Çandar köyünden gelen ayakta zor duracak kadar yaşlanmış Ömer Ağa Ankara’daki gazeteci İzzet Ulvi’nin dikkatini çekiyor. Ona yaklaşıyor.

İzzet ulvi Ömer ağa’ya bu yaşında ve ayakta zorlukla durduğu bu haliyle Ankara’ya niye geldiğini soruyor. Ömer Ağa köyünden geçmiş tecrübelerinden söz ettikten sonra şöyle diyor:

-“Sürüne sürüne Millet Meclisi’ni görmeye geldim. Acaba korlar mı? M. Kemal Paşa’yı da

göreceğim. Düşündüklerimi söyleyeceğim. Mustafa Kemal Paşa işi sıkı tuttu. O’nun sayesinde gün görüyoruz. Bana vatan lazım vatan.”

TBMM’nin Ankara’da açılışı egemenliğin hanedandan alınıp millete devredilişidir. Demokratik parlamenter rejiminin yerleşmesidir. İlk TBMM kurtuluşu sağlayan kadrodur. Özgürlüğümüzü kazandıran idealist insanlar topluluğudur. Bundan 92 yıl önce 23 Nisan 1920'de bütün iç çekişmeleri kişisel hesapları düşünce farklılıklarını unutarak bağımsız ve milli bir Türkiye için Meclis çatısının altında toplanan milletimizin temsilcileri büyük kahramanlık ve fedakarlıkla Türkiye Cumhuriyetini kurdular. Bundan daha önemli bir özellik olabilir mi?


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye Büyük Millet Meclisinin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu

Türkiye Büyük Millet Meclisinin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye büyük millet meclisinin ilk vekilleri hangi sartlar altinda nasil calisiyorlardi, büyük millet meclisinin açilmasi ile egemenliğin arasindaki fark, tbmm catisinin kiremitleri, buyuk millet meclisinin acilisi ile ulusal egemenlik arasindaki iliski,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Büyük Millet Meclisinin Açılışı ile Ulusal Egemenlik arasındaki ilişki nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 6 30-05-2016 10:24
Ulusal egemenlik ile büyük millet meclisi arasındaki ilişki Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 08-04-2013 08:48
Türkiye Büyük Millet Meclisi hangi tarihte açıldı?-TBMM nerede açıldı? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 06:47
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk Başkanı kimdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-03-2013 08:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats