bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2013, 03:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Duyma Ve Konuşma Engelli Kişilerle Nasıl İletişim Kurarız

Duyma Ve Konuşma Engelli Kişilerle Nasıl İletişim Kurarız


Elinizdeki kitapçık günlük hayatta özürlü bireylerle nasıl iletişim kurulacağı ile ilgili temel bilgileri içermektedir. Toplum olarak özürlülerle birlikte olma ve iletişim kurma deneyimimiz azdır. Bu deneyim azlığı büyük ölçüde özürlülerin toplumsal alanlarda (sokakta okulda isyerinde.. vb) yeterince yer alamamalarından kaynaklanmaktadır.

Binaların özürlü bireylere uygun olmaması bilgilerin özürlülerin yararlanacağı şekilde sunulmaması özürlüler ile ilgili olumsuz düşünce ve tutumlar gibi toplumsal engeller özürlülerin özürlü olmayanlarla aynı fırsatları elde etmesini zorlaştırmaktadır.

Çoğu özürlü birey yalnızca özrüyle tanımlanma görmezden gelinme acınma dışlanma gibi tavırlara maruz kalmaktadır. Özürlülüğün özürlülerin pek çok özelliğinden yalnızca biri olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Dünyayı özürlü bireyler için de yaşanabilir kılmak için özürlü olmayan bireylerin de çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun yolu da onları tanımaktan ve onların yaşadıklarını anlamaya çalışmaktan geçmektedir. Özürlülerle iletişim kitapçığı toplumdaki bu olumsuz düşünce tutum ve davranışların azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Dikkat Edilmesi Gereken Temel Hususlar;

Diğer insanlara Nasıl Davranıyorsanız Özürlü Bireye de Öyle Davranın;


Özürlü birey ile iletişimde temel kıstas özürlü bireyi kendine özgü kişiliğe sahip kendi kararlarını kendisi verebilen biri olarak görmektir. Onlar yalnızca özel durumlarından dolayı farklı ihtiyaçları olan insanlardır ve iletişim sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu ihtiyaçlar dışında diğer tüm insanlar gibi saygı görmek dikkate alınmak isterler. Bu nedenle iletişim sırasında diğer insanlara nasıl davranıyorsanız özürlü bireye de öyle davranın. Durumları nedeni ile gösterilen aşırı ilgi ya da görmezden gelme onları olumsuz etkiler.

Yardım Etmeden Önce İzin İsteyin;


Bir insanın özürlü olması mutlaka yardıma ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Şartlar uygun olduğunda özürlü bireyler kendi işlerini kendileri yapabilirler. Ancak özürlü bireyin yardıma ihtiyacı olduğuna eminseniz yardım etmeyi teklif edin.

Fiziksel Temas Konusunda Dikkatli Olun;


Bazı özürlü bireyler denge için kollarından destek alırlar. Onları kollarından kavramak (amacınız yardım etmek olsa bile) dengelerini bozabilir. Özürlü bireyin başına tekerlekli sandalyesine koltuk değneklerine dokunmamaya özen gösterin. Özürlü bireyler kullandıkları yardımcı araçları kendilerinin bir parçası olarak görürler. Yardım ederken özürlü bireyden sizi yönlendirmesini isteyin.

Konuşurken Özürlü Bireye Yönelin;

Daima özürlü bireye yönelerek konuşun. Ona eşlik eden kişiye yardımcısına ya da işaret dili tercümanına değil özürlü bireye bakarak konuşun.

Kelimeleri Özenle Seçin;


Özürlü birey bir özür grubunun temsilcisi gibi değil kendine özgü karakteri ve kişiliği olan bir birey olarak görülmelidir. Bu nedenle özrü ile ilgili konuşurken kullandığınız ifadeler konusunda seçici olun. Acıma küçümseme içeren ifadeler kullanmayın. Ancak çoğu özürlü birey samimi ve uygun şekilde sorulduğunda özrüyle ilgili soru sorulmasından rahatsız olmaz.

Dikkatle Dinleyin;


Bazı özürlü bireylerin söylediklerini anlamanız zaman alabilir. Kendilerini ifade etmeleri için bekleyin. Özürlü bireyin söylediklerini anlamadığınızda anlamış gibi davranmayın söylediklerini yinelemesini isteyin.

Önyargıyla Yaklaşmayın;


Özürlü bireyler neyi yapıp yapamayacaklarına en iyi kendileri karar verebilirler. Herhangi bir faaliyete katılıp katılamayacakları konusunda onlar adına karar vermeyin. Onların sınırlarını siz belirlemeyin.

GÖRME ÖZÜRLÜLER

Tek veya iki gözünde tam veya kısmi görme kaybı veya bozukluğu olanların yanı sıra görme kaybıyla birlikte göz protezi kullananlar renk körlüğü gece körlüğü olanlar da bu gruba girer.

· Bağımsız hareket etme eğitimi almış bir görme özürlü sokakta nasıl hareket edeceğini bilir ve yardıma ihtiyaç duymayabilir. İhtiyaç duyduklarını fark ettiğinizde yardım teklif edin.

· Görme özürlü bir bireyle iletişime geçmeden önce kendinizi tanıtın. Grup içindeyseniz onu gruptaki diğer kişilerle tanıştırın.

· Görme özürlüler kollarından destek alırlar. Kol kola girmeniz gerekiyorsa siz onun koluna girmeyin kolunuza girmesini teklif edin.

· Görme özürlü bireyin hızına uyum sağlayın ve yol göstermek amacıyla bir adım önünden yürüyün. Böylece görme özürlü kişi gören kişinin bedenindeki değişiklikleri fark ederek rahatça yürüyebilir. Yürürken önünüze çıkan merdiven çukur gibi engeller karşısında uyarın.

· Yön tarif ediyorsanız “şuradaki” “ötedeki” “yandaki” gibi ifadeler yerine “sağındaki” “solundaki” gibi ifadeler kullanın.

· Görme özürlü birini ortamda yalnız bırakacaksanız önce bunu ona söyleyin ve çıkışın nerede olduğunu tarif edin. Duvar masa gibi dokunabileceği bir şeyin yanında bırakın. Odanın ortasında bırakmanız onu zor durumda bırakacaktır.

· Görme özürlü kişinin bastonuna dokunmayın. Kişi bastonu yere bırakırsa bastonun yerini değiştirmeyin. Değiştirirseniz bunu ona söyleyin.

· Görme özürlü müşterilere restoran menüleri duyurular gibi yazılı metinleri okumaları konusunda yardımcı olun.

· Görme özürlü birine yemek servisi yaptığınızda tabakta hangi yiyeceklerin nerede bulunduğunu söyleyin. Tabakta yenilmeyecek malzemeler bulundurmayın.

· Az gören biri büyük puntolarla yazılmıs yazıları okuyabilir. Bu kişilerin rahat okuyabilmeleri için satırların aralık olması uygun bir zemin üzerine kolay okunabilir yazı karakterlerinin kullanılması önemlidir. Tabela ve işaretlerde birbirine zıt renkler kullanılmalıdır. Örneğin az görenler için siyah zemin üzerinde beyaz harfler kullanılması uygundur.

· İyi ışıklandırma önemlidir ancak çok parlak ışık da kullanılmamalıdır.

· Eğer işyeri sahibiyseniz işyerinde yaptığınız fiziksel değişikliklerle ilgili olarak görme özürlü çalışanlarınızı ve müşterilerinizi bilgilendirin.

İŞİTME ÖZÜRLÜLER


İşitme özürlüler ve işitme güçlüğü çekenler tek veya iki kulağında tam veya kısmi işitme kaybı olan kişilerdir. İşitme cihazı kullananlar da bu gruba girmektedir.

· İsitme özürlü ya da işitme güçlüğü çeken biriyle konuşmaya başlarken kendisiyle konuştuğunuzu fark etmesini sağlayın. Duruma göre elinizle işaret edebilir ya da kişinin omzuna dokunabilirsiniz.

· İşitme özürlü kişinin işaret diliyle mi jestle mi yazılı ya da sözlü olarak mı anlaşmayı tercih ettiğini anlamaya çalışın. İşitme özürlü kisinin konusmasını anlamakta güçlük çekiyorsanız bunu ona bildirin.

· Uzun ve karmaşık konuşmalar gerektiren durumlarda -iş görüşmesi doktor muayenesi ya da hukuki görüşmeler gibi- bir işaret dili tercümanı kullanmak gerekir. Daha basit diyaloglarda yazıyla anlaşmak yeterli olabilir.

· İşitme özürlü kişiyle işaret dili tercümanı aracılığıyla konuşuyorsanız işitme özürlü kişiye bakarak konuşun ve onunla göz teması kurun. Kişiye tercümanı aracılığıyla soru sormaktansa (“Ayşe Hanım ne ister?” gibi) soruyu doğrudan kendisine yöneltin (“Ne istersiniz?” gibi)

· Sessiz ve iyi aydınlatılmış bir oda etkili iletişim için idealdir. Pencere gibi bir ışık kaynağının önündeyseniz ve sırtınız ışık kaynağına dönükse ışık karşınızdaki insanın gözünü kamaştırabilir ve dudaklarınızı okumaya çalışan özürlünün yüzünüzü seçmesini zorlaştırabilir.

· Kişinin anlamadığı cümleleri tekrarlamak yerine söylemek istediğinizi farklı şekilde ifade etmeyi deneyin. Açık anlaşılır kelimelerle yavaşça konuşun. Böylece az duyan özürlüler dudaklarınızı okuyabilirler. Bu nedenle konuşurken sakız çiğnemeyin sigara içmeyin ya da elinizle ağzınızı kapatmayın.

· İşitme özürlü ya da işitme güçlüğü çeken birine bağırarak konuşmanıza gerek yoktur. İşitme cihazı kullanıyorsa normal ses düzeyiniz sizi duyması için yeterli olacaktır. Bağırmanız rahatsızlığa sebep olabilir.

· İşitme özürlüler için konferans salonlarının ön sıralarından yer ayırın. Salonun ışıklandırmasının iyi olmasına dikkat edin. Jest ve mimikler işitme özürlülerin mesajları doğru algılamaları açısından önemlidir.

KONUŞMA ÖZÜRLÜLER

Felç geçirmiş kişilerin ciddi boyutta işitme güçlüğü çekenlerin kekeleyenlerin ya da konuşma cihazı kullananların söylediklerini anlamak güç olabilir. Bu kişilerle iletişim halindeyken;

· Karşınızdakini tüm dikkatinizi vererek dinleyin. Sözünü kesmeyin ve bitirmesi için acele ettirmeyin. Anlamakta güçlük çekiyorsanız anlamış gibi başınızı sallamayın. Söylediklerini tekrarlamasını isteyin. Karşınızdaki kişi bundan rahatsız olmayacak aksine onu anlama çabanızı memnuniyetle karşılayacaktır.

· Anlayıp anlamadığınızdan emin değilseniz doğrulamak için söylediğini tekrarlamasını isteyin.

· Kişinin size ne söylemeye çalştığını hala anlayamadıysanız bir kâğıda yazmasını isteyin.

· Sessiz ortamlarda konuşmayı tercih edin.

· Konuşma özürlü bireyin konuşmasına gülmeyin. Etkili iletişim kurmak ve ciddiye alınmak hepimiz için önemlidir.

TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANANLAR

Tekerli sandalye kullananlar farklı özür derecelerine ve kabiliyetlere sahiptirler;

· Tekerlekli sandalye kullanan bireylerin kişisel alanına saygı gösterin. Örneğin üzerlerine doğru eğilerek diğer bir kişiyle tokalaşmayın giysilerinizi üzerlerine bırakarak tutmalarını istemeyin sandalyelerindeki masaya yiyecek içecek.. vb bırakmayın.

· Tekerlekli sandalye kullanan özürlü bireye izin almadan yardım etmeyin. Eğer izin almadan ya da onun yönlendirmeleri olmadan yardım ederseniz sandalyeden düşmesine sebep olabilirsiniz. Şayet özürlü birey başka bir özründen dolayı konuşamıyorsa kaldırım merdiven gibi tümseklere çıkarırken ya da yokuş aşağı indirirken sandalyenin ön tekerleklerini yukarı kaldırın. Böylece kişi düşmeyecektir.

· Tekerlekli sandalyeli bireylerin kullanmaları muhtemel araç gereçleri ulaşabilecekleri yerlere yerleştirin. Dolaştıkları yollar üzerinde onları engelleyecek eşyaları bırakmayın.

· Tekerlekli sandalye kullanan birey ile konuşurken sandalyenizi onunkiyle aynı seviyeye getirin. Eğer bu mümkün değilse biraz mesafe bırakarak göz kontağı kurulabilecek bir noktaya gelin. Masa başında görüşme yapıyorsanız ve masa çok yüksekse ya da özürlü bireyin alısveriş yaptığı tezgâh çok yüksekse onun yanına gidin.

· Binalarda tekerlekli sandalye kullanıcıları için hazırlanmış yol ve rampalara bu bireyleri yönlendirmek üzere işaretler konmalıdır. Gerektiğinde kendilerine bu konuda yol gösterin.

· Koltuk değneği kullananlara yardım etmeye çalışırken kollarından tutmayın. Dengelerini kaybetmelerine sebep olabilirsiniz.

· Hareket zorluğu çeken kişiye oturacağı yeri gösterirken sandalyenin tutacak yeri olmasına ve yüksek olmamasına dikkat edin.

· Yerler yıkandığında ya da silindiğinde zemin kayganlaşacağından hareket zorluğu olan kişiler düşebilirler. Bu konuda uyarılmalıdırlar. Ayrıca karlı ve yağmurlu günlerde yerleri kuru tutmak için özen gösterilmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-03-2014, 04:39   #2 (permalink)
ecesevindik06@gmail.com
Avatar Yok
 
Face41 Bu site

Bu site ile ilgili şikayetim var. Bu site hiç araştırdığım konu hakkında bilgi vermiyor. Daha iyi yazmalı araştırdığım konular hakkında olmalı.
Sevgiler...


 

Alt 07-03-2014, 10:36   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Thumbs down kötüsünüz

kötü
bana hiç yardımcı olmadınız.


 
Alt 28-02-2015, 10:22   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Hiç yardımcı olmadı genede teşekkürler����


 
Alt 03-03-2015, 05:30   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face4 Edison

hiç yardımcı olmadınız


 
Alt 11-03-2015, 08:08   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face0 Süper

çok yardımcı oldunuz


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Duyma Ve Konuşma Engelli Kişilerle Nasıl İletişim Kurarız

Duyma Ve Konuşma Engelli Kişilerle Nasıl İletişim Kurarız konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: duyma ve konuşma engelli insanlar nasıl iletişim kurar, işitme engelli insanlarla nasıl iletişim kurabiliriz, duyma ve konuşma engelli kişiler nasıl iletişim kurar, duyma ve konuşma engelli kişilerin nasıl iletişim kurarlar, işitme engelliler nasıl iletişim kurar, işitme engellilerle nasıl iletişim kurabiliriz, konuşma engelliler nasıl iletişim kurarlar, duyma ve konuşma engelli kişilerin nasıl iletişim kurduklarını araştırınız, duyma ve konuşma engelli kişiler nasıl iletişim kurarlar, işitme engellilerle nasıl iletişim kurulur, isitme engelli insanlarla nasil iletisim kurabiliriz, duyma ve konuşma engelliler nasıl iletişim kurar, duyma konuşma engelli kişiler nasıl iletişim kurarlar, duyma ve konuşma engellilerle nasıl iletişim kurarız, konuşma ve duyma engelli kişiler nasıl iletişim kurarlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İletişim Nedir? Etkili İletişim Yolları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 20-09-2016 08:21
Güven duyma hakkı nedir?-Güven duyma hakkının özellikleri nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-03-2013 01:11
Duyma Ve Konuşma Engelli Kişiler Nasıl İletişim Kurarlar? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 11:20
Bir taşıt alırken hangi kurumlarla ilişki kurarız? Я Soru Cevap 3 14-05-2012 08:41
Çocuğum istemediğim kişilerle arkadaşlık kuruyor ne yapabilirim? elif Sağlık Soruları ve Cevapları 0 08-06-2011 05:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats