bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-05-2013, 09:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Garanti Belgesi Ne Demektir

Garanti Belgesi Ne Demektirİmalatçı – üretici veya ithalatçıların sattıkları ürettikleri ve/veya ithal ettikleri mallar için düzenlenen ve malın garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalarının en az iki yıl süreyle veya özelliği nedeniyle belirlendiği ölçü birimi içerisinde ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesinin tamirinin bedel iadesinin veya bedel indiriminin taahhüt edildiğini ve satıcı ile tüketicinin yükümlülüklerini gösteren belgedir garanti belgesi.
Garanti Belgesi Düzenleme Zorunluluğu
İmalatçı-üretici veya ithalatçı firmalar imal veya ithal ettikleri mallar için; Bakanlığa başvurarak garanti belgelerini onaylatmak ve tüketicilere verilecek garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar.
Bu Yönetmelik hükümlerine göre hazırlanacak garanti belgesinin tasdik edilerek tüketiciye verilmesini temin etmekle satıcı bayii acente ya da temsilcilikler yükümlü ve sorumludurlar.
Servis istasyonlarında yapılan onarım ve parça değişimi işlemleri sonucunda verilen fatura bu Yönetmeliğin öngördüğü garanti şartlarını içermesi kaydıyla garanti belgesi yerine geçer.


Garanti ve Tamir Süresi

Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıl ve/veya ilişik listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.
Garanti süresinin başka bir ölçü birimi ile belirlenmiş olması halinde malın üzerinde bu ölçü biriminin tespitine yönelik bir düzeneğin bulunması veya yapısının bu değerin tespitine uygun olması gerekir. Aksi halde garanti süresinin 2 yıl olduğu kabul edilir.
Malın arızalanması durumunda tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.
Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna servis istasyonunun olmaması durumunda malın satıcısı bayii acentesi temsilciliği ithalatçısı veya imalatçısı- üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar.
Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde imalatçı–üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Garanti Belgesinde Bulunması Zorunlu Bilgiler

Tüketicilere verilecek garanti belgesinde aşağıda belirtilen bilgi ve açıklamalar yer alır:
a) İmalatçı- üretici ve ithalatçı firmanın unvanı merkez adresi ile yetkilisinin imzası ve kaşesi
b) Satıcının unvanı adresi ile yetkilisinin imzası ve kaşesi
c) Fatura tarih ve sayısı
d) Malın cinsi markası modeli ile varsa bandrol ve seri numarası
e) Malın tüketiciye teslim tarihi ve yeri
f) Garanti süresi
g) Azami tamir süresi
h) Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamının en az iki yıl ve/veya Bakanlıkça belirlenen ölçü birimi ile tespit edilen değere göre garanti kapsamında olduğu
ı) Malın ücretsiz tamir değiştirme bedel iadesi ve bedel indirimi yükümlülüklerine ilişkin bu Yönetmelikte düzenlenen şartlar
i) Kullanım hataları
j) Tüketici lehine tanınabilecek haklarla ilgili diğer hususlar
k) Bakanlık izin tarihi ve sayısı.
Başvuru İmalatçı-üretici veya ithalatçılar bir dilekçe ekinde aşağıdaki belgelerle birlikte Genel Müdürlüğe veya merkezlerinin bulunduğu yerdeki İl Müdürlüğüne başvururlar.

a) Bu Yönetmeliğe uygun şekilde Bakanlıkça bastırılmış 3 adet garanti belgesi örneği
b)Yetkililerin noter onaylı imza sirküleri
c) Firmaya ait Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesinin bir örneği
d) Malın bakım onarım ve kullanımını gösterir Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu.

Malın bakım gerektirmemesi veya tamirinin mümkün olmaması ile yaygın olarak kullanılmaması durumlarında kullanım ömrü süresince arızalanması halinde yenisi ile değiştirileceğinin imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından taahhüt edilmesi ve ürüne ait garanti belgesi üzerinde açıkça belirtilmesi kaydıyla bu maddenin (c) bendinde belirtilen belge aranmayabilir. Bu tür talepler Genel Müdürlükçe değerlendirilerek karara bağlanır.

Gerek ilk başvuru ve gerekse model ilavesi sırasında ibraz edilen Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzları görüldükten sonra başvuruda bulunan firmaya iade edilir. Firma bu kılavuzları istenildiğinde ibraz etmek üzere saklamak zorundadır.

Dolayısıyla garanti belgesi öncesi satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi alınmalıdır.

SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ YETERLİLİK BELGESİ
Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi yurt içinde üretilen veya ithal edilen sanayi malları ile ilgili olarak Bakanlıkça tesbit ve ilan edilen kullanım ömrü süresince imalatçı ve/veya ithalatçılar tarafından verilmesi zorunlu montaj bakım onarım hizmetleri için yeterli teknik kadro takım teçhizat yedek parça ve bunun gibi kriterler ile firmanın unvan ve merkez adresine göre düzenlenen ve her yıl vize edilen belgeyi ifade eder.

SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ YETERLİLİK BELGESİ BAŞVURULARI
4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 15 ve 31 inci maddelerine dayanılarak Bakanlığımızca düzenlenen “Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” eki listede yer alan sanayi mallarını imal ve/veya ithal eden firmalara Genel Müdürlüğümüzce “Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi” verilmektedir.

SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ YETERLİLİK BELGESİ MÜRACAATI SIRASINDA
İSTENİLEN BELGELER
1) Dilekçe internetten alınan başvuru numarası dilekçede yeralmalıdır. (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğüne)
2) Bakanlıkça bastırılmış 3 adet Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi
(Her hizmet kapsamı için düzenlenecek belgeler Bakanlık’dan veya Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinden temin edilebilir.)
3) 3adet Servis İstasyonlarını Gösterir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Garanti Belgesi Ne Demektir

Garanti Belgesi Ne Demektir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: content,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Garanti Belgesi Ne Gibi Faydalar Sağlar?-Garanti Belgesi Neden Önemlidir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 06-03-2015 07:47
Garanti Belgesi Olan Ürünler Hangileridir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 11:04
K Belgesi Devri-Devir İşlemleri K Belgesi Devri elif Soru Cevap 0 09-03-2013 12:15
K1 Belgesi Fiyatı - K1 Belgesi Fiyatları elif Soru Cevap 0 09-03-2013 12:14
Tüketicinin Korunması Kanunu - Garanti belgesi Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 31-01-2012 05:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats