bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-05-2013, 11:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Harezminin Cebire Katkıları Nelerdir

Harezminin Cebire Katkıları NelerdirLütfi Göker’in 'Matematik Tarihi ve Türk İslam Matematikçilerinin Yeri' adlı eserinde de denildiği gibi Harezmî cebiri müstakil bir bilim dalı haline getiren bilgindir. Yalnız cebiri müstakil bir bilim dalı haline getirmekle kalmamış zamanın en kapsamlı ve en sistemli cebir kitabını yazarak da kendinden sonraki nesillere cebiri öğreten referans kaynağı olma vasfı kazanmıştır. Harezmî’nin cebirle ilgili konuları kapsayan kitabı onun aynı zamanda Latinceye çevrilen 3 önemli eserinden biri belki de en önemlisi olan 'El-Kitabü’l Muhtasar fi Hesabi’l Cebr ve’l Mukabele' dir. Bu eserde Harezmî yeni teoremler ve problemlere sunduğu yeni çözüm yöntemleri ile Avrupa matematiğine de ışık tutmuştur.

HARİZMİ’NİN BİYOGRAFİSİ

Harizmi; IX. yy. Türk-İslam Matematik Astronomi ve Coğrafya âlimi. 780 yılında Harizm'de doğduğu kabul edilir. Asıl adı "Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el Harezmî" dir. Bugünkü cebir ve trigonometrinin kurucusu sayılır. Avrupalıların en çok yararlandığı bir matematikçidir. Çalışmalarını bir süre Bağdat'ta sürdürdükten sonra Afganistan'a oradan da Hindistan'a geçti. Hintli bilginlerle tanıştı ve Hindistan cebiri ile ilgilendi. 830 yılında çalışmalarını daha önce çalıştığı Halife Me'mun'un kitaplığında sürdürdü. Cebir üzerinde çok sayıda eser verdi. Bunların birçoğu Latinceye çevrilmiştir. Descartes'e kadar batı bilim dünyasında egemen olan Harizmi ve Harizmi cebiriydi. Bu nedenle Harizmi dünya çapında bir matematikçidir. Batılı kaynaklar da bunu böyle yazmaktadır. En önemli eseri "Cebir ve Mukayese Hesabı" dır. Deneyler enlem ve boylam kitapları vardır. Ayrıca bir de gökyüzü atlası vardır. Hindistan matematiğini dünya ya tanıtan yine Harizmi'dir. İlme çok hizmeti geçmiştir. Cebir ve Astronomi ilimlerinde kıymetli eserler yazmıştır. Harizmi'nin Ahmet Muhammed ve Hasan adlı üç çocuğu olup hepsi de Matematik ilmi üzerinde ciddi çalışmalarıyla tanınır.850 yılında Bağdat'ta vefat etmiştir.

HARİZMİ’NİN TAPTIĞI ÇALIŞMALAR VE MATEMATİĞE KATKILARI

Matematik


Bugünkü bilgisayar bilimi ve dijital elektroniğin temeli olan 2'lik(binary) sayı sistemini ve 0(sıfırı) bulmuştur.

Cebir sözcüğü de Harezmî’nin "El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin kullanıldığını saptamıştır. Harezmî'nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latinceye tercüme edilmesi sonucu sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı kitabı matematik tarihinde birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerinin yer aldığı ilk eserdir. Bu nedenle Harezmî (Diophantus ile birlikte) "cebirin babası" olarak da bilinir. İngilizcedeki "algebra" ve bunun Türkçedeki karşılığı olan "cebir" sözcüğü Harezmî'nin kitabındaki ikinci dereceden denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan "el-cebr"den gelmektedir. Algoritma (İng. "algorithm") sözcüğü de Harezmî'nin Latince karşılığı olan "Algoritmi"den türemiştir ve yine İspanyolcadaki basamak anlamına gelen "guarismo" kelimesi Harezmî'den gelmiştir. Ayrıca Harezmî dünyanın gelmiş geçmiş en büyük matematikçilerini başında gelir.

Matematik İle İlgili Eserleri

1) El- Kitab 'ul Muhtasar fi 'l Hesab 'il Cebri ve 'l Mukabele
2) Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind
3) el-Mesahat

Astronomi İle İlgili Eserleri
1) Ziyc 'ul Harezmî
2) Kitab al-Amal bi 'l Usturlab
3) Kitab 'ul Ruhname


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-12-2016, 10:39   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Maddeler halinde olsaydı keşke


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Harezminin Cebire Katkıları Nelerdir

Harezminin Cebire Katkıları Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: harezminin matematiğe katkıları, harezminin cebire katkıları, dinde harezmi, harezminin topluma katkilari, harezminin matematige katkilari, harezmi matematiğe katkıları, harezmini matematiğe katkıları, harezminin matematige katkıları, harezmini matematige katkilari, harezminin eserleri ve matematige kazandirdiklari, harezmının cebıre katkısı, topluma katkilari hazermi, harezminin bilime katkıları nelerdir, el kitabaul muhtasar fial hesabail cebri veal mukabele nedir, harezminin matematiğe katkıları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ali Kuşçunun Matematiğe Katkıları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 4 05-04-2015 04:02
Harezminin bilime yaptığı katkılar nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 30-12-2014 08:19
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 11:42
İlk çağ uygarlıklarının teknolojiye katkıları nelerdir elif Soru Cevap 0 04-05-2013 04:21
Farabinin Kimyaya Katkıları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats