Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Göğüs Altında Kaburga Kemiği Ağrısı Neden Olur (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/123333-gogus-altinda-kaburga-kemigi-agrisi-neden-olur.html)

elif 15-05-2013 09:40

Göğüs Altında Kaburga Kemiği Ağrısı Neden Olur
 
Göğüs Altında Kaburga Kemiği Ağrısı Neden OlurSırt kemiği denen omurgalardan başlayarak, göğüs kemiğine kadar uzanan kemiklere kaburga kemikleri (costa) denir. İnsanlarda yassı, kıvrık ve her iki yanda on ikişer tane olmak üzere 24 kaburga kemiği vardır. Bu kemiklerin araları, interkostal adalelerle birbirine bağlanarak kapanmış ve böylece göğüs içindeki organları koruyan göğüs kafesini (Thorax) meydana getirmişlerdir. Üstteki 7 kemik, esas kaburga kemikleri olarak bilinir ve iman tahtası da denen göğüs kemiğine yani, ster-num’a bağlıdırlar. Geride kalan 5 tane kaburga kemiğinden üstteki üçü, kendinden önceki kemiğe bağlanır, gerideki iki kemik, hiçbir yere bağlanmaz, uçları serbesttir.

Bazı durumlarda, boyun kemiği diye bilinen, göğsün en yukarısında yer alan fazla bir kaburga kemiği, dokulara baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Kaburga kemikleri, dışardan baskı ile karşılaşınca, örneğin dayak yendiğinde, çatlayabilir. Genellikle trafik kazalarında vücudun üstünden bir şey geçmesi gibi durumlarda kırılır. Eğer kaburga ağrı kaburga kemiği, geniş bir plasterle sarılmak veya bütün gövdeyi alçıya almak suretiyle tedavi edilebilir.


Böbrek İltihabı
Böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde piyelonefrit adı verilir. İki çeşiti vardır: Akut Böbrek İltihabı : Ani olarak ortaya çıkan, titreme, kaburga altlarında ve yanlarında başlayıp, kasıklara kadar yayılan bir ağrı ile kendini gösterir. Sık sık idrara gitmek ihtiyacı duyulur. İdrar çıkarken de yanma ve ağrı hissedilir. İlk önlem olarak belin iki yanına sıcak su torbası konur. Bol su, limonata ve açık çay içilir. Kronik Böbrek İltihabı : Akut böbrek iltihabının gereği gibi tedavi edilmemiş olması, kronik böbrek iltihabının başlıca nedenidir. Hastada iştahsızlık, ateş, halsizlik, baş ağrısı, ağrılı idrar etme ve bel ağrıları görülür. Yapılacak ilk iş, bol bol meyva suları içmek ve aşağıdaki reçetelerden birini uygulamaktır. Ayrıca tuz ve hayvani gıdalar azaltılmalıdır.

Misafir 15-05-2014 03:40

Ya bende birden durup durduk yere çıktı ve miğdemin sınırında olan kaburga kemiklerim çok felaket ağrıyor özellikle acaba neden ?

Misafir 26-08-2014 04:47

Ya bende tüm lösemi belirtileri ve kaburga ağrısı var hastaneye gittik kan kontrolune kanımda hicbisi cikmadi ¿¿ yardim edin kaburgam cok feci ağrıyor~~

Misafir 27-01-2015 09:08

Agrisi olup kaninda veya cigerinde birsey cikmayanlar endoskopi yaptirsin gastrit olma ihtimali var


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:57 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.