bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-05-2013, 09:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Petrolden Elde Edilen Yakıtlar

Petrolden Elde Edilen Yakıtlar


  • Mazot
  • Fuel oil
  • Benzin
  • Gaz yağı
  • Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG)


Mazot

Mazot veya motorin dizel motorlarda kullanılan ham petrolün damıtma ürünlerinden biridir.
Ham petrolün damıtılması sırasında 20 °C kaynama aralığında alınan üçüncü ana ürün motorindir. Motorin dizel motoru yakıtıdır.


Yanma ısısını mekanik güce çevirmek için en yeterli mekanizma olan dizel makinesi benzin ve gaz makinelerinden takriben 30 yıl kadar sonra 1892 de Dizel tarafından keşfedildi. Yüksek kompresyonlu bir makinenin geliştirilmesinin sebeplerinden biri daha ucuz yakıtların kullanı-labilme arzusundan dolayı idi. Termik verim bakımından dizel makinesi gaz ve benzin makinelerinden daha verimlidir. Çünkü daha yüksek bir sıkıştırma oranı ile çalışır İlk İmâl edilen dizeller ağır devirli ve büyük silindirli olduklarından piyasaya arz edilen fueloil'lerin silindire püskür*tülerek yanma suretiyle kullanılmaları mümkün oluyordu. Fakat zamanla dizel imalâtçıları makine ebatlarını küçültüp devir adedini artırarak daha fazla güç üretimi yoluna gidince bu ihtiyaca cevap verecek yakıtların yapılması zaruret haline geldi. Çeşitli makine imalâtçıları değişik tip motorlar imâl ettiklerinden bunların herbiri için ayrı bir dizel yakıtı imâlinin imkânsızlığı karşısında ASTM de bunları bir sınıflandırmaya tâbi tutmak mecburiyetinde kaldı.


Fuel oil

Fuel oil koyu renkte az akışkan bir petrol ürünüdür. Elektrik ısı ya da buhar sistemlerinde kullanılabilen Fuel Oil her türlü endüstriyel fabrika tesis ve binalarda tercih edilmektedir. Kolay pompalanır yanar ve tasarruf sağlar.


BENZİN


Benzin petrolden imal edilen bir tür yakıt.

  • 150 °C’a kadar ham benzin
  • 150-250 °C’a kadar kerosin jet yakıtı
  • 250-350 °C’a kadar dizel yakıtı
  • 350 °C’dan sonra da ağır yağlar elde edilir.Kimyasal olarak benzin ham petrolün özelliğine bağlı olarak 120’den fazla hidrokarbon ihtiva eder. Bunların çoğu doymuş hidrokarbon yapısında olup 4’den 12’ye kadar karbon ihtiva ederler.
Sentetik olarak benzini Alman kimyager Bergius’un metodu ile kömürden elde etmek mümkündür. Bu metoda göre kömür yüksek basınç altında katalitik hidrojenasyon ile sıvı hidrokarbonlara dönüştürülür.


Fischer-Tropsch ise karbonmonoksit ile hidrojeni katalitik olarak birleştirerek sıvı hidrokarbon elde etmiştir. Her iki metod ile hem daha pahalı hem de daha kalitesiz benzin elde edilmektedir. Ancak yakın bir gelecekte bu proseslerin ticari önemi olma ihtimali vardır.
Organik bileşenlerin parçalanması katalitik veya ısı ile bozunmasıyla elde edilen benzin bugünün motorlarının çoğu için gerekli olan yüksek performansı sağlar. Benzin en fazla içten yanmalı motorlarda ve bir dereceye kadar da özel sobalarda yakıt olarak organik kimyada ise çözücü olarak kullanılır. Yağ endüstrisinin ilk zamanlarında büyük ölçüde atılan benzin otomobil sanayiinin gelişmesiyle büyük önem kazanmıştır. Motor benzininin kaynama noktası 322 °C ile 210 °C arasındadır. Motor yakıtı olarak fonksiyonlarını tam yapabilmesi için ticari benzin şu özelliklere sahip olarak üretilmelidir:


1. Değişik yük altında ve hızda durmadan yanabilmeli;
2. Motorun kolay çalışması için soğuk havalarda yeterli olarak buharlaşmalı;
3. Sıcak havalarda aşırı derecede buharlaşarak tıkanmalara sebep olmamalı;
4. Motorda kurum teşkiline yol açan kaynama noktası yüksek olan bileşikleri bertaraf etmeli;
5. Depo içinde oksitlenmeye yol açmamalı;
6. Buji tıkanmasını ve karbüratör buzlanmasını minimuma indirmelidir.


Gaz yağı

Gaz yağı ya da taş yağı rafinerilerde benzinden sonra alınan bir üründür. Önceleri sadece aydınlatma amacıyla kullanılırken sonradan ısıtma soğutma traktör yakıtı ve jet yakıtı olarak kullanılmaya da başlanmıştır.

Kerosen adıyla Jet yakıtı olarak kullanılır..
Gazyağı zift lekelerini çözer.
Gaz yağı bir sıvı yakıttır asla gaz yakıt olarak düşünmeyiniz.
Gaz yağı direk yanamaz. Onu kumaşa(bez vb. ne varsa)döküp öyle yakabiliriz.


LPG


LPG yani Sıvılaştırılmış Petrol Gazı ham petrolün rafinerilerde damıtılması sırasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan renksiz kokusuz havadan ağır ve yanıcı bir gazdır. Bir sızıntı halinde gaz kaçağının hemen anlaşılması için rafineriler tarafından özellikle kokulandırımıştır. Ülkemizde kullanılan mix LPG'nin bileşimi genelde %70 bütan %30 propan'dır. Bir litre LPG gazlaştığında normal şartlarda yaklaşık 250 litre gaz hacmine ulaşır. LPG doğal gaz gibi uçucu olmayıp dibe çöker.
LPG kullanım şartlarına uyulduğunda tüketicilerin güvenle kullanabileceği bir yakıttır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Petrolden Elde Edilen Yakıtlar

Petrolden Elde Edilen Yakıtlar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: petrolden elde edilen ürünler nelerdir, petrolden neler elde edilir, petrolden elde edilen ürünler, petrolden elde edilen nelerdir, alman kimyager bergius metodu nedir, 250 litre petrolden nekadar lpg elde edilir, mazot benzi yakıtları petrolden nasıl elde edilir, petrolden elde edilen ürünler nelerdir nedir, petrolden neler elde edilebilir, hampetroldennelereldeedilir, petrolün damıtılmasıyla elde edilen ürünler, ham petrolden ne kadar benzin elde edilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Petrolden neler elde edilir? Я Soru Cevap 2 08-02-2016 01:37
Petrolün damıtılması ile elde edilen ürünler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:53
Katı Sıvı ve Gazlardan Elde Edilen Teknolojik Araçlar elif Soru Cevap 0 21-02-2013 02:43
99 sayısına en az kaç eklenirse elde edilen sayı 12 ve 15 ile kalansız bölünür? Kayıtsız Üye Matematik 1 31-01-2012 03:24
Elde edilen embriyoların sayısı ve kalitesini etkileyen faktörler nelerdir? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 04:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats