bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-08-2013, 02:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doktorluk mesleğinin özellikleri

Doktorluk mesleğinin özellikleri-doktor mesleğinin özellikleri-doktorun özellikleri


Doktor Latince öğretmen demektir. Bin yıl önce ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte akademik bir unvan olarak kullanılmıştır. Günümüzde doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte genellikle Tıp Doktoru anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir. Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. İbni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve Avrupa'da Avicenna adıyla ders kitaplarında okutulur. İslam dinine göre de tüm peygamberlerin hekimlik uygulamaları yaptığı bilinir. Özellikle Hz. Muhammed'in rahatsızlanan insanlar için Allah'dan gelen ilhamla yaptığı tedaviler tıbbı nebevi (peygamber tıbbı) olarak bilinir ve hadis kitaplarında önemli bir yer tutar.
Doktor unvanı ilk olarak Avrupa'da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika'ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır.
Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10'u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar.
Pratisyen Hekimlik Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlıkalanı "pratisyen hekimlik" dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak "pratisyen hekim" ünvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır. Türkiye'de şu anda 'genel tababet' olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.


Çalışma ortamları :

Çalışma ortamları;
Hekimler;Ülkemizde her alanda yetişmiş hekime ihtiyaç vardır. Çalışma koşulları genellikle ağırdır. Resmî bir sağlık kuruluşuna bağlı hekimlerin gündüz çalışmalarına ek olarak gece ve hafta sonu nöbetleri vardır.


Daha fazla bilgi ;

Görevleri;
-Hastaları muayene etmek
-Teşhis tanı ve tedavi yöntemini belirlemek
-Tedavi sürecini takip etmek
-Cerrahi müdahalelerde bulunmak
-Uzmanlık alanlarında araştırma ve geliştirme projeleri üretmek
-Bulaşıcı hastalıkların teşhislerini koymak ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktır.

Tıp programında okumak isteyen bir öğrencinin;
-Çok üstün bir akademik yeteneğe sahip olması
-Bilime özellikle biyoloji fizik kimya anatomi ve fizyolojiye ilgi duyan
-Kuvvetli bir dikkat ve belleğe sahip
-Sabırlı ve azimli
-Beyin el koordinasyonunun yüksek
-Meslektaşları ve hastaları ile iyi iletişim kurabilen
-Hoşgörülü insan sevgisi ve insanlara yardım etme isteği güçlü bir kişi olması gerekir.

İş bulma İmkanları;
Hekimler; devlet hastanelerinde askerî hastanelerde ve özel hastanelerde iş bulabildikleri gibi kendi muayenehanelerinde de çalışabilirler. Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS(Tıpta Uzmanlik Sınavı) ‘ta başarılı olanlar istedikleri bir branşta (göz kardiyoloji dahiliye vb.) uzmanlaşabilirler.

Eğitim imkanları;
Sağlık bilimleri alanında yer alan meslekleri tercih etmek isteyen bir öğrencinin lisede fen bilimleri alanına yönelerek ÖSS’ de yeterli “sayısal” puan alması gerekmektedir.
Hekimlik alanında;
Temel Tıp Bilimleri Önlisans Kademesi öğretimin ilk 2 yılını kapsar. KlinikBilimleri Yüksek Lisans Kademesi öğretimin 3-4 ve 5 sınıflarını kapsamakta olup öğretimin 6. yılını kapsayan Aile Hekimliği Kademesi klinik ve poliklinik uygulamalarını içermektedir. Tıp doktorluğu için öngörülen eğitim süresi 6 (6+1 hazırlık) yıldır. Eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Tıp Doktorluğu Diploması" verilir. Tıp doktoru olan kimse ÖSYM tarafından yapılan TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)'ta başarılı olduğu takdirde tercih ettiği alanda uzmanlaşabilir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doktorluk mesleğinin özellikleri

Doktorluk mesleğinin özellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doktorluğun özellikleri, doktor mesleğinin özellikleri, doktorluk mesleğinin özellikleri, doktorluğun özellikleri nelerdir, doktor mesleğinin özellikleri nelerdir, doktorluk özellikleri nelerdir, doktorluk mesleği özellikleri, doktorluk mesleğinin özellikleri nelerdir maddeler halinde, doktorluk mesleğinin özellikleri nelerdir, doktor mesleğinin avantajları nelerdir, doktorluğun özellikleri ve eğitimi, doktorluğun ozellikleri, öğretmen mesleğinin özellikleri nelerdir, doktorluk mesleği ve özellikleri, doktorlugun özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doktorluk Mesleği Hangi Özellikleri Gerektirir? elif Soru Cevap 4 20-03-2016 12:26
Öğretmenlik Mesleğinin Zorlukları Nelerdir elif Soru Cevap 1 09-01-2016 01:50
Doktora nedir?-Doktorluk ne demektir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-05-2013 11:20
Eczacılık Mesleğinin Çalışma Alanları Nerelerdir elif Soru Cevap 0 06-04-2013 01:05
Öğretmenlik Mesleğinin Özellikleri Nelerdir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats