bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-08-2013, 04:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocukların oyundaki hak ve sorumlulukları

Çocukların oyundaki hak ve sorumlulukları- çoçukların hak ve sorumlulukları-çocukların evdeki sorumlulukları

Yazımıza bir öyküyle başlamak istiyoruz.
Öykümüz Herkes Birisi Herhangi Biri ve Hiç Kimse isimli dört kişi hakkında.. Yapılması gereken önemli bir iş vardı ve Herkes Birisi’nin bu işi yapacağından emindi. Herhangi Biri de yapabilirdi ama Hiç Kimse yapmadı. Birisi buna çok kızdı çünkü bu iş Herkes’in işiydi. Herkes Herhangi Biri’nin bu işi yapabileceğini düşünüyordu; ama Hiç Kimse Herkes’in yapmayacağının farkında değildi. Sonunda Herhangi Biri’nin yapabileceği işi Hiç Kimse yapmadığı için Herkes Birisi’ni suçladı.

Sorumluluk sahibi olmanın ve bunları yerine getirmenin önemi üzerinde durma isteğiyle sizlere sorumluluklar ile ilgili bir yazı hazırladık.
Sürekli sorumsuz davranan çocuklar anne babaları tarafından sorumlu davranmalarına izin verilmeyen çocuklardır.
Sorumluluk; başkalarının haklarına saygı göstermek ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkmaktır.
Yaptığı işi sonuna kadar götüren ve yapmakta olduğu bir davranışın olası sonuçlarına katlanmayı göze alan çocuğa sorumlu çocuk gözüyle bakabiliriz.

Sorumluluk bilincini kazanmak oldukça uzun bir süreç olmakla birlikte özellikle küçük yaşlarda kazanılmaya başlanması gereken bir değerdir. Elbetteki çocuklar sorumluluk duygusuyla doğmazlar. Ancak sorumluluk sahibi olmayı öğrenme pek çok kişinin sandığından daha erken bir yaşta başlar. Bir bebek dünyaya geldiği ilk andan itibaren çevresinde sezinlediği olaylardan etkilenir. Anne - babanın özenli yaklaşımları bebeğin ihtiyaçlarına karşı gösterdikleri duyarlılıkları bebeğin gereksinimlerini zamanında karşılamaları ile gelişmeye başlayan sorumluluk duygusu ebeveynlerin çocuklarının yaşlarına uygun bazı görevleri vermesiyle de yerleşmeye başlar ve bir bilinç haline gelir.

Çocuklarımızın Sorumlu Bireyler Olmaları İçin Anne Baba Olarak Neler Yapmalıyız?

1. Mesajınızı iletin. Öncelikle çocuğunuz sizin ondan ne istediğinizi açık ve net bir şekilde bilsin. “Kardeşinle kavga etmeni istemiyorum” “Odanı toplamalısın” “Her gün bir saat ders çalışmanı istiyorum” gibi.
2. Şimdiye dek kullandığınız ve bir işe yaramayan cezalandırma yöntemlerini bırakın.
3. Çocuğunuza istediğinizi yapmazsa sonucunun ne olacağını anlatın ve bundan da kendisinin sorumlu olduğunu söyleyin. “Kardeşinle kavga edersen sinemaya gidemezsin” “Odanı toplamazsan arkadaşlarınla buluşamazsın” gibi.
4. Bu son ve en önemli aşamadır; söylediğiniz sözün arkasında durun. Asla yerine getiremeyeceğiniz sözler sarf etmeyin.

Çocuğunuz muhakkak istemediğiniz şekilde davranacaktır ancak sizin söylediklerinizi yapacağınızdan emin olursa davranışını değiştirecektir.

Şayet bir kez tutarsız davranırsanız bunun en kısa zamanda suiistimal edileceğini bilmelisiniz. Siz tutarlı ve kararlı olduğunuz sürece çocuğunuz davranışlarının sonucundan kendisinin sorumlu olduğunu ve yapması gereken bir işi yapmazsa sonuçlarına katlanması gerektiğini öğrenecektir.

Toplumumuzun davranışlarının sorumluluğunu almasını bilen yetişkinlere ihtiyacı vardır.

SORUMLULUK KAZANDIRMA SÜRECİNDE DİĞER BİLİNMESİ GEREKENLER...

Sorumluluğu öğretmek için sorumluluk vermeye istekli olmak gerekir. Bazen anne - babaların küçük yaştaki çocuklarının yorulmasına dayanamadıkları için birçok şeyi onların yerlerine yaptıklarını görüyoruz. Bu tarz bir yaklaşım çocuğun rahatlığa alışmasına ve ileride büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Küçük yaşlarda başkalarının kendisine ait işleri yaptığını gören çocuk ileri yaşlarda da bunu devam ettirmeye çalışır ki bu da anne - baba - çocuk arasındaki çatışmaların da artmasına neden olur. Çünkü bir süre sonra anne - baba için de çocuğun sorumluluklarını takip etmek güçleşmeye başlar.

Anne-baba olarak olayların biraz gerisinde durup bir şeylerin olmasına izin verme yürekliliğini göstermelisiniz. Bir çocuğun tek başına bazı işleri yapmasına müsaade etmek gereklidir. Bazen yanlış olduğunu bildiğimiz davranışları çocuğun yapmasına izin vermek onun davranışının sonucunu görmesi için faydalıdır. (Siz hatırlatmadan okul çantasını unutmama sorumluluğu konusunda anlaşmaya vardığınız halde bunu yapmayı unutuyorsa ve siz onun yerine çantayı okula götürüyorsanız sorumluluk öğretmemiş olursunuz.)

Her zaman çocuğun içinde bulunduğu yaş grubunu ve gelişimsel düzeyini düşünerek sorumluluk vermelisiniz. Her çocuğun farklı yetenekleri farklı kişilik özellikleri farklı bir fiziksel yapısı olduğu göz önünde bulundurulsa aynı yaştaki her çocuğun aynı sorumlu davranışları yerine getirmesini elbetteki bekleyemeyiz. Sorumluluğun gelişimi çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Ancak genel gelişim özellikleri açısından değerlendirdiğimizde çocukların evde yerine getirebilecekleri sorumluluklarını bilmek bize beklentilerimizi ayarlayabilmemiz açısından yardımcı olabilir. Buna göre;

4 – 5 yaş çocuklarından:
· Oyuncaklarını toplamak
· Anne - babasına sofra hazırlamada yardım etmek
· Bulaşıkları yerleştirmede yardımcı olmak
· Oynamak için aldığı eşyayı yerine koymak

6 yaş çocuklarından:
· Kendi odasını toplamak
· Oyuncaklarını toplamak
· Yatağını toplamak
· Kirli çamaşırlarını sepete koymak
· Evde evcil hayvan varsa onu beslemek
· Küçük kardeşinin bakımına yardımcı olmak
· Üzerinden çıkardığı kıyafetleri yardımla katlayabilmek gibi sorumlulukları yerine getirmesini bekleyebiliriz.

7 – 12 Yaş: Bu yaş döneminde artık okul çocuğun hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla sorumlulukların çoğu da okul ile ilgilidir. Ödev yapmak okul eşyalarına sahip olmak gerekli materyalleri unutmamak okul ve sınıf kurallarına uymak gibi. Tabi ki evdeki sorumluluklar da devam etmektedir; çalışma masalarını düzenlemek odalarını toplamak giysilerini dolaba yerleştirmek gibi.

12 – 16 Yaş: Ergenlik dönemi sorumluluklar açısından zor bir dönemdir. Çünkü çocuğunuz artık kendi kişiliğini arayan anne babanın kuralları yerine alternatif kurallar arayan bir genç olmuştur. Kendi ayakları üzerinde durmak özgürlüğünü ilan etmek en önemli hedef haline gelmiştir. Bu nedenle özgürlüğün aslında bir sorumluluklar bütünü olduğunu anlamalarına yardım etmek anne babalara düşen en önemli görevdir. Bu dönem ortaya çıkan davranış ve disiplin sorunların anne baba çocuk arasındaki iletişimi ve duygusal bağı güçlendirerek üstesinden gelmek gerekecektir. Bu dönemde verilen sorumluluklarda ergenin bir birey olarak saygı duyduğunuz ve ona güvendiğiniz mesajlarının ağırlık kazanması önemlidir.
Çocuğunuza seçme hakkı tanıyın: Çok küçük yaştan başlayarak bir çocuğa seçme hakkının tanınmasıyla sorumluluk kazandırma eğitimi verilebilir. Seçim yapabilme fırsatlarının çocuğa sunulması çocuğun kişilik gelişimini olumlu yönde etkiler. Seçim yapabilme; karar verebilme ve seçimlerin sorumluluğunu alabilme becerisini geliştirir kendilerini daha iyi tanımalarını sağlar hayat boyu önlerine çıkacak zor kararlarda mücadele edebilmelerine yardımcı olur.

Model olun: Birçok davranışta olduğu gibi sorumluluk bilincini kazandırma sürecinde büyüklerin örnek davranışları önemlidir. Yetişkinlerin kendi yaşantılarına ait sorumluklara gereken özeni göstermeleri küçük çocukların dikkatini çeker ve onların tutumlarını gözlemleyerek daha iyi öğrenirler.
Ramin ALİYEV
Uzm.Psk.Danışman


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocukların oyundaki hak ve sorumlulukları

Çocukların oyundaki hak ve sorumlulukları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ailenin Sorumlulukları Nelerdir? elif Soru Cevap 1 23-02-2014 09:59
Sınıf Başkanının Görevleri Ve Sorumlulukları Nedir elif Soru Cevap 0 11-05-2013 02:54
Vatandaş olma sorumlulukları nelerdir? Я Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 01:30
Türk gençlerinin sorumlulukları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 08:18
Çocukaların evdeki sorumlulukları nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 09:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats