bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13-08-2013, 03:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün türk müziğine ilişkin düşünceleri

Atatürkün türk müziğine ilişkin düşünceleri-atatürkün sanata ve türk müziğine ilişkin görüşleri

Atatürk şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.

Atatürk askerî ataşe olarak Sofya’ da görevli bulunduğu dönemde çok sesli müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Cumhuriyetin ilânından sonra ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Ülkemizde müzik sanatının gelişmesi için bütün olanaktan kullanmıştır.

Atatürk’ ün tiyatro bale edebiyat heykeltıraşlık mimarî resim müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi onları desteklemesi Atatürk’ ün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.

Atatürk sanatla ilgili düşüncelerini Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk’ün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.

Atatürk sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır:
"Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir ezgi ile olursa müzik resim ile olursa ressamlık oyma ile olursa heykeltıraşlık bina ile olursa mimarlık olur."
Sanatın bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk bu düşüncesini şu sözlerle ifade etmiştir:
"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir"
"Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur"
"Dünyada medenî ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir."
Atatürk’ ün bu sözleri sanatla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.

Atatürk’ ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır:
"Sanatçı toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır."
"Hepiniz milletvekili olabilirsiniz bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatkâr olamazsınız."

Büyük bir sanatsever olan Atatürk’ ün gönlünde müziğin ayrı bir yeri vardı. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müziğe ayrı bir önem vermiştir. Müziğin önemiyle ilgili düşüncelerini şu sözleriyle ifade etmiştir:

"Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler.

Atatürk’ün Müzik Anlayışı
İnsanlığın ortak dili olarak müzik yine insanlığın ortak mirası olan uygarlık yolundaki konum ve katkıların da göstergesidir.
ATATÜRK; müziği ulusların kültürel kimliğinin kazanılması korunması tanıtımı ve kuşaklara aktarılmasında en etkin unsurların başında görüyordu.
Büyük ATATÜRK Türk müziği politikasının sağlam temellere dayandırılması için temel ilkeleri tespit ediyor Türk milletinin güçlü bir müzik potansiyeline sahip olduğunu bilerek bu müziğin layık olduğu biçimde çağdaş medeniyet kurallarına göre geliştirilmesini istiyor Türk gençliğine ve sanatına yeni ufuklar açıyordu. Sanatta ve kültürde köklü bir geçmişe sahip olan Türk milletinin lâyık olduğu seviyeye ulaşması onun temel emeli ve idealiydi.
Milli ve yerel duygularla harmanlanmış ifadeler evrensel boyut kazanmalı ulusal müziğimiz aynı zamanda yalnız ülke içinde değil uluslararası alanlarda da seslendirilebilir olmalıydı.

ATATÜRK bir müzisyen olmasa da derin bir müzik kültürü ve anlayışına zevkine sahipti. Müziği seviyordu. Şu sözleri bunu anlatmaktadır:
"Müzik yaşamın bir parçası değil kendisidir. Yani 'Hayat Müziktir.' Müzik ile alakası olan tek varlık insandır. Müziksiz bir hayat da zaten mevcut değildir."

Evet ATATÜRK ne kadar da haklıydı; müzik hayatın neşesi ruhu sevinci kendisiydi. Ancak müziğin türü üzerinde dikkatle durulmalı düşünülmeliydi.

ATATÜRK Türk müziğine alaturka damgasını vuranlardan değildi hele Arap Fars ve Bizans müziklerinden etkilenmiş olduğu görüşünü asla kabul etmemiş.

Atatürk’ün müzik Hakkındaki Düşünce ve Sözleri
Atatürk güzel sanatlara ve onun bir paçası olan müziğe özel bir önem veriyordu.
Müziği toplumun temel kültür değerlerinden biri olarak görüyor ve Türk ulusunun yücelmesinde başlıca hareket unsuru olarak ele alıyordu. Atatürk’ün bu konudaki görüşlerini şu sözlerinden anlayabiliriz:
‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir’’
‘’Efendiler! Hepiniz milletvekili olabilirsiniz! Bakan olabilirsiniz! Hatta Cumhurbaşkanı
olabilirsiniz! Fakat sanatkar olamazsınız!’’
‘’Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü müzikte değişikliği alabilmesi kavrayabilmesidir’’
‘’Biz Batı musikisini saygıyla dinlediğimiz gibi bizim musikimiz de bütün dünyada saygıyla dinlenilecek bir halde olmalıdır.’’
‘’Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzikle ilgisi olmayan varlıklar insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır.Müziksiz hayat zaten var olamaz.Müzik hayatın neşesi ruhu sevinci ve her şeyidir.Yalnız müziğin türü üzerinde düşünmeye değer.’’

‘’Bir millet sanat ve sanatkardan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz.’’

ATATÜRK'ÜN SEVDİĞİ ŞARKILAR & TÜRKÜLER

ALİŞ'İMİN KAŞLARI KARA

CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN

ÇANAKKALE İÇİNDE

DAYLER DAYLER VİRAN DAYLER

HAB-GAH-I YARE GİRDİM ARZ İÇİN AHVALİMİ

KIRMIZI GÜLÜN ALI VAR

KÖŞKÜM VAR DERYAYA KARŞI

MANİ OLUYOR HALİMİ TAKRİRE HİCABIM

SARI ZEYBEK

ŞAHANE GÖZLER ŞAHANE

VARDAR OVASI

YANIK ÖMER

AYRILIK


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-03-2014, 07:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Atatürk'ün Türk Müziği Hakkındaki Görüşleri Duygu ve Düşünce
Atatürk'ü bilmeyenimiz herhalde yoktur... O Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran işgal altındaki bir yurdu kurtaran bütün dünyada saygınlığı olan "Ulu Önder" ismiyle bildiğimiz büyük Türk lideri Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Atatürk herşeyin savaşla kanla topla tüfekle çözülemeyeceğini düşünmüştür.Bu yüzden milli mücadele bittiğinde ona sorulan soruya "Asıl savaş şimdi başlıyor" demiştir.Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin yani Türk milletinin şimdi cehaletle geri kafalılıkla bilgisizlikle ve ilkellikle savaşması gerekmektedir.Bunlardan biride sanattır ve bu alandaki bölüm ise müziktir.

Müzik Türk milletinde hep arka plana itilmiş; eskiden beri gelen zaten savaşmaktan yorgun düşmüş ve bıkmış bir halkın meccali kalmamıştır. (İstisna S.S.C.B)

Bu nedenle Osmanlıda müzik pek fazla gelişememiştir.Oysa; bizimde kültürümüzü yaşantımızı yansıtan çok güzel Türk halk müziğimiz Türk sanat müziğimiz vardı.Bu Türk müzikleri Orta Asya'dan beri bizim ruhumuza bizim benliğimize işlemiştir.

Atatürk'te Türk milletini bu cahillikten kurtarmak için; daha o anda daha o yılda yani 1923 yılında yardımcıları ve Türk halkınında desteği ile hemen fakülteler açtırmış ve burada ilk kurulan bölüm müzik bölümü olmuştur.

Avrupa'ya Ahmet Adnan Saygun İdil Biret Suna Kan ve daha birçok Türk müzisyenlerini kendi eliyle göndermiş; "Buralarda okuyup çalışın; müzik ve ilim öğrenin öğreninki Türk milleti de sizi örnek alsın ve sanat böylece gelişsin" demiştir.

Nitekim onun "Sanatsız kalan bir toplumun can damarlarından biri kopmuş demektir" ve "Herkez başbakan cumhurbaşkanı ve milletvekili olabalir ama sanatçı olamaz" sözleri bunun bir göstergesidir.


 

Alt 06-04-2014, 01:42   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun anlatmışsınız.


 
Alt 16-04-2014, 09:21   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face36 Misafir

güzel ama daha açıklayıcı olabilirdi


 
Alt 06-05-2014, 04:51   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Iğrenç bir site


 
Alt 10-05-2014, 05:21   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Aynen


 
Alt 02-06-2014, 07:09   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Uzuuunnn

Cok uzun


 
Alt 08-03-2015, 07:37   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ben beğendim bazıları beyenmesede. bence güzel bir site müzik öğretmenimde iyi not verdi.


 
Alt 31-03-2015, 10:45   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence güzel


 
Alt 02-12-2015, 06:38   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence çok güzeldi ben çok beğendim


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün türk müziğine ilişkin düşünceleri

Atatürkün türk müziğine ilişkin düşünceleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri, atatürkün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri ile müziğe ve sanatçıya verdiği değer, atatürkün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri ile müziğe ve sanatçıya verdiği değer kısaca, atatürk ün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri, ataturkun turk muzigine iliskin gorus ve dusunceleri, atatürkün türk müziğine ilişkin düşünceleri, atatürkün türk müziğine ilişkin görüşleri, atatürk ün türk müziğinin gelişmesine ilişkin görüşleri nelerdir, atatürk ün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri ile müziğe ve sanatçıya verdiği değer, atatürkün müziğe ilişkin görüş ve düşünceleri, atatürkün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri nelerdir, atatürkün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri kısaca, atatürk ün sanata ve türk müziğine ilişkin görüşleri, atatürkün türk müziğine ilişkin düşünceleri nelerdir, ataturkun turk muzigine iliskin gorusleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün matematik hakkında düşünceleri ve katkıları ebush Eğitim ve Öğretim 2 15-12-2014 11:37
Atatürkün Türk Gençliğine verdiği önem ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 08:25
Atatürkün Türk Gençliğine mesajı ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 08:21
Atatürk'ün Türk Tarihi Hakkındaki Düşünceleri Nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 13-12-2011 07:30
Atatürkün Türk Basınına Katkıları elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats