bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-08-2013, 01:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mantıklı sorular ve cevapları

Mantıklı sorular ve cevapları-mantık soruları ve cevapları

1-Uzadıkça kısalan şey nedir?
2-Ali sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe'ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet'e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan'a veriyor. Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor.
3- Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız otobüse boyutları en fazla 1mt. olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 15 mt.dir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner?
4-Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın?
5- Dünyanın çevresini ekvatordan geçecek şekilde bir ip ile bağladığımızı kabul edelim.(yaklaşık 40 bin km.) Bu ipi her noktadan 1mt. havada tutabilmek için ne kadar daha ip ilave etmeliyiz?
6- 6 adet kibrit çöpü ile 4 adet 'eşkenar üçgeni' nasıl elde edebiliriz?
7- Bir duvarın üzerinde 5 adet kuş duruyor. O sırada oradan geçmekte olan bir avcı tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyor. geriye kaç kuş kalır? (Cevap 'hiç' değil)
8- İki kişi yolda karşılaşıyorlar. Küçük olan Büyüğün öz oğludur. Ancak büyük olan küçüğün babası değildir. Bu nasıl olur?
9- Bir çocuk 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse kaç elma kalır?
10- Bir satranç tahtasında kaç tane 'kare' vardır? ( 64 değil !)
11- Yılın kaç ayında 'otuz' gün vardır?
12- Ali ile Veli 100 metre yarışı yapıyorlar. Ali Veli'yi 5 metre farkla geçiyor. Yani Ali yarışı bitirdiğinde Veli 95. metrededir. Tekrar yarışmaya karar veriyorlar. Fakat bu sefer Ali başlangıç çizgisinden 5 metre geriden başlıyor. Aynı hızla koştuklarını kabul edersek bu yarışı kim kazanır?
13-B - İ - Ü - D - ?
Soru işareti yerine hangi harf gelmelidir?
14- A B C D VE E birbirlerinden ve sıfırdan farklı tamsayılardır.
ABCDE x 4 = EDCBA ise A=? B=? C=? D=? E=?
15- 2 + 2 + 2 = 244 Bir işareti değiştirerek eşitliği sağlayın.
16- Bir tüccar sattığı mala %10 zam yapar. Ancak zamdan sonra satışlar düşmeye başlar. Fiyatı yeni fiyatın %10 altına çeker. İlk duruma göre kârda mıdır zararda mıdır?
17- Üç kedi üç fareyi üç dakikada yakalarsa dokuz kedi dokuz fareyi kaç dakikada yakalar?
18- 2 - 8 - 18 - 32 - 50 - ?
19- Bir tartı aletinde iki kutu ayrı ayrı tartılıyor. İlk kutu 5kg ikinci kutu da 6kg geliyor. İki kutu beraber tartıldığında ise ibre 12kg'ı gösteriyor. Yanlış tartıldığı belli olan kutuların gerçek ağırlıkları nedir?
20- Bir kalem ve bir silginin toplam fiyatı 110 TL'dir. Kalem silgiden 100 TL daha pahalı olduğuna göre herbiri kaçar liradır? (Cevabı akıldan veriniz)
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-04-2014, 07:41   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

cevapları yok mu :(
 

Alt 22-04-2014, 01:18   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

1 - Yağmurlu bürgünde bir evde parti düzenlenir Partinin ilerleyen saatlerinde Ahmet Bey'in olmadığını farkederler Ertesi gün mahkemeye gidip olanları anlatırlar Hakim sorguya alınacaklarını söyler Bahçıvan şöyle anlatır:"Hava
yağmurluydu Kulübemde oturuyordum İçim sıkılmıştı hava almak için dışarı çıkım köke doğru köşkün bir camından içeriye bakmak için cama doğru yaklaştım cam buharlanmıştı camı sildim ve Fahrettin Beyi cinayeti işlerken gördüm der Sonra hakim yalan söylüyorsun ve katil sensin der Sizce neden hakim böyle söyledi?
2 - Bir erkek hoşlandığı bir kıza mektup arayıcılığıyla çok hoşlandığını ve çıkmak istediğini yazmış kız bu mektuba bir formül yoluyla cevap vermiş

[c=ı+]=k (t-ı )+ g=ı(m)
v+a
r=12+4=16
16 = t
t=e
e=s + 16
s= 65
s=65 - s16 =105
e= 1o-k=k(ü11+r)+(e+d=r+i)m=?

Soru: Sizce kızın cevabı ne ?

3 - Ali ile Mehmet beraber; Selim ile Hasan'ı kolayca çektiler Ali ile Selim bir olunca; Hasan ile Mehmet'i güçlükle de olsa çektiler Ali ile Hasan ve Selim ile Mehmet'in kuvvetleri denk geldi yenişemediler Yarışmacıları kuvvet sırasına göre dizebilir misiniz?

4 - Elinizde 3 bilye top var ama içlerinden biri diğer ikisine göre çok az da olsa hafif ve elinizde bir kefeli terazi var Sizden bu terazi ile bir tartışta bu hafif topu bulmanız isteniyor ama nasıl?

5 - Masada 1 bardak su ve 1 bardak süt var 1 çay kaşığı ile süt bardağından 1 kaşık süt alıp su bardağına döküyoruz Sonra da su bardağından 1 kaşık su alıp süt bardağına döküyoruz Son durumda sütün içindeki su mu daha fazladır yoksa suyun içindeki süt mü?

6 - İzciye 3'ü kırmızı 2'si siyah 5 başlıktan rasgele 3'ü giydiriliyor İzcilerden hiçbirinin kendi başlığını görme ihtimâli yok Onlardan kendi başlarındaki başlıkların rengini bilmeleri isteniyor Ancak bir durumda izcilerden biri kendi başındaki başlığın rengini bilebiliyor Bu hangi durumda olabilir?

7 - Elinizdeki küp şeklinde bir patatesi bıçak darbeleri ile dilimlere ayırmanız isteniyor Ancak bir şart ile Kesme işlemi her defâsında küpün tam 3 köşesinden geçmeli Ne az ne de fazla Bütün kesimler tamamlandığında küp kaç parçaya ayrılmış olur?

8 - Bir saatin üzerindeki bir tuşa basılınca tarih ve saati sesli olarak Türkçe söyleyebilmektedir Söylediği şeyler ayın günü ay haftanın günü saat ve dakîka Her kelimeyi heceleyerek saatin hâfızasına kaydetmişler Saat her heceyi ayrı ayrı telaffuz ediyor Acaba bu saatin hâfıza çipinde toplam kaç adet hece kaydedilmiş ve hangi hecelerdir? Meselâ: ON-Nİ-SAN-ÇAR-ŞAM-BA

9 - Bir lokantaya 7 müşteriden; biri her gün biri 2 günde bir biri 3 günde bir biri 4 günde bir biri 5 günde bir biri 6 günde bir biri de 7 günde bir geliyor Lokanta sahibi; "Hepinizin ilk defa bir araya geldiği gün ziyâfet benden olacak" der Bu iş 30 Ekim 2000'de başladığına göre ziyâfet tarihi ne zamandır?

10 - Veli okula yürüyerek giderken yolun dörtte birine geldiğinde bir câmi yanından üçte birine geldiğinde tren istasyonundan geçiyor Câmi yanına geldiğinde saat 730 istasyona geldiğinde ise 735 oluyor Ali evden saat kaçta çıkıyor ve okula kaçta varıyor?
Cevaplar
Cevap 1 : Camın buharları dışarıdan silinmez
Cevap 2 : Çıktığım var teşekkür ederim
Cevap 3 :
1 - Ali
2 - Mehmet
3 - Selim
4 - Hasan

Cevap 4 : İki top terazinin kefesine konur eğer bunlardan biri hafifse işte hafif olan top odur yok ikisi de aynı ise teraziye koymadığınız top hafif olan demektir
Cevap 5 : Su içindeki süt fazladır

Cevap 6 : Karşısındakilerin ikisi de siyah giyerse kendi şapkasının kırmızı olduğunu anlayabilir

Cevap 7 : 4 parça ( cevabı çok kolay sadece dikkat edilmesi bir nokta(!) varCisim köşegeninin (bu üçgenin hipotenüsü) en uzun kenarına paralel şekilde kesilir

Cevap 8 : 60 Adet A AL BA BAT BE BEŞ BİR CAK CU ÇAR DO DÖRT E EL EY ĞUS HA İ KA KIRK KİM KİZ KUZ LI LIK LÜL MA MAR MART MUZ O ON PA PER RA RAN SA SAN SE SIM ŞAM ŞEM ŞU TE TEM TI TOS TUZ ÜÇ YE YIS YİR ZAR

Cevap 9 : Ziyafet zamanı 420 gün sonra 23 Aralık 2001 yâni bugündür (1 2 3 4 5 6 7'nin EKOK' u 420'dir)

Cevap 10 : Cami ile istasyon arasındaki yol bütün yolun; 1/3-1/4=1/12'sidir Veli yolun 12'de birini 5 dakikada aldığına göre yolun tamamını 5 x 12=60 dakikada yâni 1 saatte alır Bu duruma göre evden saat 715 de çıkıp okula saat 815 de varıyor
eslem394 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mantıklı sorular ve cevapları

Mantıklı sorular ve cevapları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: en mantıklı sorular, mantıklı sorular, mantıklı sorular cevaplar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
How Much İle İlgili Sorular ve Cevapları elif Soru Cevap 1 11-12-2015 02:11
Hamilelik sorular ve cevapları nimlahza Komik Yazılar 3 15-12-2014 02:45
Dr.Haydar Dümen'e Sorular ve cevapları (5):)) nimlahza Komik Yazılar 3 07-07-2014 11:27
karenin ile ilgili sorular ve cevapları Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 06-05-2013 09:27
Dr.Haydar Dümen'e Sorular ve cevapları (6):)) nimlahza Komik Yazılar 0 12-11-2008 11:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.