bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-08-2013, 02:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyaca ünlü müzisyenler kimlerdir

Dünyaca ünlü müzisyenler kimlerdir-dünyaca ünlü müzisyenler listesi-dünyaca ünlü müzisyenler isimleri

Avrupa’da İlk Türk müzisyenler: Mehter takımı
Avrupa Türk müziği ve müzisyenleriyle ciddi anlamda ilk kez 1683 yılındaki İkinci Viyana Kuşatması sayesinde tanıştı. Bu askeri olaydan Avusturya – Alman kültürünün en önemli kazanımı Mehter esinli “Alla Turca” tarzı müzik oldu. “Alla Turca” bugün konser salonlarında operaevlerinde kasetlerde CD’lerde canlılığını sürdürüyor.
Kuşatma sonrası barış döneminde 1699′da büyük bir Osmanlı Heyeti Viyana’yı ziyaret etti. Osmanlı Gösteri Takımı’nın yer aldığı ve günümüze gravürlerle taşınan bu ziyaret sırasında Mehter Takımı günde beş vakit Viyana’da Osmanlı Sefareti’nin önünde “nöbet vurdu” ve büyük ilgiyle karşılandı. Viyana halkının ve bestecilerin de ilgiyle izlediği bu halk konserlerinin de etkisiyle “Alla Turca €? stili Viyana’da doğdu. M. Haydn W. A. Mozart L.V. Beethoven C. W. Glück başta olmak üzere pek çok besteci mehterden esinlenerek yapıtlar bestelediler.
Musika-i Humayun’dan CSO’ya
Mehter takımının Viyana önlerinde kendini göstermesinden tam 234 yıl sonra bu kez Musika- Humayün barışcıl amaçlarla Avrupa’da izlenen Türk müzisyenler oldular. 1917′de İstanbul’a gelerek Kızılay yararına konserler veren Macar ve Alman orkestralarına karşılık olarak sadrazam Talat Paşa Musika-İ Hümayun’u Avrupa’ya turneye gönderdi Türk müzisyenler Sofya Berlin Dresden Münih Viyana ve Budapeşte’de konserler vererek “Türklerin başta Beethoven olmak üzere Avrupa’nın müziğini başarıyla icra edebildiğini” gösterdiler.
Cumhuriyet döneminde Atatürk tarafından Ankara’ya alınarak Riyaseticumhur Filarmoni Orkestrası’na (Bugünkü CSO) dönüştürülen orkestra üyeleri 1926′da Avrupa kıyı kentlerine düzenlenen sergi vapuru turnesinde yer alarak genç Cumhuriyetin çağdaş batılı yüzünü gösterdiler. Dokuz yıl önce karşılarında fesli müzisyenler gören Avrupa bu kez sivil giysiler içindeki Türk müzisyenleriyle karşılaştı. Giderek sayıları artan Türk devlet orkestraları operaları baleleri ve özel orkestralar günümüze kadar değişik Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdikleri turnelerle Türk müzisyenlerin Batı müziği icrasındaki gelişimini sergilediler.
Flütçü Saffet Bey ve Rey
Batı’nın Türk askeri müziğinden etkilenmesinden yıllar sonra Batı etkisinin Osmanlı’da kendini göstermesi Mehterhane’nin Musika-i Hümayun’a dönüştürülmesi Batı tarzı bando ve orkestranın oluşturulmasını (1826) eğitim amacıyla Batı’ya devlet tarafından bir müzisyenin gönderilmesi izledi. Avrupa’ya gönderilen ilk Türk müzisyeni kıdemli yüzbaşı flütist Saffet Bey 1886′da gittiği Paris’te müzik teorisi ve solfej çalıştı döndükten sonra ilk solfej kitabını yazdı.
Osmanlının son döneminde Avrupa’da bir başka önemli Türk babasının siyasetteki durumu nedeniyle Paris’e taşınmak zorunda kalmasıyla müzik dehası keşfedilen Cemal Reşit Rey’dir. Paris ve Cenevre Konservatuvarlarında öğrenim gören Cemal Reşit Rey Türkiye’ye Cumhuriyetin ilanından iki hafta önce dönerek İstanbul’da öğretmenliğe başladı. Cemal Reşit Rey Cumhuriyet’in müzik yaşamına yetiştirdiği öğrenciler ve yapıtlarıyla önemli katkılarda bulunmuş isimlerden biridir.
Cumhuriyet’in Gençleri
Flütçü Saffet Bey’den 98 yıl sonra Cumhuriyet rejimi Atatürk’ün direktifiyle 1924 yılından itibaren sınav açarak müzik eğitimi görmek üzere Avrupa ülkelerine gençler göndermeye başladı. Bu gençlerin arasında CSO’nun şefi ve İstiklal Marşı bestecisi Osman Zeki Bey’in oğlu olan Ekrem Zeki Ün (1924-1930) Ulvi Cemal Erkin (1925-1930) Necil Kazım Akses (1926-1934) Ferit Alnar (1927-1932) ve Ahmet Adnan Saygun (1928-1931) yılları arasında çeşitli Avrupa ülkelerinde müzik eğitimi gördükten sonra yurda döndüler. Yurt dışında aynı dönemde eğitim görenler arasında Necdet Remzi Atak Ferhunde Atak Erkin Nurullah Taşkıran gibi isimler de bulunmaktadır.
Hârika Çocuklar
1940′lı yıllarda Avrupa’ya bu kez bir “dâhi” ve bir “yetenekli” çocuk eğitim amacıyla gönderildi. İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı döneminde özel ilgisi ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in gayretleriyle tüm yabancı otoriteler tarafından da “genius/dahi” olarak nitelendirilen İdil Biret (piyano) ve yetenekleri otoritelerce takdir edilen Suna Kan’ın (keman) yabancı ülkelerde müzik eğitimine gönderilmesine ilişkin yasa çıkartıldı (1948). Yasa sekiz yıl sonra başka yetenekli çocukları da kapsayacak biçimde genişletilerek yeniden düzenlendi (1956). Kısaca “Hârika Çocuklar Yasası” olarak adlandırılan 6660 Sayılı Yasa kapsamına alınan sanatçılarımız saptayabildiğimiz kadarıyla şöyle sıralanıyor:
Piyano: İdil Biret Verda Erman Ateş Pars Fuat Kent Selman Ada ( aynı zamanda kompozisyon) Gülsin Onay Hüseyin Sermet Emrecan Yavuz (Kapsama alındı yurtdışına gönderilemedi) Keman: Suna Kan İsmail Aşan Tunç Ünver Burada “saptayabildiğim kadarıyla €? deyimini kullanmamın nedeni Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıklarından bugüne kadar doğru bir liste almanın mümkün olmayışıdır. Örneğin ailesinin olanaklarıyla Avrupa’da eğitim gören ünlü kemancımız Ayla Erduran ile piyanistimiz Ayşegül Sarıca verilen listede sanki 6660 sayılı yasadan yararlanmış gibi gösterilmiştir.
Kaynak yetersizliği gerekçesiyle 6660 sayılı yasa işlemez hale getirilince Mithat Fenmen ve İlhan Baran’ın gayretleriyle üstün yetenekli çocukların Ankara Devlet Konservatuvarında değişik bir programla yetiştirilmesi için hazırlanan ve Bakanlar Kurulu kararıyla 1976′da kabul edilen “özel statü” ile 6660 sayılı yasa ve MEB tarafından verilen devlet bursu kimilerince karıştırılmaktadır.
MEB Bursuyla giden Tuluyhan Uğurlu Taşkın Oray gibi müzisyenler yukardaki her iki gruba da girmemekte doğrudan bakanlık tarafından sınav açılarak verilen devlet bursundan yararlananlar arasında bulunmaktadırlar.
Türk müzisyenlerin Avrupa’ya gidiş nedenleri:
Müzikçilerimiz değişik nedenlerle Avrupa’ya gitmişler gene farklı nedenlerle dönmüş veya kalarak müzik yaşamlarını orada ürdürmüşlerdir. Avrupa’daki Türk müzisyenleri şu gruplarda toplayabiliriz:
# Devlet tarafından gönderilen ve dönmeyerek bursu ödeyip Avrupa’da yerleşenler.
# Başka burslar kazanarak gidip kalanlar.
# Kendi olanaklarıyla gidip eğitim gören ve iş bulanlar
# Avrupa’da çalışan Türk ailelerin ikinci üçüncü kuşak çocukları
Türkiye’deki müzik yaşamının ülkenin genel koşulları içinde giderek olumsuzluklardan daha çok etkilenmesi müzik öğrenimi gören gençleri Avrupa’ya gitme yolu araştırmaya yöneltiyor. Kompozisyon ve çalgıcılık dallarında farklılıklar gösterse de nedenleri şöyle sıralayabiliriz.
# Türkiye’deki konservatuvarlarda eğitimini daha ileriye götürebileceğine inanmamak
# İleri düzeyde müzik eğitimi alabilmek ve dalında sivrilmiş ünlü eğitimcilerle çalışabilmek
# Değişik ekol ve tarzları tanımak
# Türkiye’de devlet sanat kurumlarında kadrolara vize verilip yeterli sınav açılmaması nedeniyle işsiz kalma durumu
# İş bularak Avrupa orkestralarında veya üniversitelerinde çalışmak
Almanya ve DAAD Bursu
Türk müzisyenlerin en yaygın biçimde bulundukları ülke Federal Almanya. Türkiye’den Almanya’ya giden Türk müzisyenlerin pek çoğunun ilk çıkış noktası DAAD bursu oluyor.
Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) yabancı başvuru sahiplerine güzel sanatlar dizayn sinema müzik mimarlık sahne sanatları reji dans ve koreografi alanlarında Almanya’daki bir Devlet Yüksek Okulunda mezuniyet dışında derinlemesine araştırma olanakları sunuyor. Burs süresi bir öğretim yılı ama özel durumlarda başvuru üzerine uzatılabiliyor. Burs başlangıcında 32 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor.
Burs miktarı aylık 715 €. Gerektiğinde aileler için ek ödeme ve kira yardımı da yapılıyor. Ayrıca yolculuk ve bagaj giderleriyle hastalık sigortası da DAAD tarafından ödeniyor.
Araştırmaya yönelik eğitim için verilen burslar genellikle kendi ülkelerindeki tüm eğitim olanaklarından yararlanmış ve bu süreci bitirme sınavıyla tamamlamış adaylar için öngörülüyor. Müzikcinin branşına göre kayıt partisyon video benzeri materyal isteniyor ve bu Alman konservatuvarlarından uzman bir kurul tarafından izlenerek başvurular değerlendiriliyor.
Alman Kültür dairesi’nin kayıtlarına göre 1985 yılından bu yana toplam 85 Türk müzisyeni DAAD bursundan yararlanmış. DAAD bursundan yararlanarak Almanya’ya giden müzisyenlerin bazıları orada kalmış durumda. Çoğunluğun ise Türkiye’ye dönerek orkestra opera ve eğitim kurumlarında görevlerine devam ettikleri gözleniyor.
Günümüze kadar DAAD bursundan yararlananlar arasında dikkati çeken isimler şunlar:
Fazıl Say Özgür Aydın Emre Elivar Aylin Çakıcı Ergican Saydam (piyano) Mahir Çakar (korno) Oktay Dalaysel Reyyan Yücelen Aslı Özsoy Emre Tamer Tuncay Yılmaz(keman) Koral Çalgan (Viyola) Osman Mumcuoğlu Onur Özkaya (kontrabas) Güzin Bilgen İrfani Özdemir(obua) Gülşen Tatü Songül Özdemir Siedel (flüt) Remziye Tanrıkulu ve Hülya Saydam (şan)
DAAD bursundan yararlananlar arasında bugün hayatta olmayan piyanistlerimiz Gülay Uğurata ile Vedat Kosal da bulunuyor. Uğurata Türkiye’ye dönmüş Kosal ise Münih’e yerleşerek konser piyanisti olarak Almanya’da çalışmaya başlamıştı.
Özel bir örnek: Betin Güneş
DAAD bursuyla Almanya’ya giderek orada kalıp tutunma başarısı gösteren en önemli isim kompozisyon ve orkestra şefliği alanında sivrilen Betin Güneş’tir. Besteci orkestra şefi piyanist ve tromboncu olarak etkinliğini sürdüren Güneş 1980′den beri profesyonel müzikçi kimliğiyle Almanya’da yaşıyor.
Köln Müzik Yüksek Okulu’nu bitiren çeşitli yarışmalarda başarı elde eden Güneş 1988′de Köln Senfoni Orkestrası’nın kurulmasına öncülük etti. Halen bu bu orkestranın sanat yönetmeni ve şefi. Ayrıca Salih Yiğit’le birlikte kurduğu Mondial Filarmonik Orkestrası’nın da şefi.
Avrupa’da çalgıcılık yapan Türk müzisyenlerden oluşturduğu bir orkestrayla 1997′de Eskişehir Festivali’nin açılış konserini yapmıştı. Güneş’in tüm besteleri yurtdışında seslendirildi ve CD olarak yayımlandı. Bunların bir bölümü çeşitli Avrupa kurumlarının siparişleri üzerine yapıldı. Eserleri İsviçre’deki Edition Marc Reift tarafından yayımlanıyor.
Betin Güneş Türkiye’den önce Avrupa Birliği’ne tam olarak girebilmeyi başaran Türk müzisyenlerin başında geliyor.
Koblenz Oda Orkestrası’nın başkemancısı Sedat Şen de DAAD bursundan yararlanıp Almanya’da kalarak tutunma başarısı gösterenlerden. Halen eski DAAD bursiyerlerinden genç piyanistlerimiz Özgür Aydın ile Emre Elivar konser piyanisti olarak etkinliklerini Berlin merkezli olarak sürdürüyorlar.
Örneğin Özgür Aydın 17-18 ve 24-25 Mart 2006 günleri Beethoven’in beş piyano konçertosunu Almanya’nın Braunschweig ve Wolfenbüttel kentlerinde In-Kun Park yönetimindeki Braunschweig orkestrası eşliğinde seslendirdi.
Bir başka önemli örnek obua sanatçısı ve hocası Taşkın Oray. İzmir Devlet Konservatuvarını bitirdikten sonra 1969′da MEB devlet bursuyla Essen’deki Folkwang Müzik Yüksek Okulu’nda öğrenim gören Taşkın Oray yarışmalarda ve konserlerde büyük başarı gösterdi. Düseldorf Senfoni’nin solo obuacısı olan Oray Schuman Müzik Yüksek Okulu’nda ders veriyor. Ayrıca yöredeki oda müziği çalışmaları ile dikkati çekiyor.
Almanya’ya CSO’dan ayrılarak gelen kemancı Erol Aygün de uzun yıllar çeşitli orkestralarda keman çaldı halen Gerbrunn’da yaşıyor ve zaman zaman gelerek Başkent Üniversitesi’nde oda müziği çalışmaları yaptırıyor.
Yiğit Aydın ve Sinem Altan
Almanya’da öğrenim veya akademik çalışma sürdürürken bir yandan da bestecilik etkinliğinde bulunan Yiğit Aydın ile Sinem Altan da önemli birer örnek.
Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü ile ODTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunu ODTÜ Sosyoloji masterlı Yiğit Aydın; halen Almanya’da Frankfurt’ta yaşıyor. Marburg Müzikbilimleri Enstitüsü’ndeki doktora çalışmalarını Sabine Henze-Döhring yönetiminde sürdürerek “Yeni Türk Müziği €? konusunda bir tez hazırlıyor. Bestecilik verimi ise Eczacıbaşı Beste Yarışmasını iki kez üstüste kazanmasını sağladı. Son olarak 2005′te Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde Anders başlıklı piyano ve yaylılar için eseri dünya prömiyeri yaptı. Almanya’da seslendirilen oda müziği eserleri de ilgiyle karşılanıyor.
Sinem Altan ise çok genç bir besteci henüz 20yaşında. Bilkent’te okurken Arif Melikov’un dikkatini çeken Sinem Altan Doğramacı Bursu’yla 11 yaşındayken gittiği Berlin’de kompozisyon alanında iki önemli okulda UDBerlin Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Hans Eislerr Müzik Akademisi’nde paralel olarak öğretimini sürdürürken besteleri çeşitli müzik gruplarınca seslendiriliyor ve siparişler alıyor. Ayrıca eserlerinin seslendirilmesinde piyanist olarak da dikkati çekiyor. Son olarak sipariş üzerine yazdığı “Mesir Macunu €? adlı operası Berlin’de sahnelendi ve büyük ilgiyle karşılandı.
Your ads will be inserted here by
Easy AdSense.
Please go to the plugin admin page to paste your ad code.


Genç Kontrabasçılar Kontrabasçı genç Orçun Mumcuoğlu ise Ankara Devlet konservatuvarı’nı bitirdikten sonra daha ileri öğretim görmek ve sanatını icra etmek üzere kendi olanaklarıyla Almanya’ya giden bir müzisyen. Son olarak sınavını kazandığı Almanya’nın önemli orkestralarından Bamberg Senfoni’de yapılan oylamada oybirliğiyle orkestranın asil üyeliğine kabul edildi.
Bir başka kontrabasçı Onur Özkaya DAAD bursuyla gittiği Almanya’da halen Mahler Oda Orkestrası üyesi. Bir başka genç kontrabasçı Burak Marlalı Freiburg’da hem orkestra’da çalıyor hem de yüksek lisans çalışması yapıyor. Marlalı Türkiye’deki orkestralarla da kontrabas solisti olarak konserler verdi.
Almanya’dan seçme örnekler
Almanya’dan bazı seçme örnekleri şöyle sıralayabiliriz:
Detmold merkezli olarak çeşitli konser ve festivallere davet edilerek katılan bu arada Türk bestecilerinin yapıtlarını konserlerinde seslendirerek Çağdaş Türk Müziği’nin tanıtımına önemli katkı sağlayan piyanist Yeşim Gökalp
Frankfurt opera orkestrasında solo kornist Mahir Çakar öğrencilerinden Mahir Kalmik
Münster Opera Orkestrası kemancılarından ve Münster Oda Orkestrası konzertmeisterlerinden her yıl Türkiye’de birkaç kez solo çalan kemancı Muharrem Cenker
Türkiye’de hiç tanınmayan ancak genç yaşta Almanya’da profesör olarak Duesseldorf Müzik Yüksek Okulunda ders veren Prof. Altuğ Ünlü
Egitimini Saarbrucken’de TEV bursiyeri olarak tamamlayan solo konserler veren Maxim Vengerov’un asistanlığını yapan Özcan Ulucan
Gene TEV bursiyeri olan ve ağabeyi Özcan Ulucan’la oda müziği konserleri veren Birsen Ulucan
Detmold’te eğitim gördükten sonra Kassel Operasi ikinci keman grup şef yardımcısı olarak çalışan Elvan Baran
Almanya’da lutiye olarak sivrilen Ahmet İyidoğan’ı da ihmal etmemek gerek.
Avusturya’daki Türk müzikçiler
Avusturya’da da Almanya kadar olmasa da çoğu Viyana’da olmak üzere hayli Türk müzisyen bulunuyor.
6660 Sayılı yasadan yararlandırılarak yurt dışında eğitim gören Fuat Kent Avusturya’da çağdaş müzik alanında önde gelen piyanistlerden. Yeni Sanat adlı bir topluluğu var. Amerikalı besteci Crumb’un yapıtlarının Avrupa’da tanıtılmasında önemli rol oynadı kayıtlar yaptı. Halen Voralberg Konservatuvarı’nda ders vermeyi sürdürüyor.
Ertuğrul Sevsay Türkiye’de daha çok Avusturya’da kurduğu tango orkestrasıyla verdiği konserlerle tanındı. Sevsay Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde kompozisyon bölümünde orkestrasyon dersleri veriyor. Yeni bir ders kitabı yayımladı.
Aynı üniversitede yıllardır Pedagoji bölümünde ders veren Prof. Inci Häusler Altınok Viyana’daki Türk müzik öğrencileri ve müzisyenleri arasında çok iyi tanınan fahri kültür ateşesi gibi çalışan bir isim.
Can Aksel Akın genç bir besteci olarak hem Viyana Müzik ve Sahne sanatları Üniversitesi’nde doktora çalışması sürdürüyor hem de besteci olarak değişik alanlarda Avusturya’nın müzik yaşamına katkıda bulunuyor. 2005 Eczacıbaşı Beste Yarışması’nda ikinciliği elde etti. Çeşitli kombinasyonlar için çok sayıda oda müziği eseri Avusturya ve İsviçre’de seslendirildi. Ayrıca besteci olarak Türkiye’yi çeşitli festivallerde temsil ediyor. 2006 yaz aylarında Uluslararasi Allegro Vivo Oda Müziği Festivali’nin (www.allero-vivo.at) açılışında ve ayrıca iki konserde seslendirilmek üzere “Ney solo Keman solo Yaylılar ve Vurmalılar İçin €? yaklasik 20 dakikalık bir müzik besteliyor. Ney soloyu Avrupa’daki bir başka müzikçimiz Kudsi Erguner seslendirecek. Böyle bir yapıtın bestelenip seslendirilmesi Avusturya Cumhurbaşkanlığı’nca da destekleniyor.
Piyanist Kamerhan Turan Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde ders veriyor. Davet aldığı çeşitli orkestralarla solistlik etkinliğini ve Şölen Dikener (ABD- çello) Hülya Saydam (Türkiye- mezzosoprano) başta olmak üzere çeşitli Türk solocularla oda müziği çalışmalarını sürdürüyor.
Atilla Aldemir solo kemancı olarak konserler veriyor. Engin Yafet Halk Operası Orkestrası ikinci keman grup şefi…
İki piyanoda Ferhan-Ferzan Önder çalışmalarını Avrupa ağırlıklı olarak çeşitli orkestralar eşliğinde iki piyano için yazılmış eserleri seslendiriyor ayrıca resitaller veriyorlar..
Seçil İlker sınavı kazanarak Viyana Operası’na bu yıl girdi Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde master yapıyor.
Didem(mezzo) ve Sinem(soprano) Balık Kardeşler İstemihan Talay’ın Kültür Bakanlığı döneminde sağlanan bir destekle gittikleri Viyana’da “opera ikizleri €? olarak konserlerle müzik yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.
Hollanda’daki besteci ve yorumcularımız
Hollanda gerek yüzölçümü gerek nüfus itibariyle küçük bir ülke olmasına karşın özellikle yeni müzik ve caz alanında genç Türk bestecilerinin kendilerini geliştirmek için seçtikleri bir cazibe merkezi. Çünkü konservatuvarlarında özellikle yeni ve elektronik müzik alanlarında önemli hocalar ve teknik olanaklar bulunuyor.
Hollanda’da yerleşik Türk müzisyenler içinde en eskisi viyolacı İmer Saraçoğlu. 1969′da sınav kazanarak CSO’dan ayrılıp Amsterdam Concertgebauw orkestrasına girdi ve 30 yılı aşkın orkestrada çalıştı. Piyanist ve besteci Meliha Doğuduyal da yüksek lisansını bestecilik alanında Hollanda’da yaptı. Son olarak bir eseri Orkestra@Modern tarafından Ankara’da seslendirildi. Zaman zaman Türkiye’deki devlet orkestralarıyla konser veriyor. Şirin Pancaroğlu için arp parçaları yazıyor.
Türkiye’de çeşitli sahne müzikleri yazmış olan Selim Doğru Utrecht ve Rotterdam Konservatuvarlarında kompozisyon bölümlerinde lisans ve yüksek lisans çalışmalarını tamamlamış sürekli sipariş alan sahne müzikleri ve konser parçaları çeşitli topluluklarca seslendirilen bir besteci. Yapıtları yeni müzik ve elektronik müzik alanlarında yoğunlaşıyor. Selim Doğru’nun eserleri Hollanda Türkiye Almanya Belçika ve İsviçre’de seslendiriliyor..
Uğraş Durmuş Bilkent kompozisyon bölümü sonrası Rotterdam Konservatuvarı kompozisyon bölümünü bitiren ve Amsterdam Konservatuvarında yüksek lisansta ünlü Theo Loevendie’nin sınıfından bu yaz mezun olacak bir başka genç besteci. Eserleri çeşitli topluluklarca çalınıyor ve siparişler alıyor. Son olarak Hollanda Besteciler Birliği’ce iki yılda bir düzenlenen Henriette Bosmans Kompozisyon Yarışması’nı kazanarak önemli bir başarı elde etti. Dönerek Türkiye’de doktora ve beste yapmayı amaçlıyor.
Esra Pehlivanlı ADK’nu bitirdikten sonra ünlü viyolacı ve besteci Michel Kugel’la çalışmak üzere Belçika’ya giden Belçika ve Hollanda’daki kraliyet konservatuvarlarında lisans ve solistlik bölümlerini bitirerek Hollanda’da yerleşen bir genç viyolacımız. Avrupa’da çeşitli yarışmalarda derece aldı. Esra halen Hollanda’da yaşıyor ve bağımsız bir viyola solisti olarak Avrupa ülkelerinde verdiği solo dinletiler orkestra eşlikli konserler ve oda müziği dinletileriyle ayakta durmaya çalışıyor. Kurduğu iki ayrı ikili var. Piyanist Anastasia Safonova ile viyola-piyano akordeoncu Marko Kassl ile viyola-akordeon ikilisi olarak festivallere katılıyor dinletiler veriyorlar.
Hollanda’da bilinen diğer Türk müzisyenler şöyle:
Hülya Keser Roterdam Konservatuvarından mezun olduktan sonra yüksek lisansını da tamamlamış başarılı bir piyanistimiz.
Emirhan Tuğa Amsterdam Konservatuvarı klarinet bölümünden mezun oldu ve Hollanda’ya yerleşti. Amsterdam müzik okulunda ders verirken çeşitli topluluklarda klarinet çalıyor.
Oğuz Büyükberber Amsterdam Konservatuvarında yüksek lisans programına devam eden bas klarinetçimiz. Modern müzik ve cazı birleştiren ilginç besteleri var çok sayıda konsere katıldı.
Timuçin Şahin dünyaca tanınan bir caz gitaristi ve besteci. Amsterdam konservatuvarı mezunu…Hollanda’da iki önemli ödül kazandı. Amerika’da da tanınıyor ve çalışıyor ama merkez olarak Amsterdam’da bulunuyor.
Çağlayan Yıldız önemli projelerde yer alan bir caz gitaristi Utrech Konservatuvarı mezunu elektronik müzik üzerine yüksek lisans yapıyor. Kendi kurduğu ve yönettiği Turqumctance adlı orkestra ile konserler vermektedir.
Esra Dalfidan caz solisti-besteci . Almanya’da doğdu . Amsterdam Konservatuvarının caz bölümünden mezun oldu şimdi yüksek lisans yapıyor. Kendi parçalarını ve halk müziğimizden yaptığı aranjmanları seslendirdiği caz grubuyla başarılı konserler veriyor.
Evrim Demirel Hollanda’nın önemli yeni müzik topluluklarına eser besteleyen ve yüksek lisansıs yapmakta olan bir piyanist-besteci. Çeşitli yarışmalarda ödülleri var.
Gökçe Altay da Rotterdaml’da yüksek lisansını elektronik müzik üzerine tamamlamakta olan bir besteci. Eserleri değişik konser programlarında seslendirildi. İstanbul’a yerleşmeyi planlıyor.
Çizme’deki La Diva
Avrupa’da kökleşmiş uluslararası ün kazanmış en önemli şan sanatçımız Leyla Gencer’dir. Opera sanatının beşiği İtalya’da kendini kabul ettirdi dünyanın önemli sahnelerinde “La Diva Turca E? olarak Türkiye’yi temsil etti. 1954 yılında Napoli’deki ünlü San Carlo Tiyatrosu’nda “Madame Butterfly €? ile başlayan uluslararası platformdaki opera serüveni 1975 yılında Milano’daki La Scala’da kazandığı başarıyla doruğa çıktı. 1980′de sahnelere veda edinceye kadar hep dorukta kaldı. Halen Milano’da La Scala Akademisi’ni yönetiyor İstanbul’da kendi adını taşıyan uluslar arası şan yarışmasının kurucusu.
Leyla Gencer’i gene 50′li yıllardan itibaren Suna Korad Ayhan Baran gibi şan sanatçılarımız izledi. 80′li yıllardan itibaren Almanya’daki operaevlerinde Hakan Aysev Sedat Öztoprak gibi şancılarımız kadrolu olarak çalıştılar. Halen Avrupa’daki dolaşımda Bülent Külekçi Bülent Bezdüz Burak Bilgili Ünüşan Kuloğlu gibi erkek sesleri başta olmak üzere Türk şan sanatçılarının yer aldığını görüyoruz.
Ada’daki iki isimİngiltere’de Türk müzisyen olarak ilk akla gelen isim viyola sanatçısı Ruşen Güneş’tir. 1961′de CSO’da çalışmaya başlayan iki yıl sonra bir burs kazanarak İngiltere’de iki yıl daha okuyan Güneş daha sonra bir başka bursla ABD’de bir yıl kaldı. 1970′de tümüyle İngiltere’ye göç etti Londra Filarmoni’nin başviyolacısı oldu daha sonra BBC Senfoni Orkestrası’nın başviyolacılığını yaptı. Altı yıl önce oradan da emekli oldu. Halen Londra’da hocalık yapıyor solistik çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl 23. Uluslar arası Ankara Müzik Festivali’nde de Pelin halkacı’yla keman-viyola ikilisi olarak izleceğiz Güneş’i…
Ada’da yaşayan müzikolog-besteci Emre Aracı özellikle Avrupa-Türkiye ilişkilerinin tarihinde müzik alanında bilinmeyenleri veya unutulmuşları araştırıp ortaya çıkararak önemli bir hizmet yapıyor. Aracı hem konuları belgeliyor hem de seslendirerek kayıt altına alınmasını sağlıyor. Aracı’nın özellikle Dışişleri bakanlığı kanalıyla kimi ülkelerde düzenlenen açıklamalı konserleri Türkiye ve tarihimizin tanıtılmasına da katkı oluşturuyor.
İngiltere ile Türkiye arasında müzik köprüsü oluşturulmasında besteci Sıdıka Özdil ile kızkardeşi şef İnci Özdil’in de katkılarını kaydetmekte yarar var. Özellikle çağdaş müzik konusunda karşılıklı alışverişi sağlıyor ve SCAMV’nın önderliğinde oluşturulan Orkestra@Modern aracılığıyla bu işbirliğinin dinleyiciye de yansımasını sağlıyorlar.
Fransa ve Belçika’nın ünlüleri
Fransa’da en ünlü müzik elçimiz piyanist Hüseyin Sermet. Ankara Devlet Konservatuvarı sonrası üstün yetenekli çocuklar yasası kapsamında Paris’te okuyan pek çok yarışmada ödül kazanan Sermet halen çok satan CD’leri uluslararası konser turneleriyle Fransa’da yaşayan en ünlü Türk müzisyen. Hüseyin Sermet’i Türkiye’de yaşamasına rağmen yaptığı çağdaş müzik kayıtlarıyla dikkati çeken piyanistimiz Toros Can izliyor. Neyzen Kudsi Erguner de Fransa’da etkinlikleri ilgiyle izlenen bir müzisyenimiz.
Belçika’da ise en kayda değer Türk müzisyen Belçika Kraliyet Konservatuvarı öğretim üyelerinden piyanist-besteci Muhittin Dürrüoğlu Demiriz. 9 Mayıs 2004′te “Avrupa Günü” ve Belçika Krallığı’nın “Hanedanlık Günü” ortak kutlamaları için seçilen yorumcuydu. Saint Michel Senfoni Orkestrası eşliğinde besteci Didier van Damme’ın eserlerini seslendirdi. Aynı zamanda Belçika dolayısıyla AB vatandaşı olan Muhittin Dürrüoğlu Demiriz konser akşamı kendisini “Türk kimliğini benimseyen ve doğuştan Avrupalı hisseden bir kişi” olarak tanımlayarak konserin kendisi için sembolik bir anlamı bulunduğunu belirtiyor “AB’ye üyelik benim çocukluk rüyamdı çocuklarıma o günü göstermek istiyorum” diyordu.
Demiriz’in çocukları hâtta torunları o günü görebilecekler mi biraz şüpheli ama pek çok Türk müzisyenin kimi çifte vatandaşlık yoluyla resmen kimi kayıtlı biçimde çalışarak fiilen çoktan AB’ye girmiş oldukları bir gerçek.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyaca ünlü müzisyenler kimlerdir

Dünyaca ünlü müzisyenler kimlerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünyaca ünlü müzisyenler kimlerdir, atatürk döneminde türk müzisyenleri kimlerdir, dünyaca ünlü müzüsyenleriniz konulu yazı, dünyaca ünlü düşünürler kimlerdir, dünyaca ünlü besteciler kimlerdir, kudsi erguner, emrecan yavuz piyanist, ünlü müzisyenlerin isim listesi, ünlü müzisyenler, egitim alan müzisyenler kimlerdir, cumhuriyet döneminde müzisyenler kimlerdir, dünyaca ünli batı ve türk halk müzüsyenlerin isimleri, dünyaca ünlü müzisyenlerin listesi, dünyada ünlü müzisyenler kimler, dünyaca ünlü müzisyenlerin isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünyaca Ünlü Edebiyatçılar Kimlerdir elif Türkçe ve Edebiyat 1 30-11-2013 03:38
Dünyaca ünlü Türk müzisyenler kimlerdir? elif Soru Cevap 0 11-03-2013 07:59
Dünyaca Ünlü Düşünürler - Dünyaca Ünlü Düşünürler Kimlerdir elif Soru Cevap 0 22-02-2013 06:20
Dünyaca Ünlü Müslüman Sporcular Kimlerdir? elif Soru Cevap 0 22-02-2013 06:19
Dünyaca Ünlü Besteciler Kimlerdir elif Soru Cevap 0 17-02-2013 05:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats