bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-08-2013, 02:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Televizyonun tarihsel gelişimi

Televizyonun tarihsel gelişimi-televizyonun gelişimi-televizyon tarihi gelişimi

Televizyonhareketli ya da sabit görüntülerin kablo ya da elektromanyetik dalgalar aracılığı ile iletilmesine dayanan telekomünikasyon biçimidir.
27 Kasım 1843′te İngiliz Alexandre Bain”Elektrik aracılığıyla uzak mesafelerden kopya alma yöntemi” adlı bir patent aldı.Sabit bir görüntünün uzaktan alınıp tekrar görüntülenmesi sistemi”belinograf” televizyonun öncüsü oldu.
Bain’in sistemi kuram olarak geçerliydi.Ancak sistemin içerdiği sarkaçlar arasında bir uyum sağlanamamıştı.Dolayısıyla resimlerin nakli raslantılara kalıyordu.Bu nedenle Bain’in deneyleri yeterince başarılı olamadı.
Yayınla alıcı arasında senkronizasyon: 1848′de İngiliz Bakewelliki sarkacı senkronize edebilmek için bazı çalışmalar yaptı.Çözümlenecek görüntübir ana milin çevresinde dönen ve yer değiştiren bir silindir üzerine konulmuştu.Silindirin her bir turundabir senkronizasyon aletialıcı silindiri düzenliyordu.Acak bu çalışmalarda yeterince verimli olmadı.
Pantelegraf:İtalyan fizikçi Giovvanni Caselli1862′de uzak mesafelerden görüntü nakli konusunda bir takım deneyler yaptı.Alexandre Bain’in geliştiştirdiği sarkaca basitfakat etkili bir senkronizayon sistemi getirdi.”Pantelegraf” adı verilen bu alet 1865-1870 yıllarında Fransız PTT’si tarafından Paris’ten Marsilya’ya sabit resimler geçmek için kullanıldı.
Selenyum:1817′de İsveç’li Berzeliusselenyumu buldu.1873′te iki İngiliz telgraf mühendisiMay ve Smithİrlanda’nın Valantia şehrindeışığın etkisi altında selenyumun direnç varyosyonlarını gösterdiler.Selenyum fotoelektrik hücrelerinin üretilmesinin temeliydi.Bu çalışmadan sonra araştırmacılar ışın sinyallerinigörüntülerielektrik sinyallerine dönüştürecek imkana kavuştular.
Nipkow Diski:Alman Paul Nipkowelektrik teleskopun ilk patentini aldı.Görüntünün çizgiler halinde dekupe edilmesi yöntemini buldu.
Spiral biçimde delikler açılmış bir disk çözümlenecek görüntünün önünde dönmekte ve çizgiler uygun aralıklarla ve sırayla bütün noktaları ortaya çıkarmaktaydı.Bu aslında optik bir çözümlemeydi.”Nipkow Diski” denilen bu yöntem TV’nin temelini oluşturdu.
Mekanik Televizyon:İskoçyalı mühendis John Bairdtelevizyonun öncüsü oldu.1923′te Nipkow Diski’nin kullanımıyla ilgili bir patent aldı ve mekanik televizyon deneyini gerçekleştirdi.
Mekanik TV çekim sırasında Nipkow diski kullanılan yönteme denir.Bu cihazın bir fotoelektrik hücresi vardır.Alışta biricisiyle senkronize edilmiş bir Nipkow diskinden daha yaralanılır.Ayrıca bir neon lamba eklenmiştir.
1928′de John Bairdkısa dalgalar sayesinde Londra’dan New York’a görüntüler geçmeyi başamıştır.1930′da “Televizor” adını verdiği cihazı piyasaya çıkardığı halde fazla alıcı bulmadı.
Görüntü Tüpü:1923′te Rus asıllı Amerikalı mucit Vladimir Kozma Zvorikinilk kez tüpün üstünde görüntü elde etti ve bu tüpe “Kineskop” adını verdi.Daha sonra bu ad bir filim üzerine TV görüntülerini kaydeden kayıt cihazına verildi.
İkonoskop:1931′de Zvorikin tarafından bulunan 1937 yılına kadar geliştirilen kineskopa “ikonoskop” adı verildi.İkonoskop içi havasız bir tüp olup içinde binlerce küçük foto-yayıcı hücrenin bulunduğu bir yüzey taşır.İkonoskop Senlecq’in “teletroskop”unun ilkesiyle İngiliz Campell-Swinton ve Alman Philo Farnsworth tarafından geliştirildi.
Renkli Televizyon:1928′de İskoçyalı John Braird mekanik televizyonun renklisini düşünmüştü.Bunun için “trikome” sistemine güveniyordu.Görüntü kırmızımavi ve yeşil üç filtre sayesinde dekompoze ediliyordu.Her görüntü ayrı yayınlanıyor ve alış sırasında üçü birleştirilip monokrom olarak görüntünün gerçeğe yakın rengini yansıtıyordu.İlk deney Londra’da Braid’in Long Acre’deki stüdyolarında gerçekleştirildi.Bu gösteride bir polis miğferidil çıkaran bir adam bir demet gülkırmızı ve mavi eşarplarlayanar bir sigara izlendi.
NTCS Sistemi:1953′te NTCS(National Television System Committee) sistemi Amerikan Federal Telekomünikasyon Komisyonu tarafından kabul edildi.
Avrupa’da başka bir sistem olan SECAM sisteminde karar kıldı.
PAL Sistemi:1962′de Alman Profesör Walter Bruch ”PAL” sistemini geliştirdi.Bu sistemle renkli yayınlara Almanya’da 1967 yılında başlandı.
Trinitron renkli tüp:1968′de Japon Sony Firması trinitron renkli tüpü gerçekleştirdi.Bu tüp o güne kadar elde edilen en iyi renkli görüntüyü vermekteydi.Bu buluş nedeniyle Sony şirketi “Emy Ödülü” nü kazandı.
Manyetoskop:1956′da ilk manyetoskop olan “Ampex” ABD’de gerçekleştirilmiştir.Bu alet bir televizyon kamerası tarafından elde edilen görüntülerin manyetik olarak kaydedilmesinde kullanılır.Daha sonra da bir TV ekranında görüntü elde edilebilir.Aletin kayıt başlığı kameradan kapsadığı görüntülere ait elektrik sinyallerini alırsinyaller yapılarına göre bir band üzerindeki ferro-manyetik parçaları mıknatıslaştırır.
Yeni nesil televizyonlarda tüplü monitörlerden çok daha ince bir yapıya sahip olan LCD ekranlar ve LED ekranlar kullanılmaktadır.İyi bir görüntü kalitesine sahip olan bu ekranlar aslında benzer teknolojiye sahiptir. LED ekranlar da temelde LCD teknolojisine dayanır. Aralarındaki fark aydınlatma tekniklerinin değişmesinden kaynaklanır.
Türkiye’de ilk televizyon deneme yayını1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.TRT tarafından Ankara televizyonu 31 Ocak 1968′de ilk yayınına başladı.
Kaynaklar:
1-Guinness-Milliyet Buluşlar KitabıTelevizyon
2-Büyük LarousseTelevizyon
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Televizyonun tarihsel gelişimi

Televizyonun tarihsel gelişimi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: televizyonun tarihi gelişimi vikipedi, televizyonun tarihsel gelişimi vikipedi, kameranın zaman içinde geli şimi bakimliyizcolm, televizyon un zaman içindeki gelişimi bakimliyiz com, televizyonun tarihi gelişimi, televizyonun tarihsel gelişimi hakkında bilgi, televizyonun tarihsel gelişimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Televizyonun tarihsel gelişimi hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 4 10-03-2016 03:07
Aydınlatmanın tarihsel gelişimi ebush Eğitim ve Öğretim 0 22-05-2013 07:57
Kuantum mekaniğinin tarihsel gelişimi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:22
Bilgisayarın tarihsel gelişimi ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 11:17
Atomun Tarihsel Gelişimi Kayıtsız Üye Soru Cevap 4 02-01-2012 08:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.