bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-08-2013, 06:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Günümüzde en çok tercih edilen meslekler ve bunun nedenleri

Günümüzde en çok tercih edilen meslekler ve bunun nedenleri


İşsizliğin gittikçe daha da büyük bir sorun olan ülkemizde üniversite okumak veya okumamak arasında hiç bir fark kalmadıÇünkü artık üniversite mezunları da iş bulamıyorGünümüzde çağın gereksinimlerine göre tercih edilen meslekler sırasıyla şöyledir:

1-Bilgisayar Programcılığı
2-Öğretim Görevlisi
3-Finansal Danışmanlık
4-İnsan kaynakları uzmanlığı
5-Doktor asistanlığı
6-Pazar analisti
7-Bilişim
8-Emlak
9-Eczacı
10-Psikolog
11-Gazetecilik/Spikerlik

Bu meslekler money adlı derginin ücretstresiş zorluğu gibi alanlarda yaptığı araştırmalara dayanmaktadır.

Geleceğin meslekleri ?

Yapılan yatırımlar doğrultusunda yeni olduğu kadar uzlaşmayı gerektiren pek çok meslek gençleri bekliyor. Bir zamanlar doktorluk öğretmenlik ve mühendislik el üstünde tutulurdu. Son yıllarda her alanda meydana gelen değişiklik meslekleri de değiştirmiş durumda. Elbette değişim fırtınası geçmişe dair her türlü mesleğe olan ilgiyi değiştiremedi.

Bir zamanlar itibarlı olan meslekler günümüzde de önemini korumakta. Bununla birlikte geçmişin gözde meslekleri ile geleceğin gözbebeği olan meslekler bir arada yaşayacak ve onların da ortak paydası uzlaşma olacak. Yeni mesleklerin ortaya çıkmasında gelişmiş olan ülkeler önemli rol oynamaktadır. Elbette ABD bu konuda başı çekiyor ABD’nin 2000′li yılında yapacağı yatırımlar mühendisliğin bir çok farklı alanda ortaya çıkacağının sinyalini veriyor. Yapılacak yatırımları altı alanda toplamak mümkün.


Bunlar; malzeme sentezi ve . üretimi taşımacılık bilişim ve iletişim bioteknolojik gibi alanlar dikkati çekiyor. Önümüzdeki yıllarda makine bilgisayar malzeme endüstri çevre ve kimya gibi mühendislik alanların ön plana çıkması bekleniyor. Ayrıca işletme fiyatlandırma uzmanlığı promosyon analistleri kalite mühendisleri kalite mühendisleri marka araştırmacıları aranan mesleklerden olacak. Teknolojik değişimin meslekler üzerinde belirgin etkisini yapılan araştırmalar gösteriyor.

Örneğin İngiltere’de yeni açılan iş yerlerinin %73′ü teknoloji tabanlı. Eleman arayan şirketlerin %58′i teknoloji eğitimi almış elemanlar tercih ediyor.

Türkiye’de ise yapılan planlamada öncelikle AR-GE (Araştırma geliştirme) teknolojik gelişme çevre koruma vb yeni çalışma alanlarına ayrılacağı belirtiliyor. AR-GE’ ye ABD’de gayri safi milli hasıladan ayrılan pay %28 Japonya’da %3 oranında iken; bu Türkiye’de %05 dolaylarında. Planlamada öngörülen hedeflere ulaşıldığı taktirde mühendislerin önü açık görülmekte. Gelecek dönemde telekomünikasyon yazılımcıları elektronik bilgisayar ve iletişim teknikerlerinin önünün parlayacağı yönünde.

TIBBIN YILDIZI SÖNMEDİ

Gelecekte tıp ve tıbbi bilimlerin yıldızı parlamaya devam edecek. Nöroşirurji (beyin cerrahisi) geleceğin ilgi gören mesleklerinden olacak. Bunun gerekçesi ise stres depresyon melankoli gibi rahatsızların kaynağının beyinden kaynaklı olmasıdır.
Aynı zamanda kanserin nedenini araştıracak olan onkologlar hastalıkların kaynağını araştıracak olan genetikçiler gelecekte aranan mesleklerden olacak. Zorlaşan hayat şartları altında ezilen insanlar için psikiyatristler aranan insanlar olacak.

FİYATLANDIRMA UZMANLARI GÜNÜMÜZ ŞİRKETLERİN GÖZDELERİ

Fiyatlandırma uzmanları yeni ürünlerin piyasaya çıkmadan önce gerçek fiyatlarını belirlemek için ön çalışmalar yapıyorlar. Ticaretin her zaman revaçta olduğu günümüzde onlara her zaman ihtiyaç vardır.

TÜM DEVRE TASARIM VE ÜRETİM UZMANLIĞI

Üniversitelerin elektronik mühendisliği bölümlerindeki lisans eğitiminin üçüncü yılından sonra mikro elektronik bölümü seçiliyor.. Tüm devre tasarımı iyon ekme tekniği konularında lisansüstü eğitimi yapılıyor.

TÜBİTAK ve üniversitelerin dışında Türkiye’deki çalışma alanları kısıtlı. Ancak dünyada önü oldukça açık bir işkolu Bu alanda eğitim alan Türk mühendisleri yurt dışında cazip koşullarda çalışıyorlar.

SAGLIK EMNİYET ÇEVRE KORUMA UZMANLIĞI

Çevre mühendisliği konusunda lisans eğitiminin ardından işletme alanında yüksek lisans yapılması gerekiyor. Ancak çevre mühendisliği eğitiminde emniyetle ilgili yeterli bilgi verilmediği için bu konudaki deneyim sanayiden ediniliyor. Diğer mühendislik kollarından da bu mesleğe geçiş yapılabiliyor.

MOLEKÜLER BİYOLOJİ

Bilkent ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve genetik dallarında lisans eğitimi yapılıyor. Üniversite ve TÜBİTAK gibi eğitim kurumlarının yanı sıra yurtdışında iş alanları var.

BİYOTEKNOLOJİ

Biyoloji eğitiminden sonra moleküler biyoloji ve genetik dallarında yüksek lisans yapmak gerekiyor. Enerji sektörü üniversite ve TÜBİTAK başlıca çalışma alanları.

ÇEVRE BİYOTEKNOLOJİSİ

Çevre konusundaki lisans eğitiminin yanı sıra tarım ve ziraat mühendisleri de bu alana geçiş yapabiliyorlar. Ancak meslek içi eğitimler ve konuyla ilgili lisans eğitimi almaları gerekiyor. Türkiye’de Biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren şirket sayısı fazla değil. Dünyada bu mesleğe ilgi giderek artıyor. Geliştirilen ürünler için alınan patentler bu işi yapanlara yüksek kazanç sağlıyor.

GAYRIMENKUL DANIŞMANLIĞI

Gayrimenkul geliştirme danışmanlığı dünyada yaygın bir iş kolu olmasına karşı Türkiye’de pek bilinmiyor. Gelecekte bu mesleği seçenler kazanacak. Yatırım yapılması halinde arsa gibi taşınmazların ekonomik değerini belirleyen bu iş kolu fabrika ve şirketlerin de belirli zamanlarda ekonomik değerlendirmesini yapıyor.

Batı’da ipotek bankacılığının gelişmesiyle yaygınlaşan gayrimenkul geliştirme danışmanlığının Türkiye’de de aynı süreci izleyeceği yorumları yapılıyor. Teminat amaçlı gayrimenkul değerlemesinin gerçek ve bilimsel değerler kullanılarak yapılması birçok yatırımcıya kaynak sağlaması açısından da önem taşıyor.

SERMA VE PİYASASI UZMANI

Bir ülkedeki menkul kıymetleri yabancı yatırımcılara pazarlayan uluslararası sermaye piyasası uzmanları ülkeye finansman sağlıyor.

Mesleğini hem keyifli hem de milli yanı ağır basan bir meslek olarak tanımlanıyor. Dikkatli bir çatışma süreci gerektiriyor. iktisat ve işletmeyle birlikte muhasebe finans pazarlama ve diğer sosyal bilgiler dallarında alınacak eğitimler çok önemli olmaktadır.Tombul’a göre Türkiye’de sermaye piyasalarının yeni gelişmesi bu mesleği gelecekte öne çıkaracak nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. Tombul sermaye piyasalarının gelişmeden hiçbir ülkenin gelişmeyeceğini vurguluyor.

‘Türkiye’de borsa yolun çok başında ve spekülatif ağırlıklı olarak ilerliyor. Ama bu böyle olmayacak. Her ülke bu aşamadan geçiyor. bir ülkenin gelişmesi sermaye piyasalarının gelişmesine bağlı. Bu durum Türkiye için de geçerli.’

SAĞLIK EMNİYET ÇEVRE UZMANI

Bu meslek işyerinde çalışanların kendi sağlıklarını koruyarak çalışmalarını sağladığı gibi şirketin çevreye zarar verip vermediğini de kontrol ediyor. Üretim faaliyetleri çoğalıp yeni tesisler açıldıkça gelecekte bu konunun uzmanlarına büyük ihtiyaç duyulacak Ölçek farkı gözetilmeden tüm şirketler bu konuyla ilgili danışmanlık hizmeti alarak eleman çalıştıracaklar.

Mesleği ön plana itecek gelişmelerden biri de şirketlerin ISO 14000 belgesi alma zorunlulukları. Çevreyle ilgili bir sertifika olan ISO 14000′i alabilmeleri için Sağlık Emniyet ve Çevre (SEÇ) sistemlerine sahip olmaları gerekiyor. Gelecekte gerek Türk gerekse yabancı şirketlerin mal satabilmek için gerekli olan ISO 14000′e yönelmeleriyle bu alanda hizmet verecek onlara büyük ihtiyaç duyulacak.

GAZETECİLİK

İnsanların haber alma ihtiyaçları gelecekte de artarak devam edecek. Bu nedenle gerek yazılı gerek görsel asın önem kazanacak. Bugününün gazetecileri özellikle savunma ekonomik magazin gibi alanlarda uzmanlaşmayı tercih ediyorlar. Böylece geçmişteki her şeyi bilen gazeteciler dönemi tarihe karışıyor.

SPİKERLİK

Özel televizyon kanallarının çoğalmasıyla birlikte önem kazanan haber spikerliği bugün gençler arasında en çok tercih edilen mesleklerden biri. Gelecekte de yenileri açılacak olan televizyon kanallarıyla haber spikerliği giderek popülaritesini artıracak.

YÖNETİCİLER

Endüstri çağında yöneticilerle işçiler arasında ‘sosyal kontrat’lar gündeme gelebilecek. ‘Ömür boyu iş garantisi’ kavramı ağırlık kazanarak işgücünün eğitimine önem verilecek. Gerçek değişim ise yönetim biçimlerinde yaşanacak. Sistem vardiyasız çalışma iş paylaşımı geçici profesyoneller ve yöneticiler üzerine kurulacak.

Yöneticiler yeterli iş bilgisi olmayan işçiler izin özel yönetim planlarını devreye sokacaklar. iyi eğitim görmüş ve iş bilgisi tam olan uzmanlara ise özel motivasyon programları uygulanacak. Böylece her iki gruba da önce kendini sonra işini geliştirme fırsatları sunulacak.
Meslek içi eğitimler artacak danışmanlık hizmeti veren şirketler önem kazanacak. Eğitilen ve iş .deneyimi kazanan çalışanlar kendi mesleklerini şirketin ihtiyaçları konusunda kullanabilmeyi amaçlayan ileriye dönük planlar yapabilecekler. Yönetim her düzeydeki çalışanın ihtiyaç duyduğu rahat ortamı sağlayac8.k bunun karşılığında ise onlardan şirkete yeni fikir kazandırmasını ve ürünler katmasını isteyebilecek. Organizasyonun başarılı olması ise ana hedef olacak.Teknolojinin etkileri eğitim sosyo-ekonomik sistem organizasyonel eğilim pazarda globalizasyon işgücü gibi unsurlar 2005 yılı yönetim ve yöneticilerin ana konularını oluşturuyor.

Orta kademe yöneticiler gerekli teknolojileri kullanarak kurum içinde toparlayıcı organize edici süzgeçten geçirici bir rol oynayacaklar. Sınırların kalkmasıyla birlikte çok yönlü işgücü potansiyelini yönetecek olan yöneticilerin başarıları bu grupları birleştirerek. verim alabilmesiyle ölçülecek. Tüm çalışmalar iş gruplarının oluşmasıyla yürütülecek. Bu gruplar yeni kararları verirken müşteriden varolan iş gücü potansiyeline ve kurumun dış dünyadaki yapısına kadar birçok bulguyu inceleyecek. Onların inisiyatif kullanmaları sağlanacak. Kısacası 2005 yılı yöneticileri; izleyici atak insana odaklı esnek risklere açık lider vizyon sahibi olan ve insanların performansını ölçebilen bir yapıda olanlar arasından seçilecek. Bilgiyi teknolojiyi rekabet ortamında bir avantaj haline getirebilen yöneticiler kendi güçleri yerine verimliliği en önemli güç olarak görebilecekler.

Yazılım mühendisliği (internet veya intranet uygulamalar)

Bilgisayar programlarının tasarımı geliştirilmesi sınanması ve bakımı konularını ele alan mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarıyla karşılaştırıldığında çok yeni olan bu alanda sürekli yeni yöntemler geliştirilmekte ve konu yavaş yavaş belli bir olgunluğa ulaşmaktadır. Temel mühendislik prensiplerinin bu dalda da uygulanması önceden tahmin edilebilir ve yinelenebilir sonuçların daha çok elde edilmesiyle yazılım mühendisliği gerçek bir mühendislik dalı olma yolunda ilerlemektedir.
Türkiye’deki yazılım mühendisi açığı çok büyük olduğundan geleceğin mesleklerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Mali denetimci ve mali analist en çok arananlar

Günümüzde ilgi duyulan ve maddi ve manevi beklentilere cevap veren meslek gruplarının başında IT (bilgi teknolojileri) sektöründe proje yöneticiliği geliyor

Yurt dışındaki pek çok firma IT uygulamaları satışı için Türkiye’de irtibat ofisi açarak genellikle de taşerona vererek çalışmayı tercih ediyor Elektronik güvenlik uzmanlığı veritabanı yöneticisi ve analisti e-ticaret e-learning (öğrenme) tasarım araştırma-geliştirme mobil proje uzmanlığı gibi meslekler en çok eleman aranan işler arasında

İŞTE EN ÇOK ELEMAN ARANAN İŞLER

Mali denetimci ve mali analist: En çok talip edilen pozisyonlardan olduğu için adayların ücret beklentileri çok yüksek Pozisyonda sirkülasyon fazla.

Java geliştirici: Java yeni ve sürekli yenilenen bir teknoloji Bu nedenle Türkiye’de bu alanda uzmanlaşmış deneyimli kişi bulmak zor
Yönetici asistanı: Sirkülasyonu en fazla olan pozisyon Her firmanın kültürüne ve beraber çalışılacak yöneticiye göre profil değişebiliyor
İş geliştirme müdürü: Bu pozisyon yeni yapılanma döneminde olan firmalarda talep ediliyor Her firmada bulunan bir pozisyon olmadığı için eleman bulmak zor

Teşkilatlanma sorumlusu: Vakıf yapılarına yönelik bir pozisyon Türkiye’de sivil toplum kuruluşları kariyer açısından talep edilmiyor bu pozisyonda çok fazla uzman yok ve ihtiyaç var.

İngilizce bilen resepsiyonist: Yabancı dil bilen kişiler tercih etmediği için uluslararası firmaların sıkça talep ettiği bir pozisyon
Yer bulma ve kiralama uzmanı: Türkiye’de gelişen perakende sektörü ile ortaya çıkan bir pozisyon Büyük perakende firmaları mağaza yeri bulma kiralama işlerinden sorumlu olacak kişi arıyor Henüz uzmanlaşmış aday bulunamıyor.

Mağaza satış elemanı: Her gün bir yenisi açılan alışveriş merkezlerinde çalışacak yetişmiş firma kurum kültürünü en iyi şekilde yansıtan vardiyalı çalışmaya açık mağaza satış elemanı pozisyonu da en fazla aranan pozisyonlardan.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Günümüzde en çok tercih edilen meslekler ve bunun nedenleri

Günümüzde en çok tercih edilen meslekler ve bunun nedenleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: günümüzde en çok tercih edilen meslekler, en çok seçilen meslekler nelerdir, en çok rağbet gören meslekler ve bunun nedenleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ses İle İlgili Meslekler Nelerdir? Ses İle İlgili Meslekler Hangileridir ? elif Soru Cevap 0 21-03-2013 01:16
Günümüzde En Çok Rağbet Gören Meslekler Nelerdir elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:49
En etkili ve tercih edilen estetik ameliyatları hangileridir elif Güzellik Önerileri 0 27-02-2011 06:10
Tercih Edilen İlk 10 Üniversite Bkmlyz Üniversiteler 5 04-09-2010 07:29
Boceklerin Tercih Ettigi Yiyecekleri Tercih Edin mormavi Sağlığımız 0 19-07-2010 07:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats