bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-08-2013, 09:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Farklı ülkelerdeki doğal afetler nelerdir

Farklı ülkelerdeki doğal afetler nelerdir-farklı ülkelerde yaşanan doğal afetlerfarklı ülkelerde yaşanan doğal afetler nelerdir

1-Fırtınalar (Tufan Tayfun) için alınacak güvenlik önlemleri:

Genel acil ikaz sistemi Bloklar halinde ve sağlam monte edilmiş parçalardan oluşan çatılar yapmak Kalın cam kullanmak Dış yüzeylerde fazla aksesuar kullanmamak Sığınak yapmak Çevreyi ağaçlandırmak Taş bloklardan yüksek duvarlı marinalar inşa etmek.

Alınması gereken bireysel önlemler:

Evde iseniz Elektrik Su Doğalgaz veya Tüpgaz donanımlarını kapatmak Denize yakın yerlerde mümkün olan en üst noktaya gitmek Varsa sığınağa gitmek eğer yoksa camlardan ve kapılardan uzak durmak yere yatmak uçuşabilecek cisimlerin çarpma tesirini engelleyecek yastık yorgan gibi şeylerle bedeni emniyete almak. Dışarıda veya Araç içinde iseniz en yakın sığınağa veya güçlü görünen binaya sığınmak. Denizde iseniz can yeleği giymek sahile fazla yanaşmamak teknenin dışına yakın en emniyetli yere sığınmak.

2-Yıldırım Düşmesi için alınacak güvenlik önlemleri:

Yüksek ve dış yüzeyinde metal oranı fazla olan bina ve yapılarda paratoner tertibatı kurmak. Alıcı görevi gören anten ve benzeri aletlerin uç noktalarının iletken olmayan maddelerle izole edilmesi Zemin ile direkt irtibatının kesilmesi.

Alınması gereken bireysel önlemler:

Yağışlı havalarda aşırı metal bulunan alanlardan ve ağaçlık alanlardan uzak durmak. Çok fazla yıldırım düştüğü anlarda mevcut alıcı ve verici aletleri (Telsiz Telefon Tv. vs. ) kapatmak veya kullanmamaya çalışmak.

3-Yanardağ Patlamaları için alınacak güvenlik önlemleri:

Volkanlara yakın bölgelerde yerleşim alanları oluşturmamak.

Alınması gereken bireysel önlemler:

Hiçbir surette bu alanların yakınında bulunmamak eğer oluşmuşsa en uzak ve en yüksek fakat ağaç veya sık bitki örtüsü olmayan bölgeye hızla intikal etmek.

4-Depremler için alınacak güvenlik önlemleri:

Fay hattının tam üzerinde yerleşim alanları sanayi tesisleri inşaa etmemek yüksek kalitede darbeye esnemeye ve titreşime mukavemetli malzemelerden mamül statik hesaplamaları olabilecek en yüksek deprem düşünülerek hesaplanmış binalar üretmek inşaat yapılacak yerin sert arazi parçası üzerine oturmasına dikkat etmek olabildiğince geniş alanlar içerisinde yerleşim birimleri oluşturmak çok yüksek ve birbirine çok yakın binalar inşa etmemek bina temellerinde deprem pabuçları esneme bağlantıları kolon çıkışlarında kesinlikle eksik malzeme kullanmamak kolon filiz demirlerini minimum 16 mm. Kalınlığında beton’un tutunmasını sağlayacak tipteki spiral yüzeyli evsaflı çelikten yapmak en üst katlarda dahi 12 mm'den daha ince çelik kullanmamak zemin katlarda perde duvarlar yapmak üst duvarlarını mümkün olduğunca delikli ve çabuk kırılmaya müsait tuğla yerine prefabrik tabir edilen hazır beton duvarlardan veya sıkıştırılmış ytong tabir edilen briket’ten yapmak kolon kiriş bağlantılarını kaliteli çelik mamüllerle ve endüstriyel beton ile oluşturmak kat tabanlarında yapılan çelik hasır aralıklarının sık ve birbirine sağlam akuple edilmiş ve taban beton kalınlıklarının minimum 15 cm kalınlığında olmasına dikkat etmek. Etkileşimli bölgelerde deprem sonrası müdahale edebilecek kurtarma söndürme sağlık güvenlik dağıtım istihdam istihkam ve defin birimleri oluşturmak bu birimleri bütün vatandaşların katılacağı sivil teşkilat ve kuruluşlar haline getirmek ve bunları sürekli teyakkuz durumunda hazır tutmak. Bu birimlerin kullanabileceği makina edavat teçhizat ve malzemeyi stoklanmış ve her an kullanıma hazır halde bulundurmak. Olası depremlere karşı önceden senaryolar oluşturmak oluşturulan bu senaryoları ülkenin çok büyük bir bölümünde aynı anda deprem olacağı varsayılacak şekilde geniş kapsamlı yapmak. Deprem bölgesine yapılacak intikal ve sevkiyatın her türlü olumsuz şartta dahi nasıl sağlanabileceğinin planlarını yapmak ve sürekli bu plan ve senaryoları güncelleştirmek gelişen teknolojinin ürettiği yenilikleri takip ederek stok etmek. Uluslararası kurtarma ve deprem ekipleri ile sürekli bilgi alışverişinde bulunmak bu ekiplerle birlikte geniş kapsamlı deprem tatbikatları yapmak. Deprem sonrası kurtarılabilecek tek bir insan’ın bile bütün bu harcamalardan çok daha değerli olduğu bilincine varmak ve bu bilinci ülke genelinde herkese yaymak.

Alınması gereken bireysel önlemler:

Öncelikle gerek satın alınan gerekse inşaa ettirilen binalarımızın statik deprem hesaplarının yapılmış olup olmadığını araştırmak içeride kolon kiriş ve duvarların kontrolünü yapmak veya daha emniyetli olması için bir uzmana incelettirerek bilgi ve görüşünden istifade ettikten sonra bina veya daireyi satın almak veya inşaa ettirmek. Deprem meydana geldiği anda panik içerisinde kaçmaya çalışmak veya pencere veya balkonlardan atlamak yerine kapı eşikleri altına sığınmak sağlam masa karyola altına saklanmak küçük veya yaşlıların aynı şekilde davranmasını sağlamaya çalışmak deprem sarsıntısı geçene kadar beklemek sarsıntı hasarsız atlatılmış ise dahili elektrik su gaz doğalgaz ünite ve tesisatlarını emniyete almak giyinik değil ise giyinmek kıymetli eşya para mücevher kimlik gibi şeyleri ilkyardım da kullanılabilecek malzemeleri alarak sükunetle disiplin içinde binayı terketmek. Büyük şiddetteki sarsıntıdan sonra oluşan ve artçı tabir edilen küçük şiddetli sarsıntıların verebileceği hasarlara karşı etrafında yüksek binalar olmayan açık alanlara intikal etmek. Halihazırda bulunan yaşlı veya çocukların güvenliğini sağladıktan sonra gücü ve bilgisi yetebilecek insanların deprem bölgelerinde kurtarma çalışmalarına iştirak etmesi. Eğer bina içinde iken yıkıntı olmuş veya enkaz altında kalınmış ise öncelikle bedeninizi kontrol etmek etrafı keşfetmeye sizinle birlikte enkaz altında kalabilecek kişiler ile ve dışarı ile irtibat kurmaya çalışmak hareket etme imkanı varsa onlara yardım etmeye ve dışarıdan gelebilecek kurtarma ekiplerine yerini ve durumunu bildirmeye su ve gıda bulunabilecek alanlara ulaşmaya ve oksijen alışverişini sağlamaya çalışmak bu esnada mümkün olduğunca az güç ve enrji tüketmeye dikkat etmek. Eğer enkaz altında kıpırdayamayacak durumda kalınmış ise fazla hareket etmemek fazla enerji tüketmemek ses ile yerinizi belli etmeye çalışmak düzenli ve periyodik sesler çıkarmaya çalışmak ve muhakkak kurtarılacağını düşünmek. Araç içinde iken deprem hissedildiği anda paniğe kapılmadan aracı yolun kenarına çekmek Ani fren yaparak arkadan gelen araçları tehlikeye atmamak yüksek binalardan uzak durmak açık bir alana park etmek yolda meydana gelebilecek yarık ve çatlaklara dikkat etmek acil yardım araçlarına engel olmamak için mümkün olduğunca yol dışına park etmek belirli bir müddet trafiğe çıkmamak.

En geçerli önlem : Mümkün olduğu takdirde insanın insan gibi muamele gördüğü hayvanlardan daha üstün görüldüğü gerek kendisinin gerekse çocuklarının istikbalinden endişeye düşmeyeceği vatandaşlarından herhangi birisinin parmağına iğne batsa o acıyı hisseden devlet adamlarının yönettiği insanları birbirine saygılı ve sevgili rüşvetin hırsızlığın arsızlığın itibar görmediği bir başka ülkeye göçetmek veya en azından çocuklarının bunu yapmasını sağlamaya çalışmak. Bu konuda pek çok alternatif halihazırda mevcut.

5-Yangınlar için alınacak güvenlik önlemleri:

Ormanlık ve sık bitki örtüsü olan alanlarda sigara içmemek ateş yakmamak camdan mamul veya parlak yüzeyli herhangi bir madde veya metali bu alanlara atmamak (atılmış sigara paketlerinin içerisindeki aluminyum folyo kaplı kağıtların bile yangına sebebiyet verdiği tesbit edilmiştir. )yanıcı veya çabuk tutuşabilen kimyasal maddelerin ambalajlarını bırakmamak. İşyerlerinde ve konutlarda yangın tesisat ve alarm sistemi(duman veya ısı dedektörü ile siren sistemi) yaptırmak yeterli sayıda yangın söndürme cihazı bulundurmak katlı binalarda yangın merdiveni ve acil çıkış kapıları bulundurmak elektrik tesisat ve tertibatlarını dış temasın olmayacağı şekilde veya izoleli yapmak akım gücüne uygun termik şalter ile irtibatlandırmak yanıcı parlayıcı patlayıcı maddeleri bulundurmamak veya bu tür maddelerin bulunduğu alanları ayrı bölümler haline getirmek ve bu alanların serin ve hava dolaşımına müsait olmasını gözetmek. Bu bölgelerde sigara içilmesini kaynak taşlama yapılmasını yasaklamak. İçerisinde basınçlı madde bulunan tüp depo gibi şeylerin etrafını izole etmek sağlam bölmeler içerisinde veya çalışılan veya yaşanılan ortamların dışında veya uzağında bulundurmak. Çocukların erişebileceği yerlerde çakmak kibrit gibi şeyler bulundurmamak vs. Ekilen tarla ve arazilerde hasat’tan sonra kalan sap ve kökleri(anız)yakarak yok etme yöntemini kullanmamak. (Anız Yakmak T. C. Kanunlarının 3 ayrı maddesinde cezai müeyiddelerle yasaklanmıştır. )

Alınması gereken bireysel önlemler:

Ormanlık veya sık bitki örtüsü bulunan arazilerde meydana gelen yangınlarda eğer yangın henüz başlangıç aşamasında ve söndürülebilir durumda ise ve çevrede bulunanan insanlar varsa onlarıda haberdar ederek müdahale etmeye çalışmak aksi takdirde rüzgarın esme istikametine doğru hızla uzaklaşmak ve en yakın yerleşim biriminde ilgili birimlere ihbar ve ikaz etmek eğer imkan varsa söndürme çalışmalarına iştirak etmek. İşyerleri veya konutlarda öncelikle çevredekileri alarm kampana veya ses vasıtasıyla ikaz etmek elektrik şalter veya sigortalarını kapatmak çocuk yaşlı hasta veya sakat kişileri ve yanıcı parlayıcı patlayıcı maddeleri ve basınçlı kap veya tüp veya tüpgazı uzaklaştırmak yangına türüne uygun alet veya maddelerle müdahale etmek. (Örneğin petrol tüpgaz veya doğalgaz plastik kauçuk ve elektrik yangınlarında kesinlikle su ile söndürme yapılmaz. Bu tür yangınlarda kimyevi toz veya köpük kullanılmalı söndürme işlemine yanan bölgenin en uç ve en alt noktasından müdahale edilmelidir. )Duman zehirlenmesi ihtimaline karşı eğer maske varsa takmak yoksa ıslatılmış bir kumaş veya bez ile ağız ve burunu kapatmak saçları örtmek naylon veya sentetik kumaştan yapılmış giysileri çıkarmak çıplak el ile aleve müdahale etmemek söndürme ihtimali görünmeyen durumlarda yangın mahallinden veya alevlerden uzaklaşmak dışarı çıkma ihtimali olmayan hallerde olabilecek en uzak noktaya gitmek.

6-Erezyoniçin alınacak güvenlik önlemleri:

Tahrip olan ağaç ve bitki örtüsünün en az iki misli yenileme yapmak orman yangınlarına karşı hassas ve tedbirli olmak akarsu kenarlarında dik yamaçlarda ve eğimli yüzeylerde kök yapısı sağlam ortama uyum sağlayabilecek ağaçlandırma setlendirme çalışmaları yapmak doğal yaşamı muhafaza etmeye çalışmak doğal park alanlarını çoğaltmak konunun aciliyetini ve ehemmiyetini kavramak bütün insanları bu çalışmalara katılmaya teşvik etmek uluslararası bilgi ve yardım alışverişinde bulunmak bütçeler oluşturarak bu bütçeleri doğru yerlere doğru yöntemlerle kanalize etmek.

Alınması gereken bireysel önlemler:

Konunun önemini kavramak Çevredeki bitki örtüsünü korumak orman yangınlarına karşı dikkatli ve tedbirli olmak ağaçlandırma çalışmalarına gerek fiilen gerek ise madden iştirak etmek insanları aynı şekilde hareket etmeye ikna etmek bu çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlara destek olmak mümkün mertebe faal üye olmak.

7-Su ve Sel Baskınları alınacak güvenlik önlemleri:

Ağaçlandırma yapmak nehir kanal dere yataklarını kapatarak doldurmamak bu bölgelerin yakınına ve çukur ve alçak bölgelerde yerleşim alanları yapmamak yüksek ve sağlam köprüler inşa etmek bu köprülerin ayaklarını yumuşak veya kaygan zemin üzerinde yapmamak yeraltı kanalizasyon ve atıksu kanallarını büyük ve geniş inşa etmek bu kanalların çıkışlarını denizlere veya nehirlerin havzalarına vermek cadde yol ve köprüler üzerinde suların birikmesini önleyecek giderler yapmak giderlerin üzerlerine sağlam mazgallar koymak sel veya su baskını tehlikesine maruz yerlerde yapılmış binaları sağlamlaştırmak gerekirse bent veya setler inşa etmek açık kanallar inşa etmek bu felaket esnasında yüksek yerlerden suyla beraber gelebilecek toprak taş akma ve kaymalarını önlemek için kayma tehdidi bulunan yerleri betonlamak veya çelik ağ ile örtmek aynı depremde olduğu gibi tetikte ve teyakkuzda bulunmak acil müdahale ekip ve teşkilatlarında yeterli miktarda su tahliye pompası vidanjör bot bulundurmak acil müdahale için geniş kapsamlı senaryolar hazırlamak.

Alınması gereken bireysel önlemler:

Unutmayalım ki Gelecek Nesiller’de bizim yaşadığımız Dünya’da yaşayacaklar. Öyleyse gelin hep birlikte onlara güzel ve sağlıklı yaşayacakları bir istikbal verelim. Çünki üzerinde yaşayabileceğimiz sadece BİR DÜNYA’YA SAHİBİZ. Sanırım sizlerde aynı fikirdesinizdir.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Farklı ülkelerdeki doğal afetler nelerdir

Farklı ülkelerdeki doğal afetler nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: farklı ülkelerde yaşanan doğal afetler, ulkemizde yasanan dogal afetler nelerdir, farklı ülkelerde yaşanan doğal afetler nelerdir, farklı ülkelerdeki doğal afetler, ülkemizde yasanan dogal affetler nelerdir, başka ülkelerde yaşanan doğal afetler nelerdir, ülkemizdeki doğal afetler nelerdir, farklı ülkelerdeki doğal afetler nelerdir afetler nelerdir, ülkemizdekı doğal afetler nelerdir, ulkemızdekı dogal afetler nelerdır, kauçuk sanayi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizde Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir elif Soru Cevap 6 01-06-2015 07:05
Doğal Afetler Nelerdir?-Doğal Afet Denince Akla Neler Gelir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 22-01-2015 11:35
Farklı ülkelerdeki çocukların oynadığı oyunlar elif Kutlamalar 0 10-08-2013 03:50
Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir elif Soru Cevap 0 10-03-2013 04:14
Doğal Afetler ve Doğal Afetlerden Korunma Yolları elif Soru Cevap 0 11-02-2013 01:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats