bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-08-2013, 09:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Edirnenin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri

Edirnenin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri-edirne tarihi ve doğal güzellikleri-edirne tarihi yerler

Edirne’nin fethinden sonra ilk saray Sultan I.Murat tarafından 1365 yılında şimdiki Muradiye Küçükpazar ile Kırlangıç Bayırı arasında bulunduğu söylenen ve adına Kavak Meydanı denilen alanda yaptırılmıştı. Ancak daha sonra Sultan II.Murat tarafından Tunca Adasını da içine alan bölgede Tunca’nın batısında bir ikinci saray inşaatı başlatılmış; Fatih Sultan Mehmet geliştirerek büyütmüştür. Bu Saray Saray-ı Cedid-i Amire diğer ilk saray ise Saray-ı Atik olarak adlandırılır. İkinci Saray’ın kapladığı alan 3.000.000 metrekaredir. Bu saray başşehrin İstanbul’a taşınmasından sonra da başta Fatih olmak üzere padişahların ilgi alanında kalmayı sürdürmüş padişahların çoğu burada ikamet etmişlerdir. Günümüzde Kırkpınar güreşlerinin de yapıldığı bu saray alanına Edirneliler Sarayiçi adını vermişlerdir.
Bir zamanlar İkinci Saray’ın çok geniş avlak ve ormanlara sahip olduğu ve içinde bir Saray Bahçesi (Hadika-i Hassa) bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde bu alandan yalnızca Tunca Adası içindeki 58 hektarlık Tavuk Ormanı denilen parça kalmıştır.
Tavuk Ormanı’nda Av (Bülbül) Köşkü Padişah IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından 1671 yılında yaptırılmış olup; bugün küçük bir eki ayaktadır. Bülbül Köşkü olarak da anılmaktadır.


Adalet Kasrı - 1562 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Adalet Kasrı Selçuklu Mimari tarzında ve taştan inşa edilmiştir.
Fatih Köprüsü’nden kuzeye bakıldığında Saray’dan geriye kalan son parçaları :Solda Saray Mutfakları ortalarda Babüssade (Saray’ın
Saadet Kapısı) Babüssade’nin sağ yanında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve Cem Sultan’ın doğduğu yer olan Cihannüma (Has Oda) Kasrı’dır.
Bu Kasr (Köşk) yedi katlı olarak yapılmıştır. En üstte Cihannüma Odası bulunur. Edirne Saray’ının en büyük Kasrıdır ve en geniş alana yayılanıdır. Cihannüma’nın sağ tarafında Kum Kasrı Hamamı bulunur.


Alipaşa Çarşısı (Kapalı Çarşı)
Edirneliler’in daha çok Kapalı Çarşı adıyla andıkları Ali Paşa Çarşısı Kanuni Sultan Süleyman’ın son yıllarında dört yıl kadar Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Bir söylentiye göre Kırklareli’nde yapılacak bir camiye gelir temin etmek amacıyla yaptırılmıştır. Yapılmasındaki bir maksat da kıymetli eşya satan (altın gümüş vb.) ticaret erbabını bir çatı altında toplamak ve bu ticaret erbabının korunmasını sağlamaktır. Kaynaklara bakıldığında; her gece yüz adet bekçinin çarşıyı beklediğinden bahsedilmesi söz konusu ticari ürünlerin ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Çarşının bir özelliği de kemerlerinin kırmızı-beyaz taştan yapılmış olmasıdır. Edirne’nin ticari hayatı bakımından yerli yabancı turistlerin akınına uğrayan Alipaşa Çarşısı’nda 130 dükkan ve 6 kapı bulunmaktadır.

Arasta Çarşısı
Sultan III.Murat zamanında Selimiye Camisi’ne gelir sağlamak amacıyla yaptırılmıştır. 225 metre boyunda 73 kemerli ve 4 kapılıdır. 124 dükkan mevcuttur.Son dönemlerde Edirne ticari hayatında tekrar önem kazanmaya başlamıştır. Turistik eşya satan dükkanlar çoğunluktadır. Selimiye Camisi’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de tercih ettikleri bir alışveriş noktasıdır.
Binanın ortasındaki kubbe “Dua Kubbesi” olarak bilinir. Dükkan sahiplerinin her sabah burada toplanıp doğru iş yapacaklarına dair yemin ve dua etmeleri nedeniyle böyle adlandırılmıştır.


Rüstempaşa Kervansarayı
Kent merkezinde Eski Cami’nin hemen arkasındadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561′de Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Avlulu bir handır. Dikdörtgen avlunun çevresinde iki kat halinde 102 oda yer alır. Katların avluya bakan yüzleri revaklıdır. Uzun kenarında karşılıklı olarak yukarı çıkan merdivenleri vardır. Üst kat pencere ve kapı kemerlerindeki tuğla ve süsleme ilginçtir. Ön cephelerde 21 adet dükkan bulunur. Bu dükkanlar Kervansaray’a gelir getirmek amacıyla yapılmıştır.
1972 yılında Otel haline getirilmiştir. Bu restorasyonda gösterilen başarı nedeniyle de Ağa Han Mimarlık Ödülü kazanılmıştır.

İttihat ve Terakki Kulubü Binası(Halk Eğitim Merkezi)
Selimiye’nin doğusundaki mezarlıktan açılan kapıdan çıkarak yaklaşık 100 metre ötede yakın tarihimizin ilginç bir dönemi sayılan İttihat ve Terakki Partisi’ne ait tarihi yapıyı ulunmaktadır. Bu örgütün en renkli lideri Talat Paşa’nın da Edirneli olduğu ve İttihat ve Terakki’nin örgütlenme sürecinde önemli yeri bulunduğu anımsanırsa; bina farklı bir ilginin de odak noktası olarak görülebilir.
Tavan süslemeleri görsel zenginlikler sunar.1918 yılında İttihat ve Terakki kapatılınca bu bina bir süre Cemaat-i İslamiye Dairesi yapılmış 1930′da Atatürk’ün emriyle onarım görmüştür.

Hafızağa Konağı Kereste ve inşaat malzemesi Romanya’dan getirilen bu bina sahibinin asıl adı Hafız Mehmet’tir. Bu binada İttihat ve Terakki Partisi’nin cemiyet olarak kuruluş döneminde gizli toplantılar yapıldığı ve toplantılara Talat Paşa ve İsmet Paşa’nın (İnönü) ilk subaylık döneminde katıldığı söylenir.
Türk İslam Mimarisi’nin tipik bir örneği durumundaki bina Edirne Valiliği’nce 2002 yılında onarılıp restore edilmiştir. Şu anda Konak Edirne Kent Müzesi haline getirilmiş olup Edirne kent tarihine ilişkin çok değerli belgeler ve eserler sergilenmektedir.


Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği
Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği Balkan Savaşı’nda düşman işgaline karşılık verilen 300.000 şehit ve 1913 yılında Sarayiçi’nde aç ve susuz bırakılarak öldürülen 20 bin şehit anısına yaptırılan bir anıttır. Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen bu şehitlikte Türkiye’nin her köşesinden isimler bulunmaktadır.
Aynı alanda 1939 yılında yapılan Balkan Şehitleri Anıtı da yer almaktadır.


Lozan Anıtı ve Müzesi
Edirne Karaağaç Semtinde bulunan Trakya Üniversitesi Rektörlüğü alanı içerisinde yer almaktadır. Lozan Anlaşması ile Karaağaç’ın tekrar Türk topraklarına kazandırılmasını ve Lozan Anlaşmasında kazanılan diplomatik zaferi temsil etmektedir. Anıtın bitişiğinde ise Lozan Müzesi bulunmaktadır.
Lozan Anıtı üç yüksek sütundan oluşur. Birincisinin yüksekliği 36.45 metredir ve Anadolu’yu sembolize eder. İkincisi 31.95 metredir ve Trakya’yı simgelemektedir. Üçüncüsü ise 17.45 metre uzunluğu ile Karaağaç’ın simgesidir. Beton çember birliği genç kız figürü; estetik zerafet ve hukukukızın elindeki güvercin barış ve demokrasiyi diğer elindeki belge de Lozan Anlaşmasını sembolize eder.
Anıtın yanında bulunan Lozan Müzesi günün her saatinde ziyarete açıktır. Lozan Anıtı son yıllarda Edirne’nin en çok ziyaret edilen noktalarından olup Kurtuluş Savaşımızın bir özeti gururumuzun ve barışa dönük çağrımızın göstergesidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-11-2015, 08:55   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

iyi ama az daha bilgi


 

Alt 10-11-2015, 08:58   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Mesaj iyi

iyi ama az daha bilgi çocuklar bu siteye girerse boşu boşuna süre kaybı yaşayabilirler ondan az daha bilgi verilmelidir rica ederim


 
Alt 10-11-2015, 09:13   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

iyi yine fena değilmiş


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Edirnenin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri

Edirnenin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: edirne nin tarihi ve doğal güzellikleri, edirne nin tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, edirne doğal güzellikleri, edirne tarihi ve doğal güzellikleri, edirne nin doğal güzellikleri, edirne nin tarihi ve doğal güzellikleri nelerdir, edirne tarihi eserleri ve doğal güzellikleri, edirne nin tarihi eserleri ve doğal güzellikleri, edirnenin tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, edirne nin doğal güzellikleri nelerdir, edirnenin guzellikleri, edirne nin güzellikleri, edirne güzellikleri ve tarihi eserleri, edirne nin tarihi yerleri, edirne nin guzellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 15 26-12-2016 06:20
Kocaeli'nin Doğal Güzellikleri CooLKadin Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller 20 19-03-2016 08:56
Adananın Doğal Güzellikleri gizem Akdeniz Bölgesi 0 11-02-2012 05:21
Türkiyenin doğal güzellikleri nelerdir elif Coğrafya 0 17-01-2012 10:06
Yurdumun Güzellikleri ve Ünlü Tarihi Eserleri nimlahza Adım adım Türkiye 0 05-10-2008 02:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats