bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-08-2013, 04:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri nelerdir

Tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri nelerdir-tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri broşür-tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri nelerdir

Bakanlık il ve ilçe merkezlerinde bu kanunun uygulamasından doğan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla en az bir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti oluşturmakla görevlidir.

Başkanlığı Sanayi Ve Ticaret İl Müdürü veya görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen Tüketici Sorunları Hakem Heyeti belediye başkanının konunun uzmanı belediye personeli arasından görevlendireceği bir üye baronun mensupları arasından görevlendireceği bir üye ticaret ve sanayi odası ile esnaf ve sanatkar odalarının görevlendireceği bir üye ve tüketici örgütlerinin seçecekleri bir üye olmak üzere başkan dahil 5 (beş) üyeden oluşur. Ticaret ve sanayi odası ya da ayrı ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odası ile esnaf ve sanatkar odalarının görevlendireceği üye uyuşmazlığın satıcı tarafını oluşturan kişinin tacir veya esnaf ve sanatkar olup olmamasına göre ilgili odaca görevlendirilir.

Bakanlık taşra teşkilatının bulunmadığı il ve ilçelerde Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ nin başkanlığı en büyük mülki amir ya da görevlendireceği bir memur tarafından yürütülür. Tüketici örgütü olmayan yerlerde tüketiciler tüketim kooperatifleri tarafından temsil edilir. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ nin oluşumunun sağlanamadığı yerlerde noksan üyelikler belediye meclislerince re’sen doldurulur.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ nde heyetin çalışmalarına ve kararlarına esas olacak dosyaları hazırlamak ve uyuşmazlığa ilişkin raporu sunmak üzere en az bir raportör görevlendirilir.

Değeri 827.05 TL' nin (sekizyüzyirmiyedi TL 5 Krş) altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ ne başvuru zorunludur. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar. Bu kararlar İcra Ve İflas Kanunu’ nun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir. Taraflar bu kararlara karşı 15 (onbeş) gün içinde Tüketici Mahkemesi’ ne itiraz edebilirler. İtiraz Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının icrasını durdurmaz. Ancak talep edilmesi şartıyla hakim Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine Tüketici Mahkemesinin vereceği karar kesindir.

Değeri 827.05 TL (sekizyüzyirmiyedi TL 5 Krş) ve üstündeki uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri nin verecekleri kararlar Tüketici Mahkemeleri’ nde delil olarak ileri sürülebilir. Kararların bağlayıcı veya delil olacağına ilişkin parasal sınırlar her yılın Ekim ayı sonunda Devlet İstatistik Enstitüsü’ nün Toptan Eşya Fiyatları Endeksinde meydana gelen yıllık ortalama fiyat artışı oranında artar. Bu durum bakanlıkça her yıl Aralık ayı içinde Resmi Gazetede ilan edilir. *

25. maddede cezai yaptırıma bağlanmış hususlar dışındaki tüm uyuşmazlıklar Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ nin görev ve yetkileri kapsamındadır.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri başkan ve üyeleri ile raportörlere verilen huzur hakkı veya huzur ücretinin ödenmesine ilişkin esas ve usuller bir ayda ödenecek tutar 2000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere Maliye Bakanlığı’ nın uygun görüşü alınarak bakanlıkça belirlenir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ nin kurulması çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikte düzenlenir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-12-2013, 10:23   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tüketici sorunları hakem heyeti görevleri çok uzun ya ne yapsak
 

Alt 15-01-2014, 06:58   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

elif ne zaman bir siteye girsem forum alev gibi hep sen güzel ve dogru cevaplar verip baskalariyla paylasiyorsun tesekkürler
 
Alt 19-01-2014, 02:11   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Anlamadım

Bende anlamadım odev için araştırmıştım çok uzun
 
Alt 24-02-2014, 09:27   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Şey Çok Uzun
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri nelerdir

Tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri broşür, tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri broşür, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri nelerdir, tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri nelerdir, tuketici sorunlari hakem heyetlerinin gorev ve yetkileri, tüketici sorunları hakem heyetinin görev ve yetkileri ile ilgili broşürler, tüketici sorunları hakem heyeti gorev ve yetkileri, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri ile ilgili broşürler, tüketici sorunları hakem heyetleri nin görev ve yetkileri, tüketici hakları hakem heyeti ve tüketici mahkemelerinin görevi nelerdir, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri broşürtüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri broşürtüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri broşürtüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri broşür, tüketici sorunları hakem heyeti görevleri ve yetkileri, tüketici sorunları hakem heyeti görev ve yetkileri hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Apartman Yöneticisinin Görevleri ve Yetkileri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 8 28-01-2016 10:20
RTÜK Görev ve Yetkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 17 16-11-2015 05:44
Tüketici Hakları Nelerdir-Tüketici Hakları Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-06-2013 04:48
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ne İş Yapmaktadır? Görev Ve Yetkileri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 11-02-2013 09:14
Tüketici hakları nelerdir? Tüketici hakkı nasıl aranır? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-09-2010 10:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.