bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-08-2013, 03:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İşitme engellilere yönelik etkinlikler

İşitme engellilere yönelik etkinlikler-işitme engellilere yönelik etkinlikler örnekleri

Çocuklar evde okulda sokakta birçok farklı sesle karşılaşırlar. Bunun yanında değişik sesli oyuncaklara da sahip olabilirler. Eğitimciler ve anne-babalar çevrede duyulan tüm seslerden eğitimsel amaçlı olarak yararlanabilirler ve çocukları çevredeki sesleri keşfetmeleri için yönlendirebilirler.

İşitsel algı işitsel ayırt... etme ses kaynağını bulma işitsel sıralama ve işitsel bellek gibi alt başlıklar halinde toplanmaktadır.

İşitsel ayırt etme seslerdeki farklılıkları birbirinden ayırt etme becerisidir. İşitsel ayırt etme seslerin ritim ton ve frekans özelliklerine göre yapılır.

Sesin kaynağını bulma önemli bir işitsel yetenektir. Ses ve ses kaynağı arasında bağlantı kurmak çocuğun kendini çevreye uydurmasına ve olayları algılayıp doğru yorum yapabilmesine yardımcı olur. Ayrıca yön kavramını kazanmasında büyük etkendir. İşitsel sıralama görsel sıralamadan pek farklı değildir. Fakat işitmede olayın algılanabilmesi için konuyla ilgili bilgilerin hatırlanması gerekmektedir. İşitsel sıralama bellekle iç içe bir konumdadır. Bu nedenle işitsel sıralama etkinlikleri birlikte ele alınmalıdır.

Bir olay sırasında duyulan seslerin bellekte depolanması işitsel belleği oluşturur. Bir süre sonra aynı sesle karşılaştırıldığında bu bilgi yeni karşılaşılan durum için de kullanılır. Çocukların işitme algısı ile ilgili etkinlikleri yaparken eğitimciyi dikkatle dinlemeleri sağlanmalı ve etkinlikleri anladıklarından emin olunmalıdır. Sadece işitsel yeteneklerini kullanarak yapabilecekleri etkinliklerden önce işitsel ve görsel yeteneklerini birlikte kullanacakları etkinlikler seçilmelidir. Seslerin orijinal etkilerini değiştirmemeye etkinliklere başlarken özellikle çocukların yakın çevrelerinde duydukları seslerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

İŞİTSEL ALGI İLE İLGİLİ YAPILACAK ALIŞTIRMALAR

• Masada çocukla karşılıklı oturun

• Çocuğa ismini söyleyin

• Çocuğun dikkatini toplamasını sağlayın

• Parmaklarıyla masaya vurmasını sağlayın

• Her iki kez vuruştan sonra bir süre bekleyin.. Böylece vuruş sayısı daha belirgin olur

• Daha sonra çocuğa ‘şimdi sen yap’ deyin ve elleri masaya masaya vuracak şekilde yönlendirin

• Çocuğun masaya elini iki kez vurmasını teşvik edin

• Çocuğun masaya elini ikiden fazla vurmasına izin vermeyin

• Tepkileri ödüllendirin

• Daha sonra 3 kez masaya vurmaya çalışın ve sonunda tek bir kez masaya vurun

• Dördüncü kez yine iki kez masaya vurun ama çocuğun elinden tutmayın

• Çocuk iki kereden az veya çok masaya vurursa hayır deyin ve iki kez masaya vurmasına yardım edin

• Alıştırma çocuğun sizi doğru takip etmesini sağlayana kadar tekrarlanmalıdır

• Çocuk alıştırmayı yapınca onun sadece yapması gereken vuruş sayısını duyması için masaya vurun

• Eğer yapamazsa kulaklarınızı gösterin ve masaya vurun

• Daha sonra çocuğun kulaklarına dokunun ve belli sayıda vuruşa geçin

İŞİTSEL ALGIYI GELİŞTİREBİLMEK İÇİN YAPILABİLECEK DİĞER ETKİNLİKLER

• Çocuğa önce farklı sesler çıkaran oyuncakların sesleri tanıtılır ve hangi sesin hangi oyuncağa ait olduğu gösterilir. Daha sonra gözlerini kapatıp eğitimcinin bir oyuncaktan çıkardığı sesi gözlerini açtıktan sonra bulması istenebilir. Bu oyun için ses çıkaran lastik bebekler siren çalan ambulans vızlayan arı vb. sesli oyuncaklar kullanılabilir.

• Yukarıda etkinlik mutfak aletlerinin seslerini kullanarak da yapılabilir. Çay karıştırma sürahiden bardağa su boşaltma vb. sesleri kullanmakta mümkündür. Bu etkinlik sesler arasındaki farklar azaltılarak yani birbirine çok yakın sesler kullanılarak daha karmaşık hale getirilebilir.

• Çocukların benzer sesleri ayırt etmeleri için onlardan birbirine yakın ama farklı sesler çıkaran nesne çiftlerini kullanarak sesleri ayırt etmeleri istenebilir. Örneğin kapı zili-telefon zili kapı zili-çalar saat zili gibi.. Bir sonraki aşamada ise aynı nesnelerin farklı sesleri kullanılabilir. Farklı sesler çıkaran telefonlar farklı ses çıkaran çalar saat veya değişik sesli iki kuş vb. ..

• Yetişkinin çıkardığı öksürük hapşırık ıslık sesi kuş sesi gibi sesleri çocuğun gözlerini kapatarak dinlemesi ve taklit etmesi istenebilir. Bu sesleri kullanırken çocuğun kolay çıkarabileceği seslerden başlanarak zora doğru bir sıra takip edilmelidir.

• Eğitimcinin çaldığı davulun ritmine uygun olarak yürüme ve koşma çalışmaları yapılabilir. Bu etkinlik bireysel olarak yapılabileceği gibi grup çalışması için de oldukça uygundur. Aynı çalışmaları çocuğun ritmi kendisinin çalıp yürüyebileceği şekilde de planlanabilir.

• Hayvan sesleri ev aletlerinin sesleri doğadaki sesler kaydedilerek çocuklara dinletilebilir ve onlardan duydukları seslerin neye ait olduğunu bulmaları istenebilir. Çocuk sesin neye ait olduğunu söyleyebilir eğer konuşmuyor ise sesin ait olduğu şeyin resmini göstermesi istenebilir.

SES KAYNAĞINI BULMA İLE İLGİLİ ETKİNLİKLER

• Ses çıkaran kurmalı bir oyuncak veya top yuvarlanarak çocukların bunu hem görsel hem de işitsel olarak izlemeleri sağlanabilir.

• İçinde bulunan odanın değişik yerlerinden çocuğa seslenilerek bakması sağlanabilir. Daha sonra yetişkin oda içinde değişik yerlere saklanarak çocuğa seslenip kendisini bulması isteyebilir. Bu oyun odadan sonra bütün evi kapsayacak şekilde oynanabilir.

• Sesli çalışan bir saat veya müzik kutusu oda içinde bir yere saklanır ve çocuktan nesneyi bulması istenebilir. Bu etkinlik grup oyunu şeklinde de sınıf içinde oynanabilir.

İŞİTSEL SIRALAMA VE İŞİTSEL BELLEK İLE İLGİLİ ETKİNLİKLER

• Çocukla birlikteyken ona odada olmayan iki nesne ismi söyleyerek bunları bulup getirmesi istenebilir. Daha sonra istenen nesnelerin sayısı artırılır ve çocuğun daha fazla nesneyi aklında tutabilmesi için bu oyun geliştirilebilir.

• Bir kutu içine birçok nesne yerleştirilir ve çocuğa bir dizi nesne ismi söylenerek kutunun içinden bulması istenir. Bu oyunda da kolaydan zora doğru bir sıra izlenmelidir.. Daha sonraki aşamada ise çocuğun kutudaki nesneleri söylenen sırada bulması istenebilir. Örneğin kazak-tarak-bebek-kaşık vb. ..

• Bir kutu içine konan giysiler arasından yetişkinin söylediği uyarıya uygun olarak çocukların giyinmeleri istenebilir. Örneğin bere-çorap-etek vb. ..

• Değişik müzik aletleri kullanılarak basit ritimler oluşturulup aynı ritmi çocukların taklit etmesi istenebilir. Örneğin bir uzun-bir kısa veya iki uzun- iki kısa vb. Ritimler giderek zorlaştırılabilir.

• Yetişkin el çırparak ellerini dizlerine veya ayaklarını yere vurarak çıkardığı sesleri çocukların taklit etmelerini isteyebilir. Örneğin eller iki kez dize bir kez birbirine vurulur vb. ..


AYDAN AYDIN
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-12-2013, 05:58   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

işitme engellilere yönelik etkinlikler verebilir misiniz? benim dönem ödevimdir lütfen yardımcı olun
 

Alt 06-12-2013, 06:01   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart işitme engellilere yönelik etkinlikler

şu an yazdığınız şey çocuğun işitsel algıyı geliştirmeye yönelik etk. ama benim söylediğim şey İŞİTME ENGELLİLERİNE YÖNELİK ETKİNLİKLER..lütfen yardımcı olur musunuz?
 
Alt 08-03-2014, 10:28   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ya kısacası sadece bir etkinlik örneği materyalleri falan ne olur yardım
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İşitme engellilere yönelik etkinlikler

İşitme engellilere yönelik etkinlikler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: işitme engellilere yönelik etkinlikler, işitme engellilere uygun etkinlikler, işitme engelliler için etkinlikler, işitme engellilere yönelik etkinlik örnekleri, işitme engellilerin özelliklerine uygun etkinlikler, işitme engellilere yönelik oyunlar, işitme engellilerle ilgili etkinlikler, işitme engelliler için etkinlik örnekleri, işitme engelliler için oyunlar, işitme engelliler ile ilgili etkinlikler, işitme engellilere uygun oyun örnekleri, işitme engellilere yönelik etkinlikler örnekleri, işitme engelliler için oyun örnekleri, işitme engelliler etkinlik örnekleri, işitme engellilere uygun oyunlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tema Hangi Alanlarda Etkinlikler Gösterir? Я Soru Cevap 47 02-05-2014 03:40
Engellilere kolaylık sağlanacak Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 10-06-2008 02:00
Engellilere egzersiz önerisi Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 09-06-2008 01:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.