bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-08-2013, 03:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doktor olmanın faydaları

Doktor olmanın faydaları-doktorun özellikleri ve görevleri-iyi bir doktorun özellikleri nelerdir

Bir doktoru “iyi” yapan şey nedir? Bu konu üzerine çok fazla düşünmediyseniz yalnız değilsiniz. “Nasıl İyi Bir Doktor” seçilir kitabının yazarı olan cerrah George LeMaitre’ye göre birçok insan doktor seçme konusuna yeni bir araba alırken harcadıkları kadar zaman ayırmıyor.

Ama eğer hamileyseniz hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da küçük bir çocuğa bakıyorsanız konunun önemi artıyor. Vasıfları nasıl ölçebilirsiniz hangi deneyim önemlidir ve bir doktor gördüğünüzde iyi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Uzmanlara danıştıktan sonra dikkat edilmesi gereken 7 önemli unsuru listeledik:

Şefkatli sevecen ve anlayışlı bir tutum

Konuşma şekli her şey demek değildir önemli olan güvenebileceğiniz ve yanında kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir doktor bulmaktır. Konu çocuğunuzun doktoru olduğunda ise onun da kendisini rahat hissetmesi gerekir.

İlk bakışta sevecen ve anlayışlı olma üst düzey mesleki yeterlilik ve tıbbi referanslar yanında ikinci planda görünüyor. Ama sizin ve çocuğunuzun sağlığına gerçekten önem veren bir doktor hastalık belirtilerine daha çok dikkat eder ve belirli bir tedavinin faydalı olup olmadığını araştırmaya devam eder.

LeMaitre’nin söyleği gibi ‘’Eğer iyi bir doktor arıyorsanız insanların yaşamlarına önem veren birisini bulmaya çalışın.

Samimi ve özenli tutumlar doğum yapma ya da çocuğunuzun yaralanması gibi zor durumlarda iletişim kurma konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Çocuğunuzun doktorunun bebekleri rahatlatmaya yarayan teknikleri ve rahatsız ya da gergin görünen okul çağındaki bir çocuğu nasıl sakinleştireceğini bilmesi gerekir. Başarılı çocuk doktorları ve aile hekimleri çocukların seviyesine inerek ve yapılacak işlemleri onların seviyelerine uygun bir düzeyde anlatarak çocukları nasıl rahatlatacaklarını ve güvenlerini kazanacaklarını bilirler.

BabyCenter’da bir anne “Çocuklarım gerçekten çok küçük olmasına rağmen doktorumuz onlarla konuştu ve tam olarak ne yapmakta olduğunu onlara anlattı” diyor. “Çocuklarım doktora gitmek için can atmıyor ama en azından kendilerini orada rahat hissediyorlar.”

Araştırmalar samimi ve iletişimi iyi olan bir doktorun sizi memnun etmenin dışında bir olumlu etkisinin daha olduğunu gösteriyor: “Aileler doktorlarına güvendiklerinde tedavi planlarına daha bağlı kalırlar ve tavsiyelere uyarlar ki bu tüm aileniz için olumlu bir durumdur.”

Anlaşılır ve duyarlı olma

İyi bir doktor sorularınızı yanıtlama ve endişelerinize kulak verme konusunda isteklidir. Dinlemek yalnızca nezaket konusu değildir. Çocuk doktoru Laurel Schultz: “Doktorunuzun hastalıkları teşhis etmede başarılı olmasını istersiniz ve bunu yapabilmesi için de söylediklerinizi dikkatli bir şekilde dinlemesi gerekir” diyor. “Zamanımın yalnızca yüzde 10’luk kısmını teşhis için harcarım ama bu belki de işimin en önemli parçasıdır.”

Ayrıca sağlığınızla ilgili isteklerinize duyarlı olan bir doktor bulmanız da büyük önem taşır. Eğer hamileyseniz bu arzuladığınız doğum tecrübesini yaşamada size yardım olacak bir doktor ya da ebe bulmanız gerektiği anlamına gelir.

Massachusetts Devlet Hastanesi’nde Anne-fetüs sağlığı bölümü şefi olan doğum uzmanı-jinekolog William Barth Jr “Uzun süre doğum öncesi danışma hizmeti verdim. Oturmak ve sizin için neyin önemli olduğunu konuşmak önemlidir” diyor.

Pediyatrik yardım almayı düşünüyorsanız doktorun beslenme uyku aşılar ve diğer konulardaki görüşlerinizi paylaşıp paylaşmadığını en azından saygı gösterip göstermediğini öğrenmeye çalışın. BabyCenter’da bir anne doktorunun uyku yardımı konusunda çok sert bir tavır takındığını ve bu yüzden ailesinin uyku düzenlemelerini doktoruyla paylaşmama kararı aldığını söylüyor.

“Öylesine karşı çıktı ki konuyu tekrar gündeme getirmeye çalışmadım bile. Bu konu üzerindeki dar görüşlülüğü diğer tavsiyelerini de sorgulamama neden oldu” diyor. Bu anne sonunda çocuğunun doktorunu değiştiriyor.

Bilgi ve onu paylaşmadaki yeterlik

İyi bir doktor yalnızca hastanın şu anki sağlık durumuyla ilgilenmekle kalmaz hastanın genel sağlık durumu gözden geçirir nasıl korunacağını ve daha iyi bir hale getirilebileceğini düşünür. Bunu yapabilmek için doktorunuzun alanındaki en son sağlık araştırmalarından haberdar olması gerekmektedir.

Tabi ki bilgi tek başına yeterli değildir. İyi doktorlar tıp jargonunda konuşmak yerine bilgiyi sizin anlayacağınız bir dilde anlatmayı tercih ederler.

Doktorunuz beslenme konusunda ipuçları kendinizin ve ailenizin sağlığını korumak için alabileceğiniz koruyucu önlemler ve tıp alanındaki son gelişmeler de dahil olmak üzere birçok konuda bilgi verebilmelidir. Hamilelik danışmanınızın bir probleme işaret edebilecek olan doğum ve hamilelik belirtilerinin nasıl tanılanabileceği gibi pratik tavsiyelerle birlikte sağlıklı hamileliğin basamaklarını anladığınızdan emin olması gerekir.

Eğer yeni anne-baba olduysanız bebeğinizin doktoru emzirme beslenme katı yiyecek verme aşılar gelişimsel dönemler ve daha birçok konuda esas bilgi kaynağınız olacaktır.

Amerikan Pediyatri Akademisi sözcüsü Jennifer Shu “Aileleri eğitmek çocuk doktorluğu mesleğinin önemli bir parçasıdır” diyor.

“Aileler hangi soruları soracaklarını tam olarak bilmezler bu yüzden ‘beklenen yardımı’ sağlamak önemlidir. Yani zaman ilerledikçe karşılaşılacak olan sağlıksal ve gelişimsel konularda bilgi verilmesi gerekir.”

İyi bir doktor olarak isim yapma

Doktorunuzun yalnızca en iyi arkadaşınız tarafından tavsiye edilmiş olması yeterli değildir. Birçok insan doktorunu kulaktan dolma bilgilerle seçer. Bu iyi olabilir ama duyduklarınız arasında karşılaştırma yapabilmek için birden çok kişiye danışmaya çalışın.

Shultz “İnsanlar yeni bir topluma ayak bastıklarında doktorlarını belirlemek için mümkün olduğunca fazla kişiyle fikir alışverişinde bulunmalıdırlar ve hangi isimlerin ön plana çıktığını görmelidirler” diyor.

Konu uzman seçmeye geldiğinde tavsiye almak için baş doktorunuza ve tanıdığınız diğer doktorlara danışmanız faydalı olacaktır.

İnternet üzerinden de birçok doktorun değerlendirme puanına ulaşabilirsiniz. Yalnızca bir ya da iki görüşe bağlı kalarak bir doktoru seçmeyin ya da reddetmeyin ama sürekli olarak gelen olumlu ya da olumsuz geri bildirimlere dikkat edin.

Bir doktorun önceden ciddi bir hata yapıp yapmadığını ya da ahlak kurallarına uyup uymadığını öğrenmek için bulunduğunuz ildeki tıp heyetiyle iletişime geçin.

Doktor çalışma saatlerinde muayenehanesinde bulunuyor mu?

İyi bir doktorun düzenli çalışma saatleri vardır; geceleri ve hafta sonlarında tavsiye ve yardım almak için anlaşılır ve tutarlı kuralları bulunur. Doktorunuz ya da yokluğunda onu temsil eden kişi aramalarınıza zamanında cevap vermelidir. Bu hayatınızı daha da kolaylaştıracaktır!

Bebeğiniz için doktor seçerken randevu saati ayarlamanın ve değiştirmenin kolay olup olmadığını öğrenin (çünkü çocuğunuz varken neyin olacağını önceden kestiremezsiniz). Randevu iptal etme usulünü tam olarak anladığınızdan emin olun. Randevu alıp alamayacağınız konusuna dikkat etmezseniz birçok muayenehane ücret talep eder. Ayrıca ofisin her gün acil durumlar için randevu verip vermediğini öğrenin böylece gerektiğinde çocuğunuzun anında tedavi edileceğinden emin olabilirsiniz.

Eğer doğum yapmak için bir doktor ya da ebe bulmaya çalışıyorsanız işlemin nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi edinin; acil bir durumda ne olacağını nerede doğum yapacağınızı ve o gün kimin nöbette olduğuna bağlı olarak doğumun başka birisi tarafından yaptırılıp yaptırılmayacağını öğrenin.

Son olarak doktorunuzun ofisindeki çalışanların kalitesinin önemli bir unsur olduğunu unutmayın.

Massachusetts jinekoloğu Barth “Benimle birlikte çalışan mükemmel bir hemşirem var ve o hastaların doğasıyla ilgili deneyim konusunda bana göre birçok yönden daha sorumlu görünüyor. Bana zamanında destek sağlıyor. Hastalarıyla vakit geçiriyor ve sorularının büyük bir kısmını yanıtlıyor. O gelişmiş ve yıldırıcı bir sistemde parçaları bir arada tutuyor” şeklinde görüşlerini belirtiyor.
Zamanınıza saygı gösteriliyor mu?

Bebeğiniz için bir doktor ararken ya da doğum uzmanı-jinekolog bulmaya çalışırken hastaların randevularına geldiklerinde ortalama olarak ne kadar beklediklerini öğrenin. Zamanınıza saygı gösteren bir doktor bulmanın hiç beklemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelmediğini unutmayın.

Shultz “Tedavi sırasında her hastama farklı bir özveriyle yaklaşırım ve mümkün olan en iyi bakımı uygulamak için ihtiyacım olan tüm zamanı harcarım” diyor. “Karın ağrısı çeken bir çocuk ya da intihara kalkışan bir genç söz konusu olduğunda durumun çözülmesi için gereken tüm zamanı çalışarak geçiririm. Eğer bu bazı hastalarımın diğer acil durumlardan dolayı beklemesi gerektiği anlamına geliyorsa aynısı onların çocukları için de yapacağımı fark etmelerini umarım.”

En yoğun günlerde bile ofisteki personel arama yaptığınızda sizi belirsiz bir süre hatta tutmamalıdır ve randevunuz için ne kadar beklemeniz gerekeceği konusunda bilgi vermelidir.

Referanslar ve bağlantılar

En kötü doktorların bile diplomaları ve etkileyici referansları olabilir bu yüzden seçiminizi yalnızca bunlara bağlı kalarak yapmayın. “Bir doktor yetersiz bir okuldaki en zeki kişi olabileceği gibi zor bir okuldaki en yetersiz kişi de olabilir. Adını hiç duymadığım okullardan mezun olan birçok mükemmel doktor tanıyorum” diyor Shultz.

Yinede belirli sertifikalara sahip olmak gereklidir. Doktorunuzun belirli sertifikalara sahip olup olmadığına dikkat edin.

Aranması gereken sertifikalar

İlk olarak tüm doktorların ilden ile değişen lisans gereksinimlerini karşılaması gerekir. Doktorların çoğu sertifikalıdır. Bu yeterliği garanti etmez ama kabul görmenin önemli bir parçasıdır. Bir doktor tıp fakültesinden yeni mezun olmadıkça ve heyet sınavlarını henüz vermediği sürece sertifikasız olmak bir şeylerin yanlış olduğunun göstergesidir.

Hastane bağlantılarını gözden geçirin

Doktorunuzun hangi hastaneyle bağlantısı olduğunu bildiğinizden emin olun. Uygun bir yere konumlanmış ve bilinirlik seviyesi iyi olan bir hastaneye gitmelisiniz çünkü burası çocuğunuzu dünyaya getireceğiniz ya da sizin veya aile üyelerinizden birinin tedavi göreceği yer olacaktır.

Hastane bağlantısı olmayan ya da değerlendirme dereceleri kötü olan hastanelerle bağlantısı olan doktorları seçmekten kaçının. (Web sitelerine göz atarak ve arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza sorarak hastaneleri araştırabilirsiniz.)

Eğer hastanede doğum yapacaksanız tanıdığınız annelerden oradaki hemşirelerle ilgili bilgi edinin. Doğum uzmanı Barth’ın belirttiği gibi “Doğum yaparken hemşireler sizinle doktorunuzdan daha fazla zaman geçirecektir. Ben her saat başı uğrarım ve işlerin yolunda olup olmadığını kontrol ederim ama hemşireler her zaman yanınızda olacaktır ve yaşacağınız tecrübenin niteliğini belirleyecek olanlar onlardır.”

Tedavi bir grup doktor tarafından mı yoksa tek bir doktor tarafından mı uygulanacak?

Düşünülmesi gereken bir diğer konu ise doktorunuzun bir gruba dâhil olup olmadığıdır. Shultz bir tedavi grubunun parçası olmanın doktorlar için de aileler için de faydalı olduğunu söylüyor. “Hepimiz olaylar hakkında konuşuruz sorular sorarız parçaları bir araya getiririz. Hastalarımız bilgilerimizin ve deneyimlerimizin birleşmesinden yarar sağlar.” Grup tedavisi hastalar için daha fazla esneklik sunar; mesela düzenli olarak gittiğiniz doktorunuzun izin gününde hastaneye gitmeniz gerekirse bu uygulama yararınıza olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-04-2014, 09:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun olmuş


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doktor olmanın faydaları

Doktor olmanın faydaları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doktor olmanın avantajları, doktorluğun avantajları, doktor olmanın avantajları ve dezavantajları, doktor olmanın faydaları, doktorun faydaları, doktorluğun avantajları ve dezavantajları ingilizce, doktor olmanın yararları, doktorluğun avantajları ve dezavantajları, doktor olmanın avantajları ingilizce, doktor olmanin faydalar03, doktor olmanın avantajları nelerdir, doktorluğun faydaları nelerdir, doktorluğun avantajlari, doktorların insanlara faydaları nelerdir, cocuk doktoru olmanin faydalari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doktor ne iş yapar elif Soru Cevap 0 12-08-2013 04:22
Sigortalı Olmanın Faydaları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 04:26
Çirkin olmanın faydaları `»HicЯet GeLini«´ Cilt Bakımı 1 21-12-2010 04:04
Kızgın Doktor :)) nimlahza Mizah Bölümü 3 19-09-2008 12:29
Doktor Bey Böreği Forum Ana Hamur İşleri 0 06-03-2008 10:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats