bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-08-2013, 04:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Albert einstein buluşları

Albert einstein buluşları-aynştaynın en önemli buluşu-albert einstein buluşları madde halinde

Einstein’ın fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Kendisi özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş bağlılık İzafiyet Teorisi ile tanındı.
Bu teori üç bölüme ayrılır:
 1. Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne sürenÖzel Görelilik (1905);
 2. Eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren Genel Görelilik (1916);
 3. Elektro-manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri.
İlk iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır; çağdaş fiziğin temel taşları arasında yer alırlar. Einstein atom ile ilgili olarak: “Ben atomu iyi bir şey için keşfettimama insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar.”demiştir. Ayrıca birçok kişinin ilgisini çeken “Neden Sosyalizm?” adlı yazısı Monthly Review adlı aylık dergisinin ilk sayısının ilk yazısıdır.


Özel Görelilik Kuramı
Albert Einstein tarafından 1905′te Annalen der Physik dergisinde “Hareketli cisimlerin elektrodinamiği üzerine” adlı 2. makalesinde açıklanmış ve ardından 5. makalesi “Bir cismin atıllığı enerji içeriği ile bağlantılı olabilir mi?” başlıklı makalesiyle pekiştirilmiştir.
Kuram olarak Görelilik ilk olarak Galileo Galilei’nin hızlarla ilgili düşüncesinde ortaya çıkmıştır. Galilei’ye göre sabit hızla giden bir gözlemci veya sabit duran gözlemci aynı fiziksel yasaları kullanmalıdır. Örneğin sabit hızla giden bir gemide yukarı doğru bir taş atarsanız aynı yere düşecektir – sabit durduğunuzda olduğu gibi. Bu anlayış Newton fiziğinde formülasyona dökülmüştür. Sabit hızla giden bir cisim veya sabit duran bir cisim için geçerli olan Newton denklemlerinin şekli aynıdır. Burada şunu belirtmekte fayda var. Sabit hızla giden bir cisim gözlemciye göre tanımlanmaktadır. Eğer bir cisimle beraber aynı sabit hızla gidiyorsanız sizin için cisim hareketsiz görünecektir. Fakat dışarıdan bakan bir gözlemci için cisim hareketli kabul edilir. Görelilik kelimesi burada ortaya çıkmaktadır. Bizim gözlemlediğimiz hızlar mutlak değildir. Ancak gözlemciye göre tanımlanmaktadır. Ama gözlemlenen olay için geçerli olan yasaların şekli aynıdır.
Sabit hızla giden (ivmelenmeyen) referans sistemlerine eylemsiz referans sistemi denir. Bu kavramın özel görelilik kuramında çok önemli bir yeri vardır. Özel görelilik kuramına göre hiç bir eylemsiz referans sisteminin bir diğerine bir üstünlüğü yoktur ve hepsinde yapılan gözlemler aynı derecede geçerlidir.
Düzgün-doğrusal hareketli cisimlerin elektrodinamiğinde Einsten şunları keşfetmişti:
 • Bizler 3 uzay ve 1 zaman boyutunun meydana getirdiği 4 boyutlu uzay-zaman evreninde yaşıyoruz.
 • Zaman boyutu ve akışı hareketli cisimlerin hızına bağlıdır.
 • Kütle hareketli cisimlerin hızına bağlıdır.
 • Cismin hareket doğrultusundaki boyu cismin hızına bağlıdır.
 • 4 boyutlu evrende “aynı anda olma” kavramı da mutlak değildir görelidir yani aynı andalık gözlemciden gözlemciye değişir.
 • Farklı hızda hareket eden cisimlerin uzay-zaman referansları birbirinden farklıdır.
 • Işık hızı evrendeki üst hız limitidir.
Özel görelilik kuramının gücü ve sağlamlığının en önemli nedenisadece iki kabullenim (postulate)üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Bu kabullenimler:
 • Fizik yasaları evrenin her yerinde ve bütün eylemsiz referans sistemlerinde aynı şekilde işler.(Bu kabüllenim evrensel bir referans sitemin yokluğundan kaynaklanmaktadır.Eğer fizik yasaları birbirine göre bağıl harekette bulunan farklı gözlemcilere göre farklı olsalardı ;gözlemcilerbu farklılıkları kullanarak uzayda hangisinin “durgun”hangisinin “hareketli” olduklarını bulabilirlerdi.Fakat böyle bir farklılık yoktur ve görelilik ilkesi bu gerçeğin ifadesidir.)
 • Işığın hızı bütün eylemsiz referans sistemlerinde aynı ve sabittir.
Kuramın temel aldığı bu iki kabullenimden biri çürütülemediği sürece kuram doğruluğunu koruyacaktır.
Özel görelilik kendi zamanı için inanılması güç pek çok öngörülerde bulunmuştur bunlardan en önemlileri:
 • Cisimler hızlandıkça zaman cisim için daha yavaş akmaya başlayacaktır ışık hızına ulaşıldığında zaman durmalıdır.
 • Cisimler hızlandıkça kinetik enerjilerinin bir kısmı kütleye dönuşür durağan kütleye sahip cisimler hiçbir zaman ışık hızına erişemeyeceklerdir.
 • Cisimler hızlandıkça hareket doğrultusundaki boyları kısalmaya uğrayacaktır.
Özel görelilik mantığımıza ve sağ duyumuza aykırı bir evren tanımladığından bilimciler 100 yılı aşkın bir süredir bunun doğruluğunu gözleri ile görmek ve bir açık bulmak umudu ile deneyler yapıp durmaktadırlar. Bu öngörülerin pek çoğu 1905′dan günümüze dek defalarca denenmiş ve doğru çıkmıştır:
 • İçlerinde çok hassas atom saatleri taşıyan uçaklar değişik yönlere doğru değişik hızlarla hareket ettirilmiş ve saatlerin kuramın hesaplarına yeterince uygun olarak yavaşladığı/hızlandığı gözlenmiştir. [1]
 • Zamandaki yavaşlamanın sadece saatte meydana gelmediğini gerçekte yaşandığının kanıtı ilk olarak nötrino ve mü-mezon deneylerinde ortaya çıkmıştır. Güneşten dünyamıza gelen nötrino ve müonların ışık hızına çok yaklaştıkları (%99.4) için ömürlerinin (yaşam sürelerinin) Dünya’da üretilen durağan olanlara göre çok daha uzun olduğu görülmektedir. [2]
 • Parçacık hızlandırıcılarındaki hızlandırma deneylerinde bugüne kadar kütlesi olan hiçbir cisim atom veya elektron ışık hızına çıkarılamamıştır. Hız arttıkça kütlesi de arttığı için ivmelendirilmesi zorlaşmaktadır.
Genel görelilik kuramı
Genel görelilik kuramı ivmeli devinim ile kütleçekimi açıklamasını özel göreliliğe birleştiren genelleyen kuramdır. 1916′da Einstein tarafından ortaya konmuştur. Genel görelilikten önceNewton’un kütleçekim kuramı geçerli kabul ediliyordu. Newton’un formülleri (yatay atış dikey atış vb) bugun de duyarlılık gerektirmeyen uygulamalarda geçerlidir. Ancak aya roket göndermek gibi duyarlı işlerde Einstein formülleri kullanılmaktadır. Genel olarak Newton mekaniğinde Kuvvet (F) Görelilik kuramında ise Kütle (M) önemli ve önceliklidir. Genel görelilik ile Einstein şunları ortaya çıkartmıştır:
 • Yerçekimi (kütleçekimi) ve ivmeli devinim birbirinden ayırt edilemez (Eşitlik ilkesi)
 • Kütle içinde bulunduğumuz uzay-zaman’ı eğip bükmektedir.
 • Yerçekimi bir kuvvet değildir uzay-zaman’ın geometrik eğriliğinden ortaya çıkar.
Genel görelilik kendi zamanı için inanılması güç pek çok öngörülerde bulunmuştur; bunlardan en önemlileri:
 • Eğer kütle uzay-zamanı geometrik olarak eğiyorsa Güneşin çok yakınından geçip gelen uzak yıldızların ışıkları eğrilmiş olmalıdır. Bu eğrilik güneş çektiği için dış bükey değil de uzay-zamanın eğriliğine uygun iç bükey olmalıdır.
 • Çok çok yoğun kütleler uzay-zamanı öylesine bükebilir ki uzay-zaman kendi üstüne katlanır ve içine çöker böylesine yoğun bir kütle görülemez çünkü ışık dahi bu uzay-zaman eğriliğinden çökmesinden kurtulamaz.
 • Kütle uzay-zamanı eğiyorsa bu eğilmeden zaman da etkileniyor(göreceli) olmalıdır. Eğilmiş zaman yavaş akmalıdır.
 • Hareketli büyük kütleler etraflarındaki bir kısım uzay-zamanı da sürükleyebiliyor olmalıdır.
 • Kütle uzay-zamanı eğiyorsa kütle yakınındaki eğrilikten ilerleyen ışık uzağındaki düzgün uzay-zamanda ilerleyenden daha uzun yol almalıdır.
 • Yüksek kütleli oluşumların ani hareketleri uzay-zamanda ani değişimlere eğrilik dalgaları oluşmasına neden olabilir.
Bu öngörülerin hemen hepsi 1916′dan günümüze dek gözlenebilmiş defalarca kez denenmiş ve doğru çıkmıştır:
 • 1919′da ilk kez İngiliz bilimciler güneş yakınından gelen ışığın eğri çizdiğini gözlemlediler. Daha sonraları yapılan bütün gözlemler eğriliğin GG’nin hesapladığı ile oldukça yakın olduğunu gösterdi.
 • Evrende hiç ışık vermeyen ve etrafındaki her şeyi içine çekecek kadar yoğun kütle gösteren oluşumların varlığı tespit edildi. Karadelik adı verildi.
 • Kütle yakınında ve uzağında çok hassas atom saatleri ile yapılan deneylerin hepsi kütle yakınında zamanın GG’nin hesaplarına uygun olarak yavaşladığını gösterdi.
 • Geçen yıl açıklandığı üzere çok hassas jiroskoplarla donatılmış LEGOS1 ve LEGOS2 uydularının 11 yıl süren ölçümleri dünyanın etrafındaki uzay-zamanı sürüklediğini ortaya koydu.
 • Güneşin ardına geçen Viking uzay araçlarından dünyaya gönderilen sinyallerin olması gerekenden daha uzun sürede dünyaya ulaştığı yani uzay-zamanın güneş tarafından eğilmesinden etkilendikleri ortaya çıktı.
 • 1993′te Hulse ve Taylor ikiz yıldızların spiral hareketinden uzay-zaman eğrilik dalgalarının oluşumunu gözleyerek nobel kazandılar.
Kütle uzayı olduğu kadar zamanı da bükmektedir. Zamanın bükülmesi kütlenin merkezinde geleceği işaret eder şekildedir. Etkiyen hiçbir kuvvet olmadığı için cisim kendi geleceğine doğru ilerlemektedir (düşmektedir).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Albert einstein buluşları

Albert einstein buluşları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: albert einstein buluşları madde madde, albert einstein buluşları maddeler halinde, albert einstein eserleri, einstein ın icatları maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Albert einstein eserleri nelerdir elif Soru Cevap 0 13-08-2013 03:02
Albert Einstein Buluşları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 15-01-2013 09:30
Albert Einstein sözleri elif Güzel Sözler 0 20-06-2011 06:22
Albert Einstein Resimleri elif Yakışıklı Erkek Resimleri 0 25-10-2010 04:56
Albert einstein ada44 Felsefe Bilimi 0 30-03-2009 10:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats