bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-08-2013, 04:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İklimin insan yaşamına etkileri nelerdir

İklimin insan yaşamına etkileri nelerdir-iklimin hayatımıza etkileri nelerdir-iklimin insan yaşantısına etkisi nelerdir

İklimin Doğal Bitki Örtüsüne Etkisi
Bir bölgede ormanın bulunması alt ve üst sınırının belirlenmesi doğrudan iklimin kontrolü altındadır. Ormanın yataydaki (enleme bağlı) ve dikeydeki (yükseltiye bağlı) üst sınırını sıcaklık belirler. Yağış ise orman örtüsünün alt sınırını belirleyen önemli bir iklim elemanıdır. Ayrıca yağış miktarı ormanın yoğunluğu üzerinde etkindir. Bir yerde bitki örtüsündeki çeşitlilik de iklim elemanlarına bağlıdır.

İklimin Tarım Koşullarına Etkisi
Bir bölgenin sıcaklık ve nem koşulları tarım ürünlerini sulamaya duyulan gereksinimi etkilemektedir.Yaz kuraklığının belirgin olduğu bir yerde sulamaya duyulan gereksinim fazladır. Buna kuraklık sınırı denir.

Tarımsal etkinlikleri sınırlandıran diğer bir etken de düşük sıcaklıktır.

Sıcaklık kutuplara doğru ve yükseklere çıkıldıkça düşer. Belli bir yerden sonra tarımsal etkinlik sona erer. Ancak bazı ürünler düşük sıcaklığa daha dayanıklı olduğundan tarım alanları kutuplara daha yakındır.

İklimin Toprak Oluşumuna Etkisi

Bir bölgedeki toprağın türü oluşum süresi ve derinliği iklimle yakından ilişkilidir. Değişik iklim bölgelerindeki topraklar birbirinden farklıdır. Örneğin nemli bir bölgede yağışlar ve yüzey suları ile toprağın içindeki kireç ve mineraller yıkanır. Çöllerde ise yağış azlığı nedeniyle topraktaki yıkanma minimum düzeydedir.

İklimin Kara ve Deniz Sularına Etkisi

İklimin karalardaki suların oluşumu ve özellikleri üzerinde önemli etkisi vardır. Akarsular göller yer altı suları ve kaynaklardan oluşan kara sularının fiziksel ve kimyasal özellikleri ile su potansiyelleri iklimle yakından ilişkilidir. İklim akıntılar denizlerin su sıcaklığı ve tuzluluk oranı üzerinde de etkilidir.

İklimin Yer şekillerine Etkisi
Bir bölgede etkili olan dış güçler (akarsular buzullar rüzgarlar) bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak değişir.

Örneğin Türkiye’de akarsuların oluşturduğu yer şekilleri yaygınken İsveç Norveç gibi soğuk enlemlerdeki ülkelerde buzul şekilleri yaygın olarak görülmektedir.

İklimin Nüfus ve Yerleşmeler Üzerine Etkisi
Yeryüzünde nüfusun dağılışı büyük ölçüde iklimin kontrolü altındadır. Nüfusun yatay dağılışı incelendiğinde nüfusun yoğun olduğu ülkelerin Orta Kuşak’ta toplandığı görülür. Buna karşın sıcak ve kurak çöller ile kutuplarda nüfus yok denecek kadar azdır. Yerleşmelerin dikey dağılışı ise yükseltiye ve denize olan uzaklığa bağlıdır. Ayrıca nüfusa bağlı olarak yerleşmelerin yoğunluğu ve büyüklüğü de iklimle ilişkilidir.

İklimin Konut Tiplerine Etkisi

Bir yerin iklim koşulları ile konut tipleri ve yapı malzemesi arasında yakın bir ilişki vardır. Örneğin kar yağışının etkin olduğu yerlerde evler dik çatı yapılırken sıcak ve kurak iklim koşullarının etkin olduğu yerlerde kalın duvarlı küçük pencereli ve düz çatılı yapılır. Kent yerleşmelerinde ise yapılaşma iklim koşullarından bağımsızdır.

İklimin Turizme Etkisi

Yıl boyunca sıcaklık koşullarının uygun olduğu kıyı bölgeleri deniz turizminin geliştiği yerlerdir. Örneğin Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde deniz turizmi çok gelişmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İklimin insan yaşamına etkileri nelerdir

İklimin insan yaşamına etkileri nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: iklimin insan yasantisina etkileri nelerdir, iklimin insan yaşantısına etkileri, iklimin insan yaşamına etkileri nelerdir, iklimin insan üzerine etkileri nelerdir, karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri, iklimin insanlar üzerindeki etkisi nedir, klimin insan üzerindek etkileri nelerdir, iklimin insan üzerindeki etkileri nelerdir, karadeniz ikliminin insan üzerindeki etkileri, iklimin insanlara etkileri nelerdir, iklimin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir ve nedir, iklim elemanlarının isimleri nedir, iklimin insan yasamina etkilerinedircom, iklimin insan yaşamına etkileri, iklimlerin insanlara yaşantısına etkisi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İklimin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? elif Biyoloji 21 14-11-2016 07:23
Karadeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir? elif Soru Cevap 13 24-12-2015 12:12
İklimin İnsan ve Çevre Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Coğrafya 2 17-10-2012 04:44
İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2012 03:57
Akdeniz ikliminin insan yaşamına etkileri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 21-02-2012 03:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats