bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-08-2013, 03:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saat kordonu kokusu nasıl giderilir

Saat kordonu kokusu nasıl giderilir-beyaz saat kordonu nasıl temizlenir-deri saat kordonu nasıl temizlenir

Mekanik Saatlerin Bakımı
Saat kordonu kokusu nasıl giderilir
Tüm mekanizmalar gibi mekanik saatler de düzenli bakıma temizliğe yağlamaya ve hassasiyet ayarına ihtiyaç duyarlar. Bu işlemler saatinizin üreticisi tarafından tanınan yetkili bayilerde uzman kişiler aracılığıyla 3-4 yılda bir yerine getiriniz. Saat kasasının açılması en küçük toz parçacığının dahi mekanizmada aşınmaya ve dolayısıyla iç mekaniğe ve saatinizin ayarlarına zarar verebilir.
Saatinizi olağanüstü şartlarda (direkt güneş ışığı aşırı sıcak veya aşırı soğuk vb.) uzun süre tutmayın.Aşırı sıcak saatinizin çalışmasını aksatabilir.Aşırı soğuk saatinizin ileri gitmesine veya geri kalmasına neden olabilir. Saatinizin fonksiyonlarına ve basınca dayanıklılığına göre hareket ediniz. Su içindeyken saatinizin düğmelerini çalıştırmayınız veya tepesini açmayınız. Saat içerisinde su buharı görürseniz saatinizi kontrol ettiriniz. Su buharı elektronik aksama zarar verebilir. Sert darbe veya çarpmadan koruyunuz.Saatiniz aksi belirtilmedikçe darbelere dayanıklılık açısından normal kullanım şartlarına göre dizayn edilmiştir. Saatinize zarar verecek kimyevi maddelerden uzak tutunuz. Saatinizi güçlü kimyasal maddeler çözeltiler veya gazların bulunduğu ortamlarda kullanmayınız. Bu maddeler kasa kayış ve saatin diğer parçalarında renk atmasına veya bozulmasına sebep olabilir. Saatinizin mekanik yapısına zarar verebilecek güçlü elektrik alanlarından ve manyetik alandan sakınınız.
Saatinizi kurmanız sarmanız gereken durumlarda öncelikle bileğinizden çıkarın. Bu sayede saatinizin en hassas kısımlarından bir tanesi olan taç kısmının maruz kalabileceğiz dengesiz basınca sebep vermemiş olursunuz. Saatinizi çalıştırmadan önce elle sarmalı ise saatiniz taç kısmını saat yönünde duruncaya kadar çeviriniz. Kendinden sarmalı saatler haftada bir kez taç kısmı 20 tur saat yönünde çevrilmelidir.
Mekanik saat kullanıyorsanız extrem sporlardan ve hava basıncı sağlayan aletlerde çalışmaktan kaçınınız. Geri tepmeler saatinizin hassasiyetini ve ömrünü etkiler. Mekanizmanın ne kadar mükemmel olduğu veya darbeye dayanıklı olduğu fark etmeksizin her daim mekanizmaya aşırı yüklenme riski mevcuttur. Pahalı mekanizmalı veya mücevheratlı bir saat sahibiyseniz egzersiz yaparken lütfen saatinizi kullanmayınız zira mekanizmanın bozulmasına yada üzerindeki mücevherin düşmesine sebep olabilirsiniz. Özel yüksek mekanizma korumalı sert kasalı ve suya dayanıklı sportif saatler seçiniz.
Takvim mekanizmasına zarar vermemek için tarihi akşam 10 ile gece 2 arasında değiştirmeyiniz. Bu süre zarfında mekanizmadaki bütün çarklar tarihi otomatik değiştirmek üzere çalışmaktadırlar. Değiştirmeniz gerekiyorsa saatinizin ibresini saat 6 yönüne getirin ve tarihi öyle değiştirin.
Mekanik saatlerinizde dakika saat tarih ayarını daima saat yönünde yapın. Ters yöne yapılan ayarlar zemberek üzerinde baskı oluşturacağından aksın kırılmasına çarkın zarar görmesine sebep olabilir.
İsviçre yapımı saatlerin pek çoğu safir camlıdır. Safir cam çizilmeye dayanıklıdır. Ancak kolayca zarar verebilecek bazı maddeler vardır. Bu sebeple saatinizi mücevheratlarınızdan (özellikle değerli taşlı olanlardan) farklı bir yere koyunuz bu sayede sürtünme sonucu oluşabilecek çizilmelerden kaçınmış olursunuz. En iyi seçenek saatizin orjinal kutusudur. Bu tip kutular yumuşak maddelerle kaplıdır ve saatinize özel üretilmiştir.
Saatinizi soğuk yerlerde bırakmayınız. Soğukta yağı donar mekanizma durur yada zorlanır ve eksen pimleri zarar görebilir. Saatinizi taş veya mermer masa ve benzeri alanlara bırakmayınız. Mermer hızlı ısı değişimine sebep olacaktır bu da saatinizin belli parçalarına özellikle paslanmaz çelikten yapılmış eski saatlerdeki yayların zarar görmesine yol açar.
Eğer saatiniz suya dayanıklı ise deterjanla veya yumuşak sabunla temizleyin ve kurulayın. Eğer saatin kordonu deri veya süet ise bu işlemi sadece kasa gövde kısmına uygulayınız. Saatiniz suya dayanıklı değilse kuru bir bez parçası ile temizleyin. Eğer sürekli spor yapıyor veya faal bir hayatınız var ise deri kordonlar yerine metal çelik slikon yada plastik kordonlu saatleri seçiniz. Terleme deri kordonunuza zamanla ciddi zararlar verebilir. Saatinizi sauna küvet veya sıcak duş altında giymeyin. Aşırı sıcaklık ve nem sızıntı engelleyici contalara ve saatin kasasına zarar verebilir. Tuzlu su kaplamaya zarar verir. Bu sebeple suya dayanıklı saatler bile sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır temizlenmelidir. Bu uygulama korozyonu engellemeye ve contaların erken yıpranmasını engellemeye yarar. Suyla temas halindeyken taç kısım ve diğer tüm butonlar 1. pozisyonda yani saatinize en yakın halinde olmalıdır. Su geçirmez ve suya dayanıklı saatler arasındaki farkı bilmeliyiz. Suya dayanıklı saatlerin çoğu kısa süreli ve az miktarda suya direnç gösterebilirler. Elinizi yıkamak veya yağmur altında kalmak suya dayanıklı saatinize zarar vermeyecektir. Fakat duş almak (özellikle jel kullanıyorsanız) veya dalma kasa içine nem kaçmasına sebep olur ve mekanizmaya zarar verir. Yüzme ve dalma özel su geçirmez saatlerle yapılmalıdır.
2-3 yılın sonunda conta ve vidaların yıpranması sonucu saatiniz bütünlüğünü kaybedebilir. Bu sebeple sıkılığını her 2 veya 3 yılda bir kontrol ettirin gerekirse contaları ve veya vidaları değiştirtin.
Saatinizin taç kısmını çok sıkmayın aksi takdirde contalarına ve vida dişlilerine zarar verebilirsiniz. Güç uygulamadan sıktığınız zaman işleminiz tamamlanmış olacaktır.
Ve en önemlisi İsviçre yapımı saatinizi bilinmedik mağaza ve dükkanlarda tamir ettirmeyin sadece yetkili servislerdeki uzman kişilere gösterin.

Quvartz Saatlerin Bakımı
Quvartz saatler daha az ilgi isterler. Buna rağmen yine de 4-5 yılda bir düzenli bakım yaptırılmalıdır. Saatinizin bakımı saatinizin üreticisi tarafından tanınan yetkili bayiler ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
Saatinizi olağanüstü şartlarda (direkt güneş ışığı aşırı sıcak veya aşırı soğuk vb.) uzun süre tutmayın.Aşırı sıcak saatinizin çalışmasını aksatabilir veya pil ömrünü azaltabilir. Saatinizin fonksiyonlarına ve basınca dayanıklılığına göre hareket ediniz. Su içindeyken saatinizin düğmelerini çalıştırmayınız veya tepesini açmayınız. Saat içerisinde su buharı görürseniz saatinizi kontrol ettiriniz. Su buharı elektronik aksama zarar verebilir. Sert darbe veya çarpmadan koruyunuz.Saatiniz aksi belirtilmedikçe darbelere dayanıklılık açısından normal kullanım şartlarına göre dizayn edilmiştir. Saatinize zarar verecek kimyevi maddelerden uzak tutunuz. Saatinizi güçlü kimyasal maddeler çözeltiler veya gazların bulunduğu ortamlarda kullanmayınız. Bu maddeler kasa kayış ve saatin diğer parçalarında renk atmasına veya bozulmasına sebep olabilir.
Quvartz mekanizmalı bir saatin pili değişeceği zaman pil tam bitmeden değiştirilmelidir. Tükenmiş piller aşınmaya sebep olabilirler. Lütfen saatinizin pilini kendiniz değiştirmeye çalışmayın.
Eğer saatiniz suya dirençli ise pil değiştirildikten sonra test edilmelidir. Saatinizin nemlenmesine nemin iç kısımlara geçmesine izin vermeyin paslanma ve aşınmalara yol açabilir.
Takvim mekanizmasına zarar vermemek için tarihi akşam 10 ile gece 2 arasında değiştirmeyiniz. Bu süre zarfında mekanizmadaki bütün çarklar tarihi otomatik değiştirmek üzere çalışmaktadırlar. Değiştirmeniz gerekiyorsa saatinizin ibresini saat 6 yönüne getirin ve tarihi öyle değiştirin.
İsviçre yapımı saatlerin pek çoğu safir camlıdır. Safir cam çizilmeye dayanıklıdır. Ancak kolayca zarar verebilecek bazı maddeler vardır. Bu sebeple saatinizi mücevheratlarınızdan (özellikle değerli taşlı olanlardan) farklı bir yere koyunuz bu sayede sürtünme sonucu oluşabilecek çizilmelerden kaçınmış olursunuz. En iyi seçenek saatinizin orjinal kutusudur. Bu tip kutular yumuşak maddelerle kaplıdır ve saatinize özel üretilmiştir.
Kırık veya çatlak camı zaman kaybetmeksizin değiştirin. Camdaki en küçük çatlaklar dahi mekanizmaya zarar verebilecek küçük toz taneciklerinin içeriye girmesine sebep olabilir. Bu da saatinizin hassasiyetini etkileyecektir.
Saatinizi soğuk yerlerde bırakmayınız. Soğukta yağı donar mekanizma durur yada zorlanır ve eksen pimleri zarar görebilir. Saatinizi taş veya mermer masa ve benzeri alanlara bırakmayınız. Mermer hızlı ısı değişimine sebep olacaktır bu da saatinizin belli parçalarına özellikle paslanmaz çelikten yapılmış eski saatlerdeki yayların zarar görmesine yol açar.
Uzmanlar saatinizi yatmadan önce çıkartmanızı tavsiye etmektedirler. Uykuda olduğunuz süreçte bilinçsizce yaptığınız hareketler saatinize ve size zarar verebilirler. Buna ek olarak uyuyan bir kimse genellikle terler. Ter gitgide saatinizin içine birikebilir. Bu saatinizin kasasına ve sızıntıyı engelleyen vidalara zarar verebilir.
Eğer saatiniz suya dayanıklı ise deterjanla veya yumuşak sabunla temizleyin ve kurulayın. Eğer saatin kordonu deri veya süet ise bu işlemi sadece kasa gövde kısmına uygulayınız. Saatiniz suya dayanıklı değilse kuru bir bez parçası ile temizleyin. Eğer sürekli spor yapıyor veya faal bir hayatınız var ise deri kordonlar yerine metal çelikslikon yada plastik kordonlu saatleri seçiniz. Terleme deri kordonunuza zamanla ciddi zararlar verebilir. Saatinizi sauna küvet veya sıcak duş altında giymeyin. Aşırı sıcaklık ve nem sızıntı engelleyici contalara ve saatin kasasına zarar verebilir. Tuzlu su kaplamaya zarar verir. Bu sebeple suya dayanıklı saatler bile sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır temizlenmelidir. Bu uygulama korozyonu engellemeye ve contaların erken yıpranmasını engellemeye yarar. Suyla temas halindeyken taç kısım ve diğer tüm butonlar 1. pozisyonda yani saatinize en yakın halinde olmalıdır. Su geçirmez ve suya dayanıklı saatler arasındaki farkı bilmeliyiz. Suya dayanıklı saatlerin çoğu kısa süreli ve az miktarda suya direnç gösterebilirler. Elinizi yıkamak veya yağmur altında kalmak suya dayanıklı saatinize zarar vermeyecektir. Fakat duş almak (özellikle jel kullanıyorsanız) veya dalma kasa içine nem kaçmasına sebep olur ve zarar verir. Yüzme ve dalma özel su geçirmez saatlerle yapılmalıdır.
Saatinizin taç kısmını çok sıkmayın aksi takdirde contalarına ve vida dişlilerine zarar verebilirsiniz. Güç uygulamadan sıktığınız zaman işleminiz tamamlanmış olacaktır.
Scuba-diving için yapılmış özel saatler haricindeki saatlerinizde suya maruz kalınan durumlarda chronograph açmayın. Butonların altındaki deliklerden kasa içine su kaçmasına sebep olabilirsiniz. 2-3 yılın sonunda conta ve vidaların yıpranması sonucu saatiniz bütünlüğünü kaybedebilir. Bu sebeple sıkılığını her 2-3 yılda bir kontrol ettirin gerekirse contaları ve veya vidaları değiştirtin.
Saatinizi manyetik alanlardan uzak tutun manyetizma saatinizin hassasiyetini ve mekanizma yapısını bozabilir.
Ve en önemlisi İsviçre yapımı saatinizi bilinmedik mağaza ve dükkanlarda tamir ettirmeyin sadece yetkili servislerdeki uzman kişilere gösterin.
ÇiZiLME DiRENCi
Saat camının çizilmelere karşı dayanıklılığı camın imal edildiği malzemeye göre değişiklik gösterir.
Akrilik plastik cam: Bu tür camlar çizilmeye karşı en dayanıksız olanlarıdır. Ancak ufak çiziklerin törpülenerek çıkarılması olanağı bulunur.
Mineral cam: Bu tür camlar çizilmenin azaltılması amacıyla birkaç mineralin ısı altında işleme sokulmasıyla imal edilirler. Akrilik plastik camlara göre daha az çizilirler.
Safir cam: Bu malzemeden yapılan saat camı en dayanıklı ve en az çizilir olan camdır. Mineral cama göre 3 kat akrilik plastiğe göre 20 kat daha serttir.
KAYIŞ MALZEMESi
Saat kayış ve kordonları pek çok malzemeden imal edilebilir: Paslanmaz çelik aliminyum deri nadir bulunan hayvan derileri sentetik plastik silikon kumaş vb. Kayış ve kordon seçimi her nekadar kişisel zevk ile ilgili bir tercih de olsa kayış/kordon seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.
Saatinizi suyla yoğun bir şeklde temas ettirecekseniz veya saatin tere maruz kalmasına sebep olacak fiziksel aktivitelerde bulunacaksanız deri ürünleri tercih etmemeniz önerilmektedir. Silikon plastik veya paslanmaz metalden imal edilmiş kayış ve kordonlar su ve terlemeye karşı daha dayanıklıdır. Genellikle bir saat satın aldığınız zaman kayış ve kordonlar daha sonra zevkinize veya ihtiyacınıza göre değiştirilebilir.
KASA MALZEMESi
Saatinizin kasasının yapıldığı malzeme genellikle o saatin dayanıklılığı ve değeri hakkında bilgi verir. Saatlerde en çok kullanılan malzeme paslanmaz çeliktir. Bu metal oldukça dayanıklı paslanmaya ve renk atmaya karşı dayanıklı ve görece olarak ucuzdur. Saatlerde ayrıca 10-14-18 ayara altın gümüş ya da platin kullanılabilir. Ayrıca son dönemde çok dayanıklı ve hafif bir metal olan titanyum da gözde kasa ve kordon malzemeleri arasına girmiştir.
SU GEÇiRMEZLiK
30 METREYE KADAR SU GEÇiRMEZLiK: Bu tip saatlerin su geçirmezliği basınçsız su sıçratmaları. Örneğin; siz bu saati yüzünüzü yıkarken ya da yağmur altında kullanabilirsiniz fakat su altında kullanılmak için üretilmemiştir.
50 METREYE KADAR SU GEÇiRMEZLiK: Bu tip saatlerin su geçirmezliği biraz daha fazladır. Yüzerken ya da duş alırken bu saatleri kullanabilirsiniz fakat su altı dalışları için üretilmemişlerdir.
100 METREYE KADAR SU GEÇiRMEZLiK: Bu tip saatler yüzme ve şnorkel ile yapılan dalışlarda kullanılabilir fakat helyum gazı kullanılarak yapılan dalışlar için üretilmemişlerdir.
150 METREYE KADAR SU GEÇiRMEZLiK: Bu tip saatler yüzme ve şnorkel ile yapılan dalışlarda kullanılabilir fakat helyum gazı kullanılarak yapılan dalışlar için üretilmemişlerdir.
200 METREYE KADAR SU GEÇiRMEZLiK: Bu tip saatler aletli dalışlarda kullanılabilir.
150 METREYE KADAR DALGIÇ SAATLERi: Bu tip saatler scuba dalışlarda kullanılabilir ve ISO standartlarına uygundur.
200 METREYE KADAR DALGIÇ SAATLERi: Bu tip saatler scuba dalışlarda kullanılabilir ve ISO standartlarına uygundur.
* Günlük kullanım için su geçirmezlik (3 ATM’ye kadar): Bu tip saatlerin su geçirmezliği basınçsız su sıçratmaları. Örneğin; siz bu saati yüzünüzü yıkarken kullanabilirsiniz fakat su altında kullanılmak için üretilmemiştir.
* Günlük kullanım için su geçirmezliği 5 ATM’ye kadar arttırılmış saatler: Bu tip saatlerin su geçirmezliği biraz daha fazladır. Yüzerken bu saatleri kullanabilirsiniz fakat su altı dalışları için üretilmemişlerdir.
* Günlük kullanım için su geçirmezliği 10/20 atmosfere arttırılmış saatler: Bu tip saatler dalışlarda kullanılabilir fakat helyum gazı kullanılarak yapılan dalışlar için üretilmemişlerdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-12-2014, 03:37   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ulan saat kordonunun kokusu nasıl giderilir diye geldik roman yazmışsınız okumuyorum


 

Alt 08-03-2016, 12:10   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bu ne ya biz size Mekanik Saatlerin Bakımı veya Quvartz Saatlerin bakımını mı sorduk iki kelime saat kordonu kokusunu gidermeyi anlatacaksınız. Ama bilmiyorsunuz konuyu çarpıtıyorsunuz bilmiyorsanız çok basit YAZMAYIN. Herkesin sizin kadar boş vakti yok. Büyük ihtimalle de bunları başka bir siteden kopyalamışsınızdır. (ne yazık ki sinir olduğumdan bunu yazacak vakti ayırdım size)


 
Alt 15-07-2016, 08:35   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Hay agzina saglik bos yere okuduk bide bi kismini kordon kokusuyla ilgili bisey yok


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saat kordonu kokusu nasıl giderilir

Saat kordonu kokusu nasıl giderilir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deri saat kordonu kokusu nasıl giderilir, saat kordonu kokusu nasıl giderilir, deri kordon kokusu nasıl giderilir, deri saat kordonu nasıl temizlenir, saat kordonundaki kokuyu giderme, saatimin kordonu kokuyor, deri saat kokusu nasıl giderilir, deri saat kordonu kokusu, saat kokusu nasıl giderilir, deri saat kayışı kokusu nasıl giderilir, saat kordonu kokusu, deri kayış kokusu nasıl giderilir, saat kordonunun kokması, saat kayışı kokusu, deri saat kordonu temizliği,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fırın kokusu nasıl giderilir elif Püf Noktalar 1 03-03-2016 03:29
Sarımsak kokusu nasıl giderilir elif Püf Noktalar 0 31-07-2013 04:13
Koyun eti kokusu nasıl giderilir ? Я Püf Noktalar 0 16-02-2012 03:34
Ağız kokusu nasıl giderilir? Я Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 17-01-2012 05:45
Nefes Kokusu nasıl giderilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 10:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats