bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-08-2013, 05:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küflenmiş zeytin nasıl temizlenir

Küflenmiş zeytin nasıl temizlenir- zeytin uzun süre nasıl saklanır- zeytin neden küflenir


Gemlik Edincik-Su Karamürsel-Su Samanlı Uslu ve Ayvalık gibi yerli zeytin çeşitleri TSE’ce sofralık siyah zeytin yapımına uygun çeşitler olarak belirlenmiştir.

Gemlik usulü siyah zeytin yapımında salamura için geleneksel olarak üstü açık beton tekneler ya da ahşap (fıçı) kaplar kullanılmaktadır.

Son yıllarda polyester-fiberglas ve/veya yüksek yoğunluklu poli-etilen kaplar ve tankların yaygınlaştığı da görülmektedir.

Ancak bu tankların gıda depolamaya uygun özellikte ve standartta olmasına dikkat edilmelidir.

Fermantasyon kabı olarak çoklukla yaklaşık 10 ton zeytin alabilen üstü açık beton havuzlar kullanılmaktadır.

Son yıllarda bazı üreticilerin yine üzeri açık sentetik materyalden üretilmiş birkaç ton kapasiteli tankları da fermantasyon kabı olarak kullandıkları görülmektedir.

Kap büyüklüğü ve çeşidi ne olursa olsun ağzı açık bu kaplar her tür bulaşmaya (kefeke oluşumu) açıktır.

Sofralık siyah zeytin yapımında “hasat zamanı” çok önemlidir.

Sofralık siyah zeytinlerin hasadı daneler iyice siyahlaşıp et kısımları çekirdeğe 2mm’ye kadar menekşe-mor renk aldığında yapılmalıdır.

Bu meyvenin bir ucundan basıldığında diğer ucundan çekirdek çıkacak hale gelmiş olması demektir.

Hasadın elle yapılması kalite için önemli bir faktördür.
Zeytinler salamuraya alınmadan önce ayıklanmalı ve yıkanmalıdır.

Yaralı bereli hastalıklı ezilmiş küçük olgun olmayan açık renkli (yeşil) zeytin daneleri ayıklanmalıdır
Zeytinler salamuraya konulmadan önce kir toz kum ve taş tanecikleri dal ve çöp kırıntılarını temizlemek için iyice yıkanmalıdır.

Yıkama zeytin kabuğuna yapışmış fiziksel kir mikroorganizma ve kimyasal bileşiklerin uzaklaştırılması sağlaması yanında zeytindeki acılık maddesinin (oleuropein) suyla eriyerek azaltılmasına da katkıda bulunur.

Yıkama işlemi yıkama havuzlarına konulan zeytine üstten su verme ve alttan belirli zamanlarda bu suyun boşaltılmasıyla veya ince olarak serilmiş zeytine üstten tazyikli su püskürtmek suretiyle yapılabilir.

Yıkama süresinin 1-2 saat olması yeterlidir. Uzun olursa zeytin şekeri fazla yıkanarak atılacağından fermentasyon kalitesi düşer. Ayrıca gaz cebi oluşması gibi sakıncalar doğurabilir.
“Salamura” tuzlu su anlamına gelmektedir. “Salamura zeytin” zeytinleri % 8-10’luk tuzlu suda fermentasyona bırakarak elde edilir.
100 litrelik bir kaba
- 30 litre su konulur (kabın üçte birine yakın).
- 25-3 kg tuz (%8-10 30 litre için 25-3 kg tuz) ilave edilir.
- Tuz iyice karıştırılarak eritilip çözelti haline getirilir.
- Kap doluncaya kadar zeytin ile doldurulur.
Zeytin fermantasyonunda asıl gelişmesi istenilen mikroorganizma laktik asit bakterileridir. Bu mikroorganizmalar en fazla % 10’a kadar tuza dayanabilmekte; %10 tuzda bile çalışmaları büyük ölçüde zayıflamakta hatta bazı türlerde engellenmektedir.

Salamura tuz düzeyinin %8-10 olması ve zaman içinde sabit tutulması istendiğinden bazı üreticiler başlangıçta çoklukla %15 oranında tuz içeren salamuralar kullanarak tuz düzeyindeki azalmaya pratik olmakla birlikte yanlış çözümler aramaktadır. Çünkü başlangıçta yüksek tuzluluk fermentasyonu olumsuz etkilemekte ve dolayısıyla kaliteyi önemli ölçüde düşürmektedir.
Tuzluluk düzeyini ölçmek için birtakım araçlardan yararlanılabilir.
Fermentasyon tankına ne kadar tuzlu su ilave edilmesi gerektiği bu ölçü sonucuna göre belirlenir.
Tuz düzeyini kabın/tankın her yerinde aynı tutabilmek için otomatik karıştırıcılar da kullanılabilir
Seçme ayıklama ve yıkamadan sonra zeytinler beton tekne ahşap fıçı ya da polyester fermentasyon tanklarına önceden hazırlanan % 8-10’luk tuzlu suya dökülerek fermentasyona bırakılır.

Başlangıçta % 8-10’luk tuz konsantrasyonu ilk günlerde “osmoz” sonucu % 5-6’ya kadar düşer.

Bu nedenle salamura sık sık kontrol edilerek tuz konsantrasyonu % 8-10’da kalacak şekilde tuz katılması gerekir. Bu nedenle başlangıçta haftalık sonra aylık tuz kontrolleri ile tuz ölçülmelidir.
Tuz konsantrasyonunun kabın her yanında eşit olmasına da özen gösterilmeli ve salamura ara sıra iyice karıştırılmalıdır.
Geleneksel fermentasyon kaplarında örneğin beton havuz ve ahşap fıçılarda kaplar doldurulduktan sonra salamuranın üzeri hasır çuval tahta yada kalas ve taşlarla bastırılır.

Örtü olarak sadece hasır ve çuval kullanıldığında salamura üste çıkarak yüzeyde çeşitli maya ve küflerden oluşan “kefeke” zarı oluşur. Kefekeyi oluşturan mikroorganizmalar ortamın asiditesini (pH) yükselterek bozulmaya (kokuşma ve yumuşama) neden olur ve kaliteyi düşürür.

Önlem olarak hasır yada çuvalların üstüne yan yana dizilmiş tahtalar konulmalıdır. Tuz seviyesi kontrol altında tutulmalıdır.
Osmoz zeytinde bulunan su ve suda eriyen maddelerin salamuraya geçerken zeytine tuz alınmasıdır. Bu zeytin içindeki az yoğun ortam ile ve dışındaki yoğun ortamın dengeye getirilmesi olayıdır. Osmoz ile salamuranın tuzluluğu dah az yoğun zeytine geçerek azalmaya zeytinin tuzluluğu ise artmaya başlar. Salamura ve zeytin bünyesindeki tuz oranı 1-1.5 ay içinde dengeye ulaşır.
Başlangıçta salamurada oluşan gazların dışarı atılması amacıyla tahtalar üzerinde bulunan delikler açık bırakılır.

Gaz çıkışı sona erdiğinde kabın ağzındaki delikler tıkaçla kapatılır. Böylece zeytinlerde tatlandırma başlatılmış olur.
Fermentasyon için en uygun sıcaklık 20 ºC ve pH 4.5’dir. Gemlik tipi siyah zeytin yöntemiyle sofralık siyah zeytinlerin yeme olgunluğuna gelmesi için 8-10 ay gibi uzun bir zaman gerekmektedir.

Zeytinlerin kısa sürede yeme olgunluğuna ulaşabilmesi için salamura işletmesinde ısıtıcı (mümkünse otomatik) bir düzenek kurulmalıdır.
Fermentasyon için en uygun sıcaklık 20 ºC’dir. Ancak uygulamada zeytinlerin fermantasyona alınmaları Kasım’da başlar ve kış dönemi olduğundan bu sıcaklık sağlanamaz. Fermentasyon esnasında hava sıcaklığının düşmesi laktik asit bakterilerinin çalışmasını olumsuz etkilediğinden kış aylarında ısıtma önemlidir.
Fermentasyon ilerledikçe zeytinin pH’sı düşer ve rengi açılır. Bu nedenle yeme olgunluğuna gelen zeytinlerin rengi tam siyah değildir.

Zeytin salamuradan alınıp ambalajlamadan önce hava teması sağlanarak siyahlaştırılır. Önceleri 1-2 gün kerevetlerde serilerek zeytinlerin siyah renk almaları sağlanırken son zamanlarda ayıklama sınıflama ve ambalajlama sırasında geçen süre arzulanan siyah rengi sağlamada yeterli olmaktadır. Bazen de kompresörle hava basımı kısa sürede kararma sağlanmaktadır.
Satış için salamura kaplarından çıkarılarak zeytinler siyahlaştırma işleminden sonra temiz suyla yıkanarak seçme-ayıklama amacıyla masalara tasnif bantlarına serilmektedir. Yaralı bereli açık renkli ve kusurlu görülenler elle ayıklanmaktadır.

Daha sonra elavatörlerle boylama makinelerine taşınarak iriliklerine göre sınıflandırılmaktadır.

Zeytinler iriliklerine göre “çok iri iri ve orta ince” olmak tasnif edilerek küfe tahta sandık teneke plastik torbalar veya kaselerde pazara arz edilmektedir.
Seçilip boylanan zeytinler kuru ve sulu olarak iki şekilde ambalajlanır.

Sulu ambalajlamada zeytinler %8-9 tuzlu su içinde laklı tenekelere konur. Bazı üreticiler küflenme olmaması için daha uzun süreli muhafaza amacıyla potasyum veya sodyum sorbat ya da benzoatlar ilave etmektedirler. Ayrıca istenirse pasterizasyon da yapılmaktadır.

Kuru ambalajlamada zeytinlerin suyu hava verilerek veya ısı uygulanarak nem miktarı %20’nin altına düşürülür. Nemi azalan zeytinler varaklı polyester polietilen torbalarda havası alınarak (vakumlu) veya azot gazı verilerek ambalajlanır.
Gemlik tipi salamura sofralık zeytin üretiminde karşılaşılan bazı sorunlar bir takım önlemlerle iyileştirilebilir.


1. Tümüyle kapalı tanklarda ve özel düzeneklerle baskı uygulayarak hijyenik bir çalışma ile salamura siyah zeytin üretimi yapılabilir.
2. Üretimde 30-40 kg/m2 olacak şekilde uygulanan baskılarla alışılmış Gemlik yöntemiyle elde edilen ürün kalitesinde yanaklı ve kıvırcık ürün alınabilir.
3. Bu tür bir üretimde salamuranın başlangıç tuz miktarını % 7olarak ayarlayarak ürün kalitesinde olumsuzluk yaratmadan ve fermantasyonu engellemeden kaliteli ürün elde edilebilir.
4. Tuz miktarı azaltılarak soğuk kış koşullarında bile fermantasyonu 2.5 aya indirmek mümkün olabilir.
5. Tuz içeriği % 7 olan salamurada işlenen zeytinin tüketim olgunluğuna geldiğinde %2.5 tuz içerdiği saptanmıştır. Tüketicinin damak zevki ve sağlığına uygun bu değer ürünün ihraç şansını da artırabilir.
6. Siyah zeytin üretiminde starter (600 mL Lactobacillus plantarum + 200 mL Saccharomyces olivaceus) kullanımı fermantasyon süresini önemli düzeyde kısaltabilir.

Kaynak: Doğu Akdeniz Birliği-Cebeci
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-07-2015, 06:25   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Kendim yapmış olduğum siyah zeytinimi balkonda bırakmıştım küflenmiş nası yenir hale getire bilirim yoksa dökeyimmi?
 

Alt 23-03-2016, 05:53   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Siyah zeytinim balkonda uzun zaman kalınca küflenmiş ne yapabilirim bazı kısımları sanki turşu gibi ekşimiş
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küflenmiş zeytin nasıl temizlenir

Küflenmiş zeytin nasıl temizlenir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: küflenmiş zeytin nasıl temizlenir, küflü zeytin nasıl temizlenir, zeytin küflenmesi, zeytin neden küflenir, küflenen zeytin nasıl temizlenir, kuflenen zeytin, küflenmiş zeytin yenir mi, küflü zeytin yenir mi, zeytin küflenir mi, zeytin kuflenmesi, küflenen zeytin ne yapılır, zeytin nasıl saklanır, zeytin küfü nasıl temizlenir, siyah zeytin neden küflenir, zeytin küflenirse,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bit nasıl temizlenir elif Soru Cevap 0 21-08-2013 05:30
Kan Nasıl Temizlenir? elif Soru Cevap 0 12-04-2013 04:29
Kir Nasıl Temizlenir? elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:42
Küf nasıl temizlenir? Я Soru Cevap 0 31-01-2013 06:50
Bit Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Temizlenir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 06:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.