Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Logo nedir kısaca (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/129565-logo-nedir-kisaca.html)

elif 24-08-2013 04:11

Logo nedir kısaca
 
Logo nedir kısaca-logo nerelerde kullanılır- logo nerede kullanılır

Logo tasarlamaya başlamadan önce, logosunu yapacağımız kurum / kuruluşun faaliyet gösterdiği alan, bu alandaki imajı ve yeri, hitap ettiği hedef kitlesi belirlenmelidir.


Bunlar belirlendikten sonra tabii ki müşterinin fikri de alınmalıdır ki tasarıma müşterinin istekleri doğrultusunda yön verilsin.


Ancak olmayacak duaya amin demenin de bir anlamı yoktur, bunu tüm grafik tasarımcılar bilirler… Her isteklerine evet diyebilecek olsak bizim orada işimiz sadece bilgisayar kullanmak olurdu… Sadece tasarıma yön verebilecek bazı fikirleri (örneğin istedikleri bir renk seçimi olup olmadığı gibi) almamızda fayda olduğunu düşünmekteyim.


Her kurum/kuruluşun kendine has bir imajı, hedef kitlede bıraktığı veya bırakacağı bir etki bulunmaktadır. Kurumun hangi kesime hitap ettiği, logonun temelini atmamızda yardımcı olur. Örneğin, çocuklara hitap eden bir kuruluşa yapılan ciddi, koyu renkli bir logo, çocuklarda kötü bir etki bırakabilir veya orta yaş kesime hitap eden bir kuruluşa rengarenk, çocuksu bir logo yapmamız da yine kurumun ters bir etki bırakmasına yol açabilir. Bu yüzden kurumun hangi kesime hitap ettiğini bilmek logo tasarımında dikkat edilecek en önemli unsurdur.


Kurum / kuruluşun faaliyet gösterdiği alan da bu unsurlar arasında yer almaktadır. Faaliyet alanı farklılaştıkça, logolarda kullanılan unsurlar değişir. Örneğin, erkek tüketiciye satış yapan bir firmanın logosunda pembe rengini kullanması yine ters bir etki yaratmasına sebep olmakla birlikte, sektördeki yerini etkileyecektir ya da kadın tüketiciye satış yapan bir firma, logosunda keskin hatlara sahip, sert karakterler kullanması, firmanın hitap ettiği kesimde bırakması gerektiği etkiyi bırakamayacak, tüketici de kötü bir imaj yaratacaktır.


Logoyu tasarlarken seçeceğimiz font, yine kurumun imajına ve kimliğine uygun olarak seçilmelidir. Her grafik tasarımcı, hangi font nerede kullanılır az çok bilir. Logo tasarlarken en fazla 2 farklı font veya tek bir font ailesinden olan fontları tercih etmeliyiz. Logonun ilk bakışta okunabilmesi için, punto seçimini de dikkatli yapmalıyız.


Logonun olmazsa olmazlarından birisi de renk…
Bir logoda 3’ten fazla renk kullanılmamalıdır. Renk seçimini yaparken yine, kurumun kimliği, imajı, sektördeki yeri göz önünde bulundurularak tasarımlara yön verilmelidir. Bunun sebebi ise, her rengin bir anlamı olduğu ve psikolojik olarak insanlar üzerinde bıraktığı farklı etkiler olmasıdır. Eğer logoda kullanacağımız rengi / renkleri yanlış seçersek kurum / kuruluşun vermek istediği mesaj, tüketicide bırakmak istediği etki farklı olur. Bu da kurum/kuruluşun sektördeki yerini ve imajını olumsuz etkiler.


Örneğin, yeşil ve mavi tonları yeme isteğini bastırmasından ötürü, çoğu diyet yiyecek markaları bu rengi kullanmaya özen gösterirler. Buna rağmen iştahı açan kahve, kırmızı, sarı tonlarının; diyet yiyecek markalarının logo veya ürün tasarımlarında kullanılması farklı bir etki yaratabilir.


Bir sonraki yazımda, renkler ve verdikleri mesajlar hakkında detaylı bilgi vermeyi isterim. Bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakın, fikirleriniz bol olsun!

Misafir 31-10-2013 08:28

Çok iyi ve kısa beğendim süpersiniz yaaaaaaaa

Niyım 21-10-2015 08:22

canım bunu kimin yaptığını biliyondamı konuşuyon ben olsam şöyle derim ödevime yardımcı oldu😊


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:54 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.