bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-08-2013, 02:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Düdüklü tencere nasıl kullanılır

Düdüklü tencere nasıl kullanılır-düdüklü tencere kullanma kılavuzu-düdüklünün kullanımı

 • Buharlı pişirme için ne kadar sıvı gereklidir?
  Her zaman en az 250 ml (2 su bardağı) sıvı kullanın.
 • Nasıl çalışır?
  1. Tencereyi doldurmak: ( Yemeğin cinsine bağlı olarak) en az 250 ml (2 su bardağı) yüksekliğinin en fazla 2/3'ü ya da daha da azı sıvı
  2. Tencereyi kapatmak: Tüm düdüklü tencereler uygun biçimde kapatılmazlarsa basınç oluşturmayacak biçimde tasarlanmıştır
  3. Pişirme: Tencere en yüksek ateşe ayarlanmış bir ısı kaynağının üzerine konmalıdır. Birkaç dakika içinde (basınç düzenleme vanasının türüne ve konumuna göre 110°C ila 120°C) 100°C'ın üzerinde bir sıcaklığa ulaşır. Basınç düzenleme vanası buharın sızmasına izin verir: bu aşamada ısının düşürülmesi ve pişirme süresinin hesaplanması gerekir. Bu işlem geleneksel suda pişirme yöntemiyle karşılaştırıldığında % 70'e varan ölçüde enerji tasarrufu sağlar
  4. Pişirmenin bitişi basıncın giderilmesi: Pişirme süresi sona erdiğinde ısı kaynağı söndürülmeli ve basınç düzenleme vanası buhar boşaltma konumuna getirilerek tüm buhar boşaltılmalıdır. Tencere şimdi açılabilir. Daha hızlı bir boşaltma için basıncı boşaltın
 • Düdüklü Tenceremi hangi ısı kaynaklarının üzerinde kullanabilirim?
  Uygun ısı kaynaklarını kullanın. Isı kaynaklarının uygunluğu için talimatlara bakın. Eşsiz DiffusalT tabanlı modellerimiz elektrikli ocaklar dahil olmak üzere her tür ısıtma kaynağıyla olağanüstü iyi iş görmektedidr. Düdüklü tencerenin tabanın çapına eşit ya da daha küçük çaplı bir altlık kullanın.
 • Emniyetli mi?
  Düdüklü Tencere kullanım sırasında kusursuz emniyeti garantileyen çeşitli sistemlere sahiptir
  · Emniyetli kapama sistemi (modeline bağlı olarak): Düdüklü Tencere kapak tam olarak ya da uygun biçimde kapatılmadıysa basınç yükselmesini önleyen bir emniyet sistemiyle donatılmıştır. Kapak yanlış konumlandırılmışsa sistem kilit gösterge piminin yükselmesini ve sonuçta içeride buhar oluşumunu engelleyecektir.
  · Emniyetli açma sistemi (modeline bağlı olarak): Düdüklü Tencerede basınç varsa kilit gösterge pimi kalkar ve açılmasını engeller. Pimin düşmesi için basıncı boşaltmak gereklidir; ancak bundan sonra Düdüklü Tencereyi açmak mümkün olacaktır. (Modeline bağlı olarak) Kilit gösterde piminin ya da basınç göstergesinin konumunu kontrol edin. Açılması için aşağı konumda olması gereklidir.
  · Aşırı basınç emniyeti: Pişirme sırasında buhar çıkış deliği tıkanırsa aşırı basınç emniyet sistemleri devreye girer.
 • Pişirme sona erdiğinde buharı nasıl çıkarırım?
  - Basınç düzenleme vanasını buhar boşaltma konumuna getirerek - ya da Düdüklü Tencereyi soğuk suyun altına tutarak. İçinde Basınç varken Tencereyi dikkatli hareket ettirin.
 • Pişirme süresini ne zaman başlatayım?
  Basınç düzenleme vanası düzenli bir tıslama sesi çıkararak sürekli buhar salmaya başladığında pişirme süresi de başlar; bu noktada ısıyı düşürün ve tarifte verilen süreyi tutmaya başlayın.
 • Düdüklü Tenceremle başka ne yapabilirim?
  Tencerenizi büyük bir tava olarak kullanabilirsiniz.
 • Düdüklü Tenceremde ne tür yemekler pişirebilirim?
  Bir Düdüklü Tencerede herşeyi pişirebilirsiniz: Çorba yapabilir et balık sebze pişirebilir hatta lezzetli tatlılar yaratabilirsiniz. Daha kapsamlı yemek pişirme fikirleri için Tefal'in tarif sayfasına bakabilirsiniz.
 • Düdüklü Tenceremi nasıl muhafaza etmeliyim?
  Kapağı tencerenin içinde ters vaziyette tutun.
 • Contayı ne zaman temizlemem gerekir?
  Conta yılda bir değiştirilmelidir. Düdüklü Tencere yeterli basınca ulaşmıyor ve kapağın çevresinden buhar kaçıyorsa contanın doğru biçimde yerine oturup oturmadığını kontrol edin. Bu contanın değiştirilmesi gerektiğine de işaret eder.
 • Düdüklü Tenceremi pişirme gerçekleştikten sonra ne zaman açabilirim?
  Düdüklü Tencere soğutulduğu ve içindeki basınç boşaltıldığı (modeline bağlı olarak kilit gösterge pimi ya da basınç göstergesi en alta indiği) zaman açılabilir. Soğutmayı hızlandırmak için tencereyi soğuk su musluğunun altına tutun.
 • Düdüklü tenceremi temizlemenin en iyi yolu nedir?
  Tüm parçaların uygun biçimde temizlenmesi için sabunlu sıcak su yeterlidir. Paslanmaz çelik tencere bulaşık makinesinde yıkanabilir. Her kullanımdan sonra bir sonraki kullanımda emniyetli olarak çalışmasını garantilemek için conta basınç düzenleme vanası ve emniyet düzenekleri ayrı temizlenmeli ve kontrol edilmelidir. Delicio çıkarılabilir kontrol paneli sayesinde bulaşık makinesinde (tencere ve kapağı) yıkanabilen ilk Düdüklü Tenceredir. Tencere bulaşık makinesinde yıkanabilir. Conta ve kontrol paneli çıkarıldıktan sonra kapak da bulaşık makinesinde yıkanabilir.
 • Düdüklü tenceremde yemek saklayabilir miyim?
  Düdüklü tencereyi buharla pişirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin sebzeleri pişirmek için bu yüksek nitelikli bir yöntemdir: vitaminleri ve besin değerini korur. Buharla pişirme için: - 750 ml (6 su bardağı) sıvıdan daha fazlasını kullanmayın. - Buhar sepetini kullanın; (modeline bağlı olarak) saçayağının üzerine koyun ya da tencerenin üzerindeki perçinlere oturtun.
 • Gerçek pişirme süreleri yemek kitabımdaki tariflerde belirtilenden çok daha kısa. Bunun nedeni nedir?
  · Belki de basınç düzenleme vanası düzenli bir tıslama sesi çıkararak sürekli buhar salmaya başladığında ısıyı düşürmediniz.
  · Belki de pişirme süresinin sonunda buharı boşaltmadınız. Buharı boşaltmadan tencerenizi öylece bırakırsanız basınç olduğu sürece içindeki yemek pişmeyi sürdürecektir. Pişirme süresi sona erdiğinde ocağı kapatmalı ve buharı boşaltmalısınız.
  · Pişirme süreleri miktara yemeğin hacmine ve kişisel beğeniye bağlıdır.
 • Tencerem basınç üretmiyor.
  Basınç üretmemesi aşağıdakilerden birine ya da birkaçına bağlı olabilir:
  · İlk birkaç dakika için bu durum normaldir.
  · Kapak doğru biçimde kapatılmamıştır. Kullandığınız modelle ilgili uygun talimatlar için kullanım kılavuzuna bakın.
  · Tencerede yeterli ölçüde sıvı yoktur. En az 250 ml (2 su bardağı) sıvı gereklidir. Daha fazla bilgi için elinizdeki yemek tarifine bakın.
  · Düzenleyici vana doğru yerleştirilmemiştir ya da (elinizdeki modele bağlı olarak) düzenleyici 1. ya da 2. konumda değildir. Elinizdeki model için kullanılan yöntem için kullanım kılavuzuna bakınız.
  · Sıcaklık çok düşüktür. Tencereyi buhar üretmesi için daima yüksek ateşte ısıtın. Buhar oluşup güçlü bir buhar çıkışı gerçekleştiğinde ısı kaynağını düşük ayara getirin ve zaman tutmaya bu andan itibaren başlayın. Tüm tarifler uygun basınca ulaşıldığında ısının düşürülmesini gerektirir.
  · Kitleme göstergesi sıkışmış. Bu içeride basınç oluştuğunda yükselen (modeline bağlı olarak) kitleme gösterge pimi ya da basınç göstergesidir.
 • Kısa süre önce ilk Düdüklü Tenceremi aldım bana önereceğiniz bir şey var mı?
  · "İlk kullanım" talimatlarına bakınız. Önce suyla basınç oluşturmak sonra bunu boşaltmak Düdüklü Tencerenizi yıkamak ve bunların sonunda yemek pişirmeye geçmek çok önemlidir.
 • Kapağın çevresinden buhar kaçıyorsa ne yapmalıyım?
  Şunları kontrol edin:
  - Kapak uygun biçimde kapalı
  - conta kapağın içine doğru biçimde yerleştirilmiş
  - Conta kirli. Temizleyin.
  - Conta iyi durumda. Bir yıl kullanımdan sonra contayı değiştirin.
  - Kapak hasar görmüş ya da ezik. Kapağı değiştirin.
  - Kapak emniyet vanayı ve basınç düzenleyici temiz.
  - Tencerenin kenarları iyi durumda.
 • Tenceremin kapağı sıkışmış. · Tencereyi açmadan önce tüm buharı boşalttığınızdan ve kitleme gösterge piminin aşağıya indiğinden emin olun.
  · Tüm buharı boşalttığınızdan eminseniz (modeline göre) kilit gösterge piminin ya da basınç göstergesinin aşağıya inip inmeyeceğini görmek için ürünü sallayın. İnmezse tencereyi soğuk suyun altına tutun ve tekrar açmayı deneyin.
 • Kapağı kapatmak olanaksız ya da kapak kapatılmayacak ölçüde sıkı.
  - Kitleme gösterge piminin doğru konumda bulunduğundan emin olun. Gerekiyorsa çıkarıp tekrar yerleştirin.
  - Yalnıza belirli modellerde kilidin konumunu kontrol edin. İleri konumdaysa kapağı yatay olarak tutun ve yerine oturana kadar kilidi itin.
 • Basınç düzenleyici vanasından kilit göstergesinden ya da emniyet düzeneğinden buhar ve/veya da yemek sızıyor.
  - Düdüklü Tencere aşırı dolu.
  - Isı çok yüksek.
  - Basınç düzenleme vanayı kilit gösterge pimi ya da emniyet düzeneği yetersiz bakım yüzünden normal işleyişi engelleyecek ölçüde tıkalı.
 • Yalnızca bir dakikalık fazla pişirme neden bu kadar fark ediyor?
  Çünkü pişirme sürelerinin çok daha uzun olduğu geleneksel pişirme yöntemlerine göre çok daha hızlıdır. Bu nedenle aynı zamanda sağlıklı yemekler yapmak için de ideal olan bu ekspres pişirme yöntemine alışmalısınız.
 • Yemek tariflerimi basınçlı pişirmeye nasıl uyarlayabilirim?
  Basınçlı pişirme süreleri geleneksel tencerelerdekinin 3 katı daha hızlı olabilirler. Tencerenizle verilen tarif/kılavuz kitabındaki tariflerle başlayın. Temel pişirme ilkelerini kavradığınızda diğer tarifleri uygulayabilirsiniz. En az 250 ml (2 su bardağı) sıvı kullanın.
 • Emniyet sistemlerinden biri harekete geçerse ne yapmalıyım?
  - Ocağı kapatın.
  - Düdüklü tencereyi soğumaya bırakın.
  - (Modeline göre)Kilit gösterge piminin ya da basınç göstergesini basınç düzenleme vanasını ve yuvasını (buhar çıkış deliği) kontrol edin.
 • Paslanmaz çelikten tencereler zamanla parlaklığını kaybedebilir. Biraz sirkeyi ateşe koyup ısıtın. Sonra yumusak bir bezi bu ılık sirkeye batırarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayın. Bir fanila parçasiyla parlatırsanz çelik tencereniz pırıl pırıl olur.
 • Teflon tavalar tencereler çok kullanılmaktan ötürü zamanla sararır. Bunu önlemek için zaman zaman içine su biraz da çamaşir suyu koyduktan sonra ateşin üstünde kaynatın. İndirince de önce sıcak sonra da soğuk suyla iyice durulayın. Teflonunuzun sarı rengi kaybolacaktır.
 • Karardıysa Düdüklü tenceremi temizlemenin en iyi yolu nedir?
  Alüminyum modeller için "ilk kullanım" işlemlerini bikarbonat ile tekrarlayınız (kullanım kılavuzuna bakınız). Paslanmaz çelik modeller için tencereyi yumuşak bir ovma süngeriyle temizleyin.
 • Pişirirken tencerenin dibi mi tuttu?
  Bir gece tuzlu suda bekletin tencere daha kolay temizlenecektir.
 • Alüminyum Temizliği
  Kimi zaman alüminyum kaplarımız kirlenir ve lekelenir (özellikle bulaşık makinasında yıkadıktan sonra kararırlar). Bunların temizliği de kolaydır. İçinde kuzu kulağı pişirin veya süt kaynatın. Bozulan rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyaği ile birkaç damla alkolü karıştırın ve yumuşak bir bezle alüminyum kaplarınıza sürün. Pırıl pırıl olacaklardır.
 • Çelik tencereleri temizlerken
  Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa sakın üzülmeyin. Tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak hem de tencereniz tertemiz olacaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Düdüklü tencere nasıl kullanılır

Düdüklü tencere nasıl kullanılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: düdüklü tencere nasıl açılır, kilitli düdüklü tencere kullanımı, remetta düdüklü tencere nasıl kullanılır, düdüklü tencere kullanımı, remetta düdüklü tencere kullanımı, remetta duduklu tencere kullanimi, duduklu tencerenin kapagi masil acilir, düdüklü tencere kapağı nasıl açılır, duduklunun kapagi nasil acilir, duduklu fislama belirtisi, düdüklünün kapağı nasıl açılır, düdüklü tencere nasıl açılıır, elif duduklunun kulanışı, remetta düdüklü nasil kullanılır, düdüklü tencere kul kilavizi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Düdüklü tencere nasıl kullanılır? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 23-05-2015 10:27
Yanık tencere nasıl temizlenir elif Püf Noktalar 1 14-02-2014 09:47
Düdüklü tencere kapağı nasıl açılır elif Püf Noktalar 0 20-08-2013 03:59
Remetta Çelik tencere setleri ve düdüklü modelleri nimlahza Züccaciye 0 16-03-2012 10:51
Çelik tencere nasıl parlatılır? Я Püf Noktalar 0 16-02-2012 05:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats