bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-09-2013, 02:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tutum yatırım ve türk malları haftası ile ilgili yazı

Tutum yatırım ve türk malları haftası ile ilgili yazı- tutum yatırım ve türk malları haftası ile ilgili kısa yazı

TUTUM YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI (12 – 18 Aralık)
Her yıl 12 – 18 Aralık günlerini içine alan haftayı “TUTUM YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI” olarak kutlarız. Bu haftanın kutlanmasına ilk ve ortaöğretim okullarında özellikle ilkokullarımızda daha çok önem verilir. Radyo televizyon ve gazetelerimizde hafta ile ilgili yayınlar yapılır. Haftanın anlam ve önemi üzerinde durulur. Tutumlu olmak yatırım yapmak ve yerli malı kullanmak örneklerle açıklanır. Faydaları üzerinde durulur.
Okullarda “Tutumlu Olma Kolu” hafta ile gerekli hazırlıklarını yapar. Arkadaşlarıyla işbirliği içerisinde haftanın kutlanması ile ilgili programlarını düzenlerler. Görev taksimi yaparlar. Öğretmenler okul müdürü ve kol dışı arkadaşları ile uyum içinde çalışıp haftaya hazırlanırlar. Okulca kutlanacak Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası’nda görevlerini eksiksiz yerine getirirler.
Hafta ayrıca sınıflarda bir hafta boyunca kutlanır. Tutum Yatırım Türk Malları ile ilgili konuşmalar yapılır. Şiirler okunur şarkılar söylenir. Çeşitli dramatizelerle hafta canlandırılır. Hep birlikte neşe içinde yerli yemişler yenir.
TUTUM YATIRIM ve TÜRK MALLARI HAFTASInın amacı:
1- Tutumun önemini kavratmak. Küçük yaştan tutumlu olma alışkanlığı kazandırmak.
2- Yatırımın anlam ve önemini kavratmak Tüketim-yatırım ilişkisini açıklamak. Tüketimde tutumu tüketimden çok yatırım yapmayı teşfik etmek. Herkesi yatırıma yöneltmek.
3- Türk mallarını tanıtmak. Yerli malı kullanmanın faydalarını açıklamak. Herkesi yerli malı kullanmaya teşfik ederek yurt ekonomisine katkıda bulunmayı sağlamak.
4- Sağlıklı mutlu insanları ile kalkınmış Türkiye yaratmayı kutsal görev olarak ilan etmek. Gelecek kuşaklara kalkınmış bir Türkiye bırakmak. Bu güzel yurtta genç neslin sorumlu ve şerefli yerini almasını sağlamak.
TUTUM : Giderin gelirden fazla olmaması için yapılan çalışma ve harcamaları kısmaya tutum denir. Tutum; izlenen yol bir işe karşı alman davranış biçiminde de anlaşılabilir. Ancak buradaki konumuz tutumlu veya tutumlu olmaktır.
TUTUMLU : Tutumlu davranan gereksiz yere para harcamaktan hoşlanmayan parasını hesaplı şekilde kullanan kişinin davranışına tutumlu davranış denir. Tutumlu davranmaca ilk akla gelen para ile ilgili davranışlardır. Ancak hayatımızda paradan başka da tükettiklerimiz vardır. Mesela kullandığımız çeşitli eşyalar besin maddeleri zamanımız kullandığımız eneıjiler gibi hayatımızın bütünü tükettiklerimize harcadıklarımıza birer örnektir.
Tutumlu olmak harcamamak demek değildir. Yani cimrilik bencillik değildir. Aksine mutlu sağlıklı güçlü olmak için gereğinden fazlasını harcamamak geleceği düşünerek tedbirli olmaktır. Cimri ve bencil olanlar her türlü sıkıntıyı çekerek para biriktirmek isteyenler ve kendisiılden başka hiçbir kimseyi düşünmeyen kişilerdir.
Tutumlu davranışta yardımlaşmanın büyük önemi vardır. Bencilliğe yer verilmez. Kişi olarak daha da önemlisi millet olarak tutumlu davranış amacı gerçekleştirilir.
Milleti meydana getiren insanların birlik ve beraberlik içinde tutumlu olması şarttır. Tutumlu olmak yurt ekonomisi ile ilgilidir. Tüketim ve üretimi etkileyen davranıştır. Bu yüzden tutumlu olurken her konuda savurgan olmadan üretimi desteklemek ve üretim maddelerini tutumlu kullanmak başta gelen hareketlerdir.
Çöpe atılan her türlü besin maddeleri boşa akıtılan su gereksiz yere harcanan elektrik zamanın boşa harcanması yurt ve millet çapında kayıplardır. Hepimiz daha mutlu daha rahat daha sağlıklı yaşamak istiyorsak güçlü ve kalkınmış bir ülkeye sahip olmamız gereklidir. Güçlü bir ekonomiye tutumlu olarak da büyük faydalar sağlarız.
Tutumlu olmak küçük yaşlarda kazanılacak iyi davranışların başında gelir. Tutumlu olmayı öğrenmek ne kadar önemli ise onu devam ettirmek çevremizdekilere öğretmek de o kadar önemlidir.
Elimizi dişlerimizi yıkarken boşa akan suya hiç dikkat ettiniz mi? Hepimize basit gibi görünen bu savurganlığın önlenmesi milyonlarca insanlar tarafından gerçekleştiği zaman önemi daha iyi anlaşılır. Her konuda kişisel savurganlıkların millet çapındaki yaptığı zararları veya bu savurganlıkların önlenmesinin ne büyük faydalar sağlayacağı daima düşünülmelidir.
Tutumlu olmak kişi ve aile olarak da önemildir. Hiç beklemediğimiz zamanlarda paraya ihtiyacımız olabilir. Zamanında tutumlu olmak para biriktirmek bizlere zor günlerde en büyük destektir. İnsanların hayatında en zor yaşanılan zamanlar borçlu olduğu zamanlardır. Bir de ödeyemeyeceği kadar borç edenlerin kötü ve zor durumları tutumsuz davranışlar sonucudur.
Tutumlu olmak bizlere planlı ve düzgün bir hayatı da öğretir. Böylece başarılarımız artar. Çevremizde daha çok sevilen sayılan kişiler oluruz. Geleceğimize güvenle bakarız.
Kendimize ailemize ve millet olarak yurdumuza faydalı olmak istiyorsak tutumlu olalım. Kalkınmış zengin bir ülke olmak istiyorsak tutumlu olalım. Özetle onurlu ve şerefli yerimizi almak için tutumlu olalım.
YATIRIM : Bir işe para yatırma. Yatırım yapmak bir iş için para yatırmak. İleride belli bir sonuç elde etmek için o kimseye bir takım maddî ve manevi iyiliklerde bulunmak.
Yatırım; bir şahıs bir işletme veya bir topluluk tarafından yapılabilir. Yatırım yapan kendi öz kaynaklarını veya ödünç alınmış meblağları üretken varlığına eklemesi demektir. Yatırımdan amaç da çok üretmek ve dış ülkelere daha çok mal satmak (ihracatta bulunmak) tır. Kendi ihtiyacımızdan daha fazla ürettiğimiz mallar dış ülkelere satılarak kalkınmamızı hızlandırır ve çoğaltır. Kalkınan ülkenin insanları mutlu yaşayan insanlardır.
Yatırımla tüketim birbirine bağlıdır. Tüketimde tutumlu olmamız yatırımdan elde edilen malın artması ve satılması demektir.
Kalkınmak için daima yatırımcı vatandaş olmalıyız.
TÜRK MALLARI : Türk malları adı yerine daha önceleri yerli malı deniliyordu. Türk malı ham maddesinden kullanılır hale gelinceye kadar üretilen mallara denir. Türk malının kaynağı vatan emeği millettir. Bu mallarımız bugün dünyada tutulan aranan ileri teknoloji ürünleridir. Kalite bakımından çok güzeldir. Hepimiz kendi mallarımızı kullandığımız zaman bunları almak için ödediğimiz paralar yurdumuzda kalacaktır. Yüce atamızın dediği gibi: “Övünüyor Çalışıyor Güveniyoruz.”
Bütün hayatımız boyunca küçük yaşta öğrenip alışkanlık haline getireceğimiz veya getirdiğimi; “TUTUMLU OLMAYI ÜRETKEN OLMAYI ve ÇALIŞMAYI TÜRK MALLARI KULLANMAYI” bizler de çevremize öğreteceğiz. Bu yüce duygu bilgi ve alışkanlıkları yaşatacağız. Gelecek nesillere devredeceğiz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tutum yatırım ve türk malları haftası ile ilgili yazı

Tutum yatırım ve türk malları haftası ile ilgili yazı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk malı haftasıyla lgl yazı, tutum yatirim yerli mali haftasi ile soru ve cevap,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası elif Soru Cevap 0 17-02-2013 06:32
Türk sanat müzigi ile ilgili yazı Я Soru Cevap 0 21-02-2012 09:06
Tutum Yatırım ve Yerli malı haftası sözleri elif Güzel Sözler 0 20-06-2011 05:56
Türk Malları Haftası Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:08
Türk Malları Haftası Konulu Çocuk Şiiri elif Çocuk Şiirleri 0 16-06-2009 01:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats