bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-09-2013, 04:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sauna faydaları ve zararları

Sauna faydaları ve zararları -saunanın faydaları ve zararları- saunanın cilde faydaları

• Sauna; kalp dolaşım ve sinir sistemini düzenleyen bir kültür-fizik olayıdır. İnsan vücudundaki hızlı yoğun sıcaklık artışları ve düşüşleri saunanın ana prensibini oluşturmaktadır.
• Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10 °C daha fazla yükselir aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1°C daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde olan antikor üretimini artırır.
• Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme ile reaksiyon verir. Deri ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur.
• Yoğun terleme insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Özellikle spor yaptıktan sonra saunaya girilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi olarak da kas ağrılarına neden olan laktik asidin terleme yoluyla atılması gösterilmektedir. Finli atletlerin mukavemet sporlarındaki başarısının saunadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Günümüzde düzenli sauna banyoları başarılı atletlerin çalışma programlarında yer almaktadır.
• Sauna ile metabolizmanın çalışması hızlanır ve terleme için enerji gerekeceğinden bir sauna seansında yaklaşık 300 kalori yakılmış olur . Bu miktar 3-4 km koşmakla aynı değerdedir.
• Sporcular egzersize gösterdikleri uyum sonucu terlediklerinde fazla tuz kaybetmezler; sulu terlerler. Bu sayede vücuttan kurşun nikel cıva gibi zararlı toksinler atılmış olur. Sauna insanın pasif durumda iken sulu terlemesini sağlar. Böylece aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine saunada terleme ile yorgunluk giderilir.
• Düzenli sauna banyoları solunum yollarının daha düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır.
• Sauna banyosu kardio-vaskular sistemini ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek kalbe ve bütün kardio-vaskular sistemine stressiz bir antrenman yaptırmaktadır.
• Sauna toplam kan proteinlerinde artışa neden olur. Bu artış da dokulara daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar.
• Sauna vücudun dış etkilere karşı direncini artırır.
• Düzenli sauna banyoları kasları gevşetmek suretiyle vücuttaki romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelir.
• Soğuk duşla tamamlanmış ve kurallarına uygun olarak yapılan sauna ziyaretlerinin yararları görüldüğü gibi çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Sauna ile günlük yaşamın bütün stresinden ve yorgunluğundan kurtulur yaşamdan keyif alırsınız.
• Günümüzde lüks olmaktan çıkan sauna stressiz ve sağlıklı bir yaşam için bir sağlık uygulaması olduğunu kanıtlamıştır.
• Sauna cilt güzelliğinin yanı sıra bazı bölgelerde istenmeyen yağlanma ve selülit oluşumunu engeller. Kısaca sauna vücut sağlığı ve güzelliği için mükemmel bir yoldur.

Sauna Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar :

• Saunaya girmeden önce giysiler ve gözlük kontaktlens mücevherat saat gibi eşyalar çıkartılmalı (Bunlar kişiyi yüksek ısıda rahatsız edeceği gibi zarar da görebilirler)
• Sıcak su ile sabunlanarak güzel bir duş alınmalı
• Çıplak vücut ile sadece bir havlu alınarak saunaya girilmeli
• Mevcut ısıya göre oturma veya yatma ranzalarından birine yerleşilmeli (üst ranzalar daha sıcak olacaktır)
• 5 ila 15 dakika kadar sonra kendiliğinden terleme başlandığında saunadan çıkmalı (Dikkat! Saunada 5 dakikadan az kalmanın bir faydası olmayacağı gibi 30 dakikadan fazla kalmak da tehlikelidir)
• Tekrar duş alarak veya havuza girerek vücut serinletilmeli
• 10 ile 20 dakika kadar uzanarak vücut ısısının düşmesi devam ettirilmeli
• Daha sonra tekrar saunaya girilmeli (bu ikinci seansta ahşap kovada sauna parfümü ilave edilmiş sudan az miktarda kepçe ile alarak kızgın soba taşlarına dökülerek saunadaki nem arttırılır ve masaj fırçası ile ve ya bitki yapraklarından oluşturulmuş tabii bir fırça ile vücuda masaj yapılabilir)
• Sauna kullanımı bittikten sonra çıkılarak 20 dakika kadar istirahat edilir. Önce sıcak su ile sabunlanarak daha sonra da soğuk su ile (cilt gözenekleri kapatmak amacı ile) duş alınmalı ve vücut tamamen soğuduktan sonra giyinilmelidir.
• Nihayet vücudun tuz ve su kaybını gidermek için hafif fakat tuzlu bir şeyler atıştırılmalı ve bolca su ve ya meyve suyu içilmelidir.

Aşağıdaki Durumlarda Saunaya Girilmemelidir :


• Yüksek tansiyon astım kalp rahatsızlığı kan dolaşımı bozuklukları şeker ve sara gibi
kronik hastalıklar. (Bu kişiler önce doktor kontrolünden geçmelidirler)
• Antibiyotik sakinleştirici uyarıcı veya metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan ilaç kullanılması.
• Alkol ve uyuşturucu etkisi altında bulunmak. (Vücut dengesini sağlayamaz ve sıcak sobaya yapışma tehlikesi doğabilir ayrıca saunada baygınlık geçirenler arasında vücut sıvısının aşırı buharlaşması sonucu hayatını kaybedenler olmuştur)
• Yemeyi fazla kaçıranlar saunaya en az 2 saat sonra girmelidirler.
• Saunada baş dönmesi göz kararması bulantı aşırı sıcaklıktan rahatsız olma veya nabzın aşırı hızlanması durumlarında derhal çıkılmalıdır.
• Hamile olanların da saunaya girmeden önce doktora danışmaları gerekir.
• Özellikle otel ve spor tesislerinde saunaya nezaret eden personelin saunaya girecek müşterilerini yukarıda yazılı durumlardan birinde görmeleri halinde ikaz etmeleri veya sağlık görevlisini çağırması gerekir. Ayrıca sauna holüne bu sakıncaları belirten bir uyarı levhası da asılmalıdır.KIZILÖTESİ (INFRARED) SAUNANIN FAYDALARI :

KIZILÖTESİ IŞIK – HAYATİ IŞIK :

Kızıl ötesi ışın Güneş’in görünmez spektrumunun bir parçasıdır. Kızıl ötesi ışınlar ile 56-15 m. arası dalga uzunluğunda ısı yayılmış olur. Özelliklerinden biri insan dokularına kolayca nüfuz edebilmesidir. Bu gerçekleştiğinde bir çok faydalı özelliklere sahip doğal bir rezonans oluşur. Kızıl ötesi saatlerce ısıtır ve cildinizin yanmasına asla neden olmaz. FIR hayati ısısı olarak isimlendirilen “uzak kızıl ötesi ısı” tamamen sağlıklıdır ve tüm canlılar için güvenlidir.

Kızılötesi saunalar havanın yerine güneşin sağlıklı ışınlarıyla vücudu ısıtır. Bu ışınlar geleneksel saunalar gibi deriyi ve solunum sitemini fazla ısıtmadan daha konforlu bir sıcaklık sağlayarak vücudun derinlerine işler. Bu da saunada daha keyifli sıkıntısız bunalmadan vakit geçirebileceğiniz anlamına gelir.

Detoksu destekler

Isı yoluyla lenfmatik sistem hücrelerde bulunan toksinleri temizler. Bu yoğun ısının sebep olduğu terlemeyle lenf dolaşımındaki toksinler vücuttan dışarı atılır. Toksinler deri yoluyla dışarıya atıldıklarında arınma sürecinde böbreklerdeki ve karaciğerdeki iş yükü de azalır.

Cildi arındırır ve temizler

Vücudun ısınmasıyla dolaşım artar bu da terlemeyi uyarır. Deri altındaki toksinler tıkanmış gözeneklere doğru dışarı itilmeye başlar. Böylece eski ve ölü deri hücreleri yerlerini sağlıklı taze ve temiz yeni hücrelere bırakırlar. Asit artıklarından arınmış bir terleme aynı zamanda cilt rengini ve esnekliğini iyileştirdiği ve sağlıklı bir parlama sağladığı gibi sivilce egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını da azaltır.

Kilo kaybını arttırır


Vücudumuz kendisini serinletmek için ter üretimini arttırır. Böyle zamanlarda kalbimizden pompalanan kan hızlanır ve dolaşım artar. Su kaybına neden olan terlemeye ilaveten ayrıca kalori de yakılmış olur. Tekrar sıvı alınarak suyun yeri doldurulabilirken kaloriler eski yerine gelmeyecek ve kilo kaybı gerçekleşecektir. Sıcaklıktaki artış selülit keselerini kırmamıza da yardımcı olur.

Kardiyovasküler sistemi iyileştirir


Damarlarımız genişlediği zaman diyalostik kan basıncımız düşer ve kalp atışımızdaki artış da kalbimizin ritmini düzenler. NASA uzayda uzun süre kalan astronotların diğer egzersiz yöntemlerini uygulamalarının zor olduğu zamanlarda formda kalmalarını sağlamak için kızılötesi saunaların kullanışlı olabileceğine karar vermiştir.

Acıları hafifletir


Damarların açılıp gevşemesi arınma ve kas gevşemesi acı tepkilerini de azaltır. Rahatsızlık hissimizin bir öğesi de verilmiş herhangi bir uyarıcıya karşı vücudumuzun nasıl cevap verdiğidir. Kızılötesi saunalar bu uyarılara karşı tepkileri rahatlatarak acıyı azaltmaya yardımcı olurlar.

Bağışıklığı güçlendirir

Kızılötesi saunaların beyaz kan hücrelerinin sayısında artışa neden olduğu ve bu yolla bağışıklığı geliştirdiği görüşmüştür. Kızılötesi saunadaki vücut ısısı artışı vücudun yabancı bakteriler ve virüslerle savaşmasını sağlayan vücut ateşinin aynısıdır.

Atletik performansı attırır


Kızılötesi sıcaklık kasları ısıtarak gevşemelerini düzenler. Kızılötesi saunayı kullanarak daha etkin ısınmak mümkün olduğu gibi bu saunanın vücutta yarattığı olumlu etkiler yaralanmaları önler; yoğun bir egzersizin ardından biriken laktik asidin düşürülmesine ve atılmasına yardımcı olur.
Kızılötesi saunayı kullanmak yapılan egzersizin sonuçlarını da iyileştirir.

Terleyene kadar kızılötesi saunanın keyfini sürün. Kolaylıkla kilolarınızdan kurtulacak cildinizi
arındıracak ve bağışıklığınızı güçlendireceksiniz. Arınmayı artıran kızıl ötesi saunayı olabildiğince sık uygulamaya çalışın. İç ve dış sağlığınızı iyileştirin keyifle ısının.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sauna faydaları ve zararları

Sauna faydaları ve zararları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: infrared sauna zararları, infraruj cabin zararları, saunanın sakıncaları, saunanın zararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
internetin faydaları ve zararları maddeler halinde Я Soru Cevap 5 04-11-2016 04:54
Aspirinin Faydaları ve Zararları Nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 07-06-2013 09:32
Kitle iletişim araçlarının faydaları ve zararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 10:57
Güneş ışınının Bebeklere Faydaları ve Zararları elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 30-04-2008 07:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats