bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-09-2013, 03:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İşyerinde başarının sırrı

İşyerinde başarının sırrı-işyerinde yükselmenin sırları-is yerinde basarili olmak

Zirvedeki zenginlere sorduk:
Gençlere başarılı olmak için neler önerirsiniz? Sizin alanınızda başarılı olmak için neler yapmalı? Tavsiyeleriniz neler?
İshak Alaton: “ Sizi rahatsız etse de kendinize bazı sualler yöneltin.”
Aranızda planlamanın önemini küçümseyecek bulunabilir. İngilizlerin bir atasözünü tercüme etmekle yetiniyorum. “Varacağı limanı bilmeyen yelkenli için hiçbir rüzgar elverişli değildir.” Siz hedefinizi arzu ve isteklerinize göre tarif ve tespit edememişseniz bütün maddi ve manevi servetiniz işe yaramayabilir.
Şimdi derin bir nefes alıp aynanın karşısına geçin ve uzunca bir müddet gözlerinizin içine bakın. Kendinizi bulmaya ve tanımaya çalışın. Sizi rahatsız etse de kendinize bazı sualler yöneltin. Geçmiş günlerde başınızdan geçen bazı nahoş hadiseleri tekrar gözden geçirin. Bunların tatsız neticelerinde kendi hatalarınızın payının ne kadar olduğu hakkında bazı yargılara varmaya çalışın... Ve bunları düşünürken mümkün olduğu kadar tarafsız olmaya çalışın. Ne kendinize eziyet edip hep kendinizi suçlamanıza gerek var ne de kabahati hep başkalarında bulup kendinizden kaçmanıza. Ortada bir yerde olmaya çalışın. Ve en önemlisi kendinizle bir dostluk kurmaya başlayın.
Bu metodu bir müddet deneyip rahatladıktan sonra aktiflerinizin bir bilançosunu çıkarın. Rakamlardan ve maddi varlıklardan bahsetmediğimi tabii ki anladınız. Dış görünüş genel kültür insanlarla diyalog kurma yeteneği yabancı dil bilgisi ve yeni bir dil öğrenme yeteneği gibi aklınıza birçok hususlar gelecektir. Bunları alt alta sıralayıp kendinize göre birer birer not veriniz. Ve bundan sonra hayatınızın kalan kısmını akıllı bir şekilde planlamaya başlayınız. Geçmiş son birkaç sene içinde rüyalarınızla gerçekleşme oranını düşünüp kendinize yeni ve varılabilir hedefler öngörün.
Bugünkü uğraşınız size uygun mu? Size heyecan veriyor mu? Her gün yeni bir şey öğrendiğinizi ve bunları her gün daha iyi kullanıp müspet neticeler aldığınızı hissediyor musunuz? O halde iyi bir yolda başladınız ancak yabancı dil veya genel kültür gibi bazı eksiklerinizi tamamlamanız gerekiyor...
Kadir Has: “ Başarı yolu herkese açıktır.”
Yükselirken yüksek ahlaka önem verdim. Bulunduğum noktaya aklım azmim çalışmam sayesinde ulaştım. Bugün ülkemizde başarı yolu herkese açıktır. Otomobilinizi emniyetli kullanabilir ve emniyet şeridinde giderseniz başarıyı yakalarsınız.
Asım Kibar: “ Başarının zevkini tattığınız zaman işlerin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.”
Yürürken sadece yola bakmayınız. Sağa sola da bakınız. Dünyada neler oluyor etrafınıza bakınız. Daima işinizi geliştiriniz. Müşterilerinize kulak verip problemlerine yardımcı olun. Çalışanlarınızla yakın ilişki kurun. Onların önerilerine değer verin. Rakiplerinizin olması size onlara yetişmek ve onları geçmek yönünde gayret vermeli. Kimseyle çatışmayın yolunuza devam edin. Gücünüzü işinizi daha iyi yapmaya sarfedin. Çalışanlarınıza müşterilerinize güven verin. Herkes güven duyduğu malı alır güven duyduğu müessesede çalışır güvenli müessese ile iş yapar.
Yeni atılım ve teşebbüslerinizi beynelminel kriterlere göre yapın. Hislerinize mağlup olmayın. Herkes çok başarılı ve zengin olmayı ister. Şartlar uygun oluşturulmazsa netice hüsran olur. İstediğiniz kadar değil oluşturabildiğiniz kadar başarılı olabilirsiniz. Aylık raporlama ve kontrolleri mutlaka yapınız. Rakamlar yanlış söylemez. Nakit akımını iyi ayarlayınız. Dünyada her yıl kurulan 100 şirketten % 80’i nakit akışını düzenleyemediği için iflas eder.
İşletmeler beynelminel rasyolara uygun çalışmalı. Krizler bu rasyoları bozabilir. Ama en kısa zamanda bu rasyolar düzeltilmelidir.
Son önerilerim; dürüst olun çok çalışın gelişin başarının zevkini tattığınız zaman işlerin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
Rahmi Koç: “ Bir günden bir güne zengin olunmaz.”
Bir defa bir günden bir güne zengin olunmaz; bunu kafalarına koymaları lazım. Piyangodan para kazananların hayatları kaymıştır. Para kazanmak ve refah içinde yaşamak için insanın bir stratejisi olması lazımdır. Strateji donuk katı bir şey değildir. Esnek ve değişen bir hedeftir. Hedefi iyi tayin etmek lazım. Çok abartılı olan vizyonlar illüzyon olmaya mahkumdur. Vizyonunuzu hangi olanaklar ile elde edeceğinize karar vermeniz lazım.
Gençlerin en önce girişimci olarak mı yoksa profesyonel olarak mı çalışacaklarına karar vermeleri lazımdır. Girişimci olduğunuz zaman küçük havuzda büyük kurbağa olursunuz. Mesuliyet sırtınızdadır. Uykusuz geceler geçirebilirsiniz. Profesyonel olduğunuz zaman da büyük havuzda küçük kurbağa olursunuz. Geceleri nispeten daha rahat uyursunuz. Çünkü işin sahibi değilsinizdir. Bu kararı verdikten sonra hedefler seçeceksiniz.
İş hayatında kendini devamlı eğitmeyi faydalı görüyorum. Çünkü şartlar bulunduğunuz zemin ekonomi politika devamlı değişebiliyor. İşde eğitim önemli.
İş hayatında dürüst olmak şart. Çalıştığınız ülkenin kanunlarına uymak insana itibar getirir. Disiplinli çalışmak gereklidir. Eğlence ise eğlence dinlence ise dinlence çalışmak ise çalışmak hepsi ölçülü olmalı.
Mutlaka aile kurulmalı. Evlat yetiştirilmeli. Mutlaka insanın dinine bağlı olması büyüklerine hürmet etmesi ve anenelerini unutmaması lazımdır.
Varlık elde ettikten sonra insanın bu varlığını memleketine geri vermesi lazım. Sosyal ihtiyaçları karşılamak kültür eğitim ve sağlık alanlarında bu kazandığınız parayı geri vermek gerekir. Zenginliği sokaktaki adama sempatik hale getirmek lazım. Zengini düşman gibi göstermemek gerekiyor. Dostum rahmetli Sakıp Sabancı bunu çok iyi yapardı.
Hüsnü Özyeğin: “ Başarılı olmak için neler bildiğinizi değil neleri bilmediğinizi bilmek önemlidir.”
İş hayatında başarılı olmak için çok çalışmak iyi bir lider olarak takımınızı motive edebilmek neler bildiğinizi değil neleri bilmediğinizi bilmek insanlardan enerji almak yerine insanlara enerji vermek kendinizi sürekli yenilemek ve her kademede yönetici ve memurun gerektiği zaman görüşünü almak ve çalışanınızı müşterinizi tüm ilişkide olduğunuz insanları sevmek çok önemlidir.
Sakıp Sabancı: “Yerimizi alabilecek insan yetiştirmeliyiz.”
Hayatta tesadüf fırsat şans ancak onlardan yararlanmaya hazır olanların işine yarayabilir. Dikkatli hevesli çalışkan sabırlı ve en önemlisi hedefi olan insan tesadüfleri değerlendirebilir fırsatları yakalar ve şansı kaçırmaz.
İnsanın tek başına “dünyanın hakkından gelmesi” mümkün değil. Ancak bir vizyonu varsa; bu vizyonunu çalıştıklarıyla paylaşıyor ve onların yüreklerine inanç azim ve şevk aşılıyabiliyorsa ve en önemlisi aynı hedefi gerçekleştirmeye kendini adamış yetenekli kişilerden oluşan bir “takım” oluşturabiliyorsa başarıya ulaşmak kolaylaşır.
Her fırsatta söylüyorum: Bugün dünyaya baktığınızda her bir ülkede irili ufaklı ve bir çoğu o ülkeye has problemler var. Zaman içinde bunlardan bir kısmı çözüme kavuşacak; ancak her vakit yeni çözüm isteyen yeni problemler sıkıntılar olacak. Önemli olan bu problem ve sıkıntıların varlığı değil; o problem ve sıkıntıları çözebilecek basiretli yetenekli ve yaratıcı insanların var olmasıdır.
Dolayısıyla ister iş adamı ister politikacı isterse akademisyen olalım hepimizin en önemli görevi bizim yerimizi alabilecek kalkınma ve gelişme bayrağını ileri ve yeni ufuklara taşıyacak “insan” yetiştirmektir.
Ferit Şahenk: “ Eğitime gelişime dinlemeye açık olmanız lazımdır.”
Bir kere insanca bir yaşam felsefenizin olması gereklidir. Eğitime gelişime dinlemeye açık olmanız lazımdır. Mutlaka bir yabancı dilin getirdiği avantajı da kullanarak yaptığınız işlerle ve tarihle ilgili bir çok şeyi okumanız gereklidir. Çünkü insanlığın tarihi her ne kadar teknolojik değişimden geçse de belirli bazı temel gerçekleri aktarmak bunları hissetmek ve bilmekte fayda vardır diye düşünüyorum. Sevginin yanında saygının olması gerekliliğine de önem veririm.
İş hayatında başarılı ve zengin olmayı isteyenlere en başta dünyayı izleyebilmelerini öneririm. İkinci olarak ise yine tekrarlıyorum bir yabancı dil öğrenmelerini tavsiye ederim. Üçüncü önerim ise gerektiği zaman hayatın dönüş etaplarını sindirmeleridir. Bu etaplarda tecrübe ve itibar kazanarak yukarı doğru çıkmalarını yani her zaman asansörle değil bazen de merdivenle yukarı çıkmalarını gerektiğini düşünüyorum.
Kemal Şahin: “ Başarıda en önemli etken
insan mefhumunu çok iyi kavramak.”
Bir insan başarılı oluyorsa mutlaka bir şeyleri doğru yapıyordur. Bir kez tesadüfen başarılı olabilirsiniz bir sene başarılı bir firma olabilirsiniz iyi para kazanabilirsiniz ama sürekli başarı için bazı şeyleri ısrarla doğru yapıyor olmanız gerekir. Ne başarı ne de başarısızlık tesadüfi değildir.
İyi bir sanayici değilim aslında. Fabrikalarımın bir kısmını yakın döneme kadar ancak 2-3 senede bir ziyaret edebiliyordum. Son zamanlarda bunu "yılda bir"e çıkarabildim. O koca fabrikalardaki makinaların bir çoğunun alımında bizzat bulunmadım ve çoğunun da ne iş yaptığını tam olarak bilmem. Gittiğimde tesisleri hızla gezip makinalara da şöyle bir göz atarım ve esas olarak makinelerin başındaki insanlarla ilgilenirim.
Tekstilden para kazanıyorum ama kendimi uzman bir tekstil sanayicisi olarak da görmüyorum. Belki iyi bir tüccarım. Nitekim işe pazarlamadan başlayan pazardan gelen bir insanım.
Bana göre ticari başarıda en önemli etken insan mefhumunu çok iyi kavramak çok iyi işlemektir. İnsanları yönetebilmek motive edebilmek için gerekli bu. Yöneticinin duygusal zekası güçlü insan ilişkilerini iyi bilen bir psikolog olması gerekir. Ben bir psikolog değilim psikoloji tahsili yapmadım. Ama insanlarla iyi ilişkiler kurarak sosyal yönümü geliştirmeyi başardım.
Başarının öyle efsunlu formülleri sırları falan yok birden fazla yolu olabilir. Bizim yolumuz kesinlikle insanların severek zevkle mutlulukla çalışmalarını sağlamaktan geçiyor. Başarıya böyle yürüyorum.
Yönetici adaylarına önerilerime gelince; Hedef yoldur. Her insan konumu ne olursa olsun kendine makul hedefler koyarak onları yakalamaya çalışmalıdır. Bu şekilde yüksek motivasyonla çalışmak hem sizleri daha iyiye götürür hem de bu yolda ilerlerlerken büyük mutluluklar yaşarsınız.
Düzenli disiplinli ve planlı çalışan insanlar içinde bulundukları şartları değiştirerek mutlaka iyi bir yere gelecektir. Herkes zirveye çıkamaz ama bu şekilde çalışanlar elbet bulundukları noktalardan daha üstlere tırmanabilir.
Bu devirde değişime uyum sağlayamayanlar özellikle global pazarlarda ayakta duramaz. Teknolojik gelişmeleri yakından takip edin. Bilgisayar ve internet dünyasıyla iç içe yaşamayı öğrenin.
Artık bir ya da birkaç yabancı dil bilmek iş hayatında ve günlük hayatında kaçınılmaz bir zorunluluk. Eğer küreselleşen dünyada kendinizi ve firmanızı hedeflediğiniz noktaya taşımak istiyorsanız dünyanın her yerindeki müşterilere hitap edebilecek konumda olmanız gerekiyor.
Saffet Ulusoy: “ Zengin olana kadar
zenginlerin yaşantısına özenmeyin.”
İş hayatımda yükselirken önem verdiğim şey geçmişi unutmamak alçak gönüllü olmak insanlara daha çok önem vermektir.
İş hayatımda bu noktaya gelene kadar çok çalıştım ve çalıştığım insanlarla hep yakın dirsek temasında oldum. Onlardan en yüksek verimi almak için işime erkenden gelerek onlara örnek olmaya çalıştım.
Akşam iş bitiminden sonra bugün neler yaptım noksan bir işimin kalıp kalmadığının kontrolünü yaparım. Ertesi gün yapacağım işleri aklımdan geçiririm. Tutamayacağım iş sözlerini asla vermem verdiğim sözlerin de hep arkasında olurum.
Gençlere vereceğim en önemli nasihat: çok çalışmaları zengin olana kadar kendinden zenginlerin yaşantısına özenmeyip dünya nimetlerinin bir kısmından vazgeçip kazançlarını doğru kullanmayı bilmeleridir. Büyüklerine saygılı olup onların geçmişte yaşadıkları tecrübelerden en iyi şekilde istifade etmeyi bilmelidirler.
Ahmet N. Zorlu: “ Basamakları göremeyenlerin yükselmeleri mümkün değildir.”
Daha öncede altını çizdiğim bir gerçek var. “Ne yaparım da patron olurum?” diye yola çıkılmamalı. Başarının temel taşı çalışmak ve bir alanda uzman olmak.
Beni buralara getiren öğrenme hevesim ve çalışma azmim olmuştur. Benim için hedef zengin olmak değil başarılı olmaktı hep. İkisi birbirinden çok farklı şeyler dikkat etmeliyiz.
Yapacağın kadar iş alıp o alanda zaman içinde en iyisi olmayı hedeflemek gerek. Basamakları göremeyenlerin yükselmeleri mümkün değil hızlı çıkanların ise düşmeleri kaçınılmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İşyerinde başarının sırrı

İşyerinde başarının sırrı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ekonomide yukselmenin sirlari, kısa yoldan yukselmenin sirri, wwwbakimliyizcom,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İşyerinde Sigara İçme Cezası elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 04:44
Başarının Düşmanları nurküllü Kişisel Gelişim 0 22-11-2010 01:22
İşyerinde stres menopoz getiriyor Bakimliyiz Psikoloji 0 01-04-2008 09:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats