bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-09-2013, 03:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Trafik kazalarında yaya hataları

Trafik kazalarında yaya hataları-trafik kazalarında yaya kusurları- trafikte yaya hataları

Yaya geçitlerinden geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu günkü konumuz hemen her gün yaptığımız bu hareketin ne tür tehlikeler içerebileceğini sizinle paylaşmak.
Yaya geçitlerinden geçen insanları hiç izlediniz mi? Daha çok bir düzen mi gördünüz yoksa karışıklık mı?
Yaya Geçidinden Geçmek (Yansı 1)
Yapılması gereken en uygun davranış yaya geçidinin kullanılmasıdır. Ancak bazen yaya geçidinin işaretlerle belirlenmediği bir kesimden karşıya geçmek gerekebilir. Eğer yakında trafik ışıklarıyla kontrollü yaya geçidi ya da alt-üst geçitler bulunmuyorsa herhangi bir yer yerine yaya geçidinden geçmek daha güvenlidir. Unutulmamalıdır ki geçişe başlamadan önce trafik sağ ve sola bakılarak kontrol edilmeli geçişin güvenli olacağına kanaat getirilirse yola çıkılmalıdır. Bu durumda; yaklaşan araçların uzaklıkları ve hızları doğru tahmin edilerek hızlı (ancak acele ederek ve koşarak değil) adımlarla karşıya geçilmelidir. Özellikle 07-12 yaş öğrencilerinin bu tahmin değerlendirme becerisinin yeterince gelişmemiş olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.
Kavşaklardaki yaya geçitleri kullanılırken çapraz bir geçiş yapacaksanız mutlaka iki aşamada geçişinizi yapınız. Trafik şeritleri üzerinde bulunacağız mesafe ve zamanı yaya geçitlerini kullanmak şartıyla çok kısa tutunuz. (Yansı 1/a 1b)
Eğer siz kaldırımdayken yaya geçidinin önündearaç sürücü ya da sürücülerinin sizin geçişiniz için durakladıklarına kanaat getirmişseniz yine de onlarla bir göz kontağı kurmayı ihmal etmeyiniz. Eğer tamamen durduklarına emin olursanız yola çıkınız. Size yakın olan aracın durmuş olmasıbütün tehlikelerin bitmiş olduğu anlamına gelmez. Yol genişse bu aracı sollayacak ya da yol iki yönlüyse karşıdan gelebilecek bir aracın varlığını aklınızdan çıkarmayınız. Eğer trafiğin geliş ve gidiş yönü yol ortasında bir adacıkla bölünmüş ise mutlaka bu adacıkta durup diğer yönü kontrol ederek geçişinize devam edip etmeyeceğinize tekrar karar veriniz.

Alt Geçitleri Kullanmalıyız !
Bu konuda alt ve üst geçitleri kullanmanın gerekliliği ve kullanılmadığında neler olabileceği açıklanacaktır. Ayrıca geçitleri kullanmada istekli olmanın önemi vurgulanacaktır.
Alt ve üst geçitleri kullanmadığımızda bizi ne gibi tehlikeler bekliyor? İşte bu konuyu işlediğimizde geçitleri kullanmada daha duyarlı olabileceğiz.
2- Alt ve Üst Geçitleri Kullanma (Yansı 2)
Yaya olarak trafikte güvenle karşıdan karşıya geçmek istiyorsak ve eğer bulunuyorlarsa mutlaka alt ve üst geçitleri kullanmamız gereklidir. Trafik ışıklarıyla kontrol edilen kavşaklar ve geçitler yakınınızda olsa bile alt ve üst geçitler varsa bunları tercih ediniz. Çoğu kez hemen hepimize bu geçitleri kullanmak biraz zahmetli ve zaman kaybettirici gelir. Bu doğrudur. Biraz zahmet çekersiniz biraz zaman kaybedersiniz. Ancak güvende olursunuz size ve yakınlarınıza onulmaz acılar verecek yeri doldurulamaz can kayıplarınızdan ya da sizleri sakat bırakacak yaralanmalardan kurtulmuş olursunuz. Sizin aileniz ve ülke için en değerli şey yaşamınızı sağlıklı sürdürmenizdir. Bu nedenle hiçbir zaman alt ve üst geçitlerde geçecek birkaç fazla dakikayı birkaç fazla merdiveni ya da yürünecek birkaç metre fazla mesafeyi sorun yapmayınız.
Unutmamanız gereken bir başka gerçekte şudur: Alt ve üst geçitler normal yaya geçitlerine göre çok pahalı yapılardır. Bunları yerleştirenler mutlaka yol üzerinden karşıya geçişlerde çok fazla kazalar olduğu için bu kararı almışlardır. Seçilen yerler çok fazla aracın yüksek hızlarda seyrettikleri cadde ve yol kesimleridir. Çoğu kez bu geçitler yerleştirildiği için idareciler normal yaya geçitlerini kaldırırlar ve hatta bu tür karşıya geçişlerin yapılmaması için engeller yerleştirirler. Dahası alt ve özellikle üst geçitlerin varlığını gören sürücüler birde yol üzerinden direkt geçişlerin engellendiğini de fark ederlerse daha hızlı araç kullanmak için kendilerini mazur görürler. Buradan çıkarılacak sonuç şudur: Eğer cadde üzerinde alt ya da üst geçit bulunuyorsa karşıya geçişlerde mutlaka ve mutlaka bu geçitleri kullanmamız gereklidir.

Niçin bölünmemiş cadde kesimlerinden karşıya geçmek tehlikelidir? Eğer böyle bir caddeden geçmek zorundaysak nelere dikkat etmeliyiz.
Bölünmemiş cadde kesimlerinden geçtiğimizde karşılaşacağmız tehlikeler en az iki kat daha fazladır. Eğer bunun yaratacağı tehlikeleri bilirsek can güvenliğimizi korumuş oluruz.
Bölünmemiş (orta refüjsüz-geniş cadde) Cadde Kesiminden Geçiş (Yansı 3)
Mümkünse böyle bir geçiş yapmayınız. Gerekiyorsa biraz daha kaldırım üzerinde yürüyerek trafik ışıklarıyla kontrollü ya da bölünmüş bir kesime gelerek geçişinizi yapınız. Sevgili çocuklar böyle bir kesim sizlerin okul yolu üzerindeyse anne ve babanızla birlikte daha güvenli yeni bir güzergahı birlikte belirleyiniz. Bu seçiminiz daha uzun bir yolculuğu gerekli kılabilir. Ancak unutmayınız birinci öncelik her zaman sizlerin güvenliğidir. Trafikte en açık tehlikeye maruz kesim “korunmasız yol kullanıcıları” yani yayalardır. Eğer kaçınılmaz bir şekilde böyle bir geçiş yapılacaksa mümkünse anne ya da babanız size eşlik etsin ya da okul servisleri servis kullanın. (Yansı 3)
Bölünmemiş bir yol kesiminden karşıya geçmeniz kaçınılmaz ise daha da fazla dikkatli olmanız gerekmektedir. Burada bölünmemiş yol olarak gidiş ve geliş şeritleri yayaların kısa süre güvenle bekleyebilecekleri orta adacıkla ayrılmamış genişliği 7 metreden fazla yollar kast edilmektedir. Özellikle trafik ışıklarıyla kontrol edilmeyen kesimlerde öncelikle şu kontrolleri yapmanız gerekmektedir:
  1. Her koşulda güvenle karşıya geçebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Birçok kez 10 metre civarında ya da üstünde bir uzaklığı bir seferde geçmeniz olasıdır. Bu hareket için geçerli zamanı doğru kestirmeniz gereklidir. Bu kestirim sırasında aynı zamanda bir ya da iki yönden yaklaşan araçların hız ve bulunduğunuz noktaya uzaklıkları üzerine de gerçekçi bir tahmin de bulunmanız çok önemlidir.
  2. Eğer karşıya geçeceğiniz yol “tek yönlü”trafiğe hizmet veriyorsa bu takdirde yalnız sağa ya da yalnız sola bakmanız gereklidir. Ancak burada sıklıkla karşılaşılan tehlike karşıdan gelen trafik olmadığı için aynı yolda ilerleyen araçların daha hızlı ve sürücülerinin birbirini geçme telaşı içinde seyretmeleridir. Bu durumda yalnız kaldırıma yakın şeridi değil diğer trafik şeritlerindeki araçların uzaklık ve hızlarını da dikkatlice değerlendirmeniz gereklidir.
  3. Eğer karşıya geçeceğiniz yol bölünmemiş ve “iki yönlü” trafiğe hizmet veriyorsa durum biraz daha karmaşıklaşır. Geçişe başlamadan önce her iki yönde yaklaşan araçların hareketlerinin uzaklık ve hızlarının doğru kestirilmesi gereklidir.

elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Trafik kazalarında yaya hataları

Trafik kazalarında yaya hataları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yaya kusurları nelerdir, yolcu kusurları nelerdir, yaya kusurlari nelerdir, yaya kusurlari, trafik kazalarında yaya kusurları nelerdir, trafik kazalarında yaya kusurları, yaya kusurları, trafik kazalarına neden olan yaya hataları, trafik kazalarında yaya hataları, trafik kazalarında yaya hataları nelerdir, trafik kazaların yaya kusurlari nelerdir, kazalarda yaya hataları, trafik kazalarında yaya ve yolcuların hataları, trafik kazalarında yaya kusurlari, trafikte yaya kusurları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Trafik kazalarının olma sebebi nedir?-Trafik kazalarında etken faktörler nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 16-10-2014 08:28
Ölümlü trafik kazalarında tazminat elif Soru Cevap 0 31-08-2013 05:58
Trafik kuralları nelerdir?-Trafik de karşıdan karşıya nasıl geçilir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2013 02:21
Trafik Nedir? Trafik Kuralları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 13-02-2013 03:03
Trafik Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır? elif İlkyardım 0 20-04-2011 04:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats