bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-10-2013, 05:47   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar

Sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar

Alkolün insanda oluşturduğu hastalıklar

Alkolün kalbe zararları: Alkol kalp ve cilt damarlarını genişletir. Kalbin çalışma hızını artırır kan dolaşım düzenini bozar damarların sertleşmesinetansiyonun artmasınafelç ve ânî ölümlere sebep olur.

Alkolün karaciğere zararları: Karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelmesine siroz hastalığına sebep olur karaciğer büyür. Karaciğerin vazifesi dışarıdan gelecek zararlı maddeleri zararsız hale getirmektir.Karaciğeriçkiyi zararsız hale getirmek için çalışırken fazla yorulurvazifesini tam yapamaz olur bir çok zararlı maddenin vücuda girmesine ve çeşitli hastalıklara sebep olur.

Alkolün böbreklere zararları: Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar zamanla iş göremez hale getirir. İdrar bolluğu veren bira böbrekleri temizlemezbilâkis yorar.İçkiböbrek iltihaplarına idrarda şeker ve cerahat gibi anormal cisimlerin meydana gelmesine yol açar.

Alkolün mide ve barsaklara zararları: İçki mide iç zarında yanma hissi meydana getirir mideyi bozar ağrı yapar mide hastalıklarından olan gastrit ve ülsere sebep olur. Hazımsızlık dolayısıyla iştahsızlığa sebep olur. Bağırsak ishallerine iltihaplarına ve çalışma düzeninin bozulmasına sebep olur.Zararlı şişmanlığa meydan verir.

Alkolün akla zararları: İçki akıl ve hafızayı zaafa uğratır.Kıskançlıklar ve unutkanlık meydana getirir. İrade kuvvetini azaltır ne yaptığını – ne söylediğini bilmez bir hale getirir.İçki beyni uyuşturur yürümekte zorluk çekilir kol ve bacak çekilmelerine yüz ifadesinde bozukluklara sebebiyet verir.İnsanirade ve dengesini kaybeder.

Alkolün sinir sistemine zararları: Sinirler alkole karşı hassastırsinir hücreleri zedelenir. El titremeleri tikler felçlerden tutun bütün ani ölümlere varıncaya kadar nice felaketlere sebebiyet verir. Heyecan telaş korku sinir buhranları ve kıskançlık çeşitli rûhî bozukluklar içkinin meydana getirdiği normal hallerdendir.

Sigaranın insanda oluşturduğu hastalıklar
 1. Sinüzit farenjit bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
 2. Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
 3. Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
 4. Akciğerlerde çeşitli hasarlara astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
 5. Gastrit ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
 6. Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
 7. Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
 8. Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
 9. Kemik erimesine neden olur.
 10. Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
 11. Vücutta yorgunluk uykusuzluk hali stres gerilim performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
 12. Pankreas kanseri riski artar.
 13. Hastalık yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-05-2014, 05:46   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyisiniz


 

Alt 24-02-2015, 07:53   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face42 Konu

Yazara tesekkurler


 
Alt 09-03-2015, 06:08   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyisiniz sağolun


 
Alt 10-03-2015, 05:34   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

SİGARA :

Sigaranın akciğer kanseri kronik bronşit ve kalp damar hastalıklarının ana nedeni olduğu bütün kesinliğiyle biliniyor. Bu konuda yapılmış binlerce güvenilir araştırma vardır. Buna göre insanlar ne kadar çok sigara içerse o derece büyük tehlikeyle karşı karşıyadır.

ALKOL : Alkol kullanımına bağlı sorunlar çağımızın en önemli konularından birisi olmuştur. Alkolizmsağlık trafik kazaları özkıyım suça yönelme aile parçalanması ekonomik sorunlar iş yaş>ının bozulması gibi bir çok sorunu içeren büyük bir biyopsikososyal ve ekonomik konudur.


UYUŞTURUCU:

Morfin-Kodein-Eroin:

1-Fiziksel etkileri:

Merkezi sinir sisteminde hem depresan hem uyarıcı etki eder. Bazen bulantı kusma görülebilir. Güçlü ağrı gidericidirler. Alındığında bir iyilik gevşeme ve rahatlama uyuklama durumu olur.

2-Akut Zehirlenme:

Kan basıncı düşer kalp atımı solunum yavaşlar giderek refleksler alınamaz olur kan basıncı çok düşer kalp atımı hızlanır ve zayıflar solunum daha da yavaşlar. Refleksler kaybolur. İlacın miktarına göre koma ve ölüm görülür. 3-Bağımlılık:

Kısa sürede bağımlılık oluşur. Kandaki miktarı biraz azalınca gerginlik ve hoş olmayan bir duygu belirince ilaç alma gereksinimi artar. İlaç alınca ortaya çıkan rahatlama ilâç alma eğilimini pekiştirmiş olur. Giderek fiziksel bağımlılık ve tolerans oluşur ve aynı etkiyi almak için ilacın dozu artırılır.

4-Gidiş ve Sonlanış:

Eroin morfin vb. öncelikle damar yolu ile kullananlarda sarılık AİDS vb hastalıkların bulaşması nadir değildir zamanla hastaların kol ve bacaklarında tıkanmalar hatta ülserler görülür. Bağımlılarda ilaç sağlandığı sürüce hasta için büyük uyum sorunu olmayabilir. Fakat ilacın sağlanmasındaki yasal ve ekonomik engeller hastayı giderek sosyal yaşamdan değerlerinden çok uzaklaştırır. Ruhsal yetilerde yıkım olması bile ağır kişilik yıkımı görülebilir. Yatkın kişilerde suç işleme oranı yüksektir. Kişinin isteğine göre çabasına göre tedavi süreci yararlı olabilir.

Esrar:

Esrarın etkin maddesi THC dir. Bağımlılık yapmaktadır. Esrar alan kişi düşüncelerinin netleştiğini olayları daha açık algılayıp anladığını farklı bir biçim düzeyine ulaştığını ifade edebilir. Uzun süre esrar kullanımı kişide yavaşlama pasiflik üretim yapmama istek ve canlılıkta sönme durumu doğurabilir. Entelektüel yetilerde yıkım olmaz. Ancak yatkın kişilerde değişik ruhsal rahatsızlıklar görülebilir.

Kokain:

Son yıllarda özellikle zengin batı ülkelerinde önemli bir sorun olmuştur. Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır. Kişiye geçici bir güven ve güçlülük hissi verir. Fakat zamanla fazla alındıkça gerginlik sıkıntı öfkelilik belirtileri ortaya çıkar. Yüksek dozda kalp durmasından ölüme deden olur.

BAĞIMLILIK :

Keyif verici veya uyuşturucu maddelerin kullanımı insanlığın tarihi kadar eskidir. Tıbbi terminolojide psikotrop madde (Psikotrop drug ) olarak tanımlanan bu kimyasallar insan beynine etki ederek insan davranışını değiştirirler. Uzun süre kullanım ile beyinde hasar oluşturarak tedavi gereken klinik durumlar ortaya çıkar. Ruhsal yaşantıyı değiştiren ve bozan bu kimyasallar her insanda farklı tepkilere neden olur. Genel olarak geçici keyif verir daha sonra ise ruhsal bozulma yapar. Bazı kişileri ağlatır rahatlatır bazı kişileri güldürür rahatlatır bazı kişileri saldırgan yapar bazı kişileri suçlayıcı bazı kişileri içine kapanık yapar. Sonuçta bu psikotrop maddeler yüksek beyin kontrolünü bozar kişiliğin arka planını ortaya çıkarır ve sosyal ilişkilere zarar verir. Psikotrop maddelerden sayılan sigara ve kafein ise daha çok kişinin kendi sağlığına zarar verir. Nikotinizm ve kafeinizm oluşarak bağımlılık ortaya çıkar. Alkol eroin esrar grubu psikotrop maddeler kişinin kendisine zarardan çok önce kişinin davranışlarını değiştirdiği için toplumsal rolüne zarar verir.


GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMI

İlaçların gereksiz hatta kötü kullanımı söz konusudur. Psikotrop ilaçlar kimyasal maddelerdir. Beyin hücrelerindeki alıcılara bağlanırlar. Beyin hücrelerinin ilaca ihtiyacı yoksa zarar verici etkiler ortaya çıkar. Hücre fonksiyonlarını bozmaya başlar. Psikotrop ilaçların rahatlatıcı etkisi nedeniyle hekim olmayan kişilerin önerileri ile birleşince ve kötü amaçlı kullanımına sık rastlanmaktadır. Bir insanın psikotrop ilacı bilinçsizce kullanması kendi kendisini ameliyat etmek gibi zararlı bir davranıştır. Psikotrop ilaçları amacı dışında keyif verici olarak kullanmanın ruhsal yaşamı düzeltmek değil bozmak yönünde etkisi olacaktır.


 
Alt 12-03-2015, 10:02   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Daha uzun lazım bu yetmedi


 
Alt 29-03-2015, 02:30   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face42 ben

çok güzel anlatmısınız


 
Alt 08-04-2015, 04:54   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekürler


 
Alt 10-04-2015, 05:53   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok Teşekkürler Proje Ödevim Vardı.Saolun Kim Hazırladıysa


 
Alt 26-04-2015, 05:16   #10 (permalink)
misafir
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Daha uzun lazım bu yetmedi
Neresi yetmedi heralde köründe dünya kadar yazı var yazı yazmayı seviyorsan sen bizim yerinizde yazsana


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar

Sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar, sağlığa zararlı maddelerin insanlarda oluşturduğu hastalıklar, sağlığa zararlı maddeler, sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar nelerdir, sagliga zararli maddelerin insanda olusturdugu hastaliklar, zararli maddelerin insan sağliğina verdiği zararlar, sağlığa zararlı maddelerin oluşturduğu hastalıklar, sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu zararlar, insan sağlığına zararlı maddeler nelerdir, zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar, sağlığımıza zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar, alkolün insanda oluşturduğu hastalıklar, vücudumuza zarar veren maddeler, zararlı maddeler, sagliga zararli maddeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bir insanda toplam kaç kaburga kemiği vardır? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 01:49
Nikotin nedir?-Nikotinin vücutta oluşturduğu zararlı etkileri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 07:43
Damacanalardan İçilen Sular Sağlığa Zararlı mı? elif LakLak Bölümü 0 14-10-2011 07:13
Sağlığa zararlı alışkanlıklar elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:47
Stres sağlığa zararlı mıdır? Kansere sebep olabilir mi? daywest Psikoloji 0 26-05-2010 12:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats