bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-10-2013, 09:08   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi

Edebiyatın bilimlerle ilişkisi - Edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi

Edebiyat güzel sanatlardan biri olması yanında oluşturduğu sanatın kuralları ve ürünleriyle uğraşan bir bilim dalı olarak da değerlendirilebilir. Edebiyat ürünlerini ortaya koyarken ve bu ürünleri incelerken çeşitli bilim dallarıyla ilişki kurar.

Edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi


Sanat eserleri ortaya konurken zaman zaman diğer bilimlerden yararlanır.

Güzel sanatların bir dalı olan edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilgisi vardır. Bir sanatçının ortaya koyduğu eser psikoloji sosyoloji felsefe ve tarih vb. bilimlerle ilgili olabilir. Sanatçı sosyal bir çevre içerisinde yaşar; eserini ortaya koyarken de bu çevreden etkilenir. Ele aldığı eserde kişisel duygu düşünce ve izlenimlerini anlattığı gibi toplumun gelenek görenek inanç gibi değerlerini de ele alabilir. Bir sanatçının yaşamı da ortaya konan eser kadar önemlidir. Örneğin Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” adlı romanı incelenirken; yazarın içinde bulunduğu ruhsal durumu belirlerken psikolojiden sanatçının yetiştiği sosyal çevreyi incelerken sosyolojiden; yazarın etkilendiği akımları ve dünya görüşünü belirlerken felsefeden eserin yazıldığı dönemi incelerken de tarih biliminden yararlanılır.

“Bir kenarda kalıp yaşamak yerine toplumların içine girmeyi kabul ettiğiniz andan itibaren onu yaratan kuralların da iyi olduğunu kabul etmek zorundasınız.”

“Vadideki Zambak” adlı eserde geçen yukarıdaki metin bilimsel bir değer taşımaktadır. Yazarın sosyolojinin bilimsel verilerinden yararlandığını göstermektedir. Bunun gibi insanın ruhsal durumunu anlatan bir edebi metin psikoloji biliminden yararlanabilir.

Edebi bir metin bilgi vermek amacıyla yazılmaz. Edebi bir metinde öncelikli amaç güzelliktir. Bilimsel eserlerin öncelikli amacı ise bilgilendirmektir.

Bir edebi eserin değişik bilim dallarından faydalanması edebi esere bilimsel bir eser niteliği kazandırmaz. Çünkü edebi eserde kişisel yorumlar vardır.

Edebiyatın temel öğesi olan dil diğer bilim dallarının da anlatım aracıdır. Bundan dolayı felsefe psikoloji sosyoloji hatta tarih coğrafya ekonomi vb. diğer bilim dallarıyla yakından ilişkisi vardır. Araştırmacılar da edebiyat araştırmalarında yazarın biyografisini yazarken tarih biliminden yaşadığı ortamı yazarken sosyoloji biliminden yazarın içinde bulunduğu ruhsal durumu anlatırken ise psikolojiden faydalanırlar. Yazarı etkileyen toplumsal siyasal ve felsefî görüşleri de diğer sosyal bilimlerin yardımıyla ortaya koyarlar.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-10-2013, 09:09   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Edebiyat insanın kişiliği ve çevresiyle olan her konudaki gözlem duygu ve düşünceleri yansıtır. O aynı zamanda tarih toplum bilimi(sosyoloji) psikoloji halk bilimi felsefe dil bilimi doğa bilimleri coğrafya gibi bilim dallarının konularını da işleyebilir. Bu bakımdan sözü edilen bilim dallarıyla yakından ilişkilidir.

EDEBİYAT - GENEL TARİH İLİŞKİSİ:

Genel tarih insanlıkla ilgili her alanda uluslar arası ulusal toplumsal kültürel ekonomik... olguların gelişimini araştırma inceleme yoluyla elde etmeyi; kaynak ve belgelere dayanarak gerçeğe en uygununu ortaya koymayı amaçlayan bilimdir. Edebiyat ürünlerinde konu ve temalarla tarihsel olaylar arasında bir paralellik vardır. Edebiyat tarihi başlangıçtan bu yana ortaya konulan eserlerle bunların yazarlarını inceler. Bunların yanı sıra eserlerin yazıldığı dönemdeki kültür uygarlık beğeniler ve değerler de edebiyat tarihinden öğrenilebilir.

EDEBİYAT -TOPLUM BİLİMİ İLİŞKİSİ

Sosyoloji toplum yaşayışıyla ilgili olay ve kurumları inceleyen bir bilimdir.( Ekonomi eğitim sağlık ulaşım iletişim aile gibi) Edebiyat eserlerinin konularında insan toplum karşımıza çıkar. Bir şair ya da yazar yaşadığı toplumun ve çevresinin etkisiyle ondan esinlenerek eserini ortaya koyar. Sosyolog ve edebiyat tarihçisi bu eserlerden yararlanır.

EDEBİYAT - HALK BİLİMİ İLİŞKİSİ:

Halk bilimi bir ülkede yaşayan halkın kültür ürünlerini sözlü edebiyatını geleneklerini törelerini inançlarını mutfağını müziğini oyunlarını halk hekimliğini inceleyen bilim dalıdır.(folklor halkiyat) Edebiyat tarihi halk bilimi konularını da içine alır. Örneğin türküler maniler... edebiyat tarihinin de halk biliminin de inceleme yaptığı konulardır.

Bir edebiyat tarihçisi bir toplumun belirli bir dönemine ait edebiyatını araştırıp incelerken yine o toplumda yaşayan kültür özelliklerini (örneğin halk şairlerinin giyim-kuşamlarını sazlarını şiirlerini dil ve söyleyişlerini) yaşadıkları çevreyi de araştırmak incelemek bazı sonuçlara varmak zorundadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-10-2013, 09:10   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Edebiyat ile felsefe ilişkisi

Felsefe ile edebiyat ilişkisi genelde felsefeden edebiyata doğru bir ilişki olup felsefenin edebiyat yapıtının gerisindeki felsefi anlayışı tanımlaması yönündedir. Bununla birlikte bazı edebiyat yapıtlarının da bazı felsefecilere `örnek olduğu bilinen bir gerçektir.

Felsefe ile edebiyat arasındaki bir diğer ilişki biçimi ise edebiyat teorisinin oluşumunda ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi Aristotelesin Poetika Immanuel Kantın Yargı Gücünün Eleştirisi Hegelin Estetik adlı yapıtları bu ilişki biçiminin sonucunda oluşmuş başyapıtlardır.

Felsefe ile edebiyat arasındaki bir diğer ilişki biçimi ise mevcut edebi yapıtların gerçeklikte yaşanan sorunlarla sorunsal bağının kopması durumunda yaşanmaktadır. Felsefe bu durumda edebiyatın yaşadığı bunalımın neden ve kökenlerinin ne olduğunu tanımlamaya çalışmaktadır.

XXI. Dünya Felsefe Kongresinin Felsefe ve Edebiyat oturumlarında sunulan bildirilerin içerikleri bu yöndeydi.

Raisa Aleynik `Estetik Deneyim ve Dekonstruksiyon başlıklı sunumunda postmodenizmin akademik olmayan bir tarzda felsefe yapmasının dikkate değer olduğunu dile getirdi.

Aleynike göre postmodernizm felsefeyi edebiyat teorisini; sosyolojiyi tarih araştırmalarının da etkilemekteydi. Postmodernizmin oluşmasında edebiyata bakış estetik bakış büyük rol oynamıştır. Derridanın felsefe ve edebiyatı tür ve tarz olarak eşit hale getirmeyi amaçlayan ilk dönem çalışmaları bu anlamda ilgi çekici olmuştur.

Derridanın dekonstruksiyon anlayışında kültür doğaya baskın çıkmaktadır Rusyadaki dekonstıuksiyon çalışmalarında ise (L. Karasaev) tam tersi doğanın kültüre baskın geldiği görülüyordu. Dekonstruksiyonun farklı yönlerini gösteren bu iki stratejisi aslında birbirlerini tamamlamaktaydı: Biri bize Avrupa rasyonalizminin mutlaklık tehlikesini hatirlatır diğeri ise bilincin dünyadan kovulması tehlikesini.

Kolombiyalı felsefeci Jose Gabriel Coley `Gabriel Garcia Marquezde Özgürlük ve Kader başlıklı sunumunda Marquezin roman kişilerinin özgürlük ve yazgı arasında gidip geldiklerini söyledi. Coleyin bildirisi katılımcıların katkısıyla derinlemesine tartışıldı.

Türkiye adına katılan İngiliz konuşmacı Barry Stocker `Roman ve Hegelin Edebiyat Felsefesi başlıklı sunumunda Hegel in karşıtların birliği kavramını oluştururken Schlegelin ironi görüşünden yararlandığını dile getirdi. Ona göre Hegel edebiyata felsefenin altında bir yer tanıyordu. Hegel ironiyi güzel ruhun negatif konumu olarak tanımlıyordu. Güzel ruh ironiyle dünyadaki kötülüğe karşı dıırurken kendisi kötülüğe dönüşüyordu.

Edebiyatın bugün dünyada yaşanan terorizm insan haklarının ihlali küreselleşme gibi problemleri konu edinememesinin iki nedeni vardı: Bunlardan biri bugünkü edebiyatın 19. yüzyılda ilerlemeci edebiyat anlayışına göre kurulmuş olmasıydı. Bu anlayışa göre örneğin roman toplumun ileriye doğru gelişimini betimliyordu. Bu bağlamda edebiyat terör eylemi yapan ama kendisini "kurtuluş mücadelesi veren bir örgüt" olarak tanımlayan bir örgütün eylemlerini terorizm olarak gösteremiyordu. Edebiyat kahramanı değil kişi figürünü temel almalıydı. Olup biteni betimlemekten çok sorunu göstermeliydi. Böyle bir edebiyat anlayışının modeli ise Homeros değil Sofoklestir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi

Edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: folklor ve edebiyat ilişkisi, folklorun diğer bilimlerle ilişkisi, edebiyatin folklor ile iliskisi kisaca, matematiğin diğer bilimlerle ilişkisi nedir, edebiyatın matematikle ilişkisi, edebiyatın bilimlerle ilişkisi nedir kısaca, edebiyatın doğa bilimlerle ilişkisi, anything, sosyoloji psikoloji tarih folklor gibi bilim dallarının edebiyatla ilişkisi nedir, edebiyat tarihinin dillerle ilişkisi nedir, edebiyatin diger bilimlerle iliskisi kisaca, edebiyat felsefe ilişkisi kısaca nedir, edebiyatin bilimle ilgili iliskisini ortaya koyan ornekler kisaca, edebiyatın matematik ilişkisi kısaca, edebiyatın halk bilimi ile ilişkisi kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Edebiyatın İşlevi Hakkında Bilgi elif Türkçe ve Edebiyat 4 21-11-2016 10:34
Matematiğin Diğer Bilimlerle İlgisi Nedir? elif Matematik 7 13-03-2014 05:14
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 10:42
Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Nedir elif Soru Cevap 0 12-04-2013 10:05
Edebiyatın Omzundaki Melek - Zeynep UYSAL nimlahza Kütüphanemiz 0 03-07-2011 05:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats