bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-10-2013, 09:23   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Ünlem Kimya 10.sınıf kuantum fiziği hakkında kısa bilgi

Kimya 10.sınıf kuantum fiziği hakkında acil bilgiye ihtiyacım var az ve öz


 

Alt 02-10-2013, 09:28   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kuantum Fiziği Nedir?

Kuantum sözü Almanca olup “miktar” demektir. Bu sözü ileri sürmüş olan fizikçi Max Planck enerjinin bölünemez en küçük parçası olarak tanımlamıştır. Kuantum Fiziği ise “doğanın en küçük parçaları” ile ilgilenen bir kuramdır. İlgi konusu içine atomlar atom çekirdekleri bu çekirdeklerin yapıları ve onları oluşturan parçacıklar ile bu parçacıklar arası etkileşimlerdir.

Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki fark nedir?
  1. Klasik fizikte uzay ve zaman süreklidir. Kuantum Fiziğinde süreksiz ve kesiklidir. Bu bakımdan Klasik fizikte nesnelerin özellikleri sürekli birer değişkendir. Oysa ki Kuantum Fiziğinde tüm bu değişkenler süreksiz olup ani sıçrayışlarla bir durumdan diğerine geçiş olur.
  2. Klasik fizikte determinizm yani “belirlilik” vardır. Oysa ki Kuantum fiziğinde olaylar determinist olarak gelişmezler. Daima belli bir olasılık yüzdesi bulunur.
  3. Klasik fizikte bulunan determinizm nesnellikle el ele gider. Yani nesnelerin birbirlerinden bağımsız oldukları ve her bir nesnenin çevresinden yalıtılarak incelenebileceği inancı ve görüşü vardır. Oysa ki Kuantum Fiziğinde nesneler birer enerji dalgası olarak görüldüğünden klasik anlamda “nesnellik” kaybolmaktadır. Yerine bütünsel bir etkileşim ve evrende sıçramalarla değişim kavramları ileri sürülmektedir.
  4. Kuantum Kuramı gözlenen ile gözleyeni ayrı saymaz. Yani biri diğerini etkileyip değiştirebilir. Bu bakımdan bağımsız nesne kavramı yok olduğu gibi etki edip dönüştürme yeteneğinin sadece canlılara ait olmadığı da söylenebilir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-10-2013, 09:30   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kuantum Nedir?

"Kuantum" kelimesi Latincede "Miktar" anlamına gelir. Bu kelimeyle Kuantum fiziğinin uğraş alanına giren tahmin edilen ve gözlemlenen farklı birimlerdeki madde ve enerjilere gönderme yapılır. Uzay ve zaman dahi görünürde son derece kesintisiz ve sürekli olduğu halde gerçekte birbiri ardına dizilmiş çok küçük değerlerde boşluklara sahiptir. Uzay zaman enerji vb.'nin bu durumu kavram olarak "kesikli" terimiyle ifade edilir. Kuantum kelimesi de aslında bu kesikli değerleri temsil eder.


Kuantum Fiziğinin Öyküsü ve Gelişimi

Bilimciler son derece hassas ölçümler için artık yeterli teknolojiye ulaştıklarını düşündüklerinde tekrar garip bir durum Karacisim Işıması'nda yaşandı. Klasik fizik kurallarıyla karacisim ışıması açıklanamamaktaydı. Bu yüzden Kuantum Fiziği'nin doğuşu Max Planck'in 1900'de karacisim ışıması üzerine yaptığı incelemeyle ilişkilendirilir. Daha sonraları Max Planck Albert Einstein Niels Bohr Werner Heisenberg Erwin Schrödinger gibi bilimciler bu alanın gelişmesini sağladı. Bu bilim insanlarını kuantum fiziğinin kurucuları olarak kabul edebiliriz. İronik bir şekilde daha sonraları Albert Einstein kuantum mekaniğini benimsememiş yıllarca çürütmeye veya değiştirmeye çalışmıştır.


Kuantum Fiziğinin Temel İlkeleri

Kuantum Fiziği alanında bir şeyi gözlemlemek o şeyin bulunduğu alandaki gidişatına etki eder. Gözlenen her şey gözlemciden etkilenir ve belli oranlarda belirsizlikler ortaya çıkar. (Heisenberg Belirsizlik İlkesi) (Schrödinger'in Kedisi adlı düşünce deneyi)

Işık dalgaları parçacık gibi davranabilir ya da parçacıklar dalga gibi davranabilir. (dalga-parçacık ikiliği)

Madde bir noktadan başka bir noktaya uzay içinde hareket etmeksizin geçebilir.

Gerçekte kuantum mekaniği bize evrenin tümünün bir seri olasılıklar bütünü olduğunu keşfettirmiştir. Ne yazık ki bu durum büyük cisimlerle ilgilendiğimizde geçerliliğini yitirir.


Kuantum Dolaşıklık

Kuantum dolaşıklığa dair bir durumu açıklayan anahtar görüşlerden birisi çok parçacıklı sistemlerin içinde yer alan ve diğerlerinin ölçümünü belirleyen herhangi bir tek parçacığın kuantum durumunun ölçümünün sistemin tamamını betimlemesidir. EPR Paradoksu bu durumu örnekleyen en önemli veridir. EPR Paradoksu düşünce kökenli olmasına rağmen Bell Teoremi olarak bilinen birtakım testlerle deneysel olarak doğrulanmıştır.


Kuantum Optik

Kuantum Optik Kuantum Fiziğinin öncelikli olarak ışığın davranışına odaklanan bir dalıdır. Kuantum Optik düzeyinde Isaac Newton'ın geliştirdiği klasik optiğe karşıt olarak bir ışık hüzmesindeki fotonların bireysel davranışlarının toplamı o ışığın toptan durumunu belirler. Lazer bilimi de kuantum optiğin bir ürünüdür.


Kuantum Elektrodinamiği (QED)

Foton ve elektronların etkileşimini araştıran alandır. 1940 ların sonunda Richard Feynman Julian Schwinger Sinitro Tomonage ve diğer bazı bilimciler tarafından geliştirilmiştir. QED öngörüleri foton ve elektronların saçılmalarının 11 ayrı ondalık değerle ilişkili olduğunu belirtir.


Birleşik Alan Kuramı

Bu kuram Einstein'in Genel Görelilik Kuramı ile ilişkilendirilmeye çalışılan araştırmalarından oluşur. Fizikte tanımlanan Temel kuvvetleri birleştirmeye çalışır. Birleşik kuramın merkezinde Kuantum Gravitasyon ve Sicim Teorisi bulunmaktadır.

Kuantum fiziği bazen Kuantum mekaniği ya da kuantum alan teorisi olarak anılır. Görüldüğü üzere çok çeşitli alt dalları var olduğu için bu dalların isimleri bazen kuantum fiziği yerine kullanılabilir ve aslında kuantum fiziği hepsine verilen genel isimdir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kimya 10.sınıf kuantum fiziği hakkında kısa bilgi

Kimya 10.sınıf kuantum fiziği hakkında kısa bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuantum teorisi soruları 10sınıf, 10 sınıf kısa kimya hakkımda bılgı, 10sınıf kuantum fiziği, 10 sınıf kimya kuantum mekaniği soru çözümleri, 10sınıf kimya kuantum teorisi soruları, kimya kuantum fiziği, kuantum fiziği 10 sınıf, kuantum teorisi 10sinif, uzay zaman enerji vb nin bu durumu kavram olarak kesikli nedir, kuantum soruları 10, kuantum soruları, 10 zinif cozumlu kumya planck sorulari, 10sınıf kimya kuantum mekaniği soruları, 10sınıf kuantum mekaniği soruları, kuantum fiziği kaçıncı sınıf,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Organik kimya hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 01-06-2013 02:34
Kimya bilimi hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:30
Kuantum mekaniğinin felsefesi hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:19
Katıhal Fiziği Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 14-02-2013 02:18
Kuantum sayıları hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats