bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-10-2013, 02:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şizofrenlere nasıl davranılmalı

Şizofrenlere nasıl davranılmalı-şizofren tehlikelimidir-şizofrenler tehlikeli midir

Şizofreni Nedir ?

- Şizofreni epilepsi Multipl Skleroz gibi bir beyin hastalığıdır. - Bütün kronik hastalıklar (Şeker hastalığı astım romatizma..) gibi alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir. - Tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber zaman zaman alevlenme dönemleri olabilir hastaların önemli bir kısmında hastalık tamamen ortadan kalkmayabilir. Bu durum da kişinin çalışmasını çevresindekilerle iletişim kurmasını bağımsız bir yaşam sürmesini çok güçleştirir. - Bu ciddi hastalık yeryüzündeki her yüz kişiden birini etkilemektedir. Dünyada 60 milyon Türkiye'de de 600.000 şizofreni hastası yaşamaktadır. - Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda başlaması da mümkündür. Hastalık ne kadar erken başlarsa kişilik üzerindeki harabiyet o kadar fazla olmakta normal bir yaşam sürme şansı azalmaktadır.

Şizofreni Ne Değildir ?
- Şizofreni kişilik bölünmesi demek değildir. Maalesef pek çok kişi şizofreni hastalarını bazı zamanlar normal yaşam sürdüren bazen de birden tehlikeli bir caniye dönüşen kişiler olarak hayal etmektedir. Bunun gerçekle alakası yoktur! - Şizofreni hastaları nadiren çevreye zarar verebilir. - Şizofreni kelimesi sıklıkla iki şekilde hatalı kullanılmaktadır: Ya bir konuda farklı ya da zıt duygular taşımak kastedilir (bir şeyi hem sevmek hem de nefret etmek gibi) ki bu insan doğasında bulunan bir özelliktir. Ya da değişik zamanlarda değişik davranmak anlamında kullanılır ki bu durum da hemen hepimizin doğasında bulunan bir özelliktir. - Şizofreni erken bunama değildir. - Aşı vb. yollarla korunması mümkün olan bir hastalık değildir.. - Şizofrenler tehlikeli ve saldırgandır. - Şizofreninin tedavisi yoktur. - Şizofrenler çalışamazlar. - Şizofreni anne babanın hatalı tutumu nedeniyle ortaya çıkar. - Şizofrenler tembeldir. - Şizofrenlerin ne zaman ne yapacakları belli olmaz. - Şizofreni karakter zayıflığından ve iradesizlikten dolayı ortaya çıkar. ( Hastalar yeterince çaba gösterseydi bu durumun üstesinden gelebilirdi.) - Şizofrenlerin her söylediği şey saçma olacaktır. - Mahalledeki şizofrenler çocuklarımıza zarar verebilir. - Şizofrenler sanıldığından daha da tehlikelidir. - Şizofreninin sebebi fazla mastürbasyon yapmaktır. - Şizofrenlerin çocukları da şizofren olur. - Şizofreni ömür boyunca giderek ağırlaşır. Son yirmi yılda yapılan araştırmalarda şizofreninin nedenleri hakkında önemli bulgular elde edilmiştir. Tüm hastalar için geçerli olan tek bir neden bulunmamakla beraber şizofrenin ortaya çıkmasında rol oynayan başlıca etkenleri üç başlık altında toplayabiliriz:

1. Kalıtımsal nedenler
2. Beyindeki yapısal değişikliklerin rolü
3. Beyindeki kimyasal maddelerin rolü Şizofrenide kalıtımın rolü

Şizofrenisi olan her 10 kişiden birinin yakın akrabaları arasında bu hastalık görülür. Şizofreni hastalarının ailelerinde bu hastalığın toplum ortalamasına göre daha sık görülmesi şizofrenide ailesel geçişin rolüne işaret eder. Örneğin anne ya da babasından biri şizofreni hastası olan çocukta hastalığın görülme olasılığı % 12’dir. Kardeşlerden biri şizofreni hastası ise diğer kardeşlerde hastalık görülme olasılığı %8 dir. Toplumda her 100 kişiden birinde şizofreni görülme riski bulunduğu düşünülürse bu oranların yüksekliği hakkında bir fikir edinilebilir. Ailesel yatkınlığın nedeni anne babanın yetiştirme tarzı değildir. Hastalığın geni tam olarak bilinmiyor. Bir başka deyişle elde edilen veriler şizofreniden tek bir geni sorumlu tutmak yerine birden fazla genin rolü olduğuna işaret ediyor. Beyin yapısındaki değişikliklerin rolü Tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinde şizofreni hastalarının beyinlerinde normalde görülmeyen bazı değişiklikler olduğu saptanmaktadır. Örneğin beyinde normalde de bulunun boşlukların hasta kişilerde daha geniş olduğu ve bazı beyin bölümlerinin normalden daha küçük olduğu görülüyor. Özellikle beynin plan yapmak sorun çözmek gibi işlevleri de yüklenen ön bölümü ve önceki deneyimleri hatırlayarak o anki duruma uygun bir davranış geliştirmekte rol oynayan hipokampus bölümünün normalden küçük olduğu saptanmıştır. Bu bölgelerin işlevlerindeki aksama sonucunda hastalar günlük hayatta her an karşılaştığımız basit ya da karmaşık sorunları çözmekte zorlanabiliyor. Bu « sorun »lar örneğin yeni tanıştığımız bir kişiyle neleri konuşabileceğimiz şehir içinde bir yerden bir yere giderken karşılaştığımız aksaklıkların üstesinden nasıl geleceğimiz gibi bize basit gelen şeyler de olabilir. Beyin yapısındaki değişiklikler hasta kişilerin beyinlerinin normal gelişimden farklı bir yol izlediği şeklinde yorumlanır. Bu değişiklikler doğumdan önce ya da doğum sırasında etkili olan nedenlere bağlanır. Örneğin gebeliğin erken dönemlerinde virüs enfeksiyonları ya da doğum sırasındaki bazı sorunlar gibi. Beyindeki kimyasal maddelerin rolü Beyinde milyarlarca sinir hücresi bulunur. Bu hücreler bir telefon şebekesi gibi birbiriyle bağlantılıdır Her hücrenin ucundan salınan bazı kimyasal maddeler komşu hücreye ulaşarak hücreler arası haberleşmeyi sağlar. Haberleşmeyi sağlayan kimyasal maddelere nörotransmitter denir.Adrenalin dopamin serotonin gibi… Şizofrenisi olan kişilerde dopaminin aracılık ettiği haberleşmede bir bozukluk olduğu bilinmektedir Dopamin hastaların beyninde bazı bölgelerde fazla miktarda bulunmaktadır. Dopamin aracılığıyla haberleşmedeki bozukluk ;hezeyan ve halüsinasyonlar dağınık davranış ve konuşma gibi hastalık bozukluklarından sorumlu tutulmaktadır

Hastalar İçin 10 Emir.


Birinci Emir İlaçlarını almayı aksatmayacaksın Sorunları çözmek için ilacın tek başına yeterli olmadığını biliyoruz.İlacı yutmayı kolaylaştıracak sosyal destek programlarına da ihtiyaç var.

İkinci Emir Gününü ve geceni iyi ayarlayacaksın. Yeteri kadar uyumaya özen göstereceksin. Uyku biraz tartışmalı bir konu. Yeterince uyumazsanız bunun ardından hastalığınız alevlenme dönemine girebilir. Öte yandan bazı şizofrenler çok fazla uyuyorlar. Öğlenden sonra saat ikide hala üzerinde pijamaları olan kişiler tanıyoruz. Bu kişilerin boş zamanlarında ne yapacağını bilmemesi de çok doğal çünkü bu saatleri uyuyarak geçiriyorlar. Yeni grup ilaçların uyku verici yan etkileri daha az. Hepimiz uykudan kazandığımız zamanı nasıl değerlendireceğimizi düşünelim.

Üçüncü Emir Stresten uzak duracaksın Söylemesi kolay yapması zor...

Dördüncü Emir Herkesin her gün yaptığı şeyleri sen de yapacaksın Şizofrenisi olan kişiler de günde üç öğün yemek yemeli ; düzenli aralıklarla banyo yapmalı traş olmalı. Ayrıca evini ya da odasını temiz tutmalı. Temizlik yapma konusunda güçlük çekiyorsanız yakınlarınızdan yardım istemelisiniz.

Beşinci Emir Uyuşturucudan uzak duracaksın; alkol ve sigarada aşırıya kaçmayacaksın. Sokakta satılan uyuşturucu ya da uyarıcı maddeler hepimiz için tehlikeli ve yasak. Bağımlılık yapan ya da geçici bir keyif veren ilaçlardan da uzak durmalı. Bu tür ilaçlar sanki sıkıntıları rahatlatıyor gibi düşünülse de psikotik alevlenme dönemleri arasındaki iyilik dönemlerini kısaltıyor. Alkol ne iyi ne kötü. Ancak çok içmemeye dikkat etmeli. Şizofrenisi olup da sigara içmemek neredeyse imkansız gibi ancak aşırı sigara içmenin kullanılan ilaçların olumlu etkilerini zayıflattığını hatırlatalım.

Altıncı Emir Yaşantının belirli bir düzeni olacak Hep aynı saatte yatmaya kalkmaya yemek yemeye özen göstermek gerekiyor.

Yedinci Emir Her gün için program yapacaksın Bütün gününü yatakta geçirmeyeceksin. Her gün yararlı bir şeyler yapamaya gayret et. İsteksizliğinin üstesinden gelerek ev dışındakı faaliyetlere katılmaya çalış.

Sekizinci Emir Başkalarıyla bağlantıyı kesmeyeceksin Arkadaşlarınla ve diğer psikotik hastalarla tanıdıklarınla ilişkini sürdürmelisin. Psikotik insanlar bazen çevreden uzaklaşma eğiliminde olurlar. Bu da iyi bir işaret değildir.

Dokuzuncu Emir Psikiyatristinle ve tedavi ekibiyle bağlantını kesmeyeceksin Hastanelerdeki bürokratik işlemlerin sıkıcılığı nedeniyle bu bazen güç olsa da...

Onuncu Emir Her hafta jimnastik ya da bedensel egzersiz yapacaksın Böyle bir alışkanlığı olmayanlar için başlangıçta zor gelebilir. Bunun en kolay yolu her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak. Her sabah yarım saat ya da sabah akşam. Ayrıca evde jimnastik yapabilirsin ya da bir jimnastik salonuna kaydolabilirsin.Konu elif tarafından (03-10-2013 Saat 02:40 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 21-12-2014, 09:21   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Şizofren insan 15 yaşından küçük olabilir. Bazı şizofren insanlar olmayan şeyleri görüyor. Asrı seyhat yapıyor. Yada yetenekli doğuyor ve yeteneğini erken sergiliyor.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şizofrenlere nasıl davranılmalı

Şizofrenlere nasıl davranılmalı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şizofreni hastalarına nasıl davranılmalı, şizofren hastalarına nasıl davranılmalı, şizofrenlere nasıl davranılmalı, şizofren birine nasıl davranılmalı, sizofrene nasil davranmali, şizofren hastalarina nasil davranilir, şizofreniye nasıl davranılmalı, sizofreni hastasina nasil davranilir, şizofreni hastasına nasıl davranılmalı, sizofrenlere nasil davranmali, sizofrenlere nasil davranilmali, şizofreni hastalarına nasıl davranmalı, sizofreni hastalarina nasil davranmali, sizofren hastalarina nasil davranmali, şizofreni birine nasıl davranılmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? Sesin Dağılışı Hakkında gizem Soru Cevap 1 11-01-2014 11:15
İslamda kibirli insanlara nasıl davranılmalı elif Dini Bilgiler 0 18-07-2013 07:09
Deprem olurken nasıl davranılmalı? ebush Eğitim ve Öğretim 0 26-04-2013 09:15
Haritalarda uzunluk nasıl hesaplanır?-Haritada alanın hesaplanması nasıl olur? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:29
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 07:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats