bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-10-2013, 02:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gebelik sigortası nasıl yapılır

gebelik sigortası nasıl yapılır-gebelik sigortası- gebelikte sağlık sigortasından yararlanma

Analık sigortasının temel başlangıç noktası olan “Analık hali” kavramı 5510 sayılı yasanın 15. Maddesine göre “sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadının ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık hali ile ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri’’ olarak tanımlanmıştır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Geçici iş göremezlik sigortalının iş kazası meslek hastalığı hastalık ve analık hâllerinde Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama hâlidir.

5510 Sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin ilgili hükümleri gereğince sigortalı kadına analık hallerine bağlı olarak günlük geçici iş göremezlik ödeneği verileceği hüküm altına alınmıştır. Geçici iş göremezlik ödeneği hekimin vereceği istirahate bağlı olarak doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık sürede çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için ödenecektir. Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde doğum sonrası istirahat süresine çalışılan süre eklenecektir. Bu sürelerin eklenebilmesi için doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğuna dair sağlık raporu yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecektir.

Buna göre doğum öncesi 8 (7x8=56 gün) hafta veya çoğul gebelik halinde 10 (7x10=70 gün) haftalık istirahate ayrılan veya 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğine dair rapor alan ancak daha önce erken doğum yapan kadın sigortalıya doğum yapacağı tarihten önce (erken doğum nedeniyle) kullanamadığı günler doğum sonuna ilave edilerek geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneğinden hangi sigortalılar faydalanmaktadır?


1-Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar

2-Köy ve mahalle muhtarları

3- Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar

4-Gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar

5-Tarımsal faaliyette bulunanlar

6-Hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis atölye ve benzeri ünitelerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklular

7-Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri


Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

A- İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi

B- Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması

C- İstirahat sürecinde işyerinde çalışmamış olması

Ç- Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği yatarak tedavilerde 17 nci maddeye göre hesaplanacak günlük kazancının (doğumun olduğu tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içindeki kazancının çalıştığı gün sayısına bölünmesi) yarısı ayaktan tedavilerde ise üçte ikisidir.Emzirme ödeneğiAnalık sigortasından sağlanan diğer bir hak emzirme ödeneğidir. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan (SSK'lı ve Bağ-Kur'lu); kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilmektedir. 2012 yılı emzirme ödeneği tutarı 89 TL’dir.

01/10/2008 tarihinde Kanunla ilk defa getirilen hükümle gelir ve aylık almakta olan emekli ve eşlerine de emzirme ödeneği verilmektedir.

Sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme yardımı ödenebilmesi için doğum tarihinde doğum yapan kadınla Medeni Kanuna göre evlenmiş olması şartı aranacaktır.


Emzirme ödeneği ödenebilmesi için

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi (iş kazası meslek hastalığı hastalık ve analık) bildirilmiş olması gerekmektedir.

Kendi nam ve hesabına çalışanların bu ödenekten yararlanabilmesi için yukarıdaki hükümlere ilave olarak genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin bu tarihten başlamak üzere üçyüz gün içinde çocukları doğarsa sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe doğum tarihinden önceki onbeş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gebelik sigortası nasıl yapılır

Gebelik sigortası nasıl yapılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gebelik sigortası nasıl yapılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gebelik Testi Nasıl Yapılır-Gebelik Testi Hakkında Bilgi elif Gebelik 0 08-06-2013 05:05
vergi nedir,nasıl yapılır,niçin yapılır,nereye yapılır ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 15-04-2013 08:51
Bomba Nasıl Yapılır? - Atom Bombası Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 0 19-02-2013 05:43
Gebelik nasıl oluşur ? Bkmlyz Gebelik 0 31-01-2009 10:55
Gebelik testi nasıl yapılır? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 12:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats