bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-10-2013, 07:39   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Ünlem arkadaşlıkla ilgili atasözleri ve anlamları

arkaşlıkla ilgili atasözleri ve anlamları


 

Alt 07-10-2013, 08:04   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Arkadaşlıkla ilgili atasözleri ve anlamları

Dostluk başka alış veriş başka
Alış verişin temelinde çıkar dostluğun temelinde ise fedakârlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrı tutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk birinin ötekine fedakârlık yapmasını gerekli kılmaz.

Dostun attığı taş baş yarmaz
Dostun acı sözünden veya sert davranışından bize kötülük gelmez. Biliriz ki onun bu yaptığı bizim iyiliğimiz içindir.

Yoldan kal yoldaştan kalma
Yolculukta insanın başına türlü işler sıkıntılar belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

Üzüm üzüme baka baka kararır
Her zaman bir arada bulunan arkadaşlık eden bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirlerinden etkilenirler; birbirlerinin özelliklerini huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar.

Sürüden ayrılanı kurt kapar
Herkesin tuttuğu yolu bırakıp ayrı bir yol tutturanlar herkesin yaptığını yapmayanlar ya da arkadaşlarının yardımıyla yapılan bir işten ayrılanlar büyük zarara uğrarlar.

Dost acı söyler
Dost sevilip güvenilen yakın arkadaş gönüldaş iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi kusurlarımızı yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

Dost başa bakar düşman ayağa
Temiz giyinip kuşanmak hem dost hem de düşman için oldukça önemlidir. Bu durum başımızı yukarıda görmek isteyen dostlarımızı sevindirecek ayağımızın kaymasını bekleyen düşmanlarımızı da kahredecektir.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır
Hakikî dost dostunun en sıkışık zamanında yardımına koşmaya hazır durumda bekler.

Adam adama yük değil can gövdeye mülk değil
Birileri gelip konuğumuz olabilir evimizde kalabilir. Bu konuk tıpkı can gibidir; can nasıl gövdeye geldiği gibi gidiyorsa konuk da günün birinde geldiği gibi gidecektir. Bu sebeple yanımıza gelen arkadaş dost yakın ve konuklarımızdan yaka silkmemeliyiz.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim
İnsan daha çok anlaştığı huyunu suyunu bildiği sevdiği yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

Ayıpsız yar arayan yarsız kalır
Hemen her şeyin her insanın bir kusuru bir eksiği vardır. Hatasız kul olmaz. Dolayısıyla insanın mükemmel bir dost arkadaş ve sevgili aramaya çalışması boşunadır. Böyle bir dost bulamayacağı gibi dostsuz kalması da mümkündür. Bu bakımdan insan bir şey elde etmek bir dost bulmak istiyorsa onları kusurları ile kabul etmeye hazır olmalıdır.

Dost ile ye iç; alış veriş etme.
Her türlü alış verişin temelinde çıkar yatar. Dolayısıyla çıkarların çatıştığı yerde tatsızlıkların baş göstermesi giderek de dostluğu bozması mümkündür. O hâlde dostluklarını sürdürmek isteyen kimseler birbirleriyle alışveriş yaparken ya çok dikkatli olmalı ya da alışveriş yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıdırlar.

Dost kara günde belli olur.
Varlıklı iyi güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran arkadaşlık eden yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği üzüntülerimizin arttığı felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-10-2013, 08:06   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Arkadaşlıkla ilgili atasözleri ve anlamları

Dost acı söyler
Dost sevilip güvenilen yakın arkadaş gönüldaş iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi kusurlarımızı yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur
İnsanlar gezen dolaşan hareket eden varlıklardır. Bir yerden kalkıp başka bir yere gidebilirler. Arkadaşlar dostlar tanıdıklar birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar günün birinde bir yerde karşılaşabilirler; hatta hiç karşılaşmayacaklarını sanan insanlar dahi birbirlerine kavuşabilirler.

Can canın yoldaşıdır
İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Bir arkadaşa bir dosta mutlaka ihtiyaç duyar. Bu gerek iş yapması gerek sorunlarını çözmesi gerekse konuşup dertleşmesi için zorunludur.

Bir selam bin hatır yapar
Dinimizin bir emri olan selâm bir bilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza arkadaşlarımıza hatta yabancılara bile vereceğimiz selâm onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selâmlaşmayı ihmal etmemek gereklidir.

Baz bazla kaz kazla kel tavuk topal horozla
Bir kimse kendi niteliğine uyan kendine denk olan kendine benzeyen kimselerle beraber olur arkadaşlık eder düşüp kalkar.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


arkadaşlıkla ilgili atasözleri ve anlamları

arkadaşlıkla ilgili atasözleri ve anlamları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: arkadaşlıkla ilgili atasözleri, arkadaşlık ile ilgili atasözleri, arkadaşlıkla ilgili atasözü, arkadaş ile ilgili atasözleri, arkadaşla ilgili atasözleri, arkadaşlık atasözleri, arkadaslik ile ilgili atasozleri, arkadaşlık ile ilgili atasözü, arkadaslikla ilgili atasozleri, arkadaşlık ile atasözleri, arkadaşlık ile ilgili atasözleri ve anlamları, arkadaslikla ilgili atasozu, arkadaşla ilgili atasözü, arkadaş atasözü, arkadaş atasözleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Birlik ve Beraberlik ile ilgili Atasözleri ve Anlamları Nedir elif Soru Cevap 18 19-09-2017 04:45
Yardımlaşma ile ilgili resimli atasözleri ve anlamları elif Soru Cevap 2 12-10-2014 09:06
Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri elif Güzel Sözler 1 26-10-2013 03:38
Tutumlulukla ilgili atasözleri ve anlamları elif Soru Cevap 0 18-08-2013 04:18
Sağlıkla ilgili atasözleri ve anlamları ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-06-2013 09:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats