bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-11-2013, 07:09   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face25 Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir kompozisyon

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir. sözü ile ilgili kompozisyon bulur musunuz?


 

Alt 18-11-2013, 10:41   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir. sözü ile ilgili kompozisyon bulur musunuz?
Mustafa Kemal Atatürk'ün “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” sözü ile Atatürk bize kendisini anlamanın yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkün olacağını anlatıyor. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkmalıyız.


Yukarıda yazdığım paragraftan yola çıkarak bir kompozisyon yazabilirsin.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-11-2013, 10:42   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Atatürk'ün fikirlerini anlamak konusunda Melisa Öztürk arkadaşımızın yazdığı kompozisyon örneği.

ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİNİ ANLAMAK

Çocukluk yaşlarımdan beri duymaya başladım O’nun ismini; “Ulu Önder” diyorlardı. İlkokula başladım okul duvarlarında kitapların ilk sayfasında gördüm resmini ve ismini.

Yıllardır öğrenmeye çalıştım O’nu ve O’nun hayatını. Ama her defasında 1881 yılında başlıyordu bize anlatılanlar ki hala da bu şekilde sürüp gitmekte. Ancak kimse ayrıntılarına girmiyor bu işin hikâyenin bir insanın hayatını bilmek önemlidir; ancak bir insanı tanımak onu anlamak ise ayrıntılarda gizlidir.

Mustafa Kemal’i tanımak demek O’nun 1881 yılında doğduğunu1938 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda öldüğünü ve bu süreç içerisinde hayatında neler olup bittiğini bilmek değildir. Mustafa Kemal’i anlamak için onun fikirlerine girmek gerekir. Kendimizle O’nun düşüncelerini özdeşleştirmemiz ve aynı zamanda empati yoluyla kendimizi O’nun yerine koymalıyız ki Mustafa Kemal’i anlamak ise ancak bu yolla olabilir.

Atatürk’ün düşünce ve fikirlerini özümsediğimizde ve bunların hangi sebep ve durumdan ötürü oluştuğunu bildiğimizde O’nu anlama daha kolay olacaktır. Mustafa Kemal kendisini anlamak isteyenlerden bunu istemiştir.

Elde avuçta yokken koskoca bir Cumhuriyet yaratan daima ileriyi hedefleyen ve bunun için hayatının her aşamasında Türkülüğü ve Türk olmanın gururunu yaşayan yaşatan ve bunu tüm insanlığa ifade eden bu insanı bir Türk olarak anlamak elbette çok kolay olacaktır.

O’nun cümlelerinde bulmalıyız kendimizi O’nun kaleminden çıkan satırlarda kaybetmeliyiz ümitsizliğimizi. Aslında baktığımızda da kendisi bize hep yardım etmemiş mi O’nu anlamamız için? “Ey Türk Gençliği” diye başlayan “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’’ diye biten kelimeler çizmemiş mi yolumuzu?

Çok da zor olmasa gerek bizim için vatanımız için her daim çalışan bu insanı anlamak değil mi?

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.” (M. Kemal ATATÜRK)

Melisa ÖZTÜRK 6/A


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 18-11-2013, 10:45   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kompozisyon yazarken faydalanabileceğin bir yazıyı paylaşmak istedim. Bu yazının yazacağın kompozisyonda faydalı olacağını düşünüyorum.


Atatürk'ü Anlamak ve Yaşamak

Millet olarak yaşayabilmek ilerleyebilmek sosyal kültürel ekonomik ve teknik alanda kendi kendimize yeterli hâle gelebilmek dış dinamiklerden menfi yönde etkilenmeyip her olayın üzerine kendimize has unsurların dinamiği ve kararlılığı ile gidebilmek için; kültürümüzü tarihimizi edebiyatımızı ilim kültür sanat edebiyat devlet adamlarımızı doğru bir şekilde bilmek bilmiyorsak öğrenmek zorundayız.
Dünyanın en eski en uzun ömürlü geçmişi şanla ve insanlığa hizmetle geçmiş bir milletin fertleri olarak ayısız ilim kültür sanat edebiyat devlet adamı yetiştirmiş; insanımıza insanlığa ilme ve insanî değerlere düşmanlarımızın bile görmezlikten gelemediği hatta çoğu zaman insaf ehli olanlarının övgüyle dile getirdiği hizmetleri gerçekleştirmişiz.

Doğudan Batıya oradan Hindistan’a ve Afrika içlerine kadar hak adalet insanlık ahlâk ve erdem örnekleri götüren; yürekleri sevgiyle donatan mideleri helâl lokmalarla doldurun gönül ve ruh dünyalarını akıl aşk ve ahlâkla aydınlatan açları doyurup çıplakları giydiren büyüklerimiz sayılamayacak kadar çoktur.
“Dünya bir padişaha çok iki padişaha azdır” deyip ömrü boyunca Hakk’la ve halkla birlikte olup gönlündeki ve kafasındaki ilim iman ve insanlık aşkını emri altındakilere ve ihtiyacı olanlara cömertçe dağıtan Yavuzlar; köhne Bizans’ın insanlara zulüm esası üzerine kurulmuş düzenini yıkarak Hakk’ın ve adaletin ilmin ve ahlâkın bayrağını diken mazlumları masumları zayıfları zavallıları Bizansın zulmünden ahlâksızlığından ve yere batasıca şerrinden kurtaran bırakın insanları hayvanlara bile zulmedilmemesi için elinden gelen gayreti gösterip meşhur kanunnamesini hazırlayan gemileri karadan yürütüp harbin bile hukukunu kayıt altına alan Fatihler; 600 çadırlık aşiretten 600 yıl yaşayacak olan şanlı bir devlet kurarak adalete sevgiye barışa birliğe ve insanlığa hasret kalmış insanlara yeni bir dünyanın güzelliklerini ve göz kamaştıran haşmetini gösteren Osman Gazileri bu büyük millet yetiştirmiştir.

Sayılabilen çoklukları denklemleri sıfırı dünyanın yarı çapını trigonometrik oranları bulan ve insanlığa bundan yüzlerce yıl önce karşılıksız hediye ve hibe eden El Buruni Nasrettin-i Tusi Uluğ Bey İbn-i Heysem gibi alimler; Batıda akıl hastaları “kafasına şeytanlar üşüştü” denerek olmadık hareketlere maruz bırakılırken sonradan Batıda iki asır ders kitabı olarak okutulacak olan tıp kitabını yazan İbn-i Sinalar Dünya haritasını bundan yüzlerce yıl evvel bir ceylan derisi üzerine çizen Piri Reis gibi dehalar dünyanın ve ülkemizin birçok yerini dolaşma ve gördüklerini yazarak insanlara iletme yürekliliğini ve kararlılığını gösteren Evliya Çelebi gibi gezginler ve bilginler de büyük milletin bağrından çıkmıştır.

Allah ve Peygamber sevgisiyle dolmuş doymuş ve yaşamış yüzlerce yıl yaşayacak eserler bırakmış FuzuliŞeyh Galip Yunus Emre gibi gerçekleri bilmişler ermişler doğruyu ve doyurucu olanı görmüşlerimiz de az değildir. Mehmet Akif gibi sanatını hakkın ve hakikatin emrine vermiş Türk’ün istiklâl mücadelesine canıyla kalemiyle ve gayretiyle katılmış şairler de bu milletin yetiştirdiklerindendir. Her zaman halkın ve haklı olanın yanında yer alan savaşta aman vermediği düşmanının yarasını barışta saracak kadar merhametli olan harp hukuk ve sanatını bütün yönleri ve incelikleriyle bilen kendinden kat kat kalabalık olan düşmanlarını en olumsuz şartlarda bile en ağır yenilgilere uğratan komutanlarımız da bizdendir bize aittir ve hiç de insanlığın yabancısı değildir.
Bu büyük insanları kimileri cesaretlerinden kimileri merhamet ve adaletlerinden kimileri gönüllerimizi ısıtan ve ışıtan yazı ve şiirlerinden kimileri dünya insanlığına bıraktıkları solmaz ve pörsümez eserlerinden kimileri de barış zamanlarında gördükleri iyiliklerden erdem yüklü davranışlarından tanır.
Şüphesiz bu ilim ve kültür abidelerinden fikir iman ve aksiyon adamlarından devlet adamı ve komutanlarından en sonuncusu ve en önemlisi; büyük devlet adamı ordu komutanı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Ordusu tamamen dağılmış silâhları elinden alınmış memleketimizin silâhlı kuvvetlerini yeniden kurarak düşman karşısına eğitimli düzenli kararlı disiplinli morali yüksek geleceğe güvenle bakan korku nedir bilmeyen güçlü bir ordu oluşturan ve bu orduyla dünyanın en güçlüleri zannedilen ordularını Dumlupınar’da Sakarya’da Çanakkale’de yerle bir eden; Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup bugünkü hür ve demokratik bir ortamda yaşamamızı sağlayan bu büyük insanı anmak anlamak ve emirlerine uyarak bize bıraktığı emanetleri korumak ilkelerini yaşamak ve yaşatmak zorundayız.

Olayları değerlendirmede son derece başarılı olan zorluklar karşısında asla yılgınlığa düşmeyen çok okuyan her zaman ikna metodunu kullanan tarihi ve tarihimizi çok iyi bilen insan düşüncesine gerçek manada değer veren vatan millet ve bayrak sevgisiyle dolup taşan bilime sanata kadına akla hürriyete devamlı yürek uzatan gerçekçi olup millî güce dayanan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak; anlamakla bütünleşirse bir anlam kazanır ve onun herkese her zaman yol gösterecek olan kişiliği ileri görüşlülüğü zekâsı dehası bizlere bıraktığı prensipleri ve ilkeleri daha iyi anlaşılır.

Atatürk’ü anlamak demek; onun ilkelerini inkılâplarını özelliklerini insanlığa ve ülkemize getirdiği yenilikleri belirlediği kuralları ve kurduğu kurumları anlamak demektir.
Kuvvetli olmak güçlü Türkiye yaratmak için memleketimizde millî birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak lâzım geldiğini bir düstur olarak belirleyen ve bizden isteyen; mutlu huzurlu ve refah içerisinde yaşayan bir Türkiye’yi her zaman ayakta tutabilmek için millî ve şahsiyetli kalarak ülkenin meselelerine kafa yormak gerektiğini açık ve net olarak bildiren Atatürk’ü anmak; her anma faaliyetinden sonra adı geçen değerlere kurallara ve kurumlara daha bir aşk azim gayret ve ümitle yapışılır ve hiçbir zaman da elden bırakmamak kararıyla yükseklere daha yükseklere ve çok çok yükseklere kaldırılırsa bir anlam ifade etmiş olur.
Bu anlam ve ifadeye bağlı olduğuna inandığımız herkese düşen görevlerden biri de “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen “Türk kültür ve medeniyeti atinin medeniyet ufkundan bir güneş gibi doğacaktır”gerçeğini olanca gücüyle haykıran “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek kendi kendimize güven duymamızı sağlayan “Ya İstiklâl ya ölüm!” gerçeğini hafızalara yerleştiren ve “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!” haykırışıyla istikameti gösteren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yaşamaktır.
Atatürk’ü yaşamak da tıpkı anmak gibi sade samimi gerçekçi olursa onun bütün özelliklerini ortaya çıkaran önder ve rehber kişiliğini insanlara kavratan dehasını ve liderliğini en iyi bir şekilde anlatan bir özelliğe sahip olursa faydalı olur ve Atatürk’ün ısısından ışığından ileri görüşlülüğünden fikirlerinden insanlığın ve insanımızın daha yüzlerce yıl ürün ve verim elde etmesi; kafalarını kalplerini gönüllerini his ve hayal dünyalarını doldurması sağlanmış olur.

Türkiye’nin kalkınması gelişmesi tekrar eski azamet ve gücüne ulaşması insanlığa ve ilme sayısız ilim kültür sanat ahlâk adamları yaşayış ve düşünüş örnekleri hediye edebilmesi için Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedeflere doğru sağlıklı sağlam kararlı uzun ömürlü ve hızlı adımlarla bitmez tükenmez umutlarla ve inançla yürümeliyiz.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün istediği kadar ve istediği biçimde kafalarımızı ve kalplerimizi ilimle bilgiyle çağdaş kültürle doldurmalı onun ilkelerini inkılâplarını özelliklerini getirdiklerini zaferlerini insanımıza ve insanlığa hizmetlerini daha gür ve daha büyük bir heyecanla duyurmalıyız.
Türk’ün zekâsına medenî kabiliyetine üstün özelliklerine gücüne ve ahlâk anlayışına herkesten daha çok güvenen ve ne yaptıysa bu büyük milletin daha mutlu ve daha huzurlu olması için yapan bu büyük dehaya yakışan anma faaliyetleri; yalancı ve yabancı duygulardan düşüncelerden arınmamıza gerçek fikirlerde derinleşmemize ahlâkta kemale ulaşmamıza elimizde tuttuğumuz ilim kültür sanat sevgi ve ahlâk meşalesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği iyilik ve güzelliklere ulaşmamıza bitmez bir umut sönmez bir azim ve zaman geçtikçe daha da kuvvetlenen bir inançla yürümemize vesile olacaktır.
Ne mutlu Atatürk’ü hakkıyla anlayıp hakkıyla ananlara!...


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir kompozisyon

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir kompozisyon konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir kompozisyon, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir anlamı, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir sözünün anlamı, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir sözünün açıklaması, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir kompozisyon, beni görmek demek mutlaka yüzümü, atatürk ü anlamak konulu kompozisyonlar, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir sözünün anlamı, atatürk ü anlamak ile ilgili kompozisyon, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir anlamı nedir, beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir sözü ile ilgili kompozisyon, atatürk ü anlamak konulu kompozisyon, beni görmek demek yüzümü görmek değildir kompozisyon, atatürk39ü anlamak konulu kompozisyonlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rüyada kırmızı biber görmek ne demek elif Rüya Yorumları 0 02-08-2013 01:18
Coğrafi Bilgi Sistemi ne demek?-CBS ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 11:26
Çember ne demek?-Daire ne demek?-Kiriş ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 05:01
Belirti ne demek?-Nişan ne demek?-İz ne demek?-İşaret ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 12:43
Ağız sağlığı sadece sağlam diş demek değildir... daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 31-01-2010 03:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats