bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-11-2013, 02:36   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face47 Genetik mühendisliği alanındaki son yenilikler

Genetik mühendisliği alanındaki son yenilikler nelerdir?

Transgenik Hayvanlar

Tarımda yer alan birçok değişimi hayvan yetiştiriciliği alanındaki hızlı değişiklikler izledi. Araştırmacılar genetik olarak düzenlenmiş "süper hayvanlar" geliştirdiler. Uyuşturucu ilaçlar ve tıp ilaçları üretmek için "kimyasal madde fabrikası" ve insana nakil için "organ verici" olarak hizmet edecek yeni transgenik hayvanlar da oluşturdular. Avustralya'daki Adelaide Üniversitesi'nde bilim adamları normal domuzdan yedi hafta daha önce pazara getirilen ve % 30 daha verimli genetik olarak düzenlenmiş yeni bir domuz türü geliştirdiler. Avustralya Federe Devletleri Bilimsel ve Endüstriyel Teşkilatı normallerinden %10 daha hızlı büyüyen koyunlar üretti. Şimdi de yünlerinin daha hızlı uzaması için genler nakletmeyi sürdürüyor.

Çok geçmeden Colarado Boulder Somatogen'de insan hemoglobini üreten transgenik domuzlar oluşturuldu. Maryland de ABD Tarımsal Araştırma Merkezi'nde Pig6707 isimli embiryo halindeki domuza insan gelişme hormonu enjekte ettiler. Bu sayede aşırı miktarda domuz pastırması elde etmeyi umuyorlardı. Gerçekten de domuz doğduğunda salgı bezleri insan gelişme hormonu salgılamaya başladı. Ne yazık ki domuz hedeflenen amaca uygun olarak sadece aşırı derecede irileşmekle kalmayıp; "insana ait genetik materyal" metebolizmasını beklenmedik bir şekilde ve kötü yönde değiştirdi. Son derece tüylü uyuşuk mafsallarında kireçlenme olan güçsüz cinsel iktidardan yoksun ve hafifçe şaşı olan bu domuz güçlükle ayakta duruyordu.

2009 Şubatında bilim adamları keçilerin genetiğini insan anne sütü verecek şekilde değiştirdiği haberi medyaya yansıdı. Bu habere göre; Rus bilim adamları Moskova'nın dışında gizli bir çiftlikte büyütülen 90 genetiği değiştirilmiş dişi keçi yavrusundan sene sonuna doğru anne sütü sağmaya hazırlanıyor.

Transgenik hayvan yaratma modasıyla insan genomunun büyük segmentleri diğer türlere aktarılacak. Japon bilim adamları bütün bir insan kromozomu taşıyan ilk transgenik fare soyunu yaptılar yani yeni fare nesilleri insan kromozomu taşıyor.

Deniz Canlıları

Deniz biyoteknolojisinin de önümüzdeki on yıllarda büyük kazançlar sağlaması bekleniyor. Johns Hopkins Üniversitesi bilim adamları daha şimdiden dil balığından donmayı önleyen bir geni alabalık ve levrek balığının genetik koduna nakletmeyi başardılar. Böylece balık daha soğuk sularda yaşamını sürdürebilecek ve kuzey iklimlerinin balıkçıları için yeni ticari fırsatlar sağlayacak.

İlaç Yapma

Hayvan yetiştiriciliğinde çok daha keskin bir dönemeç de "ilaç yapma" alanında dönülüyor. Araştırmacılar hayvan sürülerini eczacılığa tıbba ve beslenmeye ilişkin ürünler üreten canlı fabrikalara dönüştürdüler. 1996 Nisanında Genzyme Transgenics kanser karşıtı olarak sınıflandırılan ilaçlar üretmek üzere Bristol-Myers Squibb tarafından geliştirilip denenmiş BR-96 üreten bir geni taşıyan transgenik bir keçinin Grace'in doğumunu duyurdu.

Ormancılık

Genleri değiştirilmiş patates
Ormancılık şirketleri de ağaçları daha hızlı büyütmek hastalıklara dayanıklı kılmak sıcağa soğuğa ve kuraklığa daha iyi karşı koyabilmelerini sağlamak için ağaçlara yerleştirilebilen genler bulunmaya çalışıyorlar.

Tarım

Tarımda bitkilerin besleyici değerlerini yükseltebilmek verimlerini artırmak için istenen genetik karakteristikleri bir türden bir başkasına aktarmak üzere yapılan çalışmalar var. Ticaret amacıyla gen eklenerek geliştirilmiş ilk besin ürünü 1966'da yetiştirildi. 1977'de Birleşik Devletler'de çiftçiler 8 milyon dönüm genetik olarak düzenlenmiş soya ve 35 milyon dönüm genetik olarak düzenlenmiş mısır ektiler. Tarım alanlarının çok büyük bir bölümü artık gen eklenmiş ürünlere dönüşmeye başladı.

Birçok biyoteknoloji şirketi önümüzdeki yüzyılda daha çok tarımsal ürünü kapalı alanlara getirmek amacıyla yeni doku kültürü için çalışıyor. Şimdi yeni gen ekleme teknolojisi araştırmacılara ticari boyutlarda vanilyayı çekirdeği fideyi toprağı ekip biçmeyi hasatı ve çiftçiyi dışlayarak laboratuvar teknelerinde üretme izni veriyor.

Maden Sanayi

Maden sanayinde araştırmacılar madenin filizlerinden çıkartılmasında madencinin ve makinesinin yerini alabilecek yeni mikroorganizmalar geliştiriyor. Bir şirket belli bir bakteriyi düşük yüzdeli bir bakır filizine püskürterek; bakterinin filizdeki tuzları yiyen bir enzim ürettiğini geriye hemen hemen saf bakır kaldığını duyurdu. Hatta araştırmacılar maden ocaklarındaki metan gazını tüketen böylece patlamaların en önemlilerinden birini yok edecek olan mikroorganizmalar hazırlıyor.

Enerji Şirketleri

Enerji şirketleri kömür akaryakıt ve doğalgazın yerini alacak yenilenebilir kaynaklar üzerinde denemelere başladı. Şekerden ve taneli tahıldan türetilen etanol Birleşik Devletler'in motorlu taşıt yakıtı ihtiyacını karşılayacak şekilde planlandı. Bilim adamları son zamanlarda E. coli bakterisinin tarımsal kalıntıları odun deposu kırpıntılarını kentin solit artıklarını ve kâğıt çamurunu etanole dönüştürerek tüketebilme özelliğini geliştirdiler.

Kimya Sanayi

Kimya sanayindeki bilim adamları yıllarca plastiklerin üretilmesinde hammadde olarak kullanılan petrolün bitkiler ve mikroorganizmaların ürettiği yenilenebilir kaynaklarla yer değiştirmesinden söz ediyorlar. Bir Britanya firması ICI çeşitli esneklik derecelerinde bir dizi özellikleri olan plastikler üretme yeteneğinde yeni bakteri ırkları geliştirdi. Bu plastik biyolojik olarak %100 bozunabiliyor ve tıpkı Petrokimyasal temelli plastik reçineler gibi bol miktarda kullanılabiliyor. 1993'te Washington Carnegie Enstitüsü'nde bitki biyolojisi direktörü Dr. Chris Sommerville bir hardal fidanına plastik yapıcı bir gen yerleştirdi. Genetik Araştırma şirketlerinden Monsanto plastik üreten bu bitkinin yakında pazarlarda olacağını umuyor. Dr. Chris Somerville genetik yapısı güçlendirilmiş ikinci dalga gıdaların dünyanın en fakir bölgelerinde insanların besin ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

Kaynak: Hilal Nevruzoğlu - yaklasansaat.com
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Genetik mühendisliği alanındaki son yenilikler

Genetik mühendisliği alanındaki son yenilikler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyolojik alandaki son yenilikler, biyoteknoloji ve genetik mühendisligi alaninda yapilan calismalar, biyoteknoloji alanında yapılan son yenilikler, genetik mühendisliğinin son çalışmaları, genetik mühendisligi alanında yapılan çalışmaları, son yüzyılda genetik yenilikler, biyoteknoloji ve genetik muhendisligi alani ndaki calismalar, genetik mühendisliği ve biyoteknoloji alanında yapılan çalışmalar, genetik muhendisliginin getirdigi yenilikler, hayvanlarda genetik muhendislik resim, biyoteknoloji alaninda son yenilikler, genetik yenilikler, biyoteknoloji alanında yapılan çalışmalar, biyoteknoloji alanındaki son yenilikler, biyoteknoloji alanında son yenilikler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyoteknoloji Alanındaki Son Yenilikler Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 1 28-10-2013 11:02
Genetik mühendisliği nedir?-Genetik mühendisliği tarihçesi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 04:05
Tanzimat Dönemindeki Eğitim Alanındaki Yenilikler Nelerdir? Я Tarih 0 21-10-2012 11:37
Genetik mühendisliği nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 22-12-2011 09:22
Genetik mühendisliği:)) nimlahza Komik Resimler 0 19-10-2008 12:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.