bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2013, 05:47   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Engellilerin karşılaştıkları sorunlar maddeler halinde

Engellilerin karşılaştıkları sorunlar maddeler halinde

1- Okul öncesi yaştaki çocukların eğitimiyle ilgili henüz somut ve ciddi sayılabilecek bir hizmet bulunmamaktadır.

2- Görme özürlü çocuğu bulunan ailelere gerekli rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunulamadığı için aileler çocuklarını nasıl yetiştirecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip olamamakta ve nereye başvurabileceklerini bilememektedirler.

3- Körler okullarında uygulanan eğitim programları günümüzün ihtiyaçlarının çok gerisinde bulunmaktadır.

4- Körler okullarında çalışan öğretmenlerin birçoğu breyl yazıyı yeterince bilmediği için öğrencilere tam anlamıyla faydalı olamamaktadırlar.

5- Görme özürlüler arasında Breyl (kabartma) yazıyla okur yazarlık oranı çeşitli nedenlerle giderek düşmektedir.

6- Türkçe Breyl yazıyla ilgili kısaltma sisteminde yapılan son değişiklikler nedeniyle çok ciddi problemler yaşanmaktadır.

7- Görme özürlülerin eğitimiyle ilgili birçok konuda körler okulları arasında standart bir uygulama birliği bulunmamaktadır.

8- Körler okullarında uygulanan ve öğrencilere mesleki beceriler kazandırmayı amaçlayan sanat dersleri ile ilgili programlar günümüze ait ihtiyaçların çok gerisinde kalmıştır.

9- Körler okulunda okuyan öğrenciler ve normal okullara devam eden öğrenciler Breyl yazı sistemiyle yazılmış her derse ait kitapları bulamamaktadırlar.

10- Körler okullarının bir çoğunda okul kütüphanesi bulunmamaktadır. Kütüphanesi olan körler okullarında ise mevcut bulunan breyl kitaplar ve kasetler öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzaktır.

11- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Ankara da bulunan ve sadece İlköğretim ders kitaplarını basan matbaa sahip olduğu cihazların arızalı olması gerekçesiyle üç yılı aşkın bir süreden beri çalıştırılmamaktadır.

12- Özel eğitim teknik ve yöntemlerini bilen yeterli sayıda yetişmiş öğretmen bulunması mümkün olamamaktadır.

13- Öğretmenlerin özel eğitimle ilgili yetiştirilmesi için düzenlenen hizmet içi eğitim kursları beklenen faydayı sağlayamamaktadır.

14- Spor etkinliklerinin görme özürlü çocukların ruh ve beden sağlığı üzerinde önemli bir rolü olmasına rağmen hangi spor dallarının öğrenciler için daha uygun ve daha yararlı olacağına ilişkin yeterli bir araştırma ve uygulama yoktur.

15- Okullarda çeşitli spor ve sosyal etkinliklerin yapılabilmesi için yeterli alanlar ve tesisler bulunmamaktadır.

16- Körlerin yaşamında önemli bir yeri olan bağımsız hareket ve baston kullanma eğitimine ilişkin programlar ve uygulamalar son derece yetersizdir.

17- Dış ülkelerde uzun yıllardan beri görme özürlülere bilgisayar kullanma ve programcılık eğitimi verilmesine rağmen henüz ülkemizde hiç bir körler okulunda öğrencilere bilgisayar kullanımıyla ilgili bir eğitim verilmemektedir.

18- Öğrencilerin fen ve matematik konularıyla ilgili bilgi düzeyleri giderek ciddi ölçüde düşmektedir. Çünkü fen bilgisi ve matematik derslerinde uygulanan yanlış yöntemler nedeniyle görme özürlü öğrenciler bu konularda iyi yetiştirilmedikleri için gören öğrencilerle eşit düzeyde bilgilere sahip olamamaktadırlar.

19- Körler okullarında öğrencilerin ders dışı boş vakitlerini yararlı bir şekilde değerlendirebilecekleri yeterli sosyal ve kültürel olanaklar sağlanamamaktadır.

20- Kaynaştırılmış eğitim uygulaması nedeniyle normal okullarda okuyan görme özürlü öğrenciler gerekli özel eğitim tedbirleri alınmadığı için ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar.

21- Lise ve üniversitede okuyan öğrencilere götürülen hizmetlerin son derece yetersiz olması nedeniyle bu öğrenciler kendi kaderleriyle baş başa kalmaktadırlar.

22- Az gören çocukların eğitiminde uygulanması gereken farklı metotlar ve kullanılması gereken özel araç-gereç ve materyaller olması gerektiği halde bu alanda da henüz ihtiyaca cevap verebilecek uygulamalar bulunmamaktadır.

23- Çift özürlü körlerin eğitimi için okullarda uygulanan herhangi bir farklı eğitim programı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çocuklar tamamen unutulmuş ve kendi kaderleriyle baş başa bırakılmış durumdadırlar.

24- Özel eğitim konusuyla ilgili kararların oluşumunda ve uygulamalar sırasında görme özürlülerle ilgili sivil toplum örgütleriyle gerekli iletişim ve işbirliği kurulmamaktadır.

25- Öğrencilerin karşılaştığı çeşitli sorunlarla ilgili olarak gerekli psikolojik ve rehberlik hizmetlerinin sunulmasında çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 14-10-2014, 05:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

abi çok güzel ama bide çözümleri yazsaydın


 

Alt 18-10-2014, 01:43   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

burada bir şey arıyoruz yok engellilerin karşılaştıgı zorluklar lazım


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Engellilerin karşılaştıkları sorunlar maddeler halinde

Engellilerin karşılaştıkları sorunlar maddeler halinde konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: engellilerin karşılaştığı sorunlar maddeler halinde, fiziksel engellilerin yaşadığı sorunlar, engelliler ne sorunlarla karşılaşıyorlar, engellilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm yolları, engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümleri madde madde, ülkemizde engellilerin karşılaştığı sorunlar madde madde, ülkemizde engellilerin yaşadığı sorunlar madde halinde, ülkemizde engellilerin karşılaştığı sorunlar madde, ülkemizde engellilerin yaşadığı sorunlar maddeler halinde, ülkemizde engellilerin yaşadığı sorunlar madde madde, bedensel engellilerin sorunları ve çözümleri, yürüme engellilerin sorunları, engellilerin yaşadığı sorunlar maddeler halinde, zihinsel engelli öğrencilerin karşilaştigi sorunlar, bedensel ve zihinsel engellilerin karşılaştıkları zorluklar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Görme engellilerin yaşadığı sorunlar maddeler halinde Я Soru Cevap 63 21-02-2017 07:19
Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümleri maddeler halinde Я Soru Cevap 8 08-12-2016 09:00
Zihinsel ve Bedensel Engellilerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir elif Soru Cevap 25 19-12-2015 03:36
Engellilerin karşılaştıkları sorunlar kısaca Я Kısaca 1 28-09-2014 09:59
Engellilerin karşılaştıkları zorluklar nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 12-05-2013 10:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats