bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-12-2013, 04:34   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face28 Kavli sünnet, fiili sünnet ve takriri sünnete örnekler

kavli sünnet fiili sünnet ve takriri sünnetlere örnekler veriniz


 

Alt 16-12-2013, 04:59   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kavli Sünnet Örnekleri

1 - Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Köleleriniz ve hizmetçileriniz sizin kardeşlerinizdir. Allah Teâlâ onları sizin idarenize ve emrinize vermiştir. Kimin idaresi altında kardeşi olursa ona yediğinden yedirsin giydiğinden giydirsin..." (Buhârî İmân 22; Edeb 44; Müslim İmân 38 40).

2 - Efendimiz (sav) “Zarar verme ve zarara zararla mukabele etme yoktur.” buyurmuşlardır. Yani kimseye zarar verilemeyeceği gibi birine zarar veren kişiye de zararla mukabele edilemez.

3 - Allah Resûlü’nün bir diğer mübarek sözlerinde ise şöyle buyurulmaktadır: “Yağmurların ve akarsuların suladığı arazide öşür (onda bir) hayvanlar ile sulanan arazide öşrün yarısı (yirmide bir) zekât vardır.”

4 - “Deniz suyuyla abdest alabilir miyim?” diye soran bir sahâbîsine Allah Resûlü dünya kadar fetvalara esas teşkil edecek şu mübarek sözüyle karşılık verir: “Onun suyu temiz ölüsü de helâldir.”

5 - Efendimiz (sav): “Varise vasiyet yoktur” buyururlar. Yani miras bırakan kimse kendisine vâris olacak biri için mirasından vasiyette bulunamaz; şu vakfa veya bu hayır müessesesine vasiyette bulunabilir ama ayrıca kendi mirasçısına mirasından vasiyette bulunup da “mirasımın şu kadarı ona verilsin” diyemez.


Fiili Sünnet Örnekleri

1 - Kur’an-ı Kerim’de namaz emredilmiş olduğu ve bazı yerlerinde “rükû edin secde edin” gibi emirler bulunduğu; hattâ umumi bazı vakitler zikredildiği halde kesin olarak hangi vakitlerde ve kaç defa namaz kılınacağı.. namazın nasıl eda edileceği.. onun farzları vacibleri.. ve nelerin namazı bozduğu açıklanmamıştır. Bütün bu hususlarda sünneti nazara veren Efendimiz (sav): “Beni nasıl namaz kılıyor görüyorsanız siz de öyle kılın” buyurarak sünnetin husûsî teşrî’ine işaret etmişlerdir.


2 - Hz. Âişe'nin Resulullah'ın Şaban ayındaki nâfile orucu ile ilgili açıklaması fiilî sünnete güzel bir örnektir:

O şöyle nakleder: "Rasulullah (s.a.s.) öylesine oruç tutardı ki biz daha artık iftar etmez derdik. Bir kere de iftar etti mi biz artık daha oruca niyet etmez derdik" (Buhâri Savm 52 53; Müslim Sıyâm 175 179; Muvatta Sıyâm 56).


Takriri Sünnet Örnekleri

1 - Meselâ; bir defasında iki sahâbi sahrada su bulamadılar ve teyemmümle namaz kıldılar. Bunlardan biri daha sonra aynı namaz vakti içinde su buldu ve abdest alıp yeniden namaz kıldı.. diğeri namazını iade etmedi. Sonra ikisi de gelip durumu Rasûlullah (sav)’a anlattılar. Allah Rasûlü: “Suyu bulduğum halde ben namazı iade etmedim” diyene: … “Tam sünnete göre hareket ettin”; “suyu bulunca abdest alıp namazı iade ettim” diyene de: “Sana da iki mükafat var” buyurdular. İşte bu takrirî sünnete girmektedir.

2 - Yine Allah Rasûlü (sav) Benû Kureyza’yı te’dibe giderken: “Acele edin namazı orada kılacağız” buyurdular. “Acele” sözünden bazı sahabî: “Allah Rasûlü (sav) acele edip Kureyzaoğulları yurduna varmamızı ve namazı orada kılmamızı istiyor” manâsını çıkarıp hemen yola çıktılar ve namazı orada kıldılar. Diğer bir kısım sahabî ise “Hayır Allah Rasûlü (sav) acele etmemizi istiyor; yoksa namazı burada da kılabiliriz” ma’nâsını çıkararak namazlarını kılıp da gittiler. Mes’ele Allah Rasûlü’ne (sav) götürüldüğünde her iki grubun yaptığını da tasvib buyurdular. İşte bu ve benzeri hâdiseler de takrirî sünnete misâl olarak zikredilir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-12-2013, 05:01   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fiili sünnet örnekleri

Fiili sünnet örnekleri

"Ben namazı nasıl kılıyorum siz de öyle kılın"

"Hac ile ilgili yapacaklarınızı benden öğrenin"


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kavli sünnet, fiili sünnet ve takriri sünnete örnekler

Kavli sünnet, fiili sünnet ve takriri sünnete örnekler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kavli sünnet, takriri sünnet örnekleri, takriri sünnet, fiili sünnet, kavli sünnet örnekleri, fiili sünnet örnekleri, takriri sünnete örnek, kavli sünnet nedir, takriri sünnet ornek, fiili sünnete örnekler, kavli sunnet, kavli sünnet ornek, fiili sünnet nedir, fiili sünnete örnek, takriri sünnet nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
sünnet Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 21-04-2012 08:31
Sunnet... mormavi Komik Resimler 1 17-07-2010 06:43
Sünnet Nedir? Mahperver Dini Bilgiler 0 16-02-2010 02:25
Sünnet olmalı mı? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 10:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats